Чи має підстави тішитися Руслан Козир, або Чиє замовлення виконало обласне КРУ?

15.09.2011 | Filed under: Публікації

Перед початком розгляду питань порядку денного ІІ пленарного засідання ХІІ сесії ТМР 14 вересня міський голова Трускавця Руслан Козир таємничо зазначив: “Вчора було засідання колегії Львівської облдержадміністрації, на якому розглядали питання висновків аудиту КРУ у Трускавці” і попросив доповісти перед депутатами з цього питання начальника фінансового управління ТМР Миколу Федоричака. Пан Федоричак був на цій колегії разом із начальником управління земельних ресурсів у Трускавці Ростиславом Карповичем та заступником міського голови Юрієм Яворським, повідомив міський голова.

Мер виглядав щасливим, його виголене лице аж полискувало від задоволення, що КРУ виявило певні порушення, які одразу ж назвали “мільйонними”. Радіти міському голові є чого – через результати недолугої політики його команди місто опинилося над фінансовою та економічною прірвою, ЗАТ “Трускавецькурорт” та і інші суб’єкти господарювання ні в гріш його не ставлять і роблять все, що заманеться (навіть нагороджують мера за його мовчазливе заплющування очей на ряд процесів), а тут появилася нагода перевести стрілки та відвернути увагу від наболілих проблем на інше. Нагоду вколоти колишнього міського голову Лева Грицака навряд чи пропустили б у команді теперішнього глави міста, бо це вже далеко не вперше говорять у мерії про “спадщину” в контексті боргів КП “Наше місто” чи невирішеної проблеми водопостачання. Балаканина ця вже так набридла для більшості розважливих трускавчан, що вони на неї перестали й реагувати, надіючись, що колись настане час, що пан Козир перестане займатися виключно популізмом та демагогією та перейде до вирішення господарських питань. Та, на жаль, цього не відбувається – ситуація виходить з-під контролю, замість покращення йде тотальне погіршення, бюджет недовиконується, тільки й чути розмов про потребу економії, залучення додаткових коштів, розмір зарплати в місті – найменший в області, словом, “чесна влада – заможна громада”. Дійшло вже до того, що навіть багатодітними сім’ями почали у Трускавці вважати не ті, в яких як мінімум троє неповнолітніх дітей, як по всій Україні, а ті, де є більше п’ятьох (це по лінії освіти – харчування, плата за охорону в школі та інше). Абсурд.

Тому висновок КРУ повинен стати для козирівської (чи козирної) команди громовідводом народного справедливого гніву – мовляв, не ми винні, а попередники. Нє вінаватая я, он сам прішол…

Під заголовком “КРУ виявило мільйонні порушення у бюджеті Трускавця” інформація поширилася по мас-медіа і може скластися враження, що дійсно за попередньої влади були якісь значні порушення. Насправді ж порушення значно більші відбуваються саме тепер, а за час 2006 – 2010 рр. вони були явно незначні, що ми і спробуємо довести. А заодно вказати, хто ж винен у тих порушеннях – сам попередній голова Лев Грицак, так звані “люди Грицака” чи якісь інші обставини.

За основу нашого аналізу беремо текст статті, опублікованої на ЗІК 15 вересня. Отже, “контрольно-ревізійним управлінням у Львівській області проведено державний фінансовий аудит виконання місцевого бюджету м. Трускавець за період з червня 2007 року по завершений звітний період 2011 року. Про це повідомила прес-служба КРУ у Львівській області”. Так, це правда, КРУ майже з початку року перевіряло та “трясло” міські відділи культури та освіти, лікарню, міське радіо, УЖКГіБ, інші відділи та управління, а також комунальні підприємства. Зініціювали аудит власне в мерії, саме з оточення Руслана Козира лунала думка про те, що за його попередника не все було гаразд. Оскільки вже один раз із КРУ (Дрогобицьким) козирівці попеклися, бо виявлені порушення були просто мізерні, то тепер, видно, вирішили підстрахуватися. Яким чином – можна тільки здогадуватися. Тим більше, що висновок аудиту є явно тенденційним і прокуратура та СБУ повинні перевірити, чому державний орган в даному випадку спрацював проти держави. Але продовжуємо далі аналіз інформації від КРУ.

“Встановлено ряд чинників, які перешкоджають максимальному наповненню місцевого бюджету, та виявлено резерви збільшення його дохідної частини за рахунок надходжень від операцій із земельними ділянками, комунальним майном, місцевих податків і зборів”. З цим важко не погодитися. Бюджет-2011 року тому і недовиконується, що недопоступають кошти від землі, зокрема через невпровадження нової нормативної грошової оцінки та відсоткових ставок. Як і в попередні роки, так і цього року бюджет Трускавця приходиться коригувати у сторону зменшення, бо запланували більше надходжень, ніж їх реально поступає. З тим лише винятком, що в 2006 – 2007 роках загальна цифра була значно більшою – в місто поступало більше коштів, більше і тратилося, йшов процес розвитку Трускавця, а не застою та загнивання, що спостерігаємо зараз.

“Зокрема, за умови забезпечення належного рівня контролю за визначенням ставок та повноти надходження ринкового збору, фіксованого податку з доходів фізичних осіб та єдиного податку додаткові надходження до місцевого бюджету за 2008-2010 роки склали б понад 1,1 мільйона гривень”. Цілком погоджуємося, тільки питання – а що змінилося в цьому плані від моменту приходу Козира до влади? Збільшилися доходи від ринкового збору чи податків з доходів фізичних осіб?

“Аудитори виявили, що внаслідок відсутності контролю органів місцевого самоврядування за відчуженням комунального майна неефективно використано 340,1 тис. грн.”. Очевидно, що 340 тисяч виглядає як значна цифра, хоча насправді це не зовсім так. І не завжди комунальне майно хтось хоче викупити за ціною, яку хотіла б отримати міська влада. Безпосередній приклад – нежитлові приміщення на Героїв УПА, 2 чи частка комунального майна в будівлях на Скоропадського, на які ніхто не ведеться.

“Надання органами місцевого самоврядування пільг зі сплати за землю без визначення цільового призначення вивільнених коштів призвело до прямих втрат місцевого бюджету в сумі 348,0 тис. гривень”. Так, через землю місто втрачає багато. В бюджет міста не поступають кошти від ряду бюджетних санаторіїв, це питання як було гострим за Лева Грицака, так і залишилося тепер. Стосовно ж пільг, то хто їх надавав? Чи не міська рада як колегіальний орган? Депутати попереднього скликання, думаємо, могли б із цього питання дати більш розлогі коментарі, в яких навряд чи підтримали б позицію КРУ. Хоча не заперечуємо, що певні порушення все ж могли бути, та знову ж таки – з чиєї вини?

“У разі укладення Трускавецькою міською радою угоди з іншими органами місцевого самоврядування про передачу коштів на лікування хворих, до бюджету закладів охорони здоров’я впродовж 2009-2011 років можна було б додатково залучити 1,9 млн. грн.”. Це взагалі дурдом. Проблем, з якою стикаються і Дрогобич, і Борислав, і Дрогобицький район – кожна адміністративна одиниця не хоче віддавати власні кошти за пролікованих хворих для іншого міста і в той же час хоче отримати для своєї лікарні по максимуму від тих же інших міст. Найбільше втрачає Дрогобич. Це, до речі, проблема загальноукраїнська. В даному випадку, якщо ТМР не укладала угоди, то вона не втратила, а навпаки, виграла.

“Внаслідок зволікання міської ради своєчасно не проведено нормативно-грошової оцінки земель Трускавця та не затверджено відповідної технічної документації. Тому місцевим бюджетом втрачено 11,9 млн. грн. Проведеними в ході аудиту розрахунками встановлено, що у разі введення в дію нової нормативно-грошової оцінки, резерв додаткових надходжень до місцевого бюджету від операцій із земельними ресурсами складе щонайменше 2,6 млн. грн.. щорічно”. Тут логічно було б поставити запитання до Руслана Козира, чому він протягом тижня змінив думку на протилежну і вирішив відстояти інтереси підприємців, а не бюджету в питанні нормативної грошової оцінки за землю. Правильно – не завжди благі наміри ведуть до благих результатів. Цифра в майже 12 мільйонів гривень суто гіпотетична. Бюджет Трускавця і тепер щомісяця втрачає біля 1 мільйона гривень з цієї власне причини, але чи можна рубати курку, котра несе золоті яйця, чи можна душити дрібний та середній бізнес? До честі пана Козира, тут він до справи підходить так само розважливо, як і його попередник.

“У зв’язку з відсутністю в законодавстві обмежень щодо розміру придбаної земельної ділянки відносно до площі розташованого на ній нерухомого майна, міською радою без проведення аукціону та за ціною, що в 4,9 рази менша від середньої ринкової в цей же період на первинному ринку у Трускавці, підприємству продано земельну ділянку загальною площею 131,7 га, на 99% вільну від забудови. Внаслідок цього до бюджету не надійшло 257,0 млн. грн. Враховуючи, що крім того покупець не виконав своїх інвестиційних зобов’язань, територіальна громада не отримала ще близько 105,5 млн. грн., що мали бути спрямовані на розвиток водопостачання міста”. И с этого места поподробней… Мова йде про ТзОВ “Альфа-Плюс” та пустир біля озера. Нагадаємо, що за продаж цієї земельної ділянки голосувало понад 40 депутатів міськради попереднього скликання, в тому числі теперішні урядники та депутати – заступник нового мера, керівник нового комунального підприємства, лідери кількох політичних сил у Трускавці, два теперішні депутати обласної ради. 257 мільйонів гривень – сума вражаюча. Та чи дійсно хтось готовий був викласти такі шалені гроші? Спробуємо розібратися, звідки ж у КРУ взяли таку казкову цифру. А нізвідки – зі стелі. Якщо 130 гектарів землі були продані за суму 57 гривень сотка, то КРУ порахувало, що можна було б продати за 260. Відповідно і “накрутили” аж 257 мільйонів нібито збитків. За основу бралася земельна ділянка в центрі міста. Дивує ще, що за 2007 рік, могли взяти і за 2011 і тоді вийшло б, що місто втратило мільярди. А може треба було провести аудит через два – три роки та взяти для розрахунку вартість землі в Києві? Тут бачимо не тільки халатність КРУ, а справа нагадує злочинний умисел. Або хтось мітить на крісло начальника обласного КРУ, що підсуває йому таку свиню, або “спеціалістам” за такі результати аудиту явно заплатили. До речі, маємо інформацію, що в правоохоронних органах вже зацікавилися цим аудитом не в плані нібито якихось махінацій попередньої влади, а в плані заподіяння шкоди державі власне через КРУ. Яким чином? КРУ підважує компетентність не тільки державних органів, але і судової гілки влади і ось чому. Експертну оцінку землі, яка виставлялася на продаж, робила ліцензована організація, яка несе відповідальність за свої дії. На вартість землі впливає багато факторів, зокрема віддаленість від центру, наявність чи відсутність комунікацій, чим менша площа – тим більша вартість, а при купівлі більшої за площею земельної ділянки її оціночна вартість зменшується і так далі. У нашому випадку маємо землю на околиці, без жодних (!) комунікацій, причому заболочену. Інколи синиця в жмені краще, ніж журавель у небі. Тож і вирішили у свій час ту землю продати. Ясна річ, що і в 2007 окремі ділянки в Трускавці виставлялися на продаж за ціною, для прикладу, не 57, а 100 гривень. Про це в попередньому скликанні одного разу говорив депутат Лаврінок. Та одне діло ціна, за яку хочемо продати, а зовсім інша – за яку можемо. Втім, для того, щоб зрушити питання водопостачання міста-курорту, було зроблено багато і тоді, і тепер Руслан Козир продовжує йти стезею Лева Грицака – домовлятися із власниками викупленої території про подальше інвестування згідно умов договору.

Після здійснення експертної оцінки землі проходить державна експертиза. Державна землевпорядна експертиза проходить у Держкомземі України, тобто в Києві. У столиці визнали, що розрахунки проведено вірно. Після того депутати міськради у своїй абсолютній більшості, в тім числі і тогочасна опозиція до Лева Грицака, проголосували за те, щоб цю землю продати – задля наповнення міського бюджету. Було укладено договір купівлі-продажу, сплачено в міський та державний бюджет гроші.

Не зайвим буде нагадати, що після продажу цієї ділянки обласна прокуратура подала в суд (позов проти неправомірності продажу). Та суд програла не міська влада, а обласна прокуратура. І не тільки суд першої інстанції, а й апеляційний. Отже, судом доведено, що ця земельна ділянка продана законно, згідно чинного законодавства і що жодних поршень на жодному етапі її відчуження не було. Місто освоїло ці кошти. Тому теперішні “висновки” КРУ ставлять під сумнів не лише фаховість тих, хто робив експертну оцінку, спеціалістів Держкомзему України як органу влади, а й суду. 257 мільйонів гривень, про які йде мова – це суто гіпотетична цифра, як, для прикладу, якась гіпотетична цифра, скільки пан Козир та фірма “Арко” заробили на тому, що у Трускавці всупереч чинному законодавству України надають дозволи на поквартирне встановлення автономного опалення без від’єднання цілих стояків чи й будинків. Коли один державний орган здійснює наклеп проти іншого державного органу, то тоді дійсно варто в ситуацію втрутитися правоохоронним органам.

“Через невиплату орендарями компенсацій за фактичне використання земельної ділянки, місцевими бюджетами втрачено 228,9 тис. грн. доходів”. Так, кошти з цього приводу втрачаються і тепер. Як любить говорити депутат Ігор Пілько, існує потреба жорстко взятися за це питання та провести інвентаризацію землі. Очевидно, що не міський голова має цим займатися. В Трускавці є і управління земельних ресурсів, і новостворений земельний відділ. Вперед, прапор у руки!

“Аудитом виявлено випадки використання землі без відповідних документів, що призвело до недоотримання бюджетом 98,2 тис. грн.”. Що тут скажеш – дрібні порушення чи неточності завжди були, є і будуть.

“Не зважаючи на обмеженість фінансових ресурсів, що можуть бути використані на розвиток міста, частина коштів бюджету розвитку спрямовувалась у статутні фонди комунальних підприємств без зазначення їх цільового призначення, що призвело до неефективного використання 1,3 млн. грн.”. Дозвіл на поповнення статутних фондів КП “Наше місто” чи КП “Парк курортний” надавали депутати міської ради (рада як колегіальний орган). Стосовно ж неефективного використання, то можна посперечатися. Так, в окремих випадках надії себе не виправдали (приклад – витрати щодо модернізації теплопостачання вулиці Сагайдачного), та більшість цих коштів пішла все ж на цілі потрібні – як оплата за газ, для ремонту вулиць міста та внутрішньоквартальних проїздів, як компенсація комунальникам, щоб не піднімати тарифи тощо. Тема ця постійно мусувалася за часів ІІ каденції Лева Грицака, піднімалася опозицією, проте результатом був стан міста, який залишив Лев Грицак своєму наступнику – найкращі дороги в регіоні (були), відремонтовані внутрішньоквартальні проїзди, оновлені заклади освіти, культури, медицини. Звичайно, що ідилія не могла бути в умовах економічної кризи, котра триває з вересня 2008 року. Головне – кошти взяли і освоїли, бо тепер ніхто б ці землі не купив. Ану, нехай перекинуть в статутні фонди комунальних підприємств Трускавця тепер якісь кошти, коли цих коштів нема. Треба бути господарником, а не балабоном.

“Так, в ході збору інформації встановлено, що КП «Наше місто» за рахунок коштів, виділених у 2008 році на поповнення статутного фонду, придбано легковий автомобіль Toyota Avalon вартістю 250,0 тис. грн., в той час як основні засоби виробничого характеру потребували істотного оновлення, та була суттєва заборгованість з виплат заробітної плати та інших обов’язкових податкових платежів. Одразу після цього придбаний автомобіль передано в оренду Трускавецькій міській раді з оплатою 1грн. за рік”. Чи не той це автомобіль, що на ньому їздить пан Козир? Втім, можливо, тут варто з КРУ і погодитися, хоча й по цьому випадку можна було б сказати багато чого цікавого.

“За результатами проведеного державного фінансового аудиту розроблено ряд пропозицій для вдосконалення формування та виконання бюджету Трускавець”. Звичайно, що пропозиції – це добре, але наскільки вони є реальними? Так, пропозиціями є збільшення власних доходів відділами освіти, культури чи міською лікарнею. Та чи добре буде піднімати ціни на квитки в музеї чи в Народний Дім, чи добре запроваджувати платні гуртки, або ж збільшувати оплату за надані медичні послуги? Наповнювати бюджет потрібно, але так, щоб і вовк був ситий, і коза ціла, а не за рахунок багатодітних сімей та малозабезпечених, бо, бачте, один підприємець мусить добудувати свою віллу, другий понабирав земель і йому невигідно платити більше, а третій і йшов у владу тільки тому, щоб лобіювати виключно свої інтереси. Не політизувати бюджетні процеси, а підходити до їх вирішення тверезо та конструктивно – ось що потрібно робити.

Тому позиція радості мера Козира з того, що КРУ знайшло якісь ніби-порушення виглядає як мінімум дивною. Однозначно, що хочеться йому показати пальцем на свого попередника і колишніх начальників відділів, управлінь та комунальних підприємств Ореста Лобика, Василя Стечкевича, Юрія Алієва та інших та звинуватити їх у мислимих та немислимих гріхах. Пропозиція скликання сесії власне з цього питання та з участю правоохоронних органів доводить нашу думку – потрібно відвернути увагу громадськості від того, що наболіле, нагальне, а подати страву-справу, приготовлену КРУ, під соусом власної значимості – от, мовляв, попередники були погані, а ми – чесна влада. Та час найкращий суддя і найкращий лікар і він покаже, наскільки пан Козир та його команда є чесними людьми, котрі дбають про громаду. Бо, повторимося, наразі громада турботи про себе не відчуває.

А насамкінець скажемо про те, що може подати КРУ, коли проводитиме аудит діяльності 2011 року. Доходи від реклами можна було б збільшити як мінімум на 225 тис. грн., видатки на функціонування управлінського апарату можна було б скоротити на десятки тисяч гривень, якщо не на сотні, від того, що вчасно не було введено в дію нову нормативну грошову оцінку, втрати міста в 2011 році становлять близько 9 мільйонів гривень, можна теж буде говорити про неефективність використання бюджетних коштів у розрізі збільшення штату управлінців у новостворених комунальних підприємствах, і далі в місто не потрапили кошти за пролікованих хворих з району чи сусідніх міст, словом – порушення ті ж. Якщо ж порівняти, для прикладу, порушення в освіті у Трускавці та Дрогобицькому районі, де тільки за неякісне вугілля переплатили за рік 196, 63 тис. грн., то ситуація зовсім не така погана. В ряді випадків у порушеннях винні підрядні організації, отже, запитання до них. А те, що по купівлі та процесі заміни металопластикових вікон “накопали” порушень … аж на 15 тисяч гривень, свідчить радше про відсутність цих порушень, ніж їх наявність.

Замість займатися колупанням у минулому, краще було б новій місцевій владі Трускавця (хоча яка вона вже нова, давно встигла обриднути, ще з грудня минулого року) взятися за реальні справи. Не дозволяти ремонтувати найкращі вулиці міста, а відтак бути співучасником злочинних схем відмивання державних коштів, не витрачати кошти на газетки-привітання та час на боротьбу із власними мешканцями в курортному парку, а засукати рукави та працювати. Хочеш жити, як людина, то працюй, як кінь – говорить японське прислів’я. Та легше мутити воду, говорити про промоцію, кивати на когось, обзивати людей “грицаківцями” чи “шьвідомими україньчями”, аніж керувати мудро, з розважливістю та думкою про людей.

Висновок такий: радість Руслана Козира від винайдених під мікроскопом “мільйонних” порушень є явно передчасною. По-перше, доходи в бюджет міста від висновків КРУ та аудиту навряд чи кардинально зміняться в сторону збільшення. По-друге, місто через такі замовні аудити явно не виграє, а програє, бо такі скандали значно дужче шкодять курорту, ніж якісь містечкові війни між політичними опонентами чи бізнесовими структурами. По-третє, справджується в цьому випадку прислів’я, що добрими намірами вимощена дорога до пекла і може статися так, що програма цілодобового водопостачання міста може бути призупинена інвестором тепер, саме тоді, коли залишилося зробити всього ривків. Відомо, що за “Альфою-Плюс” стоїть депутат ВРУ від Партії Регіонів, тож незрозумілими є цілі влади стосовно котрого вже за рахунком мусування теми по цій земельній ділянці. По-четверте, якщо буде доведено, що КРУ діяло в цьому випадку непрофесійно, або й виконувало чиїсь вказівки, то тут вже можна буде говорити про те, що в корупції замішане близьке оточення пана Козира і таким чином випущена ним зброя обернеться проти нього, ставши своєрідним бумерангом. Та це тільки наші припущення, а як завершиться скандал із замовленим аудитом, покаже час. А крапку в ньому, сподіваємося, поставлять правоохоронні органи – щоб іншим неповадно було за мудрими фразами та з офіційними підписами та печатками вміщувати явну дезінформацію.

Володимир Ключак

(Переглядів 28 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви