Тема номера:              Громадські слухання без громади


Тричі по міському радіо оголошували про те, що в четвер, 23 жовтня, відбудуться громадські слухання в актовому залі міської ради щодо підвищення тарифів на тепло. Оскільки я цього не чув, то телефоную в четвер на 005, в міську раду. Кажуть, що нічого не знають, ніяких розпоряджень на рахунок цього їм не давали. Телефоную на радіо 5-59-55 і мені приємний голос відповідає, що ці слухання – для керівників установ та підприємств, депутатів міської ради. Дякую за інформацію і вирішую, що піду. О 16.00 в актовому залі троє людей, за 5 – 10 хвилин підтягується ще 7. Отже, слухання не відбулися, бо присутні лише: від КП «Наше місто» - генеральний директор Юрій Алієв і дві економістки, від політичних партій – Руслан Крамар, Олег Карпин, Петро Шумин, Володимир Ключак («Батьківщина», «Пора», «Наша Україна»), заступник мера Віктор Марченко  та помічник мера Олег Блажівський, секретар ТМР Наталія Пономаренко, ведуча міського радіо п. Світлана Швадчак. У зриві слухань звинуватили оргвідділ, який не повідомив особисто про них навіть депутатів, не кажучи вже про когось іншого.
Проте відбулася цікава і змістовна розмова, дискусія – і шкода, що в ній брало участь так мало осіб. Юрій Алієв сказав, що такого знущання над комунальниками, як цього року, ще не було. Лімітів для населення немає, держава винна нам вдвічі більше, ніж ми їй. Нові тарифи, які мають вступити в дію, цілком обґрунтовані, бо вже два роки тарифи на тепло не піднімали. Подорожчали газ (із 686 до 840 грв. за 1 тис. м. куб.), електроенергія, зросла на 60% зарплата і відповідно всі відрахування, а об`єм проплати за послуги, які надаються, зменшився через самовільні встановлення автономного, хоча ті, хто подоставляв собі різні прибудови, веранди і т.п., за їхній обігрів не оплачують, оскільки узаконити незаконне будівництво на даний час неможливо, а таке узаконення створило б небезпечний прецедент.
Голова ТМО «Батьківщина» Руслан Крамар сказав, що не дотримується сама процедура підвищення тарифів, оскільки регуляторний акт опублікований в такому друкованому органі, який населення не читає, а підняття тарифів на 60% є підозрілим, бо навіщо ж тоді місто вкладає шалені гроші (по 7 млн. гривень на рік) в модернізацію комунального господарства, а результату ніякого. На думку Р. Крамара, ціна однієї гігакалорії тепла в Трускавці повинна б становити орієнтовно 230 – 240 гривень, а не 290, як планується. Практично п. Алієву доводилося відповідати на всі слушні запитання від Крамара, Пономаренко, Швадчак, Шумина і дискусія завершилася тим, що потрібно шукати принципово нові підходи до вирішення проблеми теплопостачання у Трускавці. Тарифи, звісно ж, не можуть залишатися на старому рівні, а самовільне встановлення автономного може призвести до вибухів, подібних до тих, які відбулися в Дніпропетровську, Львові, Дрогобичі.
Комунальників можна зрозуміти, проте треба зважити і на простих людей, які в багатьох випадках просто не матимуть грошей, щоб проплатити за тепло за новими тарифами. До речі, п. Алієв пообіцяв, що тепло на соціальні об’єкти та в оселі трускавчан КП «Наше місто» почне подавати вже з понеділка, 27 жовтня.

Володимир Ключак