Орган, скрипка, поезія…

By  | 01.07.2013 | Filed under: Публікації

Саме ці три складові можна почути в трускавецькому костелі. Пригадую якось, вісім років тому назад, коли я прийшов працювати в санаторій «Конвалія» керівником з виховної та культурно-масової роботи, до мене підійшла відпочивальниця, (на жаль, її ім’я не пам’ятаю), яка запропонувала організувати поїздку в трускавецький костел. Я прислухався до її думки і поїздка відбулася. Враження незабутні. А дякувати потрібно скромній людині, звати його – п. Станіслав Чапля. Це була його ідея поєднати органну музику, скрипку та поезію. А чого тільки варто почути «Аве Марія» у виконанні Наталії Цейхмейстр та Анни Нечай. Саме завдяки пану Станіславу (адміністратор костелу), храм в місті Трускавці – тепер заново відроджений.

 Ось коротка історія костелу – спочатку це була невеличка капличка, а вже в 1859 році на її місці збудовано костел. Його будувала меценатська група паралельно з розбудовою курорту. Проте двері нового костелу Трускавця були відчиненими недовго: почалася Перша світова війна, вона знищила споруду усередині, горіла стеля та покрівля.

1915-1939 роки – період найактивнішого духовного життя при Трускавецькому костелі. Та з приходом до влади окупаційного радянського режиму воно вимушено послабилося.

У 1948 році костел закрили, а у його приміщенні влаштували склад мінеральних добрив. Усі духовні й мистецькі цінності зникли, йшла руйнація самої споруди.

У 1952 році у Трускавці почалася розбудова курорту радянського штибу, і в приміщенні костелу влаштували музей атеїзму.

Згодом, з 1969 р. тут був планетарій. У 60-х роках ніхто й гадки не мав, що це духовна споруда. Про її первісне призначення ніщо не нагадувало: вікна були замальовані, купола не було, внутрішні оздоби грубо заштукатурені.

Після розвалу Союзу храм освятили й тут почали проводитися богослужіння. Перша Служба Божа відбулася на сходах діючого ще музею. Це був уже 1991 рік.

Ну а зараз маємо 2013 рік, і не обов’язково бути католиком, щоби послухати твори Баха в трускавецькому костелі у виконанні Володимира Ковалишина, а після концерту помилуватися декоративними квітами вирощені Станіславом. І пам’ятаймо слова Йоганна Себастьяна Баха: «Ціль музики – доторкнутися до серця».

Євген Бродзінський

Також читайте

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

 • None found

Оголошення ТВ

 • Футбольна школа проводить набір дітей
  20.02.2019 | 10:00

  Футбольна школа “КМС” (м. Трускавець) проводить відбір дітей 2006-2007 р. н. Кількість дітей обмежена (16-18 чол.). Тренери з ліцензіями, індивідуальний підхід до кожної дитини, участь в якісних футбольних турнірах як в Україні, так і за кордоном, можливість переглядів дітей фахівцями з топових клубів України та Європи. Тел.: 096-064-71-97, 068-292-01-04. Також читайтеВ червні у Трускавці пройде [...]

 • ДО УВАГИ ПЕНСІОНЕРІВ – ОДЕРЖУВАЧІВ СУБСИДІЙ!
  18.02.2019 | 12:33

  З 1 березня 2019 року за рішенням Уряду (постанова Кабінету Міністрів України від 06.02.2019 № 62) монетизовані житлові субсидії пенсіонерам будуть виплачуватись органами Пенсійного фонду України. Пенсіонерам – субсидіантам, які отримують пенсію через банки, кошти будуть перераховуватись прямо на їх пенсійні рахунки в банківських установах, де вони обслуговуються згідно договору. Пенсіонерам, які отримують пенсійні виплати [...]

 • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви