В медицині без реформ не обійтись

20.01.2012 | Filed under: Публікації

Передсвяткова лихоманка потрохи минає. Добігають останні дні новорічно-різдвяних святкувань. І відтак потихеньку повертаємось до звичного ритму життя: дім – сім’я – робота. Тільки ось медики Дрогобиччини і прилеглих міст (себто Борислава та Трускавця), входячи в ритм буденності, іноді ловлять себе на думці, мовляв, гряде об’єднання медичного простору. Яким воно буде? Чого чекати в першу чергу?

Дрогобич – в найскрутнішому становищі…

Як розповів нам начальник відділу охорони здоров’я виконавчих органів Дрогобицької міської ради Андрій Шевкенич, на медицину міста Котермака у 2012 році бракує 20 млн. грн. Це – разом із передбаченими у області дотаціями…

Тож на запитання, яким чином планує жити, чи то пак – виживати, медицина Дрогобича, Андрій Шевкенич зазначив:

– Ми розробили ряд заходів, завдяки яким економія буде складати 2. 7 млн. грн. А ще ж залишається понад 17 млн. грн.! Єдиним можливим варіантом виходу із ситуації може стати дотація вирівнювання із обласного бюджету. І, відтак, кардинальні заходи щодо реформування медицини краю.

Медицина Дрогобича, ніде правди діти, переживає складні часи. Так, наприклад, заборгованість по відрядженнях (це коли лікарі своїм коштом проходили перекваліфікацію чи підвищення кваліфікації у, скажімо, Львові або Києві, а згодом держава мала б повернути їм ці кошти) складає 200 тисяч гривень. На початку 2012 року здійснюється виплата відряджень за грудень 2010 року.

Соціальна складова бюджету 2012 залишилась на рівні 2011 року. Що мається на увазі: на рівні 2011 року залишилося як безкоштовне медикаментозне забезпечення, так і безкоштовне зубопротезування. А цих грошей явно замало, аби покрити потреби мешканців…

На харчування пацієнтів цьогоріч передбачено 2 гри.03 коп. в день (на рівні 2011 року). Що можна дати хворому з’їсти за ці кошти – питання майже риторичне.

Щодо медперсоналу, то зарплатня лікарям, медсестрам, санітарам передбачена в розмірі 82,8% від потреби. Тобто, на 3 місяці 2012 року грошей на зарплату бракує…

І це – лише короткий перелік.

– Не є секретом, що вся серйозна медична допомога надається у місті Дрогобичі. Скажу більше – 52% хворих, які лікуються у Дрогобичі, не є дрогобичанами. Міський бюджет Дрогобича затрачає на лікування іногородніх хворих близько 12 млн. грн.. Відтак, постає питання – чому бюджет міста Дрогобича має працювати на іногородніх хворих? За хворим має йти відповідний потік коштів з цієї території. А він не йде! – каже головний медик Дрогобича Андрій Шевкенич. – Чи це правильно: ми витрачаємо кошти на лікування іногородніх хворих, а в той час у тому місці, де на цього хворого кошти передбачено (мається на увазі інше місто чи район – авт.), вони акумулюються. І, замість повертатись нам, залишаються на тих територіях. Відтак медицина Дрогобича стикається з проблемою глобального браку грошей не по своїй вині! А не надавати іногороднім хворим медичної допомоги ми на маємо права – ні людського, ні морального, ні за законом. Це – як Гордіїв вузол, який мусимо раз і назавжди розрубати.

Медичний округ – як панацея?

Виглядає на те, що єдино правильним в сьогоднішніх умовах є процес створення на теренах Дрогобиччини єдиного медичного простору. Принаймні, до такої думки підштовхують сухі статистичні цифри… Та й у Львівській облдержадміністрації, вивчаючи ситуацію, з якою стикнулась медицина краю, рекомендували негайно приступити до розроблення концепції єдиного медичного простору, до якого входили б Дрогобич, Дрогобицький район, Борислав та Трускавець Тієї ж думки притримуються й депутати Львівської обласної ради, які під час сесії ЛОР наприкінці минулого року зобов’язали мера міста Дрогобича, керівників Дрогобицького району та голову ЛОДА підготувати та подати до 1 лютого 2012 року на розгляд сесії облради проект програми щодо реформування системи охорони здоров’я у місті Дрогобичі та в Дрогобицькому районі

– У нас вже є розроблена концепція єдиного медичного простору, у який мають входити Дрогобич, Дрогобицький район та міста-сусіди Трускавець і Борислав, – зазначає Андрій Шевкенич. – Незабаром проходитиме його обговорення. Воно відбуватиметься на рівні Головного управління охорони здоров’я ЛОДА. Там виступатимуть представники усіх територій: Дрогобича, району, Борислава, Трускавця. Кожна із цих територій розробляла своє бачення медичного простору. Тож намагатимемось дійти спільного знаменника. Тим більше, що є відповідне розпорядження голови ЛОДА Михайла Костюка, у якому йдеться про необхідність створення на теренах Дрогобиччини єдиного медичного простору.

Як каже головний медик Дрогобича, питання створення єдиного медичного округу – процес надскладний, адже пов’язаний із наданням медичних послуг не лише у Дрогобичі, чи районі, а й у Бориславі і Трускавці.

– Проте, рух є. І, думаю, вже до осені, ми дійдемо спільного бачення, – зауважив Андрій Шевекнич.

То що воно таке – єдиний округ?

Це – лише проект, який обговорюватиметься, доповнюватиметься. Проте, основний його кістяк такий: первинна медична допомога відображатиметься у районі в вигляді ФАПів, амбулаторій, амбулаторій сімейного типу. Поліклінічна амбулаторія знаходитиметься у містах: в Дрогобичі, Бориславі, Трускавці, і реформована буде у пункти первинної медико-санітарної допомоги. Відтак, щодо поліклінічного надання медичної допомоги інших реформ не передбачається. Проте в значній мірі реформи торкнуться стаціонарної медичної допомоги.

– Ідея єдиного медичного простору така – не допустити дублювання служб, – каже Андрій Шевкенич. – Так, розглянемо, до прикладу, терапію. У місті Дрогобичі у терапевтичному відділенні налічується 50 ліжкомісць (на 100 тисяч населення), у Бориславі – 60 ліжкомісць (на 38 тисяч населення) у Трускавці – теж майже 60 ліжкомісць (на 26 тисяч населення). Тож виникає питання – чи доцільною є така кількість ліжкомісць? Відтак відбуватиметься коригування, оптимізація неефективних ліжкомісць, адже ліжко має працювати цілодобово. Якщо ліжко не працює цілодобово – його слід або закривати або перепрофільовувати на інший вид надання медичної допомоги. Ліжко-дні мають бути ефективними! Бо якщо ліжко працює на 50%, то й на 50% працює медичний персонал, санітари, медсестри, лікарі.

Як зазначає Андрій Шевкенич, ідея медичного простору полягає й у тому, аби лікар чи медична сестра свою зарплатню (яка насправді несправедливо мізерна) відпрацьовували, а не відсиджували на місцях.

– Моє завдання зробити так, аби лікар був ефективний. Бо несправедливо, коли один лікар приймає за три з половиною години 20 пацієнтів і отримує таку ж зарплатню, як і лікар, який цих три з половиною години пробайдикував, – каже головний медик Дрогобича.

І в цьому, очевидно, є логіка. Гірка, та правдива. Адже коли кожен робитиме свою роботу добросовісно, тоді й жити стане краще…

Марія Кульчицька, газета «Вільне слово»

Від «ТВ». Автентичний титул статті в газеті – «Медицині Дрогобича недодали 20 мільйонів гривень», підзаголовок – «2012 рік для лікарень краю, очевидно, стане переломним».

(Переглядів 87 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви