Найбільша цінність у відносинах між владою та громадою – це довіра

05.03.2016 | Filed under: Публікації

У суботу, 5 березня, в Дрогобичі пройшов семінар-тренінг «Громадська організація як інструмент антикорупційного громадського контролю на місцевому рівні». Захід проходив з ініціативи КУ «Інститут міста Дрогобича» та Моніторингового комітету з раннього попередження корупції, за сприяння Міжнародного фонду «Відродження» та Центру політичних студій та аналітики. Проводив тренінг голова Національної платформи форуму громадянського суспільства країн східного партнерства, відомий політолог Віктор Таран.

Захід викликав величезне зацікавлення у представників влади та громадських організацій Дрогобича та сусідніх міст.

Так, від влади в семінарі-тренінгу взяли участь міський голова Дрогобича Тарас Кучма та його заступник Олег Дукас, депутат Львівської обласної ради Михайло Задорожний (фракція БПП «Солідарність»), депутат Дрогобицької міської ради Юрій Кушлик (фракція «Народний контроль»), депутати Трускавецької міської ради Зоряна Домбровська (фракція «УКРОП»), Олена Савченко (фракція «Самопоміч»), Святослав Грабовський (фракція «Народний контроль»), член Трускавецького виконкому Віра Савка, директор КУ «Інститут міста Дрогобича» Володимир Кондзьолка.

Громадські організації та політичні партії також були представлені дуже широко: партія «Сила людей», Дрогобицька організація Комітету виборців України, громадські організації «Агенція розвитку курорту Східниця», «Меч Арея», «Арекет» («Рух»), «Дрогобицький Майдан», «Дрогобицька Громада», «Товариство «Юрій Дрогобич», Спілка ветеранів Афганістану, Рух «Чесно», Товариство «Просвіта» та інші. Участь в заході взяли і представники малого та середнього бізнесу, студенти, журналісти.

Корупціонер – це не лише той, хто бере хабар, а й той, хто його дає, – зазначив у вітальному слові до учасників тренінгу капелан Майдану, волонтер та активний громадський діяч, отець Ігор Цмоканич (УГКЦ). Він зазначив, що корупція з`являється там, де є байдужі люди, де бракує людей та громадських організацій, які б чогось домагалися. Громадські організації повинні давати «животворящий» копняк владі, щоб та не розслаблялася і працювала на благо людей, сказав священик. Також о. Ігор Цмоканич зацитував слова Віталія Портникова про те, що корупція, на жаль, стала хребтом України, а від себе додав, що корупція – це виклик Богові.

Директор Західноукраїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження» Оксана Дащаківська продовжила тему, підняту отцем Ігорем Цмоканичем:

Чомусь багато хто вважає, що для боротьби з корупцією обов’язково слід шукати ворога – у владі, у лікарях чи вчителях. Насправді ж ми маємо співпрацювати, спільно діяти на благо системних змін. Ми обираємо владу, а згодом чекаємо від неї виправдань. Але влада – це ми, це частина нас…

Чиновник повинен жити в «золотій клітці» – бути на виду і служити громаді, – перейшов до основної частини тренінгу директор Центру політичних студій та аналітики Віктор Таран.

Після короткої розповіді про свій досвід громадського діяча, політика та експерта-політолога та історичних моментів щодо законодавства про доступ до публічної інформації Віктор Таран на конкретних схемах та прикладах розповів як потрібно налагоджувати стосунки між громадою та виконавчою і законодавчою гілками місцевої влади, наскільки важливо громадським активістам бути адекватними та компетентними, чому не варто депутатам подавати готові проекти рішень і в чому полягає конфлікт інтересів.

Теорія суспільного договору передбачає, що ми повинні домовитися про певні правила гри, – популярно роз’яснив присутнім суть відносин на лінії «влада – громада» Віктор Таран. – Ніхто не повинен заважати виконувати ці правила, а за їх порушення має бути передбачена чітка відповідальність. Влада не належить комусь одному. Зі свого середовища громадяни обирають представників, які уособлюють владу. Якщо ці представники починають займатися неправильними речами, то люди мають повне право забрати владу собі і передоручити її іншим.

Найбільша цінність у відносинах між владою та громадою є довіра, – продовжував Віктор Таран. – Вона повинна ґрунтуватися на принципах відкритості, прозорості, солідарності (співпраці) та прогнозованості. Хто виграє від протистояння між владою та громадою? Ніхто. Це як гра в шахи, коли ми граємо на одній стороні – просто треба знати своє місце на шахівниці і дотримуватися правил. Бо не може кінь ходити так як тура, а офіцер так як королева. І треба пам’ятати про цінність такої шахової фігури як пішак…

Після обіду, який складався зі страв кримсько-татарської національної кухні чорба (вид супу) та бахча (м’ясо, запечене у тісті разом з картоплею) учасники семінару-тренінгу продовжили роботу, зокрема попрацювали в групах. Кожен мав можливість визначити, в якому напрямку він хотів би працювати, а в залежності від цього якими законами слід найчастіше користуватися. Як зазначив Віктор Таран, в першу чергу потрібно враховувати закони України «Про доступ до публічної інформації», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про статус депутатів місцевих рад», «Про державні закупівлі», а також відкриті реєстри, цивільний та кримінальний кодекси. Але в першу чергу потрібно чітко поставити конкретну ціль, визначитися з пріоритетами, адже не можна бути спеціалістами у всьому.

Серед тем, які були детально проаналізовано на семінарі – звітування влади про свою діяльність, участь громадян в місцевому самоврядуванні, контроль за використанням коштів, онлайн-трансляції сесій та засідань виконкому, електронні петиції та самоорганізація населення, покрокова стратегія щодо внесення змін у регламенти ради, виконкому та положення про діяльність комісій, щоб забезпечити відкритість та прозорість влади.

На конкретному прикладі депутата Трускавецької міської ради, голови земельної комісії та заступника генерального директора ПрАТ «Трускавецькурорт» Анатолія Стародуба було проаналізовано як діяти, коли існує конфлікт інтересів, а депутат не хоче це визнавати. Приклад навів трускавецький депутат Святослав Грабовський і почув у відповідь, що в цьому випадку рішення були прийняті всупереч закону і в кращому випадку депутат, який вступив у конфлікт інтересів, мав би покаятися та піти з посади голови земельної комісії. В іншому випадку його чекає довга процедура слідства – не в прокуратурі, з якої зняли нагляд за законністю, а в Національному Антикорупційному Бюро України. «Має бути персональна політична відповідальність за прийняті рішення», – каже Віктор Таран.

Тематика, піднята на семінарі-тренінгу, була надзвичайно актуальною, про що свідчила висока активність його учасників, зокрема громадських діячів Оксани Мотики, Руслана Солонця, Богдана Юзефіва, Олександри Лисак, Амета Бекірова, Олега Дороша, Богдана Гринчишина, Михайла Ваврина, Андрія Константинова, Галини Коцюби, Богдана Николаїшина, Олени Куртяк та інших.

Семінар-тренінг «Громадська організація як інструмент антикорупційного громадського контролю на місцевому рівні» тривав з 10.00 до 17.00 і завершився заключним словом Оксани Дащаківської з Міжнародного фонду «Відродження», завдяки якому ця цікава та змістовна зустріч активістів Дрогобиччини з Віктором Тараном відбулася.

– Я надзвичайно задоволена, що побувала на цьому семінарі, оскільки мала можливість вдосконалити свої знання. Спілкування з такими особистостями як Віктор Таран дає можливість краще осмислити що ми на місцевому рівні можемо зробити і як це краще зробити, – ділиться враженнями член Трускавецького виконкому, активна громадська діячка Віра Савка.

Володимир Ключак

(Переглядів 184 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags: , ,

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви