роздуми

 
 

 

    Хто володіє інформацією, той володіє світом!

Трускавецький Вісник

Видається з 14 серпня 2008 року                                                  № 6 (129)  від  20 січня  2010 р.

 

Новини Трускавця та регіону

Результати виборів по Трускавці та ТВО

На виборах у Трускавці найбільше голосів набрала кандидат в президенти України Юлія Тимошенко(33,98%). Далі симпатії трускавчан розмістилися в такому порядку: Ющенко (29,96%), Яценюк (12,14%), Янукович (6,25%), Тягнибок (5,43%), Тігіпко (4,82%), Гриценко (2,47%), Симоненко (1,20%). Всі решта кандидатів отримали менше 1% голосів кожен. 1,89% виборців Трускавця, які взяли участь в голосуванні, не підтримали жодного кандидата.

Натомість по цілому територіальному виборчому округу № 127, в який входять міста Дрогобич, Стебник, Борислав, Трускавець та Дрогобицький район, результати виявилися такими: Тимошенко – 38, 60%, Ющенко – 28, 46%, Яценюк – 11,51%, Тягнибок – 5,19%, Янукович – 4,53%, Тігіпко – 3,68%, Гриценко – 2,13%, всі ніші в межах статистичної похибки.

В Трускавці проголосувало 11384 виборців, що становить – 66,9%, загальна кількість виборців, які могли проголосувати, становить 17003 чоловіка.  Детально результати по всіх 10 трускавецьких дільницях – тільки в нашому «Трускавецькому віснику», для цього зайдіть на www.protruskavets.org.ua/statti/vyborytur1.html . Тимошенко обігнала Ющенка по 8 дільницях, чинний Президент лідирував лише на дільницях в д/у «Сонечко» (незначна перевага) та по СШ № 2. Віктор Янукович набрав найбільше голосів по вулиці Івасюка (дільниця в «Спортовці»).

Відкривається льодовий каток

На 22 січня планується урочисте відкриття незвичайної атракції у нашому Трускавці – льодового катка на тенісних кортах, які використовують ДЮСШ «Спортовець» та СШ № 2 (гімназія) м. Трускавця. Завершуються роботи по встановленню ідеальної поверхні катка, адже якісний дренаж не дозволяє це зробити швидко. Каток діятиме до часу, доки дозволятимуть погодні умови, а згідно з метеопрогнозами, ще як мінімум два тижні в нас буде досить холодна погода з низькими температурами. Вхід на каток буде вільним, діятиме він щоденно для задоволення потреб мешканців та гостей з 10.00 до 20.00. Наразі невідомо, чи можна буде брати необхідне спорядження напрокат. Всі довідки за тел. 5-26-86.

Питне озеро освячене

Зранку на Йордан, з 9.00 до 10.00 проходив чин освячення води на питному озері Трускавця, здійснив його парох УПЦ КП о. Ігор Пулик. Відбувалося це вперше на цьому місці. Місцеві моржі постійно занурювалися у воду на Йордан, але яка з цього користь, коли не було освячення, риторично запитував отець Ігор.

 Вирубана ополонка в формі хреста, присутність біля півсотні осіб, серед яких зо два десятки занурилися в святу Йорданську водицю, омиваючи таким чином і тіло, і душу за прикладом Хрещення нашого Спаса і Господа Ісуса Христа, слово священика, який зазначив, що хоча Йордан і завершує цикл святкувань, все ж це свято має розпочати новий цикл змін та духовного зростання в житті християнина – все це було на питному озері вперше, але, сподіваємось, не востаннє.

Можливо, освячення води на питному озері буде стимулом для санстанції все-таки піти назустріч побажанням мешканців Трускавця та водоканалу – дозволити його експлуатацію, що не лише здешевило б вартість води, але і сприяло б значному розширенню графіку водопостачання в цілому місті.

Триває тиждень молитов про єдність християн

Минулої неділі в Католицькій Церкві розпочався тиждень молитов про єдність християн. У Трускавці існує велике різноманіття християнських конфесій, проте єдності між ними, на жаль, немає. Свої храми мають три греко-католицькі, одна римо-католицька та одна православна (Московського патріархату) парафії. У пристосованому приміщенні моляться автокефалісти Трускавця. Триває процес будівництва і кількох протестантських домів молитви, проте є і такі спільноти, які моляться виключно у орендованих чи пристосованих приміщеннях.

Найгостріше проблема будівництва храму стоїть перед вірними православної церкви Київського патріархату, які поки що їздять на молитву до Стебника. У Трускавці їхній храм буде збудовано неподалік автовокзалу, вже закладено фундамент, а восени розпочнуться правити Богослужіння на місці будівництва. Храм буде носити назву Благовіщення Пресвятої Богородиці (престольне свято – 7 квітня), повідомив о. Ігор Пулик.

До речі, цього року християни все ж матимуть можливість відчути єдність – свято Пасхи (Великдень) спільно святкуватимуть і за юліанським, і за григоріанським календарем, щоправда, дуже рано – 4 квітня. Великий піст розпочнеться майже одразу по закінченні святкового різдвяного періоду у Східній Церкві – з середини лютого.

Метою рейдерської атаки був не ліс, а мінеральні води і надра?

Не так давно хвиля обурення огорнула наш Трускавець при звістці, що хтось має бажання захопити ліс навколо Трускавця, перебравши його у приватне користування на 49 років. У всіх ЗМІ нашого міста появилися статті – на захист товариства мисливців та рибалок «Лісівник» у Дрогобицькому районі, чи на захист створеної ГО «Міський ліс», проте згодом справу приглушили і закрили, стало тихо.

А тим часом нещодавно появилася нова версія причини спроб захоплення лісу – «не про ліс чи мисливство тут йде мова, а про мінеральні води, джерела яких знаходяться на цій території, про сіль Барбару і про Помярки, які таким чином захотіли підім’яти під себе далекоглядні бізнесмени», заявило наше джерело в спеціальних органах.

Коляда в Бориславі

14 січня в Палаці культури Борислава понад 4 години тривало міське свято Різдвяної коляди, повідомляє газета «Нафтовик Борислава». Серед інших виступали вертепи центральної бази виробничого обслуговування, храму св. Анни (УГКЦ), БДЮТ, Народного Дому «Просвіти» Східниці, СШ №№ 2, 4 та інші.

Органи встановлені, борг залишається

Ще в грудні в храмі РКЦ м. Трускавця були встановлені духові органи, які служать не лише для музичного супроводу Святої Меси, але і для проведення культурних заходів – вечорів духовної музики, поезії та співу. Проте ще не всі кошти, пов’язані із встановленням органів, вдалося зібрати та оплатити, тому існує борг. В Трускавці є багато меценатів, особливо тих, які заявляють про свою любов до культури, проте часто «добрі справи» робляться для розголосу та самореклами, а не від чистоти серця та не з глибини душі. Нехай ця наша публікація стане своєрідним натяком саме для небідних людей з великим серцем.

Як зазначив адміністратор трускавецького костьолу п. Станіслав Чапля, в не надто чисельної спільноти є ще плани заміни вікон-вітражів, в майбутньому може і буде відновлено статую Матері Божої на тому місці, де вона знаходилася в довоєнний період. А все це потребуватиме теж коштів.

Відновлюються сесійні засідання міської ради

В четвер, 21 січня, продовжить свою роботу чергова сесія ТМР. Одним із питань, які будуть виноситися на розгляд обранців, будуть місцеві правила забудови, підготовлені управлінням архітектури та містобудування, повідомив головний архітектор Трускавця Олександр Грищенко. Прийняття таких правил хоча б частково спростить складну процедуру з розробкою містобудівних обґрунтувань. Проте розглядатиметься це питання аж після тих, які тягнуться «хвостом» ще з минулого року.

Повідомляє Бориславське ДАІ

Як повідомив майор міліції Роман Садлівський, начальник відділення ДАІ з ОАТ м. Борислава для газети «Нафтовик Борислава», за 2009 рік Бориславська ДАІ зафіксувала 2074 порушень правил дорожнього руху. На бориславських дорогах скоєно 70 ДТП, в 7 з них постраждали люди. Найбільше порушень з боку водіїв зафіксовано при недотриманні правил зупинки та стоянки (484), ще 184 водії притягнуті до адміністративної відповідальності за управління транспортними засобами без необхідних документів. Інспектори ДАІ склали 194 протоколи на водіїв за порушення правил обгону.

За рік інспектори ДАІ з ОАТ м. Борислава склали 112 протоколів на водіїв за перевищення швидкості, 238 – за порушення правил проїзду перехресть, 137 – пішохідних переходів, 51 – залізничних переїздів, 36 – за експлуатацію транспортних засобів без техогляду, 9 – за порушення правил користування ременями безпеки та мотошоломами, 36 – за управління технічно несправними транспортними засобами. 4 протоколи про адмінправопорушення склали на водіїв, які виїхали на перехрестя на червоне світло світлофора. Притягнуто до адміністративної відповідальності 6 водіїв, які не зупинилися на вимогу працівників ДАІ, та 17 власників транспортних засобів, які переобладнали автомобілі без відповідного на те дозволу автоінспекції. Складено 15 протоколів на посадових осіб за випуск на лінію технічно несправних ТЗ та ще 50 протоколів за утримання у неналежному стані, пошкодження та забруднення проїжджої частини міських доріг.

В Бориславі протягом року теж зафіксовано 25 порушень правил перевезення людей та 11 грубих порушень правил дорожнього руху з боку пішоходів, 4 порушення правил перевезення небезпечних, великогабаритних та великовагових вантажів.

Інспектори ДАІ з ОАТ м. Борислава протягом року затримали 249 водіїв, які перебували за кермом у стані алкогольного сп’яніння. До Бориславського міського суду у 2009 році за управління транспортними засобами у стані алкогольного сп’яніння відкрито 144 справи. За рішенням суду 32 водії оштрафовані, 42 позбавлені права керування ТЗ на різні терміни, 48 залучені до громадських робіт, а на 15 накладено арешт терміном від 7 до 15 діб.

Власна інформація

Дрогобицький міський голова розчарований результатами голосування на виборах Президента України

18 січня дрогобицький міський голова Микола Гук прийшов на роботу в чорній сорочці і чорній краватці. І це не випадково, бо оперативну нараду в Ратуші він розпочав такими словами: «Учорашнє голосування у мене відібрало мову» і надав слово для доповіді своєму першому заступникові. Напередодні виборів в інтерв’ю одному з місцевих засобів масової інформації Микола Гук говорив: «Маю сотні підстав не голосувати за Ющенка і сотні підстав голосувати за нього. Але є одна підстава, яку для себе приймаю без аргументу – совість. По совісті, за покликом серця і велінню душі я буду підтримувати Ющенка. І навіть якщо я буду лише один, хто голосуватиме за нього. Бо розумію, якщо мені в маленькому містечку зробили обструкцію нікчемні політики, то яку обструкцію має Ющенко на державному рівні. Можемо тільки поспівчувати».

У Дрогобичі і Стебнику лише на чотирьох дільницях переміг Ющенко. У цілому вибори виграла Тимошенко, Ющенко – на другому місці. Від редакції «Трускавецького вісника» додамо, що все ж результат Ющенка по Дрогобичу був навіть кращим, ніж у Трускавці, не кажучи вже про результати по Дрогобицькому району, де Тимошенко перемогла з великим відривом.

До працівників міськвиконкому довели вимоги нового антикорупційного законодавства

У Ратуші відбувся учбово-методичний семінар на тему «Основні засади запобігання та протидії корупції», метою якого було довести до працівників виконавчого комітету основні антикорупційні Закони України.

З інформаціями про основні положення Законів України «Про засади запобігання та протидії корупції», «Про відповідальність юридичних осіб за вчинення корупційних правопорушень», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відповідальності за корупційні правопорушення» виступили керуючий справами виконавчого комітету Ольга Зубрицька, начальник юридичного відділу Оксана Хомич, спеціаліст юридичного відділу Марія Сенців, головний спеціаліст з питань мобілізаційної роботи та взаємодії з правоохоронними органами Ярослав Янушевич.

На запитання учасників семінару відповів працівник прокуратури Андрій Мельник, які веде боротьбу з корупцією.

Іван Тихий, www.drohobychanyn.io.ua

Свята нашої духовності

У Трускавці, як і по всій Україні, завершилося місячне святкування релігійних празників, яке в народі вже отримало назву «Від Миколая до Йордану». У Трускавці невипадково від Миколая, адже саме цей святий є покровителем нашого міста, йому присвячено головний трускавецький храм, настоятелем в якому є отець-декан Петро Івасівка, довголітній робітник Христового виноградника, добрий пастир для трускавецьких вірних. Вже традиційно відпустову Святу Літургію в церкві св. Миколая очолював владика.

А Різдвяні свята найперше розпочалися в місцевому костелі Успення Найсвятішої Діви Марії урочистим опівнічним Різдвяним Богослужінням з 24 на 25 грудня. Незважаючи на світський характер Нового Року, багато вірних різних конфесій збиралися в цей день в храмах з подячною молитвою за рік минулий та благанням Господа про благословення на 2010 рік, особливо зважаючи на політичну складність періоду, в якому ми проживаємо. «Так хотілося б, щоб всі добрі побажання, складені один одному в цей святковий час здійснилися, особливо побажання миру та процвітання в нашій християнській державі», - ділиться своїми роздумами один з трускавецьких пасторів.

7 січня світлий празник Різдва Христового відзначали урочистими відправами в православних та греко-католицьких церквах Трускавця. Надзвичайно красиво було і в православному храмі пророка Іллі по вулиці Мазепи (настоятель – отець Петро Федак), і в греко-католицькій церкві Покрови Пресвятої Богородиці (настоятель – отець Володимир Боднарчук), в інших церквах, в домах молитви протестантських спільнот. Адже зовнішня краса немов сприяє внутрішньому переживанню таїнства Народження Спасителя Світу з Пречистої Діви Марії, людина очищується від мирської суєти та немов світлішає, позбувшись непотрібних клопотів та пробачивши недругів і сама попросивши пробачення в інших.

Сприяло святкуванню і те, що дні з 1 по 10 січня були вихідними в державних установах та організаціях, дещо затьмарила радісні дні постійна набридлива виборча агітація.

Святкування Різдва Христового неможливо уявити без колядок, вертепів. У Трускавці на потреби Божих храмів збирали кошти колядники з парафій різних церков міста. Радість від коляди та певну фінансову вигоду відчули і багато дітлахів, які продовжують наші українські традиції як колядування, так і посівання та щедрування, поєднані з побажаннями-віншуваннями. Особливого колориту трускавецьким святкуванням додав регіональний конкурс вертепів «Ой радуйся, земле».

Свято Обрізання Господнього та святого Василія Великого, званого в народі Василя та Маланки, особливо запам’яталося незахищеним верствам, для яких в санаторії «Карпати» було організовано благочинний обід. А завершив весь цикл святкувань Йордан  (Об’явлення чи Богоявлення Господнє) 19 січня, якому передував Щедрий Вечір. Освячення води та покроплення нею вірних символізує нашу участь в далеких часах двотисячолітньої давності, наш намір обмитися від гріхів, очиститися та розпочати зміни в нашому житті, зміни на краще.

Свята, свята і по святах, як казали наші предки. Відсвяткували гоже, берися до праці, небоже. Перед нами будні дні, щоденні рутинні обов’язки. Але виконувати їх нам потрібно з не меншим запалом, ніж святкувати. Бо хто дбає, той і має, хто рано встає, тому Бог дає. Тож нехай нам, всім трускавчанам, Бог дасть мудрості та розуміння, витримки та вміння розпізнавати правду та брехню, здоров’я та миру, добробуту та радості як у свята, так і в будні.

Володимир Ключак

Культура. Фільмотека.

Іван Васильович не змінює професії?

Фільм російського режисера Павла Лунгіна "Цар" прийшов до нас на початку листопаду, тихо і майже непомітно. Не було гучної реклами, "мальовничих" щитів уздовж доріг ані рекламних наліпок у метро. До того ж, прем’єра збіглася з епідемією грипу. Але коли наприкінці місяця мої знайомі вирішили "ризикнути" й піти на фільм – виявилося, що так само тихо й непомітно його з прокату зняли.

Цікаво, що в Росії через "Царя" глядачі розділилися на щирих прихильників і непримиренних супротивників фільму. За кілька днів прокату він зібрав рекордну суму – 30 млн. рублів! А от журналіст і письменник В.Манягін, автор книг про Івана Грозного, звернувся до Президента РФ із проханням негайно зупинити прокат фільму: той, мовляв, є спробою фальсифікації історії Росії, бо не просто грішить історичними неточностями – він буцімто обмовляє "засновника російської держави і є відвертим наклепом на російський народ і державу".

Закиди на адресу П. Лунгіна у, приміром, надмірній жорстокості, лунали ще й на прем’єрах "Царя" у Каннах і на Міжнародному Московському Кінофестивалі. Проте режисер наполягав, що "не показав і сотої частини тієї жорстокості, тих убивств, вчинених за Івана IV і документально зафіксованих". За його словами, історія конфлікту реальна. Слова для діалогів царя й митрополита також використовувалися справжні – з листів царя та із житій святих (особисто перевіряла – правда!), бо ж митрополит Московський Філіп канонізований Російською Православною Церквою.

Фільм і не претендує на роль серйозного історичного полотна, бо він ігровий, художній. Це повне занурення не так у ту епоху, як в усвідомлення джерел багатьох нинішніх бід та їхніх наслідків. Тим, хто ще не бачив "Царя" або бачив і не зрозумів, наголошу: цей фільм для людини, яка вміє думати. Потрібно дивитися не на точність переданих фактів, а на питання, які постають при перегляді.

У "Царі" – фільмі про грозного Івана Васильовича та смиренного старця митрополита Філіпа Количева – відчувається вміння режисера поєднати кінематографічні можливості, глибинний сенс та енергію акторів. Глядачам залишається сприймати фільм не лише очима, а й розумом, і – крізь призму віри. Це фільм-висловлювання небайдужої сучасної людини, яка вирішила подивитися на ті лихоліття не крізь пальці та не з "широко заплющеними очима", і, головне, не намагаючись сподобатися владі. Скоріше, навпаки. У цьому сенсі "Цар" Лунгіна сприймається як непрямий докір п.Никиті Михалкову, який традиційно оспівує "Русь велику й неподільну", причесану історію, замішану на "лямурі". На тлі безглуздих мильних опер, комедій "для тупих" та ідеологічно-патріотичних (читай – шовіністичних) шмарклів П.Лунгін творить справді якісне і потужне кіно. У "Царі" відсутнє замилування владою та "великим російським народом", який терпить деспотичного Івана і не дуже відрізняється від стародавніх римлян у своєму бажанні "хліба і видовищ".

Монарх, одержимий ідеєю Страшного Суду і кінця світу, уявляє Московію в образі Нового Єрусалима, бажає монополізувати навіть Христа після Другого Пришестя. Крізь слова молитов "помазаника Божого" проступають зловісні плани: "Покараю вас раніше, ніж ви мене зрадите… я їх без покаяння – на вічну муку…"

Акторський ансамбль зумів дуже тонко передати протистояння закоренілого грішника і смиренного праведника, а ще Влади і Віри, Ненависті й Любові, Держави і Церкви. Петро Мамонов (як завжди, приголомшливо достовірний) майстерно показує справжнього Івана Грозного, який знає лише "Бога караючого" і вважає себе Його рукою: мимоволі пригадаєш знаний образ царя, змальований І.Рєпіним. Вірні "пси государя" опричники викликають асоціації з далеким наступником Івана – Йосифом Сталіним і його НКВС, із тими ж "методами" роботи: зізнався (читай: під тортурами) – отже, винен. Митрополит Філіп Количев (не менш достовірний і переконливий Олег Янковський), друг дитинства царя Івана, колишній ігумен Соловецького монастиря – саме він прагне пробудити затьмарений розум царя до покаяння, саме він є збірним образом тих, хто противиться Режимові. Вдивляючись у Количева-Янковського, можна помітити ледь вловиме світло. І тут ні до чого кінософіти, справа у схожому на ікону обличчі актора. "Вирішуй! Мені потрібне саме твоє обличчя. Твоє християнське обличчя!" – переконував рік тому П. Лунгін уже смертельно хворого О. Янковського. Режисер дочекався позитивної відповіді, але тільки після того, як актор попросив і отримав благословення Церкви на зйомки у такій ролі.

Історія – річ суперечлива й неоднозначна. Сучасна Росія – далеко не монархія, можновладець – не помазаник Божий, Церква формально відділена від держави, та й народ уже не той, що п’ятсот років тому. Але мислення приблизно таке саме, як у Грозного: "Не переч моїй волі, щоб гнів мій не впав на тебе!"

"Цар" – це фільм-одкровення, і не тільки про Івана Грозного, а про нас із вами: ми часто йдемо на компроміси зі злом і своєю совістю. Нам усім є над чим подумати. І про те, що за будь-яких умов можна і потрібно противитися злу й залишитися Людиною, зберігши совість і душу. Хто має очі – нехай дивиться.

Світлана Філоненко, «Католицький вісник»

Гумор.

  • Моя дівчина – як мобільний телефон.
  • Як це?
  • Коли у мене немає грошей, вона – тимчасово недоступна.

***

  • Василю Івановичу, а ти коли-небудь рятував дівчат від зґвалтування?
  • Врятував одну, Петько.
  • А як?
  • А я її вмовив.

***

Двоє закоханих.

  • Дорогенька, ти мене любиш?
  • Так, а ти?
  • І я себе люблю.

***

Прийшов чоловік влаштовуватися на роботу.

  • У мене дружина, п’ятеро дітей…
  • А що ви ще вмієте робити?

***

  • Навіщо ти сваришся з дружиною перед сповіддю?
  • У мене погана пам’ять, а варто трохи зачепити дружину, то вона мені всі гріхи пригадує.

***

  • Привіт! Яка класна кофтина!
  • Уявляєш, а у мене під нею зооовсім нічого немає!
  • Та не хвилюйся ти, виростуть!

***

  • Який ріст має бути в чоловіка, щоб подобатися жінкам?
  • 55 сантиметрів. І вага – 3,5 кілограми. Кілька років усі тобою захоплюватимуться і будуть прибігати на перший писк.

Газета «Зерна істини»

Незалежне видання «Трускавецький вісник». Всі права застережені. Розповсюджується безкоштовно.
Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск –   Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: E-mail: anda_panda@ukr.net, тел. 8-097-38-36-112. Публікація  в Інтернеті  - на  www.protruskavets.org.ua   – «Сайт Трускавця про Трускавець».

 

 
НОВИНИ  СТАТТІ Інтервю Репортаж ПДМ Архів 2008 Архів 2009 Вітання ФОТО Старий Трускавець Сучасне місто ОГОЛОШЕНЯ КОНТАКТИ Старий сайт Форум_ТВ
 
Lemky.com Каталог сайтів України