Мій спогад про підняття українського прапора у Трускавці

By  | 20.08.2013 | Filed under: Публікації

Без сумніву, що підняття у Трускавці національного синьо-жовтого прапора – подія, яка запам’ятовується на все життя. Бути причетним до неї – велика честь.

Добре пам’ятаю атмосферу, яка панувала тоді в Україні, Львівщині і Трускавці. У березні 1990 року відбулися вибори до Верховної Ради тоді ще УРСР. Це були перші вибори, які дали можливість привести до одного з найвищих щаблів влади людей, які не приховували своїх антикомуністичних переконань і прагнули зробити Україну незалежною, передусім від Росії, державою.

Якщо у Верховній Раді таких людей було порівняно мало, то зовсім інша ситуація склалася на Львівщині. Тут тотальну і беззаперечну перемогу на виборах до органів місцевого самоврядування отримали «рухівці», натомість нищівної поразки зазнала партноменклатура.

Трускавець не був, і не міг бути винятком. Адже саме у нашому місті народжувалися перші осередки громадського спротиву існуючому тоді режиму. Маю на увазі Товариство рідної мови «Відродження», яке очолював В’ячеслав Умнов та осередок Народного руху України за перебудову, на чолі якого стояв Віктор Бурлаков. На той час у Трускавці існували і активно діяли осередки практично усіх антирежимних організації: від УГС (Української Гельсінської Спілки) – до екологічної організації «Зелений рух».

Напередодні виборів до Трускавецької міської ради саме ці організації створили «Демократичний блок», який маніфестував програму, що виразно засвідчувала його політичну мету: Трускавець у майбутньому буде містом незалежної Української держави.

«Демократичний блок» на виборах отримав переконливу перемогу. Більше двох третин депутатів стояли не твердих самостійницьких і антикомуністичних позиціях. А тому вже на другий день усім було зрозуміло, що одне із перших рішень, яке ухвалить Трускавецька міська рада, стосуватиметься національних символів, зокрема синьо-жовтого прапора.

Це сьогодні ми сприймаємо цей прапор як щось зрозуміле і об’єктивне. Тоді, «підняти синьо-жовтий прапор» означало зробити відвертий виклик імперській владі, яка хоч і агонізувала, але мала ще сили для придушення національного руху, особливо в Трускавці, який вважався надійним оплотом режиму через свій статус «загальносоюзного курорту».

Але тоді, цей виклик необхідно було зробити, щоб показати, передусім українцям сходу і півдня України, що трускавчани – українці, які не терпітимуть окупаційної влади і під синьо-жовтим прапором змагатимуться за державну самостійність України.

Наскільки пам’ятаю, рішення про встановлення над будівлею Трускавецької міської ради було прийнято одноголосно. Принаймні ніхто не голосував «проти». Правда, представник місцевої прокуратури одразу ж заявив, що це рішення «не законне» і буде відмінене. Але на це ніхто не зважав.

Оскільки сесія відбувалася у тодішньому будинку культури «Мир», одразу ж виникло питання, хто понесе прапор у центр Трускавця і встановить його на вежі. Вирішили, що новобрані депутати прямуватимуть колоною, а встановлять прапор наймолодші на цей час депутати. Таких виявилося двоє: Галина Шиманська і я.

Не забуду миті, коли В. Бурлаков передав мені і пані Галині прапор. Нас переповняли різні почуття, але насамперед гордості за трускавчан, що зберігаючи національну честь і гідність довірили нам підняти на головній будівлі Трускавця синьо-жовтий прапор.

До цього часу не можу зрозуміти, звідки трускачани дізналися про час встановлення прапора. Адже тоді не було Інтернету, мобільних телефонів, а місцеві ЗМІ контролювалися владою. Але коли невелика колона депутатів підійшла до приміщення Трускавецької міської ради, там їх оплесками вітали сотні людей.

Однак, перед тим як встановити на вежі український прапор, потрібно було з неї зняти імперський. Цю місію виконали активісти УГС на чолі з Мироном Матківським. Вони буквально зірвали червоно-синє полотнище, і звільнили місце для українського прапора.

Прапор було піднято під спів гімну «Ще не вмерла Україна». Люди кричали «Слава Україні!» і плакали. Але це були сльози переможців.

Так Трускавець отримав свій, український прапор, який вже ніхто і ніколи від нього не відбере.

Богдан Червак, депутат Трускавецької міської ради І-го демократичного скликання, голова ОУН

Також читайте

Tags:
 • Юрій Зарицький

  У пана Червака провали пам’яті? Чи свідмо замовчує пан Червак, що депутати проголосували за підняття нашого синьо-жовтого прапора не одноголосно, а один був проти – Богдан Матолич.Тоді, «підняти синьо-жовтий прапор» означало зробити відвертий виклик імперській владі, яка хоч і агонізувала, але мала ще сили для придушення національного руху, особливо в Трускавці, який вважався надійним оплотом режиму через свій статус «загальносоюзного курорту».Так, тут пише правду пан Червак, пан Матолич був у цій “злочинній імперській владі” та і тепер у владі в партії регіонів, наступниці злочинної влади. А Бурлаков, капітан КҐБ, що працював проректором Дрогобицького педінституту по госп. частині, крупно підзалетів і був направлений в Трускавець, на перевиховання звичайним робітником. А тут якраз “Рух” Чорновіл організував. КҐБ “впроваджує” (внєдряєт) свого сотрудніка Бурлакова головою секретаріату “Руху”. Не знаю, чи по домовленості з Чорноволом, але КҐБ одержав доступ до всієї інформації про “Рух”, не потрібно було шпигувати. Бурлаков був обраний головою міськради, але не працював, а виконував обов’язки голови Матолич. А Бурлаков опиняється в Києві в СБУ, де йому доручають сформувати відділ . Так капітан з КҐБ формує відділ СБУ, одержує чин полковника СБУ. Зрозуміло, що формувати відділ СБУ могла професійна людина з спецосвітою. Коли демократи з ВРУ питали хто рекомендував Бурлакова в СБУ, то дістали відповідь: патріотичні організації. Про роботу в КҐБ Віктора Бурлакова написав в трускавецькій газеті “Трускавецкая здравніца” її редактор, покійний Ігор Сусюк. Після публікації Сусюк був жорстоко побитий, після чого тон його публікацій змінився. Громадські, політичні організації, що виникали в нових країнах після розпаду СССР, “зариблювались” каґебістами, донощиками, що мали завдання перешкоджати створенню незалежної держави. Але устремління народу було таке велике, що багато з них “залягли на дно”, замаскувавшись під патріотів, продовжують свою службу до сьогодні. Така історія…

 • Гість

  А хто вам холопам сказав, що це правор України, князь Данило ?

 • Остап

  Нормальний він хлоп! То тепер паяци і бариги при владі!

 • прохор

  Нам прапор, а собі забрали все – землю, надра, заводи, банки, владу…..

 • Галичанин

  Хотілось би більше довідатись про роль Віктора Бурлакова. Він був агентом КГБ під прикриттям чи дійно патріотом України, а співробітником СБУ України став уже пізніше ? Особисто я дотримуюся першої версії.

  • правда

   Дай Боже теперішнім політикам бути таким кгбістом як Бурлаков!

   • Юрій Зарицький

    А з якої такої невідомої організаціїї появився Бурлаков головою секретаріату “Руху”? Чорновіл був арештований, дисидент і раптом голова “Руху” “знайшов” на посаду начальника штабу “Руху”, якогось Бурлакова, аж у Трускавці, в “підсобці” якогось санаторію. Геніальне рішення! Спитайте пана Мирона Бучацького, звідки взявся в “Русі” Бурлаков, він Вам докладно роз’яснить.

  • Юрій Зарицький

   Мирон Бучацький, голова “меморіалу”, депутат Львівської обласної ради першого демократичного скликання, та член президії ради, на рахунку якого розкопки в каґебістської тюрми в Дрогобичі, боротьба за греко-катилицьку церкву на Дрогобиччині, а пізніше, коли дерибанили санаторії всякі матоличі, лавринки та їм подібні, переконував трускавчан не піддаватися на Їх солодкі обіцянки, не повірили, тепер лише згадують:так, правий був Бучацький. Він докладно може розповісти і про те, як впершепіднімали наш синьо-жовтий прапор у Трускавці, як голосували депутати, хто був проти. І про Бурлакова. Історія з часом стирається з пам’яті, До молоді часом доходять відомості з різних джерел,що мають на меті виправдати нечесних людей, а особливо тих,що стабільно крутяться у владі і пристсовуються там ,де є змога набивати свої кишені. На жаль, багато таких “патріотів” тепер стали жирними “котами”, а основна маса людей, що висунула їх з свого середовища, перебуває в злиденному існуванні. Запитайте його, він у Трускавці. і багато знає

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

Оголошення ТВ

 • ДО УВАГИ ПЕНСІОНЕРІВ – ОДЕРЖУВАЧІВ СУБСИДІЙ!
  18.02.2019 | 12:33

  З 1 березня 2019 року за рішенням Уряду (постанова Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 № 62) монетизовані житлові субсидії пенсіонерам будуть виплачуватись органами Пенсійного фонду України. Пенсіонерам – субсидіантам, які отримують пенсію через банки, кошти будуть перераховуватись прямо на їх пенсійні рахунки в банківських установах, де вони обслуговуються згідно договору. Пенсіонерам, які отримують пенсійні виплати [...]

 • Комерційна пропозиція від Львівської майстерні вареників
  07.02.2019 | 14:14

  Також читайтеСергій Розора: «Володимир Свєнтицький і Едуард Леонов – свободівці, патріоти, націоналісти чи провокатори і перевертні, які ганьблять національну ідею»? (285)Святослав Грабовський: «Лише нікчеми не йдуть голосувати» (з підказкою) (113)Звернення батьків вихованців Трускавецького БУТу (110)Створено групу за відновлення унікальної пішохідної галереї(Дептака) (86)

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви