Золотий ювілей школи мистецтв (+ відео)

18.05.2015 | Filed under: Публікації

У неділю, 17 травня, Трускавецька дитяча школа мистецтв урочисто, Святою Літургією в церкві св. Миколая та тригодинною святковою академією в Палаці культури імені Шевченка, відзначила свій піввіковий ювілей. 50 років пройшло відтоді, коли філія Дрогобицької музичної школи отримала статус окремого навчального закладу – Трускавецької музичної школи. Привітати цей потужний заклад культури із золотим ювілеєм прийшли діти, батьки, влада, колеги, всі, хто розуміє значення для нашого майбутнього культури в цілому і такого осередку культури як школа мистецтв зокрема.

Трохи історії

«Неподалік від джерела лікувальної води “Нафтуся” у курортному Трускавці, на горбочку посеред старого парку “Адамівка”, колись стояла хата священика. Хати вже давно немає і навколо тільки декоративні кущі та доріжки… а з цієї одноповерхової будівлі бере свій початок історія Трускавецької дитячої школи мистецтв. Ще до відкриття школи у Трускавці з 1962 року працювала філія Дрогобицької музичної школи, у якій навчалося 17 учнів. За 1963 та 1964 роки кількість учнів зросла до 47, такий ріст свідчив, що діти нашого міста хотіли вчитися музиці. Тому у 1965 році було відкрито Трускавецьку музичну школу…».

Так описує початки ТДШМ видана до ювілею брошура, так розповідає про чудове та затишне місце, де стояла будівля першої музичної школи Трускавця, директор школи мистецтв Ігор Нич. Розповідає в фільмі, відзнятому до цієї урочистої події. Фільм цей перед святковим концертом мали можливість переглянути всі, хто зібрався в залі ПК ім. Шевченка, а зал був повним…

Першим директором школи, її будівничим, який організував увесь процес мистецької освіти у Трускавці, був Роман Миколайович Журавський (1931-2004). Школа під його керівництвом пройшла період становлення, росту і розвинулась у 1981 р. до рівня школи мистецтв. До речі, в концерті взяв участь син Романа Миколайовича Євген Журавський, який фантастично чудово виконав «Ноктюрн» Шопена.

Першими викладачами Трускавецької музичної школи, які працювали ще у філії Дрогобицької ДМШ були: Кішкан К.К., Максимович С.А., Шкільник С.В., Сєрова А.П. Вже у перший навчальний рік у музичній школі, окрім згаданих викладачів, працювали також Симчук В.О., Конторович О.Г., Бляс Б.А., Котляревська Л.Е., Флюнт Р.Т., а з вересня 1966 року – Гевко І.В., Варивода Ю.І., Хомишинець З.В. Навчання велось у класах фортепіано, скрипки, віолончелі, бандури, баяна, акордеона, труби…

Всього за 50-річну історію у школі працювало 217 викладачів та концертмейстерів. Одні залишили лише короткі записи у книзі наказів про своє нетривале перебування, а інші – видимий слід не тільки в історії школи, але і в серцях та душах дітей.

Заступниками директора з навчально-виховної роботи працювали: Варивода Ю.І., Бляс Б.А., Кукуруза О.Є., заслужений працівник культури України Маркевич М.Д., а з 1993 року –Павлик Л.М. Серед перших учнів школи варто згадати Галину Решетняк (Іващенко), Лесю Мендзат (Павлик), Віру Гладку (Витрикуш), Людмилу Садову, Катерину Болотову, Жюльєту Гуменюк (Берегуляк), Надію Кіх (Кулик), Людмилу Талан (Ольшанську), які продовжили навчання, а окремі повернулись до своєї альма-матер викладачами.

За 50 років матеріальна база школи росла і покращувалася. Вийшовши з малої плебанії у парку, старанням директора Р.М.Журавського, школа розширилася спочатку корпусом на вулиці Стебницькій, 13 (будівля монастиря Сестер Служебниць), а потім новішими будівлями дитячої установи «Ялинка» на вулиці Річки. Нелегко було працювати у непристосованому для навчального процесу приміщенні, але стараннями і працею всього педагогічного колективу реконструкція була проведена швидко і з урахуванням потреби часу – перетворення музичної школи у школу мистецтв. З 1981 року відкривається відділення образотворчого мистецтва, школа стає учасником, серед 8 шкіл України, Всесоюзного експерименту шкіл-комплексів естетичного виховання. У 1989-1990 н.р. тут вже навчалося 400 учнів на музичному і 60 учнів на художньому відділеннях та працювало 70 викладачів. З 1991 року відкривається нове відділення хореографії.

Починаючи з 1992 року, до керівництва школою приступив її випускник, вихованець Дрогобицького музичного училища та Київської консерваторії Ігор Ярославович Нич. У непрості роки становлення державності, патріотичного піднесення школа мистецтв стала осередком національно-культурного відродження у Трускавці. У школі були створені і творчо працювали викладацькі художні колективи – хорова капела «Воля» (керівник св. п. Білоус Б.Ж.), тріо бандуристок «Живиця» (Туршин І.В., Павлик Л.М., Баб’як Л.В.), камерний оркестр «Кредо» (керівниками у різний час були заслужений діяч мистецтв України св. п. Скібінський Я. А. і заслужений діяч мистецтв України Ластовецький М.А., концертмейстер Нич І.Я.), оркестр естрадно-джазової музики «Трускавець Біг Бенд» (керівник Білоган В.Є.), інструментальне тріо «Con Anima» (Нич І. Я., Кіселичник О.Л., Кіселичник-Фері О.Л.)

У цей непростий час дії адміністрації та всього колективу школи були спрямовані на збереження надбань, підтримання учнівського контингенту, передачі кращих традицій школи молодому поколінню педагогів, перетворення Трускавецької школи мистецтв у одну з кращих шкіл області. Здобутки ТДШМ тільки за останні 10 років – це 136 перемог учнів та художніх колективів школи у 98 обласних, регіональних, всеукраїнських та міжнародних конкурсах, фестивалях, виставках та оглядах. Створилися нові викладацькі творчі колективи – інструментальний ансамбль «Квінтове коло» (Іваночко І.Я., Баб’як Л.В., Кісь Л.А., Баб’як Г.М. та Баб’як О.М.) і вокальний квартет «Сузір’я» (Пагута М.І., Костецька У.Р., Баб’як О.М., Шкільник Б.С.). Концертно-просвітницька діяльність всього колективу школи надалі залишається вагомою у культурному житті Трускавця – більше сорока мистецьких акцій та концертів на рік проходять за участі ТДШМ, а творчі колективи та солістів знають на сценах Львова, Києва та за кордоном – у Польщі, Словаччині, Німеччині, Франції.

За 50 років у Трускавецькій дитячій школі мистецтв навчалося більше двох з половиною тисяч дітей, а 2006 учнів завершили навчання і стали її випускниками. Для багатьох вихованців навчання стало початком професійного становлення – 30 випускників повернулись у рідні стіни викладачами. Школа мистецтв гордиться своїми учнями, які несуть славу рідної школи в Україні та за межами держави: Ольга Бенч – кандидат мистецтвознавства, член НСКУ, професор, заслужений діяч мистецтв України, народна артистка України; Людмила Садова – кандидат мистецтвознавства, член НСКУ, голова циклової комісії спеціального фортепіано Дрогобицького державного музичного училища ім. В. Барвінського; Ольга Іванусь (Баган) – викладач Тернопільського музичного училища ім. С. Крушельницької; Ірина Олар (Мороз) – директор Президентської музичної школи в м. Ташкент (Узбекистан); Елеонора Грищенко (Гладка) – директор Київської музичної школи № 32; Ніна Дика – кандидат мистецтвознавства, доцент Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка; Ольга Мельник (Корінець) викладач-методист ЦСМШ ім. М. Лисенка (Київ); Ольга Кіселичник (Фері) – концертмейстер камерного оркестру «Альянс» (м. Епіналь), симфонічного оркестру Сан-Дьє (Франція); Оксана Хомишинець – артистка заслуженого академічного симфонічного оркестру радіо і телебачення України; Юрій Чумак – кандидат мистецтвознавства, лауреат міжнародних конкурсів, заступник директора ДДМУ ім. В.Барвінського; Світлана Дицьо і Галина Дицьо (Стець) – викладачі Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка; викладачі та концертмейстери Дрогобицького музичного училища ім. В. Барвінського – Алла Гончарова, Вікторія Чумак (Салій), Сергій Фендак; Мар’яна Стецик – артистка Національного заслуженого академічного українського народного хору України ім. Г. Верьовки; Богдан Катриняк – начальник оркестру Академії сухопутних військ ім. П. Сагайдачного; Леся Нікітіна – керівник ансамблю бандуристів Центру творчості дітей Галичини; Мар’яна Стасишин – керівник і учасник вокального квартету “Prima e Voce” м. Мюнхен (Німеччина); Ярина Нич – артистка оркестру «Simfonia Iuventus» (Варшава, Польща).

Сьогодні Трускавецька ДШМ – сучасний заклад естетичного виховання, де на музичному, хореографічному та художньому відділеннях 55 викладачів та концертмейстерів навчають 430 дітей. Тут завершується реконструкція навчальних корпусів, багато робиться для покращення і осучаснення матеріальної бази, впровадження новітніх технологій та підняття якості навчання на новий рівень. Рішенням сесії Трускавецької міської ради № 820 від 16 квітня 2015 р. школі мистецтв присвоєно ім’я Романа Савицького.

Відділи школи

Традиції початкової мистецької освіти зберігаються та розвиваються на фортепіанному відділі вже 50 років, юні вихованці якого неодноразово ставали переможцями обласних та міжнародних конкурсів. Гордістю відділу є хор старших класів «Кантус» (керівник Кішкан Н.Н.) – лауреат багатьох фестивалів та конкурсів.

У 2001 році з ініціативи викладачів відділу був проведений огляд-фестиваль юних піаністів ім. Романа Савицького – піаніста-віртуоза, педагога, громадсько-культурного діяча, учня Василя Барвінського. Це свято стало доброю традицією і раз на два роки збирає юних віртуозів до нашої школи. Цьогоріч чекаємо вже на VIII фестиваль, на якому українська фортепіанна музика знову об’єднає юні таланти області.

Відділ струнно-смичкових інструментів з великою історією і гарними традиціями, викладачі якого виховали багато добрих музикантів. На відділі з часу заснування працює ансамбль скрипалів, а з 1970 року – камерний оркестр, переможець обласних і всеукраїнських конкурсів, відомий далеко за межами школи.

Відділ народних інструментів – один з найстаріших відділів школи, який постійно оновлюється у творчому пошуку. Акордеон, баян, бандура, гітара, сопілка, домра – це зараз ті інструменти, на яких навчаються 60 учнів. Ансамбль бандуристів, оркестр народних інструментів (з 2004 р. ансамбль народної музики «Славень») та ансамбль баяністів-акордеоністів – творчі колективи відділу, які ведуть активну концертну діяльність.

Відділ теоретичних дисциплін активно займається методичною, концертно-просвітницькою і пошуково-дослідницькою роботою, є постійним учасником різноманітних шкільних та міських заходів. Наші учні є переможцями обласних музично-теоретичних олімпіад (дипломи 1-3 ступенів у 2002, 2006, 2009, 2014 рр.).

Духовий оркестр школи «Червона калина» неодноразовий дипломант обласних конкурсів, а також XI Всеукраїнського фестивалю „Джаз над морем” у м. Скадовську.

З відкриттям відділення образотворчого мистецтва у 1981 році музична школа здобула статус школи мистецтв. Можливість навчатися рисунку, живопису, композиції, скульптурі та історії образотворчого мистецтва мають майже 100 юних трускавчан. Творчий доробок вихованців та викладачів відділення відзначений багатьма дипломами на різноманітних виставках та бієнале.

Наймолодше хореографічне відділення школи мистецтв також вже встигло заявити про себе творчими здобутками на обласному, всеукраїнському та міжнародному рівнях. Більше ста учнів навчаються народно-сценічному, класичному, бальному танцю та історії хореографії. Хореографічний ансамбль «Золоті діти», який у 2014 році святкував своє десятиріччя, відомий не тільки у Трускавці, але й неодноразово виступав за кордоном.

Концерт вдався на славу

Святкова академія славного 50-літнього ювілею Трускавецької дитячої школи мистецтв розпочалася із виставки робіт відділення образотворчого мистецтва та перегляду фільму. А в урочистому концерті взяли участь фольклорний ансамбль “Славень” (керівник Орест Баб’як), хореографічний ансамбль «Золоті діти» (кер. Ніна та Олександр Мойсеєнки), квартет саксофоністів  (керівник Михайло Сойка), хор учнів молодших класів (керівник Марта Пагута), юні таланти Максим Щерба, Ірина Маркович, Віталій Салій та Остап Гринаш, ансамбль скрипалів молодших класів (керівник Віра Витрикуш), квартет викладачів “Сузір’я”, ансамбль бандуристів (керівник Леся Баб’як), ансамбль баяністів-акордеоністів (керівник Ірина Іваночко), тріо “Живиця”, духовий оркестр та тріо саксофоністів (керівник Михайло Сойка), наймолодший колектив школи етно-гурт “Цюхів Верх”, джаз-квінтет (керівник Володимир Білоган), камерний оркестр (керівник Ігор Нич), камерний хор «Cantus» (керівник Неоніла Кішкан).

В кожен з 22 представлених номерів було вкладено душу – чи то пісня, чи то музика, чи танець. Веселі та запальні українські мелодії змінювалися серйозними класичними творами, викладачі виходили на заміну своїх обдарованих учнів, а вдало вплетені в програму поетичні рядки лягали на душу поряд зі словами пісень. По-новому зазвучала пісня на слова Михайла Белея та музику Тараса Курчика «Ти Україну благослови…», написана до приїзду Папи Івана Павла ІІ на українську землю 2001 року. І вже цілком новаторським було виконання слів українського гімну «Душу й тіло ми положим за нашу свободу…» на мелодію «Оди до радості» Людвіга ван Бетховена, гімну Європи і Європейського Союзу.

Побажання від щирого серця

Звичайно, що жоден ювілей не обходиться без привітань та побажань. Школа мистецтв отримала їх і від влади, і від колег з Дрогобича, Стебника, Борислава, Львова, і від батьків. Довга та системна підготовка до золотого ювілею дала свій результат – свято вдалося на славу. В рамках урочистої академії слово мали міський голова Трускавця та начальник відділу культури ТМР, які вручили ряд грамот та нагород і директору школи Ігореві Ярославовичу Ничу, і викладачам (переважно керівникам відділень). Оплесками зустріли працівники школи інформацію, що школа отримала почесне право носити ім`я композитора Романа Савицького. Є надія, що з нового опалювального сезону ТДШМ грітиметься власним теплом  – від автономної котельні. У школі тривають ремонтні роботи, зокрема ремонтується фасад.

Словом, Трускавецька дитяча школа мистецтв і святкує, і  працює. Добігає кінця черговий навчальний рік і нові випускники поповнять лави тих понад двох тисяч дітей, які отримали диплом про закінчення ТДШМ за ці 50 років. А в червні викладачі прослуховуватимуть наймолодших – тих, які виявили бажання вчитися в цьому мистецькому та освітньому закладі.

Ювілей – це свято, але після нього переважно настають звичайні будні. Та вони зовсім не псують свята, а навпаки, підкреслюють його радість, його велич, його особливе значення. Втім, у школі мистецтв свято є кожного дня, адже щодня тут лунає музика, щодня чути дитячий спів, щодня юні таланти вправляються в танцях чи грі на музичних інструментах.

Добре, що в короні трускавецької культури є така перлина як школа мистецтв. Тут шліфують таланти, тут вчать людяності, тут формують благородство. «Трускавецький вісник» долучається до всіх привітань на адресу Трускавецької дитячої школи мистецтв з нагоди ювілею.

Володимир Ключак

P.S. При підготовці статті в розділах «Трохи історії» та «Відділи школи» використано матеріал із брошури «Трускавецька дитяча школа мистецтв. 1965-2015».

(Переглядів 2 465 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви