Чому така дорога вода у Трускавці?

18.09.2014 | Filed under: Публікації

Проблема водопостачання для Трускавця завжди була стратегічно важливою. Не маючи в достатній мірі власних водних ресурсів, Трускавець сплачує солідну суму за воду з річки Стрий (водозабір в с. Гірне Стрийського району), котру нам постачає Дрогобич. Для пересічного трускавчанина 1 м. куб. води обходиться зараз в 11 гривень 37 копійок – це значно більше, ніж у сусідніх містах Дрогобичі чи Стебнику (7 грн. 78 коп.), а також Львові (7, 94 грн.). Навіть у Бориславі, де воду подають з такими труднощами через перевали з водозабору Рибник (порахувати тільки, скільки електроенергії використовується для цього!), вода є трішки дешевшою, ніж у Трускавці. Візьмімо для порівняння і інші міста: Київ – 7,46 грн., Дніпропетровськ – 8,37 грн., Луцьк – 8,52 грн., Фактично у Трускавці – один з найвищих тарифів по Львівській області і по Україні в цілому. І це при тому, що середня зарплата в місті-курорті – найнижча в області і одна з найнижчих в Україні! Чому так? – вияснити намагався наш кореспондент.

Цього року Національна комісія, що регулює ціни у сфері комунальних послуг, уніфікувала підходи до формування тарифів на послуги у водовідведенні та водопостачанні. Керівник КП «Дрогобичводоканал» Роман Шагала так пояснює ці нововведення на рівні держави:

– Усе це робиться для того, щоб позбутися корупційних схем. Бо різного роду ділки, в тому числі і у сфері водопостачання та водовідведення, донедавна дозволяли собі працювати, скажімо це так, не зовсім прозоро. Застосування нової тарифної формули покликане підштовхнути вітчизняні водоканали до чистки власних «авгієвих конюшень», переходу на стовідсоткову підзвітність та прозорість.

Якщо раніше до споживачів застосовувались відповідно до закону чотири різні ціни, то відтепер – одна. І ця ціна для споживачів КП «Дрогобичводоканал», у якого купує воду і Трускавець, становить 7 грн. 78 коп. за 1 м. куб. води та стоків. Вартість води зросла вдвічі (до липня 2014 р. вона становила 3 грн. 55 коп.) і це викликало зрозуміле невдоволення споживачів. Наші сусіди, дрогобичани та стебничани, платять за цим тарифом, тобто 7, 78 грн. Трускавчанам доводиться ж платити майже вдвічі більше. Чому?

11 липня 2014 р. виконавчий комітет Трускавецької міськради прийняв рішення № 133, яким затвердив новий тариф на водопостачання та водовідведення: для населення – 11 грн. 74 коп., для інших категорій – 12 грн. 74 коп. Згодом тариф на воду для населення було кориговано до теперішнього – 11,37 грн. Непопулярний крок у Трускавці пояснюють тим, що наш водоканал постійно недотримував кошти від низького тарифу на послуги водопостачання для категорії споживачів «населення», бо цей тариф нібито затверджувався на рівні 60-70% собівартості послуг. Підприємство мало збитки, які покривалися за рахунок рентабельності тарифу категорії «інші споживачі». Невідповідність тарифів фактичним витратам поставило водоканал у надзвичайно скрутне становище (так в один голос стверджують у водоканалі та в міській раді). За 5 місяців 2014 року підприємство буцімто отримало 1 млн. 342 тис. грн. збитків.

Неозброєним оком видно, що націнка на воду у Трускавці надзвичайно велика. Купуючи воду за 7,78 грн., трускавецький водоканал продає її за 11,37 грн. Різниця на кожному кубометрі – 3,59 грн., тобто 46%. Чи не забагато? Але попробуй сперечатися з монополістом. В цю націнку закладено собівартість послуги з водопостачання та водовідведення, яка навіть вища, ніж в Дрогобичі.

Ось що про складову тарифу у Дрогобичі розповідає керівник тамтешнього водоканалу Роман Шагала:

– Тариф на воду та водовідведення після оголошеного Національною комісією підвищення становить у нас 6,49 грн. (без ПДВ). Собівартість – 6, 177 грн. Віднявши від першої суми другу, отримуємо 31 коп. Це – розмір нашої рентабельності, або, як ще кажуть, величина чи розмір інвестиційної складової. Даний показник для Дрогобицького водоканалу становить 4,5%.

Коментуючи ситуацію з трускавецьким водоканалом, зокрема щодо інвестиційної складової, Роман Шагала каже:

– Люди добрі, між нашими підприємствами – велика різниця!. У нас – 314 працюючих, в Трускавці – у два з половиною рази менше. Ми маємо два водозабори, Трускавець – один, і той непрацюючий. На нашому утриманні перебувають районні очисні споруди, які приймають стоки з цілого регіону. Сусіди такого підрозділу не мають. А каналізаційні насосні станції? Їх у нас 6, в Трускавці – жодної. Водопровідні мережі КП «Дрогобичводоканал» становлять 330 км, Трускавецького – 55 км. На балансі нашого підприємства перебуває 28 насосних станцій третього підйому. Трускавець експлуатує хіба три. Водоканал міста-курорту у 6 разів менше ніж ми споживає електроенергії, а даний показник, як відомо, найвідчутніше впливає на формування тарифів з водопостачання та водовідведення. Нам щомісяця доводиться розплачуватися за 1,5 млн. кВт/год., Трускавцю – за 240 тис. кВт/год. Чому ж тоді наші колеги планують собі таку саму собівартість послуги, як у нас? Бо за об’ємами, усіма параметрами, які характеризують роботу підприємства й безпосередньо впливають на витрати та затрати, у Трускавці вони здебільшого у 5, а за окремими показниками – у 8 разів менші, ніж у нас. Мені це просто не зрозуміло…

Зате зрозуміло простим трускавчанам, на яких вкотре хочуть наживатися. І наживаються, бо квитанції за воду по новому тарифу вже приходять і люди їх оплачують (а куди дінешся?). Тільки не зрозуміло, куди ж ідуть наші гроші за воду. Бо будівництво насосної станції третього підйому фактично не здійснюється, озеро, яке, до речі, є альтернативним джерелом водопостачання для Трускавця, не чиститься (хоча час від часу появляється інформація, що воду з нього все ж забирають). Свідомо не чіпаємо в цій публікації і дуже делікатну тему якості води з питного озера, і тему очисних споруд, і екологічні питання. Хоча від замовчування цих проблем вони нікуди не зникнуть…

То куди йдуть гроші трускавчан? Можливо, на зарплату другого директора ТзОВ «Трускавецький водоканал», а по сумісництву ще й депутата обласної ради та особистого приятеля мера Трускавця? Чи на модернізацію підприємства? На закупівлю нової техніки? На чищення озера? Відповіді хай дасть ТзОВ «Трускавецький водоканал».

Існує думка і її озвучують щораз голосніше, що головна причина того, що трускавчанам виставили такі високі ціни за воду – це намагання нажитися на людях, вирішити свої власні проблеми за рахунок населення. Втрати води у мережах Трускавця дуже великі, є дані, що вони можуть становити навіть 80%. За часу керівництва містом Лева Грицака (зараз він генеральний директор готельно-курортного комплексу «Карпати» та одночасно очільник Громадської спілки «Об`єднання оздоровчих закладів «Курорт Трускавець») велику увагу приділяли реконструкції мереж, щоб зменшити ці втрати. І тодішній владі Трускавця це вдавалося. У своєму звіті в альбомі «Трускавець 2002-2010» Лев Грицак подає цифри – що, коли і скільки було зроблено, в тому числі по заміні мереж. Чому тепер абсолютно не вкладаються кошти в заміну водопроводів – не зрозуміло. Складається таке враження, що у міській раді та й у водоканалі також лише очікують, що знову прийде Лев Грицак або хтось такий як Лев Грицак і буде робити те, чого не роблять зараз – міняти мережі, дотувати підприємства, наводити лад. Звичайно, що після цієї розрухи хтось мусить наводити лад…

Беремо згадуваний вище альбом і читаємо: «… при реконструкції вул. Д. Галицького-Шашкевича виконано влаштування липневої каналізації д500 – 68,7 м/п; водопроводу д315 – 283 м/п, д250 – 139,4 м/п, д100 – 12 м/п, д50 – 40 м/п… На виконання комплексного проекту реконструкції площі Незалежності, вул. С. Бандери до вул. Помірецької прокладено побутової каналізації різних діаметрів загальною протяжністю 925 м/п… Проведено реконструкцію дороги від вул. Стебницької до міської лікарні та вул. Скоропадського, а саме: виконано роботи з влаштування побутової каналізації д400 мм – 458 м/п, д/у300 мм – 6 м/п, влаштування дощової каналізації д/у 500 мм – 312 м/п, д/у 400 мм – 458 м/п, д/у 300 мм – 108 м/п… Об`єкти житлово-комунального господарства реконструйовано на загальну суму 22,6 млн. гривень, зокрема: водопровідні очисні споруди міста на суму 3 млн. 317,1 тис. грн…». І це лише частина того, що було зроблено для покращення водопостачання у місті.

Якщо би теперішня влада Трускавця продовжила темпи, започатковані Левом Ярославовичем, то звісно що про ніякі втрати води мова сьогодні б не йшла. Але, як кажуть, не для цього вони йшли до влади, щоб про місто та його мешканців дбати…

Тим часом у Трускавці і далі головним винуватцем у бідах з тарифом на водопостачання називають Дрогобич. Дійшли до того, що КП «Дрогобицький водоканал» порівнюють із Росією, яка диктує свої умови Україні – от, мовляв, якого маємо сусіда.

От що радить істерикам та істеричкам із Трускавця керівник КП «Дрогобичводоканал» Роман Шагала:

– Кому сьогодні потрібні оці балачки? Вони ж нічого не дають. Ви краще реально подбайте про підприємство, зробіть те, що можна зробити для того, щоб мінімізувати втрати, які зовсім не є обов’язковими, якщо, врахувавши сьогоднішні зміни, швиденько адаптуєтесь до нових «правил гри» на ринку комунальних послуг. Не шукайте винних на стороні. За підрахунками Нацкомісії, які були оприлюднені в інформаційній передачі «Підсумки дня» на Першому Національному каналі 1 липня, ціни на послуги, які надаються нашим водоканалом – найнижчі в Україні. Мінімізуйте свої витрати і втрати – і тоді все буде добре. Працюйте, як це роблять всі крупні вітчизняні водоканали, які, дбаючи про завтрашній день, виробили власну стратегію розвитку. Поділюсь, якщо ви готові до співпраці, усім нашим досвідом та надбанням. Чим зможу, готовий зарадити й допомогти. Але образ і принижень надалі не терпітиму…

Суперечки між дрогобицьким та трускавецьким водоканалами мало хвилюють пересічних споживачів води у Трускавці, а це і просте населення, і санаторно-курортні заклади, і інші підприємства. Хочеться отримувати якісний продукт (тобто чисту та безпечну для споживання воджу) за прийнятну ціну. Та хіба можна називати прийнятною ціну в 12 гривень за 1 куб води, коли за кілька кілометрів поруч сусіди платять майже вдвічі менше?

Хоча є надія, що тариф все-таки знизиться. Так, Антимонопольний комітет України надав Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, та Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, обов’язкові для розгляду рекомендації, щодо встановлених ними тарифів. У результаті дослідження щодо надання послуг з постачання холодної води та послуг з централізованого водопостачання і водовідведення для споживачів міста Трускавець, Антимонопольний комітет України встановив, що споживачі КП «Дрогобичводоканал», у тому числі ТОВ «Трускавецький водоканал» (як оптовий споживач), з 01.07.2014 сплачують 4,47 грн. за 1 куб м (без ПДВ) відповідно до встановлених нових тарифів на послуги з водопостачання (Постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 30.05.2014 № 634), тоді як діючий до цього часу тариф був встановлений у розмірі 1,75 грн. за 1 куб. м(без ПДВ) (Постанова Національної комісії від 13.09.2013 № 150), тобто зазначений тариф збільшено у 2,55 рази. У результаті Комітет зобов’язав відомства здійснити аналіз єдиних тарифів на відповідність до вимог порядку формування тарифів, затвердженого постановою Кабміну, а також провести перерахунок цих тарифів шляхом виключення витрат, які не пов’язані із безпосереднім наданням послуг. Про результати розгляду зазначених рекомендацій відомства повинні повідомити Антимонопольний комітет України у місячний строк, тобто до 1 жовтня 2014 р.

Насамкінець спробуємо зробити висновки, чому ж таке дороге водопостачання у Трускавці:

1. Вода не власна, а купується в посередника, КП «Дрогобичводоканал»;

2. В тариф включені великі накрутки – значно більші, ніж в інших містах, оскільки це накрутки і Дрогобича, і Трускавця;

3. У Трускавці великі втрати води, що спричинює збитки водоканалу, компенсація яких закладена в тариф для населення;

4. Ні міська влада Трускавця, ні інвестор, ні сам водоканал нічого не роблять для того, щоб зменшити ці втрати води – не реконструюють водопроводи та інші мережі, не вкладаються належні кошти у розвиток підприємства;

5. Фактично на споживачів, в тому числі на населення Трускавця, покладаються всі витрати та збитки підприємства, а міська влада на курорті усунулася від вирішення цих важливих питань.

6. Пасивність місцевої територіальної громади, яка не піднімає на належному рівні це питання, не б`є на сполох і не змушує місцеву владу зменшити тариф.

Як казав Леонід Кравчук, маємо те, що маємо – дуже високу ціну за водопостачання і не надто переконливі пояснення причини цьому. Якщо Антимонопольний комітет не захистить споживача води у Трускавці, то прийдеться самій територіальній громаді захищати свої інтереси.

Володимир Ключак

(Переглядів 572 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви