Чи будуть вирішені гуманітарні проблеми Дрогобича?

23.06.2016 | Filed under: Публікації

«Проблеми та перспективи гуманітарної політики Дрогобича». Під такою назвою 22 червня у приміщенні «Карітасу СДЄ» відбулося чергове засідання Дискусійного клубу Дрогобича. Незважаючи на платний вхід та фейс-контроль, прибуло досить багато небайдужих дрогобичан, у тому числі заступник міського голови Дрогобича з гуманітарних питань, голова Дрогобицького міського осередку політичної партії «Громадський Рух «Народний Контроль» Олег Дукас.

З політиків у дискусії участь взяли і найбільше конкретних пропозицій подавали депутат Львівської обласної ради від Дрогобицького району (фракція БПП «Солідарність») Михайло Задорожний (був найактивнішим учасником Дискусійного клубу 22 червня), депутати Дрогобицької міської ради Роман Курчик (НРУ), Роман Броницький («Громадянська позиція») та Юрій Кушлик (ГР «Народний Контроль»). Жваво підтримували дискусію голова КУ «Інститут міста Дрогобича» Володимир Кондзьолка, громадські діячі Богдан Юзефів, Олена Куртяк, Уляна Кец, Олег Косик, Роман Владика, журналіст та ведучий ДК Анатолій Власюк.

Тема гуманітарної сфери надзвичайно широка, чого вартують хоча б питання освіти та медицини. А ще ж є питання спорту та дозвілля, соціальна складова і культура! Тому й не дивно, що учасники зустрічі підходили до проблеми по-різному, хоча з однією благородною метою – окреслити проблеми гуманітарної сфери та намацати шляхи їхнього вирішення.

Як і прогнозувалося, найбільше списів ламали навколо так званої «оптимізації» в освітній галузі. Прямим текстом було сказано, що теперішнє керівництво дрогобицького міського відділу освіти на чолі з Петром Сушком не подає конкретних прийнятних пропозицій. Як каже Юрій Кушлик, перед депутатами ставлять «гору», тобто непосильне завдання, замість того щоб вирішувати проблему «малими кроками».

Михайло Задорожний переконував, що без оптимізації не обійтися, адже кількість шкіл у Дрогобичі залишилася такою ж, як і 25 років тому, хоча кількість учнів зменшилася з 16 тисяч до 9 тисяч. Цей факт підтвердив і Олег Дукас, який назвав ситуацію з оптимізацією освіти «непростою». Прозвучала пропозиція оптимізацію розпочати з кабінетів керівників відділів освіти та охорони здоров`я, які себе дуже вже комфортно почувають.

Місцевий бюджет має бути збалансованим і витримувати навантаження, тому оптимізації в освіті, медицині та інших гуманітарних сферах не уникнути – переконаний Михайло Задорожний. Гроші повинні йти на розвиток, а не на проїдання. Депутат дорікнув дрогобичанам, що вони тільки і здатні, що критикувати владу та пробувати знімати міських голів. За позитивний приклад обласний депутат навів місто Стрий, а також те, що навколо Стрия формується велика самодостатня спроможна територіальна громада. В нас же кожне село хоче бути окремо, що викликає певне занепокоєння та побоювання щодо майбутнього Дрогобиччини.

Чи можна заробляти гроші на культурі, туризмі, медицині? – таким чином поставив питання Володимир Кондзьолка. Одним зі шляхів заробляння коштів могла б стати організація потужних фестивалів – на кшталт «Франко-Фесту», організованого Віктором Возняком та його однодумцями. Респект викликає і організація Фестивалю Бруно Шульца. Але все ж Дрогобич ще не має тієї інфраструктури, щоб «видоїти» якомога більше грошей з туриста. Брак готелів та ресторанів високої марки, проблеми із захаращеністю історичного центру міста аж ніяк не сприяють тому, щоб турист хотів приїхати до Дрогобича на тривалий час і їхав звідси максимально задоволеним.

Як не дивно, та критики на адресу заступника мера Дрогобича з гуманітарних питань Олега Дукаса майже не звучало. Щоправда, на його щире зізнання, що йшов на посаду з браком досвіду, багажу знань та бачення гостро відреагувала Уляна Кец, яка зазначила, що в США чи країнах Європи людину без досвіду та багажу знань навіть не розглядають як кандидата на таку значущу посаду.

Олег Дукас дуже обережно говорив про можливі кадрової зміни в підлеглій йому сфері. Напевно, знову ж таки, доречно глянути на досвід Стрия – там хочуть внести зміни в структуру і чисельність апарату виконавчих органів міської ради, повністю ліквідувавши відділ охорони здоров’я з 1 вересня цього року, про що на сесії Стрийської міської ради нещодавно доповів заступник мера Стрия Роман Волинець. У Дрогобичі, а особливо у Стебнику, щораз голосніше чути голоси за те, щоб звільнити начальника відділу совіти Петра Сушка.

Як каже Роман Броницький, проблема оптимізації освіти в Стебнику не є така гостра, як в Дрогобичі, і що в нього є готовий проект цієї оптимізації, який полягає у залишенні в місті калійників трьох опорних шкіл. Про те, що має проект реформи, говорив і Олег Дукас, але привідкрив лише власне бачення реформи в медичній галузі, яке, втім, Михайло Задорожний розкритикував як таке, що несумісне з теперішньою законодавчою базою України. Як зазначив автор цих рядків, дрогобицьку медицину можна спробувати реформувати, взявши за приклад досвід Трускавця щодо запровадження державно-приватного партнерства в медицині – і ця думка була сприйнята із значним зацікавленням.

Звичайно, що за дві години часу представники небайдужого сегменту міста Котермака не змогли «написати» оптимальний рецепт на ліки, вживання яких «підлікувало» б гуманітарну сферу Дрогобича. Невизначеність в гуманітарній політиці та певна хаотичність рухів міської влади щодо реформ не сприяють розв’язанню і так задавнених проблем. Противники оптимізації шкіл не пропонують нічого іншого, окрім подальшого виділення астрономічно великих сум коштів на утримання великої армії педагогів, з яких значний відсоток становлять пенсіонери. Культура та медицина намагаються урвати для себе теж побільше з бюджетного пирога. А він, вже навіть не пиріг, а кексик, далеко не безрозмірний, не гумовий. Заводи не працюють, потрібно ремонтувати дороги, дахи, ліфти, вирішувати далеко не другорядні питання життєзабезпечення міста.

Як бути? Що далі? Чи витрачати на те, що не приносить прибутку і не принесе в перспективі, чи все ж інвестувати в освіту (середню, середню спеціальну, вищу), культуру, старі лікарні типу шкірвендиспансера чи ракової? Представники депутатського корпусу, які були присутніми на засіданні Дискусійного клубу Дрогобича, мають можливість ще раз обдумати почуте на засіданні 22 червня, щоб потім кращі з почутих ідей донести до всього депутатського загалу і виконавчої влади міста.

А тим часом дрогобицька опозиція знайшла «крайнього» у гуманітарних промахах і вимагає звіту Олега Дукаса. Звичайно, голосів для відправлення цього чистосердечного і чесного хлопця у відставку не вистачить, але інформаційний привід буде. Братися ж до «брудної» справи чищення «авгієвих конюшень» дрогобицької «гуманітарки», змінювати кадри, які «вирішують все» і жити за можливостями, а не за понятіями, бажаючих небагато.

Як кажуть знаючі, у Дрогобичі є «брак політичної волі» і, як не дивно, кадровий голод. Тому братньому місту-сусіду допоможе Трускавець. Вірніше, вже допоміг своїми «кадрами», які себе позитивно «зарекомендували» у владних кабінетах ратуші і тепер «підтягують» тих знайомих, які підшуковують пристойну роботу. Але це вже зовсім інша історія…

Володимир Ключак

(Переглядів 327 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви