Автономне опалення: що, як і за скільки?

By  | 18.08.2011 | Filed under: Публікації

Тема автономного опалення є надзвичайно актуальною сьогодні. У Трускавці влада заохочує його ставити, у Дрогобичі, навпаки, підходить надто обережно до цього процесу. Є декілька стереотипів стосовно автономного опалення, які варто розвіяти, але зробити це повинні фахівці. З метою розставити всі крапки над “і”, звертаємося дійсно до фахівця у цій галузі – директора Центру енергозбереження та альтернативної енергетики Володимира Кондзьолки.

- Пане Володимире, маємо інформацію, що ваш Центр запровадив якесь ноу-хау – ви вже не тільки продаєте котли, але і повністю робите монтаж системи індивідуального опалення. Що, на Вашу думку, варто знати пересічному жителю нашого регіону, який все-таки вирішив, що буде ставити у своєму помешканні автономне опалення?

- Найперше мушу зазначити, що є ряд факторів, які треба знати кожному, хто хоче собі встановити автономне. По-перше, це тип котла, який обирають, а по-друге, це в чому полягає суть поняття “автономне опалення “під ключ”.

Ми відійшли від ідеї, що мусимо тільки продати котел, батарею, трубу. Часто після встановлення автономного опалення, коли виникають якісь проблеми, майстер говорить: “Я не винен, свою роботу я зробив якісно, вся справа у тому, що матеріали були поганої якості”.  Хочу навести один приклад – мій знайомий захотів зробити собі на дачі дерев’яні сходи і майстер каже йому – моя робота буде коштувати стільки-то, а матеріал за вами, щоб я не був винним, якщо ці сходи, для прикладу, розсохнуться. По суті, це означає, що людина, яка не мала ніколи справи із деревиною, фактично всліпу змушена купувати якісь матеріали, майстер зробить свою роботу, а якщо виникатимуть проблеми, то крайнім виявиться власник цієї дачі.

Подібна ж ситуація і з автономним опаленням – людина, яка не є фахівцем у цій галузі, яка фактично міняє собі опалення раз у житті, має вникнути у цю проблему, обрати з цілого моря пропозицій найбільш прийнятну для себе і ніхто їй не дає гарантії щодо якості матеріалів та виконаної роботи.

Я приводжу порівняння такого типу. “Вісман” чи “Вайлант” серед котлів – це як “Мерседес” серед машин. Але ж по наших дорогах їздять і “Лади”, і “Шкоди”, і “Фіати”, і інші марки автомобілів не тому, що їхні власники бойкотують купівлю машин марки “Мерседес”, а тому, що кожен купує собі авто згідно власних фінансових можливостей.

Котли, які пропонує ринок, переважно зроблені під європейські квартири на 200 – 300 метрів квадратних. Тоді встановлення таких 23- чи 24-х-кіловатних котлів себе виправдовує. Якщо розрахувати, що на 10 квадратних метрів площі потрібно 1 кВт теплової потужності, то трьохкімнатна квартира на 80 кв. м. потребує всього 8 кВт. Давайте поміркуємо –  котел на 23 чи 24 кВт працюватиме не на 50% (не кажучи вже, що він ніколи не працюватиме на повну потужність), а на 30, 20, чи 10%. Виникає логічне запитання – чи нам аж так необхідно купувати найдорожчий ніби суперовий котел? Чи не краще взяти добротній котел середньої потужності?

- Отже, Ви пропонуєте недорогі котли?

- Компонуючи систему опалення з дорогих котлів, дорогих батарей та труб, встановлення автономного опалення реально обійдеться для людини дуже дорого.

Ми пропонуємо цілий комплекс – комплект обладнання, процес встановлення та відповідальність перед клієнтом. Це і є пакет під назвою “Автономне опалення “під ключ”.

- А в яку ціну обходиться встановлення автономного, напевно, не менше 15 – 20 тисяч?

- Це як рахувати. У нас ціни доступні. Так, для прикладу, встановлення автономного для однокімнатної квартири становитиме 9050 гривень, для двокімнатної 10150, для трьохкімнатної – 11250, хоча є і інші варіанти, дорожчі в тому числі.

- Чому ціни у вас значно нижчі від тих, які пропонують, для прикладу, деякі трускавецькі фірми?

- Центр енергозбереження та альтернативної енергетики в Дрогобичі, який розміщений на вулиці Фабричній, 61, сформував таку ціну, бо ми працюємо без посередників, а напряму – або з імпортерами обладнання, або ж безпосередньо з виробниками.

Друге, що впливає на факт, що наші ціни найнижчі в регіоні – це те, що ми прийняли стратегію не проводити дороговартісних рекламних акцій на телебаченні, радіо, в пресі, оскільки за все це потрібно платити немалі гроші і все це було б включено у ціну, яку платитиме споживач. Та наш центр є достатньо відомим не лише в Дрогобичі та регіоні, тож якихось проблем із замовленнями не маємо.

Наступне, що я хочу сказати, це те, що ми підбираємо котли не просто за  рекламними проспектами, ми працюємо з сервісними інженерами та постачальниками. Напряму ми співпрацюємо із загальноукраїнським постачальником – потужною фірмою “Водна техніка”, яка має сервісні центри по багатьох містах України, в тому числі у Львові та Дрогобичі.

І коли ми підбирали обладнання, зокрема котли, то ми опиралися на думку сервісних інженерів по всій Україні, які нам надавали всю потрібну інформацію – які котли часто виходять з ладу. Які вважають кращими, що найчастіше є причиною поломок та інші дані.

Ми можемо похвалитися тим, що дійсно ставимо автономне опалення за відносно невеликі гроші. Так, якщо в Дрогобичі вартість встановлення автономного коливається від 20 до 25 тисяч гривень за трьохкімнатну квартиру, то ми робимо це практично вдвічі дешевше.

Ми творимо конкурентне середовище, залучаючи до робіт тих, хто пропонує найвищу якість за мінімальні кошти. Оскільки зараз криза, а кожен хоче мати роботу, бо від цього залежить його прибуток, то зараз у нас працюють дійсно кращі спеціалісти, фахівці, які роблять свою роботу просто досконало.

- А які комплекти Ви пропонуєте, можете розповісти детальніше?

- З задоволенням. Кожен, хто звертається до нас, в Центр енергозбереження та альтернативної енергетики, має можливість собі обрати певний комплект, для прикладу, Nova, Standart чи якісь інші. Що це означає? Людина бачить, за що вона платить гроші, скільки саме. Наприклад, котел – клієнт обирає, чи він хоче котел китайський, чи італійський, бачить, скільки він коштуватиме – 4 тисячі чи, наприклад, 4 900. В комплект входять два радіатори, змійовик, водяні та стабілізовані труби, крани подачі та зворотки, фасонні вироби і разом матеріали можуть обійтися клієнту в суму від 7,5 до 10,5 тисяч гривень. Очевидно, що вартість матеріалів в однокімнатній та трьохкімнатній квартирі відрізняється – для прикладу, стабілізованої труби потрібно в першому випадку 30 метрів, у другому – 50. І клієнт чітко бачить, у скільки йому обійдеться сама робота із встановлення автономного. В будь-якому випадку він не програє, бо має гарантію щодо якості виконаних робіт і у разі виникнення проблеми знає, до кого звернутися, щоб їх усунути, адже ми даємо гарантію на матеріали та роботу.

- У Дрогобичі дозволи на автономне не дають, посилаючись на Постанову Кабміну…

- Так, я згідний, що технічно потрібно від’єднання від ЦО робити саме таким чином – відключати від централізованого опалення не окремі поодинокі квартири, а цілі будинки. До речі, цю мою думку беззаперечно підтримав радник міністра під час проведення в Києві минулого року круглого столу у Міністерстві комунального господарства. Подивіться, якщо втрати тепла розділити на 100 квартир, то це буде одна сума, а якщо на 20 квартир, то вийде сума, непідйомна для мешканців, яку вони не в змозі будуть оплачувати. Тоді зростає заборгованість і все, що з цього виникає в подальшому.

Отже, з технічним аспектом все ясно. Та незрозумілий є організаційний аспект цього процесу. Постанова  передбачає, що мешканці будинку самі між собою повинні домовитися і написати заяву всім будинком. Та в кожному будинку є мешканці, для яких встановлення автономного опалення – надзвичайно обтяжлива послуга з фінансової точки зору. Пенсіонери, інваліди, малозабезпечені, багатодітні сім’ї, непрацюючі – ці та інші категорії не мають кошів для того, щоб без підтримки держави чи місцевої влади взяти і встановити собі автономне.

В інших державах якщо 20 – 30% мешканців будинку готові перейти на автономне опалення, то тоді ситуація вивчається детально різними фахівцями і приймається якесь рішення – чи надаються безстрокові кредити, чи централізовані теплокомуненерго встановлюють автономне своїм коштом і роблять розрахунок для мешканців вже залежно від спожитого газу тощо.

Вважаю, що влада у Дрогобичі повинна зробити перші кроки в цьому напрямку, як їх почали робити у Трускавці ще рік – два тому. Так, згідно Постанови Кабінету Міністрів України, від’єднатися від централізованого опалення можна тільки цілим будинком, але не забуваймо, що питання теплопостачання регулюється не лише цією Постановою, а й іншими законами. Так, між теплопостачальною організацією та споживачем існують договірні відносини і якщо якість послуг, які надаються, споживача не влаштовує, то він вправі розірвати договір. У Трускавці спочатку йшли саме цим шляхом – абоненти розривали угоду із КП “Наше місто”, бо не отримували послугу належної якості. У Дрогобичі чиниться штучне гальмування процесу встановлення автономного опалення, та люди все одно його встановлюють, бо часто такий крок для них – єдиний вихід, щоб в оселі було сухо, тепло та затишно.

- Знаю, що за нашим західним кордоном, зокрема у Польщі, мешканці багатоповерхівок користуються централізованим опаленням, у Чехії запроваджувався проект міні-котелень. Чому ж у нас так масово відмовляються від послуг централізованого теплопостачання?

- Я величезний прихильник централізованого опалення. Знаю, що в Польщі та і в багатьох інших країнах централізоване опалення існує і всі ним задоволені. Та є велика різниця між колгоспом та капіталістичним фермерським господарством. У Польщі перевага централізованого опалення в тому, що воно значно дешевше від автономного. Там тепло подається з мінімальними втратами – заізольовані труби, стояки і тепло заходить в помешкання клієнта по одній трубі, на вході якої стоїть лічильник і споживач сам регулює, скільки він використовує його. У нас же через кожну кімнату йдуть вертикальні труби, лічильник або один на під’їзд, або його взагалі немає, втрати тепла величезні і не менш величезні суми приходять у квитанціях за неіснуюче тепло.

Я вважаю, що з часом автономне опалення в Україні приведе до опалення централізованого. Яким чином? У помешканні тепер під час встановлення автономного опалення всі труби підводяться до однієї точки – до котла. Якщо у будинку у всіх квартирах буде зроблено саме так, то не проблемою буде зробити одну розводку та підвести ввід до кожної квартири, але це справа  майбутнього. Діряві теплотраси, відсутність ізоляції на трубах, стояках, величезні втрати тепла – це все настільки здорожчує тепло, що навіть якщо б ціни за газ для комуненерго були в кілька разів нижчими, ніж для індивідуальних споживачів (бо це правило ринку – для оптових покупців ціна завжди повинна бути меншою, ніж ціна вроздріб), все одно автономне опалення виходить дешевше. Щоб було дешевшим централізоване опалення, потрібно вкладати величезні гроші. Споживач має платити (і хоче платити) виключно за спожите тепло, а не за понаднормові  втрати тепла та на утримання комунальних підприємств, які інколи працюють зовсім неефективно.

- А чим ще займається очолюване вами підприємство? Адже не лише встановленням індивідуального опалення?

- Так, ми займаємося не тільки встановленням автономного опалення, але і монтажем систем водопостачання, систем утеплення, здійснюємо монтаж, проектування, а нещодавно запровадили таку послугу як енергоконсалтинг, який полягає в розробці заходів задля максимально ефективного енергозбереження, обчислюємо необхідну товщину пінопласту чи кількість мінвати, проводимо підбір обладнання для опалення, щоб клієнт міг облаштувати своє помешкання з максимальним комфортом, економлячи водночас, хоча це може і звучить дещо парадоксально.

- Якщо б у читачів вісника виникли якісь додаткові запитання, то Ви могли б на них відповісти?

- Звичайно ж. Якщо у когось виникли б якісь додаткові запитання, він може їх задати електронною поштою і ми з радістю на них відповімо. Так само можна звертатися безпосередньо до нашого центру або особисто, або зателефонувавши за телефоном у Дрогобичі (03244) 1-08-82.

Володимир Ключак

Також читайте

Tags:
 • ремарк

  І добавити нема що!!! HakenKreuz- 5 балів!

 • HakenKreuz

  До “Трускавчанина”, “Софії” котра ходила до школи, але мабуть просто ходила аби ходити а не навчатися і “іже с німі”… Спочатку наведу конкретику, а потім проведемо дискусію. Отже, я являюсь власником автономного опалення, як і мої сусіди поверхами нижче. А мої тесть і теща, на жаль, ні. Чому на жаль? Та тому що я за трикімнатну квартиру за теперішній грудень місяць за газ маю оплатити 169,7 грн, а бідна теща 548,5. Це при тому що теплу воду вона не отримує в крані (бо її там нема), а гріє електробойлером а за електрику платить окремо, і за газ для приготування їжі теж платить окремо. А у мене “Все включено в один рахунок 167,7 грн” – опалення, тепла вода для ванни і миття посуду та газ для приготування їжі. Як кажуть -”почювствуйтє разніцу.” Для тих хто марить (його скоріше жаба давить) тим що у сусіда знизу котел автономки стоїть – ніхто вам газову камеру не робить. Чадного газу у викиді котла автономного опалення немає в принципі (ось де треба до школи ходити). Щоб ти знала, софіє і тобі подібні, котли проектувались на повне спалення природного газу з утворенням продуктів згорання у вигляді водяної пари та вуглекислого газу а ніяк не чадного. Курс хімії 8-ї кляси… А щоб у Вашому помешканні було чисте і свіже повітря треба раз на день відчиняти у кожній кімнаті вікно НАВСТІЖ, так-так, навстіж на 10-15 хвилин у всіх кімнатах, а не сидіти за заклеєними скотчем вікнами і ядом дихати на тих хто провітрює помешкання маючи автономне опалення. А тепер про централізоване опалення – хтось там згадував про те що у “Европі” лічильники на кожному вводі у квартиру – і хто скільки спожив – стільки і платить. О, свята правда, як таке чудо реалізувати у нас на Чухраїні? Що, ніяк? То нащо-ж ви, дядьку, пи*дите, що ви не жонаті? Нахрена, даруйте, мені знати як то могло-би бути як-би… Я не згадував що так як я маю малі діти то вдома підтримую два режими температури – вдень 22,5 0С (градусів цельсія) а вночі 20,5 0С. А вам слабо? Причому що опалення я вмикаю ще у вересні місяці а вимикаю у травні. То вже електроніка котла визначає яка температура ззовні і яка в приміщенні і чи варто і якщо так то на скільки гріти теплоносій. (Для тих хто зараз почне верещати що це дуже дорого і незнати де ту електроніку брати – котел класу трохи краще середнього – “Арістон Клас” брав у Трускавці (6700 грн у 2010 р.)а електроніку купляв у Дрогобичі та Львові у сумі 500 грн. А теща платить гроші за те що в неї в сонячну погоду в квартирі 17 градусів. А коли похмуро – то слава богу що 15 є. Тепер про зворотню сторону медалі – так, все потребує обслуговування і догляду. Через те що у мене батареї працюють в режимі нагрілись від 25 градусів до 85 погріли і знову остили до 25 і так пару раз на день, то прокладки на них почали сльозити, тому вже як не тепер то літом треба буде їх перетягнути. Звичайно є мінуси, але вони не коштують стільки за скільки нам їх пропонують у вигляді централізованого опалення. Думаю цього року поставити автономне опалення і тещі. Дозвіл зроблю тоді коли вже все буде змонтовано, так як і собі робив ще у 2010. Дозволів від усяких козирних мерів мені не треба – обійдусь. Ще не було такого щоб комусь відмовили. Найбільші порблеми (і тому хабарі) зараз у газовій. Якось, Богу дякувати, по знайомствах вирішу. А як комусь не виходить – то може пора за вила братися, чи може, як лоху, платити за те що ще дихаєш?

 • кнур

  Автономне опалення-це постійна гаряча вода в крані!!!,регульоване тепло взимку,економія газу і світла,економічність і саме головне-незалежність від влади з її загниваючою господаркою!!!
  А кому смердит газ,най натягне протигаз.
  Слава автономному опаленню!!!

 • Трускавчанин

  Негативом автономного опалення є і те, що зменшиться кількість робочих місць, а відповідно збільшиться кількість не працюючих.
  крім цього зменшуться відрахування у соц.фонди та податки в місцевий та державний бюджет.
  Є ще рядневидимих недоліків, які в сукупності становлять у майбутньому реальну загрозу.

 • Трускавчанин

  Трускавчанин до Софії.
  Дякую за підтримку. Ти оправдовуєш своє ім’я.

 • sofia

  “А яка думка інших трускавчан”…

  Думка тут тільки одна – автономне опалення в багатоквартирних будинках – це наслідки неспроможності місцевої влади вирішувати питання надання комунальних послуг громадянам на належному рівні…

  Безумовно свої плюси в користуванні автономкою є – це можливість підтримувати індивідуальний тепловий режим в любу пору року в квартирі, також значна економія газу…

  Мене дивують ті люди, які заплативши 20-30 тисяч гривень, починають розповідати яку зараз мають велику економію. Я також до школи ходила – автономка окупиться на протязі 8-ми років як мінімум, після чого, як ви зрозуміли, потрібно буде все міняти знову, бо немає такої фірми яка дасть вам гарантію на котел, труби і батареї на 20-30 років, також насос або плата “летять” часто…

  Також не розумію чому зараз мовчить санстанція, куди дивляться екологи і медики, коли на їх очах травлять людей чадним газом. Ви собі як хочете, а тої зими я буду дзвонити і писати у всі можливі, і не можливі інстанції з того приводу, бо неможливо відкрити вікно – кімната через півгодини перетворюється на газову камеру…

  Використовуючи специфічний менталітет наших людей, бізнесмени гріють на тому руки. Крім того немає гарантії, що в зимі буде завжди належний тиск в газовій мережі при такій кількості нових споживачів газу – завжди в трубах низького тиску це актуальна проблема…

  Народна мудрість говорить – гуртом і батька легше бити, тому мав би бути зовсім інший підхід для вирішення цієї проблеми…

 • Трускавчанин

  При наданні дозволів на від’єднання від системи централізованого опалення окремим споживачам збільшується фінансове навантаження на тих споживачів, які не від’єдналися. Останні фактично будуть платити і за себе і за тих споживачів, котрі від’єдналися.
  Крім цього, погіршується якість подачі теплоносія, тобто тепло в квартирі.
  Особисто я розціюю дії посадовців Трускавецької мерії та КП “Трускавецьтепло” на безсистемне від’єднання від системи централізованого теплопостачання злочином.
  А яка думка інших трускавчан і не тільки трускавчан.

 • Трускавчанин

  При наданні дозволів на від’єднання від системи централізованого опалення окремим споживачам збільшується фінансове навантаження на тих споживачів, які не від’єдналися. Останні фактично будуть платити і за себе і за тих споживачів, котрі від’єдналися.
  Крім цього, погіршується якість подачі теплоносія, тобто тепло в квартирі.
  Особисто я розціюю дії посадовців Трускавецької мерії та КП “Трускавецьтепло” на безсистемне від’єднання від системи централізованого теплопостачання злочином

 • Трускавчанин

  Питання відключення від мереж централізованого опалення й гарячого водопостачання житлових будинків регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення , затвердженими постановою кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630 (далі – Правила).
  Права власника квартири на інженерні системи будівлі визначаються Цивільним кодексом України далі – ЦПК). Відповідно до ч. 2 ст. 382 ЦКУ власникам квартири у дво- або багатоквартирному житловому будинку належить на праві спільної сумісної власності приміщення загального користування, опорні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання за межами або в середині квартири, яке обслуговує або в середині квартири, яке обслуговує більше однієї квартири, а також споруди, будівлі, які призначені для забезпечення потреб усіх власників квартири.
  До інженерного обладнання будинку належать інженерні комунікації та технічні пристрої, які забезпечують санітарно-гігієнічні умови та безпечну експлуатацію квартир (загальні будинкові мережі тепло-, водо-, газо-, електропостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали для димовідведення, ліфти, центральні розподільчі щити електропостачання, а також елементи благоустрою при будинкової території).
  Власник квартири не має права самовільно змінювати систему опалення та здійснювати відключення від мереж централізованого опалення. Переобладнання системи опалення призводить до розбалансування внутрішньо будинкової системи будинку як цілісного майнового комплексу. Будь-яке втручання в неї шляхом зміни гідравлічного опору (від’єднання від системи централізованого опалення) погіршує роботу системи загалом, чим порушує права інших мешканців.
  Таким чином, з метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків, Правилами передбачено відключення від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання не окремих квартир, а будинку загалом за рішенням всіх власників (уповноважених осіб власників) приміщень у житловому будинку. Причому відключення від системи централізованого опалення та гарячого водопостачання може проводитись тільки у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України „Про теплопостачання” схемою теплопостачання. Іншого чинним законодавством не передбачено.
  Ольга Романюк, заступник міністра житлово-комунального господарства.

 • Трускавчанин

  Трускавецький міський мер Русланчик Козир та його теска Русланчик Крамар, а по сумісництву директор КП “Трускавецьтепло” непоганий відкат одержуть за незаконний дозвіл, якщо виходити із букви Закону за одержання дозволу на встановлення автономного опалення.

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • №87983 Робота в Польщі
  22.10.2018 | 14:22

  Офіс-менеджер зі знанням польської мови Агенція, яка займається інформаційно-консультаційними послугами по працевлаштуванню в Польщі шукає офіс-менеджерa. Обов’язки: -опрацювання телефонних дзвінків -консультування та ведення клієнтів -частково робота з документацією -організаційна робота по офісу Вимоги: -знання польської мови на розмовному рівні -привітність, вміння спілкуватися з людьми -відповідальність, організованість, цілеспрямованість, пунктуальність -чесність та порядність -досвід роботи не обов’язковий, [...]

 • Запрошуємо на Свято подяки Богові
  16.10.2018 | 09:07

  Також читайтеСвято Жнив у Трускавці пройде 15 жовтня (0)У Трускавці відзначили День подяки (0)Отець Івасівка отримав науковий ступінь доктора (0)Заходи до 76-річчя створення УПА (0)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви