Чи стане виділення землі прозорим?

27.05.2016 | Filed under: Публікації

Цієї весни Дрогобицька міська рада призупинила розгляд заяв на отримання земельних ділянок у місті – як для садівництва, так і під житлову забудову. Міський голова Тарас Кучма каже, що рішення стало результатом роботи Моніторингового комітету, який виявив і довів порушення в системі виділення землі.

Отримати земельну ділянку в Дрогобичі – це справжній квест. Проблеми виникають уже на етапі подання заяви: брак інформації про вільні ділянки, відсутність необхідних документів, місяці, а часом і роки в очікуванні рішення. А там, де є бюрократичні перепони, зазвичай виникає спокуса корупції.

Найбільш розповсюдженою корупційною схемою є переоформлення ділянки, отриманої для садівництва, на ділянку під забудову. Ділянка під садівництво має багато переваг: її площа – 12 соток (під будівництво – 6), немає обмежень ні щодо місця реєстрації власника (під будівництво виділяють лише місцевим мешканцям), ні щодо місця розташування (а будувати в Дрогобичі дозволяють лише у двох районах). Зміна цільового призначення ділянки для садівництва безкоштовна – на відміну від переоформлення прав на землю.

Мешканець Дрогобича Юрій Пельц, який мав намір отримати ділянку для будівництва, на собі відчув, на скільки це складно: «Уже двічі ходив до міськради, а мені відмовляють. То документів не вистачає, то скеровують до головного архітектора. Я до нього пішов, а він каже, що питання не в його компетенції. Потім із мене почали вимагати план ділянки, якого я не маю, бо мені не можуть пояснити, де його взяти».

Стаття 121 Земельного кодексу України гарантує кожному громадянинові право на безкоштовне отримання земельної ділянки з земель державної або комунальної власності. Точніше, умовно безкоштовне, адже за підключення комунікацій до житла доведеться сплатити чималу суму. У випадку Юрія Пельца – сто тисяч гривень.

Головний архітектор Дрогобича Ігор Петранич критично ставиться до безкоштовного виділення земельних ділянок. На його думку, 121-ша стаття містить чимало неточностей: влада мала б передбачити, що землі може не вистачити для всіх, хто на неї претендує: «Відповідно до закону людина подає заяву за місцем, де вона хоче отримати ділянку. Виділення землі можливе там, де розроблені проекти детального планування. Але, щоб забезпечити всіх дрогобичан ділянками, треба половину Вінницької області забрати. Земля має бути товаром, а в нас її беруть здебільшого для того, щоб потім перепродати. Сформувався вторинний спекулятивний ринок».

У минулому Дрогобич був важливим індустріальним центром, проте як і багато інших містечок в Україні, нині занепадає. Міський бюджет є на 70% дотаційним. Дрогобичани працюють на підприємствах легкої та харчової промисловості та їздять на заробітки, здебільшого до Італії.

На думку Богдана Юзефіва, голови створеного у Дрогобичі торік Моніторингового комітету з раннього попередження корупції, однією з причин небажання зарубіжних та вітчизняних інвесторів вкладати гроші у місто є задавнена хвороба корупції місцевої влади. Тому перша мета, яку ставлять перед собою активісти – реформа системи управління: «Ми не займаємося суто земельними ділянками. Ми хочемо виробити систему, відповідно до якої всі рішення, які приймає міська рада, були б доступними та зрозумілими для людей. Є нині речі, які не відповідають чинному законодавству: наприклад, усі проекти рішень міської ради повинні бути оприлюднені за двадцять днів до винесення рішення, щоб громадськість могла за ними стежити. А нині це роблять за п’ять днів до засідання».

Моніторинговий комітет з раннього попередження корупції є проектом, підтриманим Міжнародним фондом «Відродження». Він розрахований на півроку: за цей час Моніторинговий комітет планує розпочати реформу системи управління, яка стосуватиметься, зокрема, й земельної комісії. Наразі призупинення розгляду заяв на видачу земельних ділянок розраховане на три місяці. До 1 липня 2016 року місцева влада повинна впорядкувати свої нормативні документи й зробити механізми виділення землі прозорими.

Олена Зашко, IRF

(Переглядів 109 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags: ,

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви