№78605 Андрію, Андрію, наш чародію, добру ворожбу дай!

By  | 08.12.2017 | Filed under: Акценти

Листопад – це магічний період відкритих воріт до підсвідомості. Природа засипає на зиму, а люди через ворожбу пробують засіяти зерно кохання у своїх серцях і головах.
Андріївські вечорниці ми обходимо вночі з 29 на 30 листопада, у святвечір іменин святого Андрія. Є то час перед кінцем літургійного року і останній момент до забав, заходів також ворожби перед Адвентом ( Постом ). У цьому періоді ми зустрічаємося не тільки для того, щоб добре забавитись, але також щоб у більшому гроні поворожити, веселитися, передрікати майбутнє.
Однак перед початком всілякої ворожби варто скликати всіх учасників забави до створення Магічного Кола з хлопців і дівчат. У ритм музики ми танцюємо у напрямі згідно з настановами годинника, так щоб нашу енергію підштовхнути до майбутнього. Енергія кола зміцнить всілякі магічні дії також дасть силу до реалізації мрій чи прагнень, а пам’ятаймо, що такого роду ворожіння на самому початку пов’язувалися тільки і виключно з матримоніальною ворожбою.
Та ворожба була відома, як “jędrzejki або “jędrzejówki” у всіх районах Польщі, а також в інших державах Європи. Відомо однак, що в Європі такі ворожіння зовсім прийнялися в XII столітті. До Польщі примандрували в XVI столітті. Існує гіпотеза, що той звичай має зв’язок з дохристиянськими, осінньо-зимовими обходами до шани покійників. Вірять, що в цьому періоді душі покійників могли легше налагодити контакт з живими людьми. Вважалося, що духи, блукаючі по Землі в довгі осінні і зимові вечори, завдяки своїй надприродній силі і знанням могли перед смертними скасувати обідка таємниці, пов’язаної з їх майбутнім.
Згідно деяким вченим колискою цієї ворожби є стародавня Греція (вказує на це походження імені Андрій, від грецького Andress і слів “aner” також “andros” – що позначає чоловік, мужчина). Згідно іншим джерелам культ святого Андрія походить з німецьких вірувань, де святого вважають найкращим зі всіх. У католицькій церкві день святого Андрія закриває церковний рік, зараз по ньому наступає Адвент – час покори, постів і молитов в очікуванні на народження Сина Божого.
У давніх часах функціонували два свята: окремо веселилися дівчата обходячи Андріївські вечорниці і хлопці організовуючи собі Катеринки. З часом традиція Катеринок зникала на користь вечорниць і від багатьох вже років організовується спільні зібрання хлопців та дівчат.
Цікавою формою забави є також оббирання ( чищення ) яблука, щоб шкірочка була цільною. Кидається нею через ліве плече, а з форми складеної шкірки прочитується першу літеру імені колеги чи подруги.
Ворожба з лушпинням горіха дозволяє у свою чергу побачити, чи зустрінуться. У лушпиння горіха ми вкладаємо карточки з іменами, щоб перевірити, чи вода відштовхне чи притягне. Варто знати, що вода володіє пам’яттю, тому добре було б завжди вживати свіжіше. Водночас варто висловити над нею закляття: “Водо, водо, ти знаєш все, покажи чи мій милий близько”. Підійди до води і до цієї ворожби з повагою, і вода відкриє для тебе всі таємниці.
„ Андріївські вечорниці дуже модернізувались” – говорить про сучасний характер цього свята етнолог, д-р Гжегож Одой з Сілезького Університету. “У щораз меншому ступені є то вечір ворожби. Лічиться перш за все забава. Домінують танцювальні заходи. Зникає магічна частина. Колись, з нагоди вечорниць, не було таких гучних забав. Перш за все зустрічалися незаміжні дівчата і старалися проникнути у майбутнє ” – констатує. На додаток, вечорниці не завжди обходиться в цей день, коли випадало, тільки в найближчі вихідні уночі з 29 на 30 листопада.
А черевики? Черевики, зняті з лівої ноги дівчаток, укладають один за другим, від самого подальшого кінця кімнати у бік дверей. Тієї, якої перший черевик добрався до мети, – переступив поріг – мала першою змінити цивільний стан.
Багатьом особам святкування Андріївських вечорниць асоціюється з ворожбою. Проливання воску через діру від ключа і пробиття шпилькою паперового серця це вже майже традиція. Звідки взялася – невідомо. Святий Андрій завжди був патроном закоханих, не змінює це однак факту, що був також Апостолом – одним з дванадцяти найближчих учнів Ісуса, а що за тим йде – з магією не мав нічого спільного. Ксьондз д-р Олександр Посацький твердить, що листопадові чаклунства можуть походити не тільки від учня Христа, скільки від старогерманського бога Фрейра – бога багатств, кохання і плідності. На думку священика, навіть якщо передрікаючи майбутнє, особи зверталися по допомогу до святого Андрія, робили це у формі чар – не молитви.
Може трапитися, що передбачення знайде віддзеркалення у реальності. Легко тоді піддатися враженню, що оскільки вдалося нам наворожити майбутнє з брили воску, ми можемо це зробити також з листків, зірок чи навіть намальованих ліній.
На думку священика, роль батьків є введення дитини у світ автентичних і міцних цінностей, прищеплення їй раціонального підходу до реальності також відповідальності за рішення, що піднімаються, так щоб вміло відкинути все, що має хоч би видимість зла, але робилось це не тільки з ляку, скільки з піклування про свою віру. Можливо, що саме таке положення мав на увазі папа Францішек, який в одній зі своїх аудієнцій говорив про десять Заповідей: “Спробуйте сприймати і трактувати заповіді, немовби були словами, повчаннями, яке дає мама, щоб добре прожити життя. Мати ніколи не навчає цього, що погане хоче всього лише доброго для своїх дітей – і так також робить Церква і Костел “.
Варто також пояснити дитині, чому в забаві вечорниць не повинно йтись про магію чи ворожбу. Таке спрощення реальності не тільки народжує ляк і різноманітні психічні розлади, але також наражає на посміховисько. Не демонізуймо реальності, але також стараймося називати речі своїми іменами.
Батьки, можуть запропонувати вчителям допомогу при організації такого заходу. – Андріївські вечорниці завжди мали характер забави. А оскільки є ворожбою, тобто, що за її посередництвом можна взнати майбутнє. Пам’ятаймо однак, що ворожба – навіть безневинна – це не жарти. Багато хто декларує, що вечорниці для них це забава чи елемент традиції.
І так ось в нашій Польській Суботній Школі ім. Королеви Ядвіги в Дрогобичі, відбулися довгоочікувані Андріївські вечорниці. 1 грудня від години 16: 00 до 18: 00 веселилися учні разом з батьками.
Вчитель польської мови та літератури пані Мар’яна, на цей момент стала ворожкою. Кожен учасник Андріївських безумств з нетерплячістю проколював паперове, червоне серце, щоб прочитати ім’я своєї симпатії, шукав свого щасливого числа, дізнавався про характер по кольору, котрий витягнув з червоного капелюха. Каталог ворожінь був багатий, а кожен повинен був наворожити собі щось виняткового. Було також багато цікавих забав і конкурсів, в яких охочі учні показали свої видатні вміння, в тому числі танець. Не забракло також доброї музики. Весело і радісно, поодинці, в групах і в парах учні підскакували в ритм відомих мелодії.
Сукупність зустрічі збагатив солодкий почастунок. Я складаю сердечну подяку для Батьків, які взяли участь у підготовці пампушків і подарунків для своїх діточок. Цілий вечір був повний розваг, і також проходив в милій і теплій атмосфері.
На свято також були запрошені гості, пані Наталія Пелих, вихователь КЗ ЛОР НРЦ “ГАРМОНІЯ” міста Борислава і пані Олеся Кравців, вихователь у Бориславській загальноосвітній санаторній школі-інтернат І-ІІІ ст. разом з її вихованцями.
Всі задоволені та з подарунками повернулися до домівок повні віри, що здійсниться їм те, що наворожили собі цього магічного вечора. Забав, радості також посмішок було багато і всі з нетерпінням чекають вже наступної зустрічі на Андріївських вечорницях.

Також читайте

ID: 78605
URL:
HTML Link:
bbCode:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

Оголошення ТВ

 • Трускавець Встановлення та ремонт ГБО
  22.06.2018 | 15:09

  Індивдуальний підхід до кожного клієнта. Намагаємось вирішити навіть найскладніші проблеми Вашого авто. Встановлення та ремонт ГБО Діагностика ГБО Компютерна діагностика Ремонт електропроводки та електричних елементів Дрібний ремонт оптичних систем та елементів салону м. Трускавець вул. Бориславська, “Бориславські гаражі” +38 099 162 8988 +38 097 732 8957 Головна сторінка http://avtospotlv.com.ua/ avtospotlv@gmail.com Також читайтеТрускавець відсвяткував (0)Спацер по [...]

 • Трускавець запрошує на День молоді
  20.06.2018 | 16:10

  Також читайтеМузей придбає старі речі для експозиції (0)Продається земельна ділянка з житловим будинком у Трускавці (вул. Бориславська) (0)Запрошуємо на фестиваль “Трускавка-Фест” (0)Запрошуємо на турнір повітряних куль (0)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви