роздуми

 
 

    Хто володіє інформацією, той володіє світом!

Трускавецький Вісник

Видається з 14 серпня 2008 року                                                  № 36 (62)  від  19 травня  2009 р.

 

З Днем народження,  «Трускавецькурорт»!

Минулими вихідними своє День народження у Трускавці святкувала найпотужніша та найчисельніша організація нашого курорту – закрите акціонерне товариство «Трускавецькурорт». І хоча загальносвітова криза внесла свої певні корективи у розмах святкувань, які вже стали традиційними, все ж свято вдалося. Турніри, конкурси, концерти, презентації, оглядові екскурсії, прес-конференція для журналістів міста, Богослужіння за здоров`я працівників ЗАТу та гостей свята – такою була програма святкувань на 15 – 16 травня, п’ятницю та суботу.

О 12 годині в п’ятницю для трускавецьких журналістів було проведено прес-конференцію, на якій про досягнення, плани на майбутнє, нюанси в роботі та сучасні пропозиції говорили керівник сучасного нового діагностичного центру п. Ферес, заступник директора з маркетингу вілли «Христина» п. Олена Терещенко, директор з медичної роботи санаторіїв нагірної частини п. Володимир Яцюк. Працівників ніхто скорочувати не збирається, унікальність трускавецької  «Нафтусі» та її лікувальні здатності ніхто не оспорює, а «нафтусі» сколівська, східницька, бориславська та інші – це недобросовісність конкурентів, зносити «верхні» санаторії «Рубін», «Кристал», «Янтар», «Алмаз» ніхто не збирається, планується здійснювати їх реконструкцію, в майбутньому в периметрі Біласа – Шевченка планується створення закритої зони, де відпочивальники змогли б отримати найширший спектр послуг – такі основні тези, винесені з прес-конференції. Журналісти отримали в подарунок і куманці з логотипом ЗАТу, і рекламні матеріали, зокрема прайс по послугах МедПаласу (для доказу, що ці послуги є доступними не лише для якихось VIPів, але й для пересічних трускавчан). Звичайно, все виглядало дуже добре, проте факти переведення окремих працівників ЗАТу зі ставки на 75% чи 50% є реальністю і нічого тут не поробиш. А що прикро вразило, так це не те, що окремі управлінці не володіють українською, бо представнику Туреччини це можна б вибачити, а те, що наші ж журналісти «підтасовувалися» під це, теж переходивши на москальський «єдіний і магучій». Але це так, між іншим.

Ще від 15 квітня по санаторіях та медичних закладах Товариства проходили спортивні змагання з різних видів спорту. За їх результатами третє місце дісталося  санаторію «Рубін», друге – «Кристалу», а перше – «Весні». У конкурсі на кращу медсестру, яка радше нагадувала конкурс модельок (з 10 учасників лише 1 був представник чоловічої статі, а решта 9 – справжні моделі), перемогу здобули представниці БОЛ-2, «Алмазу» та МедПаласу. Всі переможці були нагороджені на урочистих зборах, які тривали в ПК імені Шевченка 15 травня з 15.15 до 17.00.

До речі, про самі збори. Помпезне привітання духового оркестру при вході до Палацу культури імені Шевченка, працівників ЗАТу та гостей свята вітають Голова Наглядової Ради Павло Павлович Якубенко та Генеральний директор Володимир Прокопійович Омельянчук. Вони ж вручають і призи переможцям різноманітних конкурсів, кращим працівникам Товариства, грамоти, подарунки. Четверо не останніх в Товаристві людей, в тому числі один з найреальніших кандидатів від ЗАТу на наступних мерських виборах, несуть квіти до пам’ятника Великому Кобзарю. Свято дійсно цікаве, бо не розділене окремо на урочисту частину та концертну програму, а органічно поєднане. Ведучий – славнозвісний Мар`ян Гаденко, співак та композитор. Співає і сам, і запрошує до виступу Віктора Павліка, Ніну Мирводу (бек-вокал Вєрки Сердючки), доньку Назарія Яремчука Марічку, лауреата багатьох конкурсів Тетяну Таніч, інших виконавців. Публіка підхоплює всім знайомі пісні «Все минуло, мила, все минуло», «Кохайте жінку», «Зорепад», «Ой летіли журавлі», «Посіяла мати», в залі яблуку ніде впасти. Єдина російськомовна пісня «Ромашкове поле», як жартує Мар`ян Гаденко – «подарунок від донецької мафії трускавецькій». Вона і завершує концерт у п’ятницю, хоча працівники ЗАТ «Трускавецькурорт» мали 50%-ну знижку на великий концерт в суботу.

А субота – це і караоке  біля нижнього бювету о 12.00, і конкурс дитячого малюнку на асфальті о 11.00, і концерт колективів біля бювету верхнього. Щоправда, машини крейди, як було обіцяно напередодні, для дітей не було, проте дітлахи були надзвичайно задоволені, ділячись навіть останнім кусничком з ближнім, малюючи хто санаторії, хто бювет, хто куманець, а хто прості дитячі малюночки з усміхненим сонечком. Оцінювало дитячі роботи спеціально створене для цього журі. А в неділю – Служба Божа  в церквах за здоров`я працівників ЗАТу та гостей свята.

Зі святом Вас, з Днем народження ЗАТ «Трускавецькурорт»!

Новини Трускавця

Музейники відсвяткували

В понеділок, 18 травня працівники музеїв міста Трускавця відсвяткували своє професійне свято. Святковий обід мав місце в музеї історії міста о 14 годині.

Микола Посівнич презентував нову книгу

В неділю, 17 травня в ПК імені Шевченка керівник проекту «Літопис УПА» п. Микола Посівнич, відомий вже трускавчанам хоча б спільною з онуком С. Бандери прес-конференцією до 100-річчя від дня народження Провідника ОУН, презентував нову книгу про наших земляків – Василя Біласа та Дмитра Данилишина, засуджених польським урядом до смертної кари. Після презентації на присутніх очікував виступ С. Федини, львівської співачки.

Проходила презентація під патронатом голови правління ГО «Рада міста», директора фірми будматеріалів «Арко» п. Руслана Козира, ймовірного кандидата на посаду мера Трускавця.

Діти війни вимагатимуть доплат

 Діти війни, а це значна частина пенсіонерів, народжених між 1932 та 1944 роками, домагаються виплат згідно рішення Конституційного суду від 2007 року, в судах. Правову підтримку з цього питання вони можуть отримати в приміщенні Спілки ветеранів, що на Івасюка, 17. Дні прийому – середа та п’ятниця, час – з 15 до 18 години.

Проти міської ради готують позов

Після рішення трускавецького міського суду від 25 березня (суддя Марчук В. І.) щодо питання невиплати допомоги дитині-сироті, мати якої померла, а біологічний батько перебуває за кордоном та не піклується про доньку, про яке наше видання вже неоднократно повідомляло, опікуни дівчинки готові вдатися до рішучіших дій, а саме подати до суду на бездіяльність міської влади. Про це нас повідомив представник дитини в суді, який висловив жаль, що в нашій державі ще можуть і надалі тривати такі відверті знущання над дитиною, яка опинилася без засобів до існування.

Поки що розглядаються окремі нюанси цієї справи, адже від суті позовних вимог і правильного їх оформлення та наявності доказової бази залежатиме в значній мірі і рішення суду по цій справі.

Приймає обласний депутат

21 травня в приміщенні міського штабу БЮТ, що на  Мазепи, 21е, трускавчан прийматиме обласний депутат Наталія Лаврецька. Цей прийом – черговий, приймає Наталія Вікторівна кожної третьої середи місяця.

Квартири розділили

На засіданні міськвиконкому в четвер, 14 травня, було прийнято рішення розділити три наявні в міському фонді квартири. Так, як і передбачалося, квартиру по Івасюка, 10, самозахоплення якої відбулося минулого місяця, планується надати п. Олексин, яка проживає в нестерпних житлових умовах. Дві інші – по Скоропадського, 7 та 8 – вирішили надати представникам силових органів (міліція та  суд). Одноголосності щодо прийняття цього рішення не було. Окремі опозиційні сили вбачають певний підтекст в такому рішенні міськвиконкому.

До речі, 21 травня в трускавецькому міському суді буде слухатися справа про самозахоплення квартири на Івасюка, 10 сім`єю Керч. В цей же день розглядатиметься і питання реєстрації наступних за списком депутатів ТМР.

Модричі проти Трускавця?

Четверо депутатів Модрицької сільської ради звернулися до Львівської міжрайонної природоохоронної прокуратури з проханням перевірити законність аукціону щодо продажу земельної ділянки площею 17 га, який мав місце 25 грудня. На цьому аукціоні земельна ділянка по вулиці Бориславській була продана івано-франківській компанії з російськими плечима за понад 20 млн. грн. Модрицькі депутати вважають цю ділянку приналежною до земель їхньої сільської ради.

До речі, в цю ж установу звернувся і депутат облради від «Свободи» п. Володимир Говірко, відомий нам через ТКС. Він теж просить перевірити законність цієї оборудки. Натомість п. Олександр Грищенко, головний архітектор Трускавця, запевняє, що за всіма документами ця ділянка належить саме Трускавцю, який і  так обмежений землями району зі всіх сторін. В міській раді вважають, що п. Говірко сам мав певний інтерес щодо цієї ділянки, інформація про це є на сайті ТМР.

Ми ж попереджали, що аукціон на Католицьке Різдво добра не принесе. Так воно і сталося. Може ще бути, що Трускавець повертатиме кошти, частини з яких вже давно немає. Ото б був прикол!

Власна інформація

Про що звітуватиме мер Трускавця?

В четвер 21 травня о 10.00 год. в клубі санаторію „Карпати” буде проводити свою роботу чергова сесія Трускавецької міської ради, де першим питанням порядку денного стоїть звіт міського голови - Лева Грицака. Відповідно до Закону України „Про місцеве самоврядування” міський голова повинен щорічно звітуватися перед громадою міста. Хоч звіт перед депутатським корпусом далеко не є звітом перед громадою, та все ж таки хоч якийсь звіт.

Для міського голови традиційно стало звітуватися в клубах санаторіїв міста. На початку свого головування – в клубі санаторію „Кришталевий палац”, а коли зі сторони громади настало серйозне розчаруванням в „доброму господарі”, звітується в клубі санаторію „Карпати”, в якому перед обранням головою міста Лев Грицак працював головним лікарем, де і по сьогодні має неабиякий вплив.

Чому звіт проводиться перед депутатським корпусом, а не перед громадою міста і чому в клубі санаторію „Карпати”, а не в палаці культури ім. Т. Шевченка?

Ось моя відповідь. Буде звітуватися перед депутатським корпусом тому, що згідно регламенту Трускавецької міської ради на розгляд питання відводиться година часу - це на доповідь, запитання і обговорення. За годину часу можна що-небудь прочитати, головне, щоб побільше цифр і „мудрих” термінів, після цього формально декілька запитань від депутатів, обговорення і голосування. Депутати повинні більшістю голосів (24 голоси) проголосувати, щоб визнати роботу міського голови задовільною. Якщо не буде 24 голоси – це сигнал міському голові, що потрібно подати у відставку. Проте ніхто у відставку подавати не збирається при будь-якому голосуванні, а звіт швидше за все приймуть до відома. На пленарному засіданні депутатів міської ради виступати і задавати запитання можуть тільки депутати, а щоб виступив простий громадянин потрібно спочатку поставити питання про дозвіл на його виступ на голосування, набрати за це 24 голоси і аж тоді мешканець міста може дати оцінку міському голові.

Звіт перед громадою міста передбачає активну участь в цьому процесі всіх бажаючих мешканців міста. Тут потрібно лише записатися до виступу і виступай. Такий звіт також потрібно ставити на голосування і коли з депутатами легко позитивно вирішити питання (не таке вирішували), то з громадою міста справи куди важчі і у разі негативного голосування громади не піти у відставку – це ще більше себе зганьбити.

В зв’язку з тим, що звіт за проведену роботу буде проходити о 10.00 год. і в такий час переважна більшість громадян просто не в змозі бути присутніми, хочу дати для трускавчан свою оцінку діяльності міського голови Трускавця і зроблю це у вигляді дій, за які міський голова повинен відповісти перед громадою, перед державою і перед Богом.

По – перше: відповісти за „цілодобове” водопостачання.

В 2004 році депутатами Трускавецької міської ради було прийнято концепцію цілодобового водопостачання м. Трускавця. Нею передбачалося, що місто надає в оренду ТзОВ „Альфа плюс” 136 га. міської землі, а взамін фірма вкладає у водопостачання міста 140 млн. грн. і як наслідок, місто отримує на протязі 2-3 –х років цілодобове водопостачання. Догосподарювався „господар” до того, що 132 га. землі було продано фірмі ТзОВ „Альфа плюс” за 65 млн. грн. і кошти ці не пішли на водопостачання міста, а засвоїлися в бюджеті міста немов скрізь дренаж. Міське водосховище не придатне до використання (санстанцією заборонено використовувати як питну воду з міського водосховища), місто має непрогнозоване водопостачання. Одним словом рік 2009 - ні землі, ні води, ні грошей....

По – друге: відповісти за теплопостачання міста.

В 2003 році, коли теплопостачальні організації попри супротив їх керівників влилися в КП „Наше місто” і розпорядником коштів комунального підприємства призначено Ю. Алієва, стало зрозуміло про неминучий крах постачання тепла і гарячої води в житлові будинки. На сьогоднішній день в місті повний безлад. Відсутність належного тепла і гарячої води та невідповідність тарифів якості комунальних послуг привело до того, що мешканці міста почали масово відключатися від централізованого опалення і самовільно встановлювати автономне опалення. На Паску в багатоповерхові будинки було подано гарячу воду і мало хто знає, що витоки котлової води були настільки великі, що котли були на грані аварійної зупинки.  В 2007 році депутатським корпусом було затверджено програму розвитку та перспективну схему теплопостачання міста. Ця програма хороша лише на папері (як і концепція водопостачання) та щоб виконати роботи згідно цієї програми місту необхідно мати близько 60 млн. грн., а їх просто немає і вже ніколи не буде та й втілити її в такому вигляді вже неможливо.

По – третє: відповісти за житлове будівництво.

 Рішенням Трускавецької міської ради передбачається, що будівельні організації, які здійснюють житлове будівництво і передають багатоквартирні будинки на баланс міста надають місту 7% квартир від загальної кількості. В 2008 – 2009 роках в експлуатацію було здано близько 350 квартир. Це значить, що з них близько 25 квартир повинні були отримати мешканці міста, які стоять в черзі на житло. Натомість, місто отримало 3 або 4 квартири, та й ті не дісталися черговикам. Вчора я розмовляв з жінкою – інвалідом, яка повинна була одержати квартиру і її сльози, думаю, просто так не обійдуться міському голові, а таких людей достатньо. Говорячи про житлове будівництво, варто виділити і таке важливе питання як пропускна спроможність каналізаційних колекторів, до яких підключаються новозбудовані багатоквартирні будинки. Справа в тому, що пропускна спроможність каналізаційних колекторів по вул. Сагайдачного і в житловому районі „На полі” не розрахована на появу великої кількості (приблизно такої ж, скільки було і до будівництва) квартир, а отже, коли всі будинки будуть здані і заселені, мешканців тих районів, очікують великі труднощі з каналізацією.

По – четверте: відповісти за ремонт доріг.

 Тут слід відповісти за кошти, які витрачалися на так звану реконструкцію доріг та за якість виконаної роботи. Вже більше року я не маю відповіді на мій депутатський запит про суму витрачених коштів на реконструкцію доріг і термін гарантійної якості. Роботи з реконструкції дороги по вул. Мазепи не завершені, тут не дали чи забули дати останній шар асфальту. По вул. Стебницькій літом асфальт плавиться і в багатьох місцях вже не потрібний „лежачий поліцейський”. По вул. Стуса чомусь дорога зроблена без каналізації. Дорога, що йде від вул. Стебницької, попри третю школу, до міської лікарні також унікальна. Я б порадив правоохоронним органам міста поцікавитися чи перераховували будівельні компанії, які здійснювали будівництво багатоповерхових будинків в районі третьої школи, кошти на фірму „Прикарпатбуд” за реконструкцію згаданої дороги. Якщо так, то чому місто витратило власні кошти (близько 2 млн. грн.) на реконструкцію цієї ж дороги? Взагалі м. Дрогобич витратило на реконструкцію дороги по вул. Трускавецькій (від ракової лікарні до с. Модричі) приблизно такі самі кошти скільки Трускавцю потрібно на реконструкцію дороги попри третю школу. Ось - це апетит.

По - п’яте: відповісти за формування тарифів на житлово-комунальні послуги.

З приводу незаконного підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги Трускавецька міська організація партії „ВО” Батьківщина” подавала позовну заяву в суд на КП „Наше місто”. Проте суд вважав, що політична організація не вправі відстоювати інтереси громадян і відповідно не розглянуто питання по суті. Судіть самі, дах багатоповерхового будинку перекритий і має гарантійний термін якості покриття 5 років, а мешканці будинку сплачують протягом тих п’яти років за поточний ремонт цього ж даху. Коли люди пишуть скаргу, що цей дах протікає, тоді КП „Наше місто” відписує – це не наше питання, дах на гарантії, звертайтеся до фірми, що робила реконструкцію даху. І в цей же час бере з того ж мешканця кошти за поточний ремонт даху. Таких „операцій” в КП „Наше місто” достатньо. Останній їхній витвір – вивіз сміття. В тариф закладено вивіз сміття на стрийське сміттєзвалище, до якого понад 30 км., а фактично продовжують вивозити на Станильське сміттєзвалище, до якого 2 км. Що стосується тарифів за централізоване опалення то тут люди здебільшого платять за тепло, яке ніколи не надходило до них. Наприклад: якщо не здійснено утеплення місць загального користування в будинку, то за втрати тепла після лічильника платить теплопостачальна організація, а КП „Наше місто” виставляє рахунки власникам квартир; до будинку № 34 по вул. Мазепи після теплового лічильника підключені дільниця ЖЕКу і магазин, а мешканцям виставляють рахунок  як кажуть за себе і за того хлопця. Мікрорайон по вул. Бориславській майже не отримував тепла, а людям зняли лише 20% від нарахованого. Такі „чудеса” здатне витворяти лише КП „Наше місто” маючи надійне прикриття.

По – шосте: відповісти за надання земельних ділянок міста.

У місті майже вся вільна земля роздана в оренду, або продана. Після чого перейшли надавати земельні ділянки, які вилучені з прибудинкових територій та міжбудинкові переходи. Це спричинило масове невдоволення мешканців міста тим, що поруч з їхніми будинками мають будуватися нові об’єкти. Протести мешканців використовувалися по-різному. В одних випадках міський голова ставав на їхню сторону, хоч сам і підписував всі необхідні документи, згідно яких підприємці отримували в оренду прибудинкові території, в інших випадках навпаки – твердив, що так буде краще або нічого не помічав.

По - сьоме: відповісти за нелюдський відстріл бродячих і домашніх собак.

До мене особисто і до інших депутатів міської ради зверталося багато мешканців міста та відпочиваючі з приводу не людського знищення бродячих і домашніх собак. З цього питання депутатом обласної ради від Блоку Юлії Тимошенко Наталією Лаврецькою був зроблений депутатський запит в обласну прокуратуру. Як результат постало питання про кримінальну відповідальність з приводу знущання над тваринами і незаконний обіг наркотичних речовин. Справа в тому, що для відстрілу собак використовували шприци, начинені речовинами, які вважаються наркотичними, і діють вони як паралізуючий засіб. Працівники КП „Наше місто” відстрілювали собак такими шприцами на очах у дорослих і дітей (собак паралізувало, а з рота текла піна). Бродячих тварин потрібно відловлювати, але не таким шляхом.

По – восьме: відповісти за відношення до людей, які опинилися без даху над головою.

Ще минулого року в Трускавці сталася пожежа в кв. 68 буд. 74 по вул. Стебницькій. Найімовірнішою причиною пожежі експертиза вважає подачу високої напруги. Згоріло майже все і тільки дякуючи Богу залишилася живою вагітна на 9-му місяці - Галина Венгрин, яка в цей час перебувала в квартирі. Матеріальні збитки, які  завдані сім’ї Венгрин сягають понад ста п’ятдесяти  тисяч гривень, крім цього молоде подружжя опинилося без даху над головою, а тут ще й пологи. Ходіння до міського голови, його заступників, розгляд питання на сесії міської ради дав результат – необхідно провести експертизу і визначити конкретну суму завданих збитків. Сім’я стратила понад 5-ть тисяч гривень на різні експертизи і з ними звернулася до міського голови, а відповідь – ми Вам нічого не зобов’язані. Це вищий прояв цинізму. Хочу додати, що сім’я наймає квартиру, а після пологів молода мати з дитинкою потрапили до Львівського реанімаційного відділення. Я особисто про це повідомляв міського голову.

По – дев’яте: відповісти за „службові” листи і заяви на громадян і посадових осіб.

Протягом 2002 – 2004 років міським головою було підписано ряд листів в різні інстанції на ЗАТ „Трускавецькурорт” та тодішнього голову товариства – Богдана Аксентійчука. В 2004 році був написаний лист в Адміністрацію Президента Кучми, де зазначалося, що ЗАТ „Трускавецькурорт” вчинив неправильно, що надав приміщення штабу В. Ющенка. Минулого року був написаний лист на тодішнього головного лікаря санстанції – Леоніда Аркатова, після чого він отримав інсульт. Особисто на мене, та й не тільки, в різні інстанції було написано ряд листів з неправдивою і наклепницькою інформацією, через що я пройшов цілий ряд морально важких перевірок. Лев Грицак зробив письмову заяву про нездатність Уряду Тимошенко запропонувати антикризову програму, а через деякий час отримав нагороду в Адміністрації Президента.  Декілька тижнів назад міський голова написав лист в прокуратуру з скаргою на мешканців міста, які прийшли на сесію міської ради відстоювати свої права. Трускавецькою міліцією було відмовлено у відкритті кримінальних справ проти громадян міста. Думаю, що до цих рядків можуть долучитися ще багато осіб.

По – десяте: відповісти за відсутність Статуту територіальної громади міста Трускавця.

Саме Статут територіальної громади регулює взаємовідносини між громадою і владою міста. Саме в Статуті передбачено процедуру відкликання міського голови з посади, проведення громадських слухань, звітів голови, депутатів та інших посадовців міста перед громадою. Про необхідність прийняття Статуту міський голова говорив ще до 2002 року, коли вперше балотувався на посаду. Та по сьогоднішній день віз, як кажуть, і нині там.

Ще багато чого я не сказав, за що повинен відповісти міський голова. Та я знаю головне – відповідальність настане.

Коли мене запитують, доки це буде тривати і який вихід, я відповідаю: вихід є закладений  в гербі України - тризубі, який символізує волю. Ми повинні озброїтися тризубом і вичистити все непотрібне з нашого міста і України, адже волю не можна подарувати – її треба завоювати.

Руслан Крамар, голова ТМПО «ВО «Батьківщина»

 

Репортаж:                                                             Свято для інвалідів

Питання соціальні

14 травня в центральній міській бібліотеці Трускавця, що на Дрогобицькій, пройшло свято для інвалідів, об’єднаних в Трускавецьку міську асоціацію інвалідів (ТМАІ). Свято було приурочене до Дня Матері,  хоча на ньому були підняті і питання, цікаві не лише матерям-інвалідам. Вела захід голова ТМАІ п. Надія Заблоцька.

Першою виступила перед інвалідами представниця міської влади, секретар ТМР п. Наталія Пономаренко, після неї слово мала начальник Управління праці та соціального захисту в Трускавці п. Юстина Когут. Юстина Йосипівна розповіла «про добрі справи, які робить для вас міська рада», а саме про виплату щомісячної грошової допомоги на покриття витрат за житло та комунальні послуги, про виплати одноразових адресних грошових допомог (депутати виділили на ці потреби 71 тис. грн. з міського бюджету), про допомоги для придбання овочів на осінньо-зимовий період (70 тис.), а також охарактеризувала зміни в законодавстві, що стосуються інвалідів різних груп та інших малозабезпечених осіб. Так, для прикладу, з 2009 року вступив у дію закон, за яким право на отримання компенсації за невикористану санітарно-курортну путівку мають не лише інваліди війни, як це було раніше, але і інваліди праці. Так, якщо протягом інвалід праці не отримав путівки, то він отримає 130 – 195 гривень компенсації в залежності від групи, а інваліди війни і більшу суму. Це буде певним доповненням до сімейного бюджету інвалідів, адже в 2008 році в Трускавці оздоровилися, їздивши на відпочинок та лікування всього 14 інвалідів при тому, що всього в місті на обліку їх 1411, з того має право на цю путівку біля 160 осіб. Констатувала п. Юстина і той факт, що в Трускавці через відсутність закладених коштів у міський бюджет не фінансується програма «Про забезпечення малозабезпечених газовими плитами та газовими колонками».

Від міського пенсійного фонду виступила п. Кравчук Люба Михайлівна, яка подібно як і Юстина Йосипівна, теж відповіла  на конкретні запитання інвалідів, а окрім цього розповіла про особливості нарахування пенсій інвалідам та про зміни в пенсійному законодавстві України.

Конкретним був виступ голови БЮТ в Трускавці п. Руслана Крамара, який не лише вітав інвалідів зі святом, але і вручив спеціальний тонометр – прилад для вимірювання тиску. Він теж пообіцяв подальше сприяння міської «Батьківщини» в організації екскурсійних поїздок, зокрема після відвідання Гошівського монастиря для інвалідів буде організована подорож до монастиря в Крехові.  Руслан Ярославович підняв злободенні питання, які він лобіюватиме на сесії міської ради, а саме щодо відкриття в Трускавці продовольчого магазину, де продукти найбільш мало імущі можуть купувати виключно по собівартості, а також закликав до відкриття аптеки, де ліки для інвалідів теж реалізовуватимуться по собівартості. Окрім того він запевнив, що партія «Батьківщина» в питанні допомоги інвалідам буде співпрацювати зі всіма тверезими силами і висловив впевненість, що і ремонт в офісі асоціації буде зроблений належним чином, і ксерокс, який є з оргтехніки найнеобхіднішою річчю для асоціації, теж буде закуплено.

Привітали інвалідів і міський депутат, голова трускавецької «Пори» п. Юрій Яворський, і екс-депутат ТМР п. Омелян Дяків, і представник львівської обласної організації політв’язнів п. Ярослав Малицький. Була присутньою на святі і представниця обласної асоціації інвалідів.

Питання духовні

«Шануй батька свого і матір свою, і добре тобі буде, і довгі літа ти проживеш на землі», - слова четвертої Заповіді Божої під час свого вітального виступу для інвалідів пригадав помічник пастора  церкви «Добра Новина» п. Руслан Цехмейстер. Він закликав матерів до доброго виховання своїх дітей та нагадав, що саме від виховання в сім`ї розпочинається виховання нації. Від імені цієї релігійної спільноти нашого міста інваліди по бажанню змогли отримати Євангеліє для осіб з поганим зором, а для дітей-інвалідів було подаровано біблійні оповідання.

Від церкви «Вістка миру», яка теж діє в нашому місті, було подаровано невеличкі сувеніри для дітей-учасників з першої та третьої шкіл, які прийшли з привітаннями до Дня Матері.

Три вірші, присвячені Матері Божій, Матері-Україні та рідній неньці, зачитала Стефанія Шумило. А Марія Гурба зі Спілки політв’язнів розповіла довжелезну віршовану оповідь про чудо Матері Божої в Билинах біля Самбора. Суть цієї історії зводиться до того, як один військовий зруйнував хрест і каплицю біля цілющого джерела і отримав відплату у вигляді сліпоти сина через довгі-довгі роки. І лише після покаяння та відновлення святого місця його син отримав зір.

Сльози на очі наверталися багатьом і під час виконання пісні «Посіяла мати…», відомої нам у виконанні Таїсії Повалій. Для інвалідів ця пісня прозвучала в акапельному виконанні Лесі Цісінської. А інвалід Володимир Ковалишин, про якого ми вже писали як про виконавця на вечорах органної музики в трускавецькому костелі, виконав для присутніх пісню «Стоїть гора високая…»

Доречно теж зазначити, що інваліди підготували виставку своїх робіт, виконаних з майстерністю. Відчувалося, що в кожен виріб вкладено не просто працю, а душу. Найбільше експонатів виставила п. Зіна Датольєва, окрім неї були представлені роботи пп. Бистрих, Пічужкіної, Скварич, Біляк, Доценко, Фірман, Черноус та інших.

Питання розважальні

Сказати, що захід для інвалідів був нецікавим – це означало б сказати брехню. А ми таким не займалися і не плануємо. Незважаючи на велику кількість тих, які вітали інвалідів, матерів, незважаючи на те, що в читальному залі бібліотеки сиділи переважно обділені долею люди, суму не відчувалося. В першу чергу цьому слід завдячувати п. Лесі Цісінській, яка отримавши слово для вітання, стала неформальною ведучою заходу. Вона запрошувала з гумором до виступів учнів ЗСШ № 3 (5 другокласників), ЗСШ № 2 (учні 7 класу), сипала жартами, на сопілці виконала віночок українських пісень, спільно з Борисом Прохорчуком заспівала «Чорнобривці», а з працівницею бібліотеки п. Орисею Касперською «Така її доля», акомпанувала дітям при виконанні своєї ж пісні на слова В’ячеслава Умнова «Вишийте сорочку мені, мамо» та пісні «Мамо, розкажи мені казку», підтримувала зал в настрої та характеризувала виступаючих.

Дві години, а саме стільки тривало свято (13 – 15 год.) збігли досить швидко, інваліди були задоволені і вдячні. Це вже не перший раз міська бібліотека організовує та підтримує добрі починання, при яких кожна людина, навіть якщо вона і неповносправна та обділена долею, може відчути себе повноцінною особистістю, потрібною та належно пошанованою.

Тому інваліди висловлюють щиру вдячність директору центральної бібліотеки п. Катерині Ківацькій та низько кланяються Катерині Василівні за все, що вона робить для інвалідів.

Урочистий початок – і урочисте завершення. «Многая літа…» співали всім залом. І навіть усвілдоммлення того, що не для всіх ці «літа» будуть «многая», не перешкоджало свято. Радше навпаки – приходило усвідомлення того, що потрібно радіти з кожної хвилини прожитого життя. І як це не парадоксально звучить, цього багато хто з нас міг би навчитися саме в інвалідів.

Володимир Ключак

 

 «Весняний бал»

9 травня 2009 року 5 віросвітлянських спільнот з Хусту, Тячіва, Ужгорода, Самбора та Трускавця (приблизно 150 осіб) прибули до Буштино Закарпатської області для проведення весняного балу.

«Віра і Світло» ? це міжнародний християнський екуменічний рух спільнот, який об’єднує розумово неповносправних осіб, їхніх батьків та молодь-волонтерів. У м. Трускавці спільнота «Віра і Світло» діє ось уже 2 роки. За цей час ми побували на прощі в Уневі, Страдчі, відвідали храми Львова.

Кожен бал має свої правила, свою послідовність танців та свій етикет. Бал, який організовували віросвітляни мав свої особливості – це наші друзі (так  називають неповносправних у спільнотах). Саме вони були родзинкою дійства, завдяки їхній безпосередності бал набув вишуканості у простоті, легкості, невимушеної радості. Це справжнє мистецтво вальсувати з людиною на інвалідному візку.

Завершився бал, як і належить, святковою трапезою. Усі дякували одні одним за зустріч, усмішки, тепло сердець, яке торкнулося кожного.

Наше святкування плавно переросло у подорож безмежними шляхами Закарпаття, мальовничою долиною нарцисів, завітали у замок «Паланок» - перлину Мукачево.

Спільнота «Віра і Світло» м. Трускавець щиро дякує за допомогу в організації проведенні весняного балу секретарю Трускавецької міської ради Пономаренко Н.А., туристичній фірмі “Перлина-Тур” та всім, хто долучився за відкрите і любляче серце, за розуміння і підтримку.

 Адже завдяки їхнім старанням, один з наших друзів міг сказати: «Це був перший бал у моєму житті.»

Ліля Васишак, керівник спільноти “Віра і Світло”, м. Трускавець

З електронної пошти.                                       Історія про релігії.

(Факультативний курс для дітей з підвищеними матеріальними можливостями і  вадами морального розвитку).


Як відомо, свобода совісті і слова - основоположні здобутки сучасної Української держави. Користуючись цими фундаментальними свободами помноженими на повну відсутність будь-якої відповідальності, в Україні триває процес творення нових релігійних вірувань, культів, обрядів, тощо.  На перший  погляд - Україна звичайна європейська країна з набором традиційних конфесій та релігійних течій. Однак, згадані вище свободи і відсутність відповідальності, є надзвичайно сприятливими умовами для утворення та розвитку нових культів, які, поки що, не прагнуть виділятися з традиційних конфесій та течій, однак, де-факто, давно уже існують. Скромна праця автора покликана ситематизувати та упорядкувати існуючий стан речей, а також дати назви новоутвореним культам та релігійним течіям з метою їх означення де-юре.
Баблославні. Центром свідомості баблославного є любов. Страшна і безпощадна. Баблославний любить люто і бєшено. За любов може вбити, за духовні ідеали – продати маму. Але єдина річ, яка справді має значеня для духовного життя баблославного – кеш і реальне бабло.  Баблославні з охотою відвідують православні храми. Моляться широко, на сто баксів. Свічок купляють тонами, поклони б'ють годинами. У православних храмах, баблославні люблять стояти спереду, у ВІП-секторі, зразу після зони дії кадила, в зоні роботи телекамер. Піст у баблославних Донецького Паханіату починає і закінчує  Віктор Кабаноборєц Іконою в Лоб Усікновенний. Баблославні – високодуховні. За криве слово можуть і переїбати.
Люблять називати себе православними, однак, від православних, навіть чисто візуально, відрізняються тим, що коли хрестяться, ліву руку з кишені штанів не виймають. Баблославні люблять все на світі, окрім жидів, масонів, НАТО, запитань про фінансування чартера до Єрусалима на транспортування Благодатного Вогню і тих убогих, які в церкві товпляться та заважають купити свічку. Основні догмати баблославного: 1. Бог не фраєр. 2. Я – не лох.
3. Рейтинг – не презерватив, одним духом не надуєш.                   
Ленінообрядці – баблославні старого обряду. З їх лона, після реформи  1991-го року вийшло сучасне баблославіє. На відміну сучасних баблославних, залишились вірними справі Маркса – Енгельса – Леніна. Поклоняються мощам Лєніна і Москві, бо в Москві мавзолей і каса.  Згідно з релігійними віруваннями Ленінообрядців, всі люди жили у раю, який звався СССР, «гдє било всьо, даже дєфіцит!». Після спокушення ковбасою і сексом, людство прогнали з Соціалізму в Капіталізм, щоб «у поті лиця свого добувати хліб свій».   Ленінообрядці єдині баблославні, які вірують у надприродне – в Комунізм. І, хоча, вищі клерикальні кола Ленінообрядців уже давним-давно перейшли з Ленінообрядчества у звичайне баблославіє, проте, вони абсолютно точно дотримуються всіх обрядів і традицій Ленінообрядців.  Літургії Ленінообрядців відбуваються щороку 1, 9 травня та 7 листопада. У ці дні Ленінообрядці носять на грудях ікони Леніна-Сталіна та подовгу моляться за руйнування всього існуючого біля статуй свого лисого бога.                                 
Греко-рагулики. Греко-рагулики знають абсолютно все на світі. Греко-рагулики люблять ходити у ті ж храми, що й греко-католики. Однак, вони краще знають як молитися, де молитися у що вдягатися і як стояти.
 Греко-рагулики непогрішні, як Папа і непохитні у вірі, як апостол Петро. Якщо Папа і апостол Петро так не вважають – то є їх власні проблеми.   Кожен греко-рагулик сам собі богослов, моральний авторитет і непогрішна воля. З давніх – давен греко-рагулики мріють обрати собі замість Папи Римського Папу Львівського. Але як можна обрати одного Папу серед стількох непогрішних?! Тому вони вимушено визнають того самого Папу, що й греко-католики.
Греко-рагулики є еталоном українця. Якщо українці так не вважають – то є їх власні проблеми. Греко-рагулик говорить тільки українською мовою і тільки у Львові. У Києві, Харкові, Донецьку, Одесі та Криму греко-рагулик говорить тільки російською, «бєз памілак».  Греко-рагулик любить Паску, Різдво, шинку, кишку, гроші, владу  і Україну. Греко-рагулик не любить піст, пісну бульбу, маскалів, жидів, владу і Україну. Якщо греко-рагулик займає посаду, він будує хату на три поверхи і купляє «Мерс» з підігрівом сидіння. Все це йому допомагає здобути власна тяжка праця і кмітливий розум.
 Якщо греко-рагулик не може купити «Мерс» і збудувати хату, то йому заважають це зробити маскалі, жиди і «вся тота проклята Україна».   Греко-рагулик любить культуру – він може обладнати у приміщенні музею файну кнайпу в історичному стилі. Греко-рагулик – чесна людина. Він ніколи не візьме більше двох хабарів за одну справу. Хіба би забувся.  
Рускоязичники. Деякі дослідники ототожнюють їх з баблославними та Ленінообрядцями, не виокремлюючи у відособлену конфесію. Однак, і для баблославних і для Ленінообрядців існує тільки один бог – Бабло. Іпостасі Бабла значення не мають.  Рускоязичники ж поклоняються не тільки всім відомим втіленням Бабла, а й вважають, що кожне з них є окремим божеством. Окрім того, в рускоязичників надзвичайно важливу роль відіграють жерці і відьми. Найвідомішою жрицею рускоязичників є Наталія Конотопська та її відьмак Мраченко.
 Сенс життя рускоязичників полягає у війні з двома втіленнями сил зла – НАТО і мовою. У міфології русскоязичників НАТО – злобний агресивний військовий блок, який має на меті «парабатіть і захватіть». Також НАТО топче «сапагом» Священну Землю.  Мова, у міфології русскоязичників, придумана в Австрійському генштабі для того, щоб НАТО могло «захватіть і парабатіть», а також для того, щоб «сапог» топтав Священну Землю.
Головним Тотемом русскоязичників є Язик. Згідно з віруваннями русскоязичників Язиком можна не тільки їсти, цокати і дражнитись, а й спілкуватись.  Русскоязичники чекають пришестя бойових літаків СУ-34 з Путіним на борту, який всім так заточить язик, що він ніколи більше не зможе сказати мову.   
Кризопоклонники. Кризопоклонники чекають Дефолту. «І вострубить «Інтер» і вийде Яценюк в прямий ефір, і буде Фірташ одесную його, і Микола Янович на фоні ВВП. І станеться, що третя частина депозитів не вернеться своїм вкладникам! І зробляться сльози гіркими, як полин і багато людей попадуть на бабки. Та не просто на бабки, а на серйозні бабки. І буде плач і стогін.» (Офігеніє від Пинзеника, 1-13)  Так як, Кризопоклонники вірять, що живуть в Останні Часи, то живуть, наче в останній день. «І яко же хочеш забрати депозит – відкоти тридцять процентів, а, поєлику, є Тимчасова адміністрація – то і сорок п'ять віддай. За менше ніхто і терти не буде, істину базарю!» (Катехізис антиколектора).
Шустромасони. Сенс життя шустромасонів полягає в тому, щоб знайти антисеміта. Шустромасони шукають антисемітів всюди, де тільки можуть. Якщо шустромасони не можуть знайти антисеміта – вони прагнуть його виростити.
Дбайливо вирощений своїми власними руками антисеміт є неоціненним скарбом і, як правило, володіє іншими прекрасними властивостями – расовою і національною нетерпимістю, агресивністю.
Знайдених антисемітів шустромасони випускають в ефір. Коли у світі не залишиться жодного антисеміта, настане Кінець Світу і шустромасони стануть простими баблославними, кризопоклонниками або греко-рагуликами.
Свідки Мамони  мають торбу від ноутбука на плечі, одягнені в краватку. Свідок Мамони живе Корпоративним Духом. Харчується по каталогу. Там же і одягається. Життєві цикли точно відповідають каталожним періодам.  Розмножуються семінарами. Свідки Мамони вірують у Процент від Обороту, Компанію, Структуру і Багаторівневий Маркетинг. Не зважаючи на те, що Свідки Мамони надзвичайно різноманітні (спеціалісти нараховують понад сто течій – від «Тих, що йдуть з «Емвей», до «Сестер Марії Кей», від «Осіянних Оріфлеймом», до «Намаханих Кінгз-Капіталом».) у них є спільні основоположні догмати. Свідки Мамони переконані, що спасіння можливе тільки в Структурі. Рай земний має конкретну адресу і знаходиться, як правило, за морями-океанами – або у м.Ейда, штат Мічіген, або у Брукліні. Не суть важливо, де, але він реальний і цілком досяжний – просто Компанія зробить тебе щасливим, якщо ти будеш наполегливим і зможеш привести у Структуру якомога більше прозелітів…    Якщо ти здашся, то винен у своєму нещасливому житті ти будеш сам – ти будеш ходити на роботу (цей клятий job!) за мізерні копійки – двісті (триста, шістсот, тисячу…) баксів в місяць. Ти будеш пахати на Івана Іванича і твої діти вічно будуть рабами. А у Компанії ти одержиш Свободу (можливість працювати на Дага і Джея) і великі гроші – двісті (триста, шістсот, тисячу…) баксів в місяць! Центральним фактом у святому письмі Свідків Мамони є легенда про те, як на одній презентації Діамантовий Спонсор зумів почистити зуби п’ятьом тисячам людей однією краплею зубної пасти «Блістер», нагодувати їх однією вітамінкою «Суперлайт» і очистити  однією краплею універсального миючого засобу проти плям «LOH». Після цього, всі п'ять тисяч негайно досягли 21% і нірвани… 
Це далеко не повний перелік нових культів та вірувань сучасної України. Адже, крім названих ще є Юліани – демократична секта, яка живе за власним – Юліанським – календарем, де відмічають всі критичні для уряду дні, вірять в кури по 13,20,  долар по 6,50 і в коаліцію зі 114-ти депутатів. Є Програмісти Останнього Дня, святий вечір у яких щоп’ятниці, пиво – сакральний напій, а день останній перед здачею замовлення – єдиний день для роботи…  Та хіба всіх перелічиш? А чи треба? Сподіваюсь,  мені вдалось показати основні тенденції розвитку нових релігійних вірувань і культів. Вони тісно переплітаються між собою і іноді легко сплутати греко-рагулика з баблославним, а кризопоклонника зі Свідком Мамони. Залишається тільки сподіватись, що ми зможемо відрізняти цих нових «віруючих» від звичайних людей, які ще пам’ятають, що три персти не обов'язково повинні складатися в дулю.                                                                       Р. Б.

На книжковій полиці. Емма Андієвська «Джалапіта». Ми не рекомендуємо читати цю книгу тим, хто взагалі далекий від такої літературної течії як сюрреалізм. Бо в такому випадку книга може здаватися набором фраз, які нічого не означають, нісенітницею, абсурдом. Ну що ж це за Джалапіта з багатьма кінцівками, ну що ж це за оповідь, де зміст подібний на маячню душевно хворої людини?

Проте любителям сюрреалізму ця книга мала б сподобатися. Адже подобається «Перевтілення» Кафки? А як щодо полотен Гойя, Пікассо? Про цих митців теж говорили, що в них не все вдома. А тим часом про них знає весь світ, а про «нормальних» їхніх критиків – ніхто.

 

Положення про Всеукраїнський конкурс творчих робіт  на тему:  „Любіть Україну – вона найкраща”

1. Мета конкурсу:

  1. сприяти створенню середовища, здатного генерувати  лідерів;
  2. дати шанс молодим людям, які мають власну мрію про Україну, проявити себе, можливість бути відзначеним та оціненим;
  3. сприяти  об’єднанню небайдужих молодих громадян, що бажають спільно рухати країну вперед.

2. Організатори конкурсу

Організатором конкурсу є Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Батьківщина молода». Конкурс проводиться за сприяння Політичної партії «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина».

Для вирішення поточних організаційних питань організатори конкурсу створюють організаційний комітет.

3. Учасники конкурсу.

Конкурс проводиться у трьох категоріях:

  1. учні 10-11 класів загальноосвітніх шкіл, студенти навчальних закладів I-II рівнів акредитації;
  2. студенти вищих навчальних закладів III-IV рівнів акредитації; 
  3. молоді фахівці віком до 35 років.

4. Термін проведення конкурсу.

Творчі роботи приймаються до 3 червня 2009 року.

5. Умови участі у конкурсі.

Конкурсна робота має бути виконана українською мовою, обсягом не більше 5 сторінок друкованого тексту на папері формату А-4 (Times New Roman, 14 кеглем, інтервал 1.5, поля стандартні).

В кінці роботи автор обов’язково вказує П.І.Б., вік, місце навчання/роботи, домашню адресу.

Роботи необхідно направляти на адресу оргкомітету: konkurs@bm.org.ua або 01133, м. Київ, бульвар Л.Українки, 26, офіс 910, ВМГО «Батьківщина молода» з поміткою «На конкурс».

6. Визначення та нагородження переможців.

Переможців конкурсу буде визначати журі до складу якого увійдуть відомі громадські діячі, науковці, політики.

Оргкомітет конкурсу готує на розгляд журі роботи учасників конкурсу, попередньо відібравши ті, які повністю відповідають вимогам конкурсу. Оргкомітет спільно з журі формує критерії оцінки робіт.

Визначення переможців конкурсу відбувається шляхом виставлення оцінок за 10-бальною шкалою, кожним членом журі кожній надісланій на конкурс роботі. Перемогу отримують ті роботи, які матимуть найбільшу кількість балів.

В кожній номінації журі визначає по 3 переможці.

Переможці конкурсу нагороджуються відзнаками та  цінними призами.

Більш детальну інформацію про конкурс розміщено на www.bm.org.ua

Гумор.

Міцні засмальцовані руки
і м`язи тверді наче дуб,
на білій як сніг вишиванці
блищить український тризуб,
в очах крижана недовіра
від злості кипить голова, -
давно не гуляла сокира
по вулицях міста Москва!

Незалежне видання «Трускавецький вісник». Всі права застережені. Розповсюджується безкоштовно.
Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск –   Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: E-mail: anda_panda@ukr.net, тел. 8-097-38-36-112. Публікація  в Інтернеті  - на  www.protruskavets.org.ua   – «Сайт Трускавця про Трускавець».

 

 
НОВИНИ  СТАТТІ Інтервю Репортаж ПДМ Архів 2008 Архів 2009 Вітання ФОТО Старий Трускавець Сучасне місто ОГОЛОШЕНЯ КОНТАКТИ Старий сайт Форум_ТВ
 
Lemky.com Каталог сайтів України