Хто володіє інформацією, той володіє світом!
Видається з 14 серпня 2008 року № 35 (61) від 14 травня 2009 р.
Новини Трускавця та регіону
Місто приведено до порядку
В Трускавці працівники КП «Наше місто» займаються приведенням територій до порядку – абсолютна більшість газонів акуратно підрівняна газонокосилками. Ще раніше це зробили приватні власники, підприємці, інші категорії осіб, які мають в місті закріплені за собою певні території.
Мешканці проти водіїв
Мешканці вулиці Воробкевича категорично виступають проти загороджування в`їздів та виїздів зі своїх обійсть – простір їм часто загороджують маршрутні автобуси, які стоять в очікуванні пасажирів біля залізничного вокзалу. Так, в неділю, 10 травня мала місце сутичка між власниками будинку та водіями з маршруту «Трускавець – Дрогобич». На зауваження п. Богдана один з водіїв просто послав його подальше, на три веселі букви, після чого власник будинку почав погрожувати поданням в міліцію та зверненням в міську раду та в тендерний комітет.
З території біля залізничного вокзалу у Трускавці курсують рейси «Трускавець – Дрогобич», «Трускавець – Стебник» та міська «двійка». Автобуси «Трускавець – Львів» відправляються з автостанції.
Створено муніципальний духовий оркестр
В Дрогобичі створено муніципальний духовий оркестр, перший його виступ відбувся на День Матері в парку відпочинку. В Дрогобичі вже функціонує, і то досить успішно, муніципальний чоловічий камерний хор «Боян Дрогобицький», керівник – п. Олег Цигилик.
Вкладники банку «Надра» мусять почекати
Невтішна новина для вкладників банку «Надра» - на повернення депозитів їм ще доведеться почекати. Вкладникам, які звертаються у львівське РУ приходить відповідь за підписом директора філії ВАТ КБ «Надра» О. Р. Х. майже однакового змісту: «Ваш лист щодо повернення депозитного вкладу був нами ретельно розглянутий.
Дійсно, між Вами і Надра Банком був укладений депозитний договір № … від … Строк даного договору закінчився …
Стосовно Вашого звернення маємо повідомити Вас про те, що для стабілізації роботи банку, захисту інтересів вкладників, кредиторів та забезпечення рівня ліквідності з 10 лютого 2009 року в Надра Банку працює Тимчасова адміністрація, яку призначено Національним банком України, згідно Постанови Правління Національного банку України № 59 від 10.02.2009 р.
Тимчасовим Адміністратором впроваджується комплекс заходів, який має на меті відновити роботу банку у нормальному режимі, ліквідувати затримки із перерахування коштів з поточних (розрахункових) рахунків, виплатами та виконувати усі … зобов’язання перед вкладниками та кредиторами.
Враховуючи вищевказане, на даний час Надра Банк не має можливості задовольнити Вашу вимогу щодол повернення коштів, які знаходяться на депозитному рахунку.
Сподіваємося на Ваше розуміння щодо ситуації, що склалася та запевняємо вас, що Надра Банк не відмовляється від виконання взятих на себе зобов’язань та найближчим часом поновить обслуговування клієнтів в повному обсязі».
Даний текст нас попросила опублікувати обдурена банкірами п. В. В. з будинку 66 по Стебницькій. Найгірше те, що дехто з вкладників банку «Надра», які терміново потребують коштів чи то на лікування, чи на оплату навчання своїх дітей, чи на інші потреби (а ще в час кризи), не дуже вірять в швидке їх повернення. А дехто і не дочекається…
Для потреб дітей з вадами зору в Трускавці зібрано майже 4 тисячі гривень
Про це для сайту міської ради Трускавця повідомила директор міського центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді п. Віра Ільницька. З суми 3 905 грн. 66 коп. волонтери зібрали 2 923 грн. 80 коп., в школах №№ 1, 2, 3 зібрано 981 грн. 86 коп. Дані кошти підуть на закупівлю обладнання для лікування дітей з вадами зору в львівському Охматдиті.
В Бродах, для порівняння, було зібрано 3 576 гривень – і місто, і район разом, так що сума, зібрана в одному Трускавці, не є малою. Як кажуть, з миру по нитці – бідному сорочка. Торік під час проведення ІІІ такої акції було зібрано всього 1 млн. 750 тис. грн.., тоді як при проведенні першої акції в 2006 році зібрали всього 80 тисяч гривень. Акція є всеукраїнською, щороку збільшується кількість тих, хто її підтримує.
А ось в алфавітному порядку імена та прізвища трускавецьких волонтерів, які збирали кошти 7 – 8 травня: Галина Анастасин, Олег Баняс, Марія Бегар, Надія Болонна, Ольга Бучок, Петро Гарасим, Христина Гатиляк, Христина Гриньків, Юлія Данилишин, Марія Зінчук, Юрій Кікта, Зоряна Ковенська, Наталія Кофлик, Марія Лепак, Ганна Максимич, Роман Несторяк, Анна Пик, Юлія Райтер, Тетяна Сіданич, Мар`яна Стецишин, Катерина Федитник, Вікторія Фоменко, Оксана Шпек.
Кошти під час акції «Серце до серця: почуйте всі!» збирали і в інших містах нашого регіону.
Нелюди обікрали церкву
В ніч на 8 травня невідомі зловмисники, підваживши двері ножицями, ввірвалися в приміщення церкви в с. Довголука Стрийського району. Це село знаходиться по дорозі з Трускавця до траси Львів – Мукачево (Трускавець – Стебник – Доброгостів – Уличне – Довголука – Гірне). Священик Василь Огоновський, настоятель парафії, яка належить до стрийської єпархії УГКЦ, виявив пропажу трьох хрестів та оздоб з літургійного одягу священика, порозкидані речі. До речі, вже наступного дня деякі з церковних речей поза межами села виявили місцеві мешканці с. Довголука.
Ветеранів розважили в ресторані «Йо-майо»
Частина учасників ІІ світової війни була пошанована трускавецькою владою – їх чекав накритий стіл в ресторані «Йо-майо» та особисте спілкування з мером Трускавця п. Л. Грицаком та генеральним директором КП «Наше місто», представником ХДС в Трускавці п. Ю. Алієвим.
Інші ж учасники та інваліди отримали в ПК ім. Шевченка по 100 гривень в конверті від ЗАТ «Трускавецькурорт».
Багатодітні матері отримуватимуть доплату
В Дрогобичі матері, які виховують четверо та більше дітей, отримуватимуть доплату з міського бюджету по 100 гривень щомісяця. Про це з посиланням на секретаря ДМР, в. о. мера Дрогобича Аллу Гладун повідомила ТРК «Алсет».
Відбулося і святкування Дня Матері в Трускавці, матерів вітав заступник мера п. Ярослав Чистогорський. В 2009 р. три трускавецькі матері отримали статус матері-героїні – Коркішко Оксана Федорівна та Пінковська Ганна Михайлівна, які виховують по п’ятеро дітей та мати сімох діточок Славич Ганна Іванівна, повідомляє офіційний сайт ТМР.
Розпочинаються фатімські молебні
З 13 травня в католицьких парафіях Трускавця та регіону розпочато проведення так званих «фатімських молебнів» - від 13 травня до 13 жовтня щомісяця вірні католицької Церкви згадують про чудесну появу в містечку Фатіма, що в Португалії Діви Марії, Матері Божої. Пресвята Богородиця з`явилася спочатку трьом пастушкам – Лусії, Жоакіні та Францішку, а згодом феномен «танцюючого сонця» бачило багато свідків. В «фатімських посланнях» мова йшла про навернення Росії, про замах на папу Івана Павла ІІ та про інші речі, деякі з яких вже справдилися, а деякі ще очікують свого підтвердження.
Фатімські молебні часто поєднуються з «маївками» - молебнями до Матері Божої, які в травні є вже традиційними в нашому українському народі.
В Трускавці буде створено молодіжний клуб
Клуб спілкування для молоді планується створити у Трускавці до кінця цього року. Не таємниця, що Трускавець є чи не єдиним містом в нашому регіоні, де молодь окрім нічних клубів, дискотек та зібрань «на хаті», немає куди подітися. Організатори нового клубу планують проводити для молоді християнські дискотеки, обговорювати цікаві теми та проблемні ситуації, проводити євангелізацію та пропагувати здоровий спосіб життя, займаючись таким чином водночас профілактикою алкоголізму, наркоманії, тютюнопаління, інших шкідливих звичок. Планується теж створити гурток поглибленого вивчення англійської мови, мистецький гурток. Поки що розглядаються варіанти місця розташування нового клубу, повідомив нашому Інтернет-виданню п. Руслан Цехмейстер, помічник пастора церкви «Добра Новина» в Трускавці. «Клуб об’єднуватиме як учнівську, так і студентську молодь, яка не знає, як себе реалізувати, особливо в літній період, який наближається», - сказав п. Руслан.
До речі, в Трускавці вже діє Клуб спілкування для людей старшого віку – щонеділі в приміщенні центральної бібліотеки збираються люди, які потребують спілкування. Модератором Клубу спілкування для осіб старшого покоління є п. Михайло Яворський, викладач фізмату ДДПУ, мешканець Трускавця, автор кількох цікавих книг.
Дрогобицькі нашоукраїнці незадоволені роботою п. Яніва
Начальник управління комунальних ресурсів Дрогобича п. Андрій Янів може бути звільненим зі своєї посади, повідомляє ТРК «Алсет» з посиланням на джерело в дрогобицькій «Нашій Україні», представниця якої п. Алла Гладун є виконуючим обов’язки дрогобицького мера. Для звільнення чиновника такого рангу не потрібно рішення депутатів, звільнити його можна і розпорядженням міського голови.
Інфекційне відділення лікарні в Стебнику під загрозою закриття
Відділення інфекційного відділення лікарні в Стебнику може бути закрите через численні порушення, виявлені дрогобицькою санстанцією, повідомляє ТРК «Алсет». Виділені в 2008 році на ремонт даху, який протікає, та інші потреби 180 тисяч гривень так і не були освоєні, на цей рік виділено біля 600 тис. грн. Можливо єдиною причиною, з якої лікарня функціонує досі, є те, що це єдиний заклад такого типу в нашому регіоні.
В Бориславі опалювальний сезон може й не розпочатися
У середу, 13 травня по міському радіо міста Борислава було подано інформацію, що опалювальний сезон 2009 – 2010 років може в місті й не розпочатися. Тим самим міська влада Борислава заохочує мешканців протягом літнього періоду вирішити питання тепла у власних оселях, тобто, встановлювати автономне опалення.
В Трускавці поки що жодних зрушень в цьому дражливому питанні немає.
Власна інформація, теж використано матеріали ТРК «Алсет» та сайту www.truskavets-city.gov.ua
5 тисяч паломників молились перед чудотворним образом Богоматері у Грушеві, що на Дрогобиччині
10 травня відбулась проща до с. Грушів, що на Дрогобиччині. Паломництво розпочалось молитовною ходою з Дрогобича, участь в якій взяли близько 600 молодих осіб. На урочисту Службу Божу, яка відбулась перед храмом, зібралось 5 тисяч паломників з різних кутків Львівщини. Літургію очолив владика Ярослав (Приріз), єпископ-помічник Самбірсько-Дрогобицький. Йому співслужили 40 священиків. "Під час паломництва наше прагнення до покаяння і щирої молитви, помножене на благі наміри багатьох інших прочан, можуть зродити щедрі плоди християнської любові", - промовляючи до паломників під час святкової Літургії, зазначив владика Ярослав. "Лише тут, очистившись духовно, виявивши у сповіді свої пороки і гріхи, відчуємо цілющу і благодатну силу Христа, чудесну допомогу Богородиці як джерела милосердя," - наголосив архієрей.
Довідка. У с. Грушів знаходиться чудотворна ікона Богоматері, яку у 1806 р. намалював іконописець Степан Чаповський.
26 квітня 1987 року у Грушеві відбулася подія, яка сколихнула тодішній Радянський Союз. 12-річній дівчинці Марії Кізим на балконі невеличкої церкви з'явилася Божа Мати. Подія набула розголосу. До Грушева почали сходитись люди як із Західної і Східної України, так із-за її меж - з Кавказу, Росії, Середньої Азії і навіть з далекого Сибіру. У червні 1987 року коротко про події в Грушеві подало інформацію Центральне телебачення Радянського Союзу. Всі дороги, що вели до Грушева, були заблоковані міліцейськими патрулями, пропускався лише службовий транспорт. Перешкоди чинились також і для пішоходів. Однак, незважаючи на відчайдушні кроки влади, Грушів й надалі відвідували прочани, які оминали міліцейські заслони, йдучи обхідними стежками.о. Олег Чупа, прес-секретар Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ
Громадський форум Дрогобиччини вимагає негайно профінансувати природоохоронні роботи на стебницькому «Полімінералі»
13 травня лідери Громадянського форуму Дрогобиччини провели прес-конференцію, на якій ознайомили журналістів місцевих ЗМІ з заявою, яку вони надіслали до Президента України Віктора Ющенка і Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко. У якій висловлена стурбованість надзвичайною ситуацією, що склалася на Стебницькому державному гірничо-хімічному підприємстві «Полімінерал». Про це повідомив кореспондент ЗІКу. У разі невжиття термінових заходів може статися проникнення у шахти прісної води з річки, що тече неподалік карстового провалля, що призведе до некерованих наслідків. Ці роботи урядом профінансовано лише на 34 відсотки. Спеціалістам з Кривого Рогу, яких найняли для виконання цих непростих робіт, «увірвався терпець» чекати вирішення фінансового питання, вони заявили, що повертаються додому.
Громадянський форум закликає об’єднати зусилля депутатів місцевих рад Дрогобича, Трускавця, Стебника і прилеглих сіл, а також Львівської обласної ради для тиску на уряд. Керівники цієї громадської організації наполягають на проведенні спільного засідання рад, на якому пропонують прийняти звернення до Прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко з проханням виділити кошти на природоохоронні роботи на стебницькому «Полімінералі».
Нагадаємо, 10 квітня у Стебнику в адмінбудинку державного гірничо-хімічного підприємства «Полімінерал» відбулося позачергове виїзне засідання обласної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. На ньому розглянуто питання про активізацію карстових процесів у зоні впливу Стебницького ДГХП «Полімінерал» та вжиття невідкладних заходів щодо стабілізації ситуації. На ньому було прийнято рішення, яким затверджено заходи щодо стабілізації ситуації.
Перший заступник Дрогобицького міського голови Петро Суда, коментуючи підсумки позачергового виїзного засідання обласної комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій на ДГХП «Полімінерал», зазначив, що ситуація у Стебнику складна. Тому Дрогобицька міська комісія з техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, яку він очолює, й ініціювала розгляд екологічної проблеми міста калійників на обласному рівні за участю високих посадовців з Києва. З його слів, загроза провалу грунту на великій території виникла через постійне недофінансування державою природоохоронних робіт. Так, у 2007 році з передбачених бюджетом 14,2 млн. грн. виділено 6 млн. грн., а у 2008 році з 16 млн грн. – лише 10 млн. Цього року у зв’язку з тим, що завод готують до приватизації, виділено 4 млн. грн. при потребі 22 млн грн. А всього за останні роки сума недофінсування природоохоронних робіт склала 65,5 млн. грн.
Петро Суда сумнівається, що за таких умов знайдеться покупець стебницького «Полімінералу», який зможе подбати про екологічну безпеку. Як було повідомлено на засіданні обласної комісії з ТЕБ і НС, служба автомобільних доріг вже працює над проектом нової дороги до Трускавця, ВАТ «Львівобленего» готується до винесення з небезпечної зони високовольтної лінії електропередач. Проблематичним є винесення з небезпечної зони водогону «Гірне - Дрогобич». КП «Дрогобичводоканал» не може приступити до розробки проекту через те, що не вирішується питання з відводом землі, по якій він має пройти. «Водогін мав би пройти по землях Дрогобицького району, але вони вже приватизовані, – каже начальник КП «Дрогобичводоканал» Роман Шагала. – Це ускладнює вирішення питання перенесення водогону».
Мерчики. Дежа вю.
Ще до виборів мера досить далеко. Може рік, може два. А в Трускавці вже активізувалися «мерчики». Одні з них є постійними, а радше вічними кандидатами, дехто вже був на щаблині до заповітного місця, але не досягнув, а дехто це місце просто проігнорував. Вже відомо як мінімум зо 20 претендентів на посаду мера Трускавця. Серед них – різноманіття, яке не може не вражати. І пов’язані з будівництвом та торгівлею будматеріалами, і професійні політики, і успішні та не дуже бізнесмени, і ті, які стеляться хідником перед чинним мером, і ті, які ненавидять його всіма фібрами душі. Високі і низенькі, худі і товстуваті, з пишною шевелюрою та лисуваті, вусаті та безвусі, фраєри та ті, які не слідкують за модою та можуть прийти на якийсь захід з необрізаними нігтями. Пенсіонери та «чесні» роботяги, бізнесмени та лікарі, чиновники та просто «добрі» господарі, які наш Трускавець «зроблять європейським містом». Одні вже відтепер красуються на бігбордах – хто в класиці, хто в етно, інші ще зачаїлись…
Це вже все було, панове, ми це чули, бачили, нам це вже набридло. Ми це спостерігали в Києві, ми знаємо, як воно було в інших містах, а що головне, ми це на своїй шкурі відчули в Трускавці. Тобто, до чого може привести та загальна доброта та любов до Трускавця кандидата, який так нас любить. Може оберемо собі трускавецького Чернівецького та й теж прославимося на цілу Україну, як Київ. А може оберемо мудру і чесну людину. Хтозна. Проте шанс обрати хорошого мера є менший, ніж шанс «проколотися». А тим часом я як редактор цього видання в шоці. Вже кілька потенційних кандидатів – «мерчиків» - роздають посади, ділять шкуру живого ведмедя, ведмедя, вбити якого шансів у них немає в принципі. Чинний мер дав вказівку кожне слово з нашого видання перевіряти на «лояльність» та відслідковувати, чи не ображаємо ми його честь та гідність. Це ще два місяці тому. Юридичний відділ готує матеріали в суд, хоча і розуміє всі ризики забавок з вогнем. Адже не все так просто, як могло би здатися і навіть вплив на суд не означає отримання задоволення, а виграти битву – це ще не виграти війну. Обмін есемесками з мером – це ще далеко не розмови з «мерчиками», які планують наводити новий порядок, які мають «своїх» людей на кожну стратегічну посаду, які мають свої інформаційні ресурси і своїх інформаторів в оточенні як пана мера, так і інших кандидатів. Інколи здається, що місто перетворюється на маленьке есбеу, в якому біля половини тайняків працюють на два чи більше фронти.
Кілька гієн готові об`єднатися, щоб розправитися з немічним левом… Але чи лев настільки немічний? І чи будуть менші хижаки кращі для лісу, ніж великий хижак? Ця думка не з Трускавця, а з якоїсь старої казки, яку мало хто й читав. А в принципі тваринкам не так важливо, хто їх з`їсть – хижак великий чи не дуже. Це так, між іншим.
Залучення на свою сторону найбільш впливових осіб, намагання навіть Церкву не залишити осторонь, переговори в авто та за келішком коньяку, зустрічі ворогів, які вдають з себе друзів і друзів, які на публіці ворогують аж гай шумить. Амбіцій немало, тим більше що амбітних людей у Трускавці хоч відбавляй. Сфери впливу поділені давно, а справжні власники знають, що вони будуть підтримувати мера. Якого? Та того, який вступить на пост в 2010. І незалежно, чи його прізвище починатиметься на Г., чи на П., чи на С., чи, що найімовірніше, на К. А навіть якщо і на Ш. чи на іншу літеру алфавіту (а вибір є – від А. до Я.), виявиться, що вони підтримували саме того, кого треба. Бо так і треба – тримати яйця по різних кошиках, а не зберігати в одних штанях. Жарт, звичайно, хоча в кожному жарті є доля правди.
Пакунки з нагоди чи без нагоди – чи можна їх вважати за підкуп чи це виключно благочинність? Вирішення питань того чи іншого мешканця – це прояв доброти чи холодний розрахунок? Обіцянки вирішити після вияву довіри – це як завжди чи цього разу виняток? І так далі, і тому подібно.
Ця стаття, можливо, і не на часі. Адже ще травень 2009 року. Але побоююсь, що перед самими виборами у Трускавці може і не бути жодного об’єктивного аналізу. Як і жодного незалежного ЗМІ. Бо тоді всі будуть зацікавлені по саму зав’язку. І стоятимуть на якійсь одній стороні, стараючись це аж так сильно не виявляти. Посада ж то одна, «мерчиків» багато. Але корито не надто маленьке, бо доходів Трускавець традиційно має значно більше, ніж сусіди і не-сусіди з нашої Львівщини. Бо вкладаєш небагато, а вода, повітря, сам статус своє додають. І тому є таке солодке слово «мер», яке вабить, немов запах валер’янки котика, немов свіжоспечена курочка песика, немов феромони чи лібідо. І хоча робота в мера не зовсім солодка (це цитую чинного мера), все ж багато хотіло б попробувати тої гірко-солоно-кислуватої суміші – хоча б разок, немов якогось наркотику. Тому й боротьба йтиме не лагідно-християнська з любов`ю та взаємними поступками, а жорстока, з елементами цинічності, бруду, підлості.
Бої без правил, які традиційно затихають після кожних виборів та поствиборчих судових баталій, скоро розпочнуться. Щоб це стверджувати, не потрібно бути хорошим політологом чи аналітиком, не потрібно проводити соціологічні опитування. Досить лише послухати окремих «мерчиків».
До речі, «мерчикам» вітання, приймаємо ваші матеріали для розміщення. Поки що безкоштовно. Поки що на волі. Бо прозвітувати про свою діяльність на користь громади виявило бажання не так багато, а обіцяти захочуть гори-доли. Дежа вю, любі друзі трускавчани, дежа вю. Театр, який нам ставить п’єси з самих верхів в діях «ВРУ», «Свобода Шустера та інших не-українців», «Партії та Уряди, Парламенти та Президенти», має гідних послідовників на місцях. І ми, які вважаємо, що це ми робимо вибір і ми є акторами, обманюємо самі себе. Глядачі, спостерігачі за драмою, яка представляється як трагікомедія, але є фарсом. Фарсом, де трускавчани є мало що не фаршом для випікання страви «Справедливий Трускавець майбутнього».
Володимир Ключак
Незалежне видання «Трускавецький вісник». Всі права застережені. Розповсюджується безкоштовно.
Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: E-mail: anda_panda@ukr.net, тел. 8-097-38-36-112. Публікація в Інтернеті - на www.protruskavets.org.ua – «Сайт Трускавця про Трускавець».