Хто володіє інформацією, той володіє світом!
Видається з 14 серпня 2008 року № 49 (75) від 13 липня 2009 р.
Новини Трускавця та регіону
Станильчани не дадуть себе зґвалтувати
Більшість жителів села Станиля Дрогобицького району виступають категорично проти входження території села до складу Трускавця. Про це редакцію повідомив один з депутатів Станильської сільської ради. «Заяви трускавецької влади про те, що питання статусу Станилі буде вирішуватися на референдумі, в якому братимуть участь жителі IV мікрорайону Трускавця, виглядають на звичайнісіньке зґвалтування наших прав, на приєднання Судет чи аншлюсу Австрії Гітлером. Ми не дозволимо, щоб станильська земля пішла так само з молотка як трускавецька і на цьому нажилися нечесні «бізнесмени» та представники влади, а станильська громада залишилася б ні з чим. Ясна річ, питання потребує врегулювання, але тиснути на нас ми не дозволимо, а тим більше шантажувати тим, що, мовляв, ваші діти вчаться в трускавецьких школах, ви лікуєтеся і працюєте в Трускавці. Те, що Трускавець розбудовується на станильській землі, є проблемою самого Трускавця, так само як і те, що ми не дозволимо робити з нашого села сміттєзвалище. З нас досить і проживання в Станилі трускавецьких олігархів», - зазначив депутат.
Нагадаємо, що нещодавно питання приєднання Станилі до Трускавця знову виплило в зв’язку з презентацією нового генерального плану забудови міста Трускавця, який представив головний архітектор міста Олександр Грищенко. До речі, проти приєднання Станилі до нашого міста виступає і Дрогобицька районна рада та Дрогобицька РДА.
Трускавецькі УМХісти відсвяткували
В неділю, 12 липня у Трускавці було урочисто відзначено 15-ліття діяльності в нашому місті організації «Українська молодь – Христові». УМХ було створено в Галичині ще за часів митрополита Андрея Шептицького, проте після приходу на наші терени совітів у 1939 році припинило своє існування. Після здобуття незалежності Україною в 1991 році та легалізації УГКЦ молоді християни знову почали гуртуватися. В окремих регіонах УМХ має позаконфесійний характер, у Трускавці до цієї організації належать виключно молоді греко-католики. Опікується УМХістами Трускавця о. Володимир Боднарчук, настоятель парафії Покерови Пресвятої Богородиці.
Окрім подячної Служби Божої в церкві св. Миколая, у програму святкувань ввійшли молодіжна конференція та естрадна програма «Петруємо разом». Свято пройшло за підтримки однієї з громадських організацій Трускавця.
В КП «Наше місто» коїться щось недобре
Окремі з працівників комунального підприємства «Наше місто» не отримали заробітної платні ще за травень, про це нас повідомила працівниця цієї одіозної структури, яка побоялася назвати своє прізвище. «Зарплату виплачують за незрозумілими схемами, за списками, які складає Лариса Григорівна, керівник підприємства каже, що пенсіонери мають пенсію і можуть зачекати довше на зарплату, а жодні наші звернення в різні інстанції поки що не дали жодного результату».
Це вже не перший тривожний сигнал, що КП «Наше місто» потребує серйозної об’єктивної перевірки. А поки що ні аудит, ні перевірка КРУ не принесли бажаного результату – генеральний директор та його спів відповідальні керівники виходять сухими з води. До пори до часу дзбанок воду носить.
Предстоятель УАПЦ відвідає Дрогобич
В серпні (8 – 10 числа) Дрогобич відвідає предстоятель УАПЦ митрополит Методій. Головною метою його візиту буде освячення храму святого апостола Андрея Первозванного, що на вулиці Пилипа Орлика (настоятель – о. Михайло Бачинський). Даний храм споруджувався більше 10 років, спочатку він підлягав юрисдикції УПЦ КП, проте після конфлікту на Дрогобиччині, коли владику Феодосія «попросили» піти на відпочинок, а новим єпископом Дрогобицько-Самбірським УПЦ КП був призначений Матфей, ряд парафій, в тому числі і дрогобицька андріївська, перейшли до УАПЦ.
Митрополит Методій перебуватиме в Дрогобичі 3 дні, існує можливість того, що відвідає він і парафію Різдва св. Івана Хрестителя у Трускавці (по вулиці Роксолани).
Трускавець може забути про Євро-2012
Незважаючи на те, що «Женева», «Ріксос» і «Карпати» готові прийняти гостей до Євро-2012 хоч сьогодні (а окрім них і деякі інші заклади), відсутність стадіону зводить можливість того, що Трускавцю вдасться заробити та отримати інші вигоди від Чемпіонату Європи, майже до нуля. За неофіційною інформацією, відповідальні особи відразу відкинули можливість стадіону в Трускавці в якості тренувальної бази як щось надто вже несерйозне (до нього навіть нема нормального під`їзду). До Доброгостова навіть не доїхали, бо від стебницького Скренту повернули назад, наскільки були вражені «якістю» дороги. Залишається хіба що можливість проведення тренувань на базі стадіону в Дрогобичі неподалік від м’ясокомбінату, інакше Трускавець може забути про Євро, повідомив наш львівський кореспондент.
Відпочивальників може бути вдвічі більше
Незважаючи на кризу, цього року кількість відпочивальників у Трускавці може навіть зрости порівняно з попереднім роком, повідомляє наше власне джерело в міській раді. Ця інформація підтверджується і відомостями з одного з об`єднань санаторіїв міста. «Люди воліють радше відпочити в Карпатах чи в Трускавці, ніж переплачувати за дорогі кримські курорти чи їхати за кордон. Для багатьох, хто не встиг розплатитися по кредитах, відпочинок в такому місті як Трускавець є найреальнішим цього року», - зазначив керівник одного з трускавецьких санаторіїв у відповідь на наше прохання прокоментувати ситуацію.
Трускавець може прийняти вдвічі більше відпочивальників, ніж їх приїздить (замість 18 тисяч – до 35 – 40 тисяч включно з приватним сектором). Це дозволяють і запаси мінеральних вод, і інфраструктура міста.
МНСники Трускавця не втрачають форми
Минулої середи, 8 липня, відділ МНС у місті Трускавці проводив навчання з цивільної оборони на базі Палацу культури імені Шевченка, що на Майдані Кобзаря. Відпрацьовувалася версія (легенда) щодо пожежі в даній споруді. Як і минулого року у навчаннях по готелі «Бескид», трускавецькі рятувальники показали відмінні результати.
Дрогобичани протестують
Зразу дві акції протесту пройшли у четвер 9 липня під стінами дрогобицької ратуші. Протестували приватні підприємці, яких насильно хочуть переселити з насиджених місць, та мешканці, які мають намір встановити автономне опалення. Перші зорганізувалися на протест самі, другі діяли під патронатом Центру енергозбереження та альтернативної енергетики.
У Трускавці подібна акція протесту (щодо порушення прав споживачів на рахунок ненадання дозволів на встановлення автономного опалення) проходила ще в лютому цього року, але люди готові пікетувати трускавецьку мерію хоч сьогодні.
Власна інформація
У Трускавці затримали банду квартирних злодіїв
У Трускавці та поблизу нього працювала банда квартирних крадіїв. У час, коли господарів не було вдома, майже не пошкоджуючи замка, злодії відкривали двері відмичками та забирали з помешкання гроші, золоті прикраси та все, що можна було легко сховати та продати чим дорожче. На пошуки групи домушників було кинуто майже всю трускавецьку міліцію. Тим часом, поки міліція шукала злодіїв – ті і не думали зупинятись. Одного дня до чергової частини зателефонувала жінка, яка розповіла, що хтось намагається вдертись до її квартири.
«За вказаною адресою одразу ж виїхали всі працівники міліції, які знаходились в цьому районі, – розповідає начальник Трускавецького МВ Василь Бурик, – Одразу біля під’зду вони затримали одного з членів групи, що стояв на варті».
А двоє інших чоловіків встигли втекти. Проте, не надто далеко. Їхнє BMW правоохоронці затримали за три години. Вже в кінці дня всі фігуранти справи розповідали, як перевіряли чи є вдома господарі, як відкривали двері , як шукали коштовності в помешканнях. Викрадені речі вони збували через своїх знайомих перекупників. Гроші витрачали на харчі, одяг та розваги. Частину лідер угрупування, неодноразово судимий та розшукуваний у кількох країнах рецидивіст, забирав собі.
Пом`януть жертв більшовицького терору
14 липня о 16.00 з нагоди 18 річниці перепоховання останків жертв більшовицького терору 40-50 рр. на вул. Стрийській (біля фізико-метематичного факультету ДДПУ ім. І. Франка) відбудеться поминальна панахида та віче, після завершення якого розпочнеться піша хода до Поля Скорботи, де також буде відслужена панахида, покладання вінків та квітів до могил.
У Дрогобичі розпочався Тиждень довкілля
Сьогодні, 13 липня, у Дрогобичі розпочався Тиждень довкілля. Про це повідомив міський голова Микола Гук, звертаючись до громади через міське радіомовлення «Франкова земля». З його слівсусилля комунальних служб і громади будуть зосередженні ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ, викошуванні трав, росту яких сприяє майже щоденне випадання дощів, наведенні порядку у парках, скверах, на територіях підприємств, установ, в дворах і підвалах багатоповерхових будинків. «Протягом тижня маємо привести місто до належного санітарного стану, - каже Микола Гук. – Люди маю побачити, що цього можна домогтися, що це добре і надалі робити все для того, щоб підтримувати у місті чистоту і порядок».
У Дрогобичі дозволяють відключення від центрального опалення як цілими багатоповерховими будинками, так і під’їздами
Сесія Дрогобицької міської ради прийняла рішення, яким дозволено мешканцям багатоповерхових житлових будинків відключатись від центрального опалення лише цілими булинками або під’їздами. «Як тільки мешканці цілого будинку чи під’їзду виявлять бажання встановити у своїх оселях індивідуальне опалення, їм необхідно звернутись з колективною заявою до виконкому за дозволом на від’єднання від мережі центрального опалення і вони його отримають»,- сказав міський голова Микола Гук.Регулювання міською владою від’єднання квартир від центрального опалення сприятиме тому, що цей процес не буде відбуватися на шкоду тим мешканцям, які немають змоги вкладати кошти у встановлення індивідульного опалення. Адже стихійне відключення від тепломережі може призвести до зростання для них і без того високої ціни на послуги теплопостачання. Адже в будинках встановлені лічильники і мешканцям, які користуються послугами КП «Дрогобичтеплоенерго», доведеться ще й платити за втрати тепла в будинку. Тому нині для Дрогобича є дуже актуальним девіз «Заможні, лопоможіть бідним». Лише за такої умови будинки чи під’їзди зможуть перейти на індивідуальне опалення і всі будутьмати тепло і гарячу воду.
Цього тижня у Дрогобичі облаштують територію для перенесення стихійної торгівлі з центру міста
У Дрогобичі протягом цього тижня на вулиці Пилипа Орлика облаштують майданчики для перенесення з центру міста стихійної торгівлі. Про це заявив міський голова Микола Гук, виступаючи по місцевому радіо «Франкова земля».
Він ще раз нагосив, що влада докладе всіх зусиль, щоб назавжди очистити центр міста від стихійної торгівлі. «Вулиці і хідники для того, щоб люди по них ходили», - каже Микола Гук.Нагадаємо, що пробему перенесення стихійної торгівлі з центру Дрогобича намагалися вирішити керівники міста попередніх чотирьох каденцій, але торгівля і нині там. Микола Гук налаштований рішуче. І, схоже, що йому вдасться покласти край стихійній торгівлі в центрі.
Іван Тихий, www.drohobychanyn.io.ua
Правовий нігілізм, або істерично-провокативні звернення ДП «Делакс-житлобуду» до пайовиків
Днями кожен зі 162 власників квартир у будинках 3, 7, 9, збудованих по вулиці Скоропадського у Трускавці, отримав лист за підписом директора цієї компанії Пици Н. В. про те, що скасування рішення № 197 трускавецького міськвиконкому від 08.08.2008 р. призведе пайовиків до позбавлення права власності на квартиру. Люди, які вклали свої кошти і які мали право отримати житло в нормальних умовах, зі всіма підведеними комунікаціями, як і було зазначено в договорі, отримали цю провокативну пропозицію власноручно відмовитися від свого майна. Інакше ніж спробою посіяти паніку серед пайовиків та відволікти їхню увагу від потреби усунення недоліків забудовником, такі відповіді і не назвеш. Нижче подаємо текст заяви з цього приводу ініціативної групи «Захист прав пайовиків» до міського голови Трускавця Лева Грицака.
«Заява
В період з 8 по 11 липня 2009 року власниками та пайовиками квартир та нежитлових приміщень будинків №№ 3, 7, 9 по вул. Скоропадського у м. Трускавці були отримані від ДП ”Делакс-житлобуд“ повідомлення із зразками заяв до міського голови про скасування рішення Виконавчого комітету Трускавецької міської ради за № 197 від 08.08.2008 року.
У своєму зверненні директор ДП ”Делакс-житлобуд“ п. Пица Н.В. посилається на те, що їй стало відомо із ЗМІ про рішення власників квартир у житлових будинках по вул. Скоропадського, 3, 7, 9 скасувати рішення Трускавецького міськвиконкому №197 від 08.08.08 р. про прийняття житлових будинків в експлуатацію.
Насправді, викладене п. Пицою у її зверненнях до пайовиків є не правдою та непідтвердженою інформацією, оскільки у ЗМІ, як на Інтернет виданнях так і на каналах Львівського телебачення, такої інформації не надавалося, оскільки жодного рішення пайовиків про скасування рішення № 197 Трускавецького міськвиконкому на загальних зборах так і на зборах ініціативної групи не приймалося, а навпаки було прийнято рішення про звернення до правоохоронних структур обласного рівня з проханням провести перевірку фінансової та господарської діяльності Забудовника, так як Ми вважаємо, що попереднє керівництво ДП ”Делакс-житлобуд“ здійснювало шахрайство з фінансовими ресурсами (це злочин передбачений ст. 222 КК України), а це кошти, які були нами сплачені згідно договорів про пайову участь у будівництві, а квартири, які отримали пайовики не відповідають вимогам, які передбачені у договорах на пайову участь у будівництві, а отже Забудовником не виконано до сьогоднішнього дня взяті на себе зобов’язання відповідно до договорів на пайову участь у будівництві так і гарантійних листів виданих кожному пайовику після підписання актів прийому-передачі квартир та нежитлових приміщень.
Також у зверненнях п. Пица стверджує, що у випадку скасування рішення про прийняття будинків у експлуатацію автоматично позбавляються власники квартир свідоцтв про право власності, але таке твердження є не правдивим та нереальним з правової точки зору, оскільки у випадку навіть якщо Виконком Трускавецької міської ради і відмінить, не скасує а саме відмінить своє рішення, то свідоцтва про право власності не можуть бути автоматично відмінені, а можуть бути лише визнані недійсними на підставі рішення суду, яке набрало законної сили.
В останньому абзаці звернення п. Пица пише:
- Якщо Ви оцінили власні ризики пов’язані з втратою Вашого помешкання і бажаєте скасувати вищезгадане рішення виконкому, просимо підписати звернення, що додається.
В даному абзаці п. Пица також помиляється, оскільки у випадку відміни рішення Трускавецького міськвиконкому самим Виконавчим комітетом чи Трускавецькою міською радою, яка має такі повноваження відповідно до ст. 26 Закону України “Про місцеве самоврядування”, свідоцтва про право власності залишаються чинними, а помешкання пайовиками чи тим більше власниками не можуть бути втраченими тому, що такого поняття в цивільному праві немає і це є юридично безграмотно, а громадянин України може бути позбавлений житла чи його частки на підставі рішення суду по цивільній справі, яке набрало законної сили, а також житло чи його частка може бути конфіскованою на підставі вироку у кримінальній справі, який набрав законної сили.
Тому вважаю, що такі звернення, які були надіслані пайовикам за підписом п. Пици є перекрученими і надуманими та містять елементи психологічного тиску з метою посіву паніки серед пайовиків, оскільки Ми вважаємо, що очолюване п. Пицою підприємство намагається повернути пайовикам кошти взамін за квартири, які були придбані у ДП ”Делакс-житлобуд“ (за цінами на момент укладення договорів про пайову участь у 2004-2006 роках) та елементи правової безграмотності та юридичного невігластва.
Також на зборах ініціативної групи було прийнято рішення звернутися письмово до директора ДП ”Делакс-житлобуд“ п. Пици з такими вимогами:
- На майбутнє не нагнітати паніки та не надсилати провокативні та юридично безграмотні звернення пайовикам, оскільки пайовики не бажають відміни чи скасування у судовому порядку рішення № 197 Трускавецького міськвиконкому від 08.08.2008 р.;
- У випадку, якщо Ви надумаєте звертатися до Виконавчого комітету Трускавецької міської ради про відміну рішення № 197 неодмінно прошу повідомити кожного пайовика індивідуально в письмовій формі, а відповідь надіслати рекомендованим листом.
Тому шановний Леве Ярославовичу, як голова ініціативної групи прошу Вас не ставити на розгляд Виконавчого комітету Трускавецької міської ради питання про відміну рішення № 197 від 08.08.2008 року у випадку, якщо дійсно керівництво ДП ”Делакс-житлобуд“ звернеться до Вас з таким проханням, оскільки дане прохання керівництва ДП ”Делакс-житлобуд“ буде носити протиправний характер щодо власників квартир у будинках №№ 3, 7, 9 по вул. Скоропадського, які не бажають відміни чи скасування в судовому порядку рішення № 197 Трускавецького міськвиконкому від 08.08.08 р.
Метою такого, навіть теоретичного прохання в письмовій формі, керівництва ДП ”Делакс-житлобуд“ є відволікання уваги пайовиків, які створили ініціативну групу, щоб змусити Забудовника усунути недоліки по квартирах та нежитлових приміщеннях та виконати взяті на себе Забудовником зобов’язання, оскільки ДП ”Делакс-житлобуд“ ухиляється від усунення недоліків, які повинен був усунути до 01.05.2009 року в тому числі і недоліки по влаштуванню при будинкової території та відновленні відрізку дороги навпроти церкви св. Іллі, які Ви як міський голова зобов’язали ДП ”Делакс-житлобуд“ усунути.
Також до Вас із заявами про скасування (відміну) рішення № 197 Трускавецького міськвиконкому від 08.08.08р. можуть звернутися наступні громадяни: Торський І., Макара А., Фурдига І., Балашова, Краснопольський Р. Якщо хтось з даних громадян звернеться до Вас із такою заявою про відміну рішення № 197 прошу Вас дане питання не виносити на розгляд виконкому, а у випадку якщо Ви і винесете на розгляд виконкому, тоді прошу повідомити про це наступніх пайовиків: Яремчук Олег Олександрович моб. тел. (8-097-133-9802), Квітковська Олена Ярославівна (8-093-608-4705), Герльовський Василь Ігорович (8-093-575-4337). Оскільки розгляд виконкомом питання про відміну свого ж рішення № 197 від 08.08.08 р. буде зачіпати права на власність понад 160 пайовиків, які придбали житло у ДП ”Делакс-житлобуд“ і наша присутність на такому засіданні виконкому є необхідною для захисту наших прав і свобод від протиправних засіхань з боку керівництва ДП ”Делакс-житлобуд“.
Тому сподіваюся на Ваш розум та порядність і дякую Вам за розуміння даної ситуації.
Додаток:
1. Копія типового звернення до пайовиків директора ДП ”Делакс-житлобуд“.
2. Копія зразку заяви про скасування рішення.
З ПОВАГОЮ, голова ініціативної групи
“Захист прав пайовиків” Герльовський В.І.»
Тема номера: Антиреклама для Трускавця
Отруєння більше 30 чоловік в оздоровчому таборі «Конвалія» (директор – Володимир Нагурний, керівник трускавецького осередку партії «Єдиний Центр») та їх госпіталізація стали своєрідною антирекламою для Трускавця. У всіх центральних ЗМІ, особливо в новинах ТСН на каналі 1+1 коментарі стосовно події виглядали так, начебто у всіх оздоровчих закладах такого типу у Трускавці існують подібні проблеми. Відпочиваючі скаржилися на якість харчування, на медичне обслуговування (замість зразу бити на сполох медична обслуга рекомендувала приймати по 2 таблетки активованого вугілля). Натомість працівники «Конвалії» давали досить невиразні пояснення, які лише посилювали підозри, що в таборі не всі працівники є фахівцями належної кваліфікації. Нижче подаємо статтю із www.zaxid.net стосовно цієї проблеми.
Літо: обережно, безвідповідальні експерименти на дітях!
Оздоровлення дітей у літній період – важлива складова соціальної політики нашої держави. Проте говорити, що реалізовують бодай на достатньо якісному рівні, все-таки не доводиться. Так, цього кризового року гроші на відпочинок і оздоровлення дітей у таборах і санаторіях країни виділили. Так, попри усталену громадську думку про поширеність корупції чимало дітей із багатодітних сімей, дітей-сиріт, дітей-чорнобильців, інших отримали путівки на відпочинок і оздоровлення від держави безплатно. Однак на сьогодні держава не може стовідсотково гарантувати батькам і родичам, що під час відпочинку із їхніми дітьми не трапиться нічого лихого. Аж надто красномовно свідчать про це масові отруєння, що сталися у санаторії «Перлина Карпат» на Закарпатті та в санаторії «Конвалія» у Львівській області на початку липня. Не виникає сумнівів, що керівники мають відповідати за те, що трапилося, проте, якби контролюючі органи, зокрема санепідемстанції, були невсипущі і постійно дихали у спину цим «бізнесменам», біди могло б і не статися.
Псевдотабір «Перлина Карпат»...
Для об'єктивності варто зазначити, що ситуації у цих двох санаторіях були різні. Рівень зловживань у «Перлині Карпат» виходить далеко за межі недбалості. Роботу табору було організовано в обхід законодавства. Комісія МОЗ, що перевіряла «Перлину Карпат», так і не змогла отримати у дирекції наказу про створення табору та положення про цей оздоровчий заклад. Більше того, у Статуті КП «Санаторій «Перлина Карпат» жодним словом не передбачено діяльності з медичної допомоги дітям (педіатрії), тож серед лікарів, що відповідали за медичний супровід дітей, не виявилось жодного педіатра. Працівники санаторію (табору) загалом не ознайомлені з нормативною базою щодо організації оздоровлення дітей. Територіальна санітарно-епідемічна служба не давала дозволу на оздоровлення та відпочинок дітей у цьому санаторії. За словами міністра Василя Князевича, завдяки бездіяльності районної та обласної СЕС відбувалося заселення дітей без дозвільної документації. Комісія МОЗ визнала, що заклад «Перлина Карпат», акредитований 2008 року на вищу акредитаційну категорію, не відповідає їй. Крім того, там зафіксовано фальсифікацію сертифікату відповідності. Підготувавшись до відпочинкового сезону таким способом, дирекція санаторію взяла участь у тендері на оздоровлення дітей, оголошений Київською облдержадміністрацією, і перемогла. Виглядає на те, що члени комітету не завдали собі зайвого клопоту зателефонувати на Закарпаття й пересвідчитися, що заклад чистий.
...з гнилими продуктами
Те, що виявлено під час комісійної перевірки за фактом масового отруєння у «Перлині Карпат», вселяє жах одразу. «У санаторії виявлено порушення правил зберігання рибних продуктів, масла солодковершкового. Порушено правила зберігання сирих овочів в овочевому цеху (капусту зберігали насипом, на ній виявлено ознаки гниття, стелажі та піддони для зберігання овочів виготовлені з матеріалу, що не підлягає санітарно-гігієнічній та дезобробці) тощо. За результатами обстеження було зупинено експлуатацію харчоблоку», - йдеться у повідомленні прес-служби МОЗ України. Мукачівська районна СЕС відібрала зразки на комплекс санітарно-бактеріологічних, токсикологічних, вірусологічних досліджень. СЕС висіяла сальмонелу та стафілокок. Спеціалісти СЕС виявили небезпечних збудників у змивах холодильників для зберігання риби та м'яса, на дошках для різання, у маслі «Селянське» та салаті зі свіжих овочів. Такі продукти, за словами голови Мукачівської районної СЕС В.Чиж, входили до меню, яке подавали дітям та дорослим 4 липня, у день від'їзду групи до Києва. Крім того, збудники сальмонели виявили у працівника харчоблоку та одного з офіціантів. Один із різновидів стафілокока висіяли у кухаря санаторію. Остаточний висновок у МОЗ України очікують після завершення лабораторних бактеріологічних досліджень та узагальнення результатів роботи. Коли отруєних зняли з потягу у Львові, вони давали пояснення і свідчення головному лікареві СЕС Львівській залізниці Володимиру Багнюку. Ось що він повідомив: «У поясненні керівників груп були запевнення про те, що у санаторії, де вони з дітьми відпочивали, не завжди була гаряча вода. Посуд, у якому давали їжу, був такий, що доводилося мити його ще раз. Також був доступ сторонніх осіб до харчоблоку». Начальник медичної служби Львівської залізниці Михайло Яворський додав: «Вони показали нам «сухі пайки», де був плавлений сирок, запаяний у фольгу. Коли ми його відкрили, то там вода відійшла від сиру. Ще були йогурт і ковбаса, якість цих продуктів могла бути кращою. А взагалі у сухий пайок такі продукти давати не можна». Цей санаторій закрили. Міністр охорони здоров'я Василь Князевич пообіцяв, що медична складова експертизи скоєного буде максимально якісна. Він додав, що сподівається, що правоохоронні органи зуміють максимально жорстко оцінити дії зловмисників.
Брудні кухарі «оздоровили» дітей?
У «Конвалії», що в лісі на околиці Трускавця, такої абсолютної невідповідності оголошеному статусові «санаторій» не було. Перед початком роботи заклад пройшов процедури, особливих зауважень до його перемоги у тендері на прийом дітей на відпочинок і оздоровлення немає. Відвідини табору формують на перший погляд доволі приємне враження. Більшість корпусів з «євроремонтом», завершується будівництво нового бювету, облаштовують ставки на території. Їдальня і харчоблок нові, є 22 нормальні холодильники, вмивальня, новий посуд, киснева пінка у барі. Дітей, що приїхали до табору 25 червня, звозили на екскурсію до Львова та на скелі Довбуша. Їм забезпечено супровід таборовими й медичними працівниками. До 5 липня, коли ситуація стала невідворотною, і дирекції довелося набратися духу й повідомити про отруєння дітей, усе в таборі було спокійно.
І допоки не з'явилися результати лабораторних досліджень, генеральний директор підприємства Володимир Нагурний усіма силами намагався рятувати імідж закладу. «Зрозумійте мене правильно, я вини нашої не заперечую. Якби було так, ми не подзвонили і не повідомили б. Але ми подзвонили і повідомили, бо йдеться про здоров'я дітей. Ми не злочинці. Ми намагалися робити все добре. А з іншого боку, усе проконтролювати не можна. Не виключено, що діти приїхали нездорові. Не встановлено, чи їм удома просто виписали довідки, що вони здорові, чи їх таки всіх перевіряли. Їхали вони автобусом без туалету, можливо, ходили по потребі дорогою у лісок, забруднили руки, а потім пили водичку чи сочок з однієї пляшки. Може ж таке бути?! Їздили вони й на екскурсію. Та вихователь не може в одну хвилину проконтролювати одразу всіх. Купили щось в кіоску, була спека, рук не мили, і таке могло бути», - захищався він.
Однак попередні висновки голови комісії МОЗ, що працювала у «Конвалії», ці версії спростовують. «За результатами лабораторних досліджень виявлено дизентерію Зонне. Але наразі ми ще не знайшли джерела інфекції. Джерелом можуть бути працівники харчоблоку санаторію», - заявив у коментарі ZAXID.NET голова комісії МОЗ України, заступник головного лікаря Центральної санепідемстанції МОЗ України Віктор Світа. Він заявив: «Версію, що діти приїхали хворі до санаторію, ми відкинули. Це хвороба, яка не передається особисто від людини до людини. Є ланцюжок людина-харчовий продукт-людина». Він додав, що за аналізами п'яти працівників харчоблоку є позитивні результати на дизентерію Зонне. В.Світа зазначив, що буде з'ясовано, хто саме з цих осіб був джерелом захворювання решти.
Голова київської комісії зазначив, що районна та обласні СЕС якісно зреагували на ситуацію. «Вчасно і кваліфіковано було зроблено потрібні заходи», - сказав він. Проте з його слів стало зрозуміло, що після знаходження джерела інфекції буде вставлено й те, чи є у допуску такого працівника до роботи недогляд санепідемслужби.
Бізнес-прорахунки керівництва «Конвалії»
Загалом в автора публікації з побаченого і почутого склалося враження, що дирекцію санаторію «Конвалія» підвів бізнесовий інтерес. Підприємство до кризи, за словами гендиректора, взяло чималі кредити на оновлення матеріально-технічної бази. Тому, очевидно, зацікавлене якнайшвидше їх повернути із заробітків. Помітне неправильне розуміння керівництвом підприємства відпочинково-оздоровчого бізнесу. Так, хороші умови проживання у санаторії з власним бюветом у межах бальнеологічного курорту Трускавець - звучить привабливо. Достатньо розмістити в Інтернеті інформацію про можливості лікування у дитячому санаторії такого змісту: «У санаторії «Конвалія» лікують хронічні захворювання печінки, жовчних шляхів, хронічні гастрити, ентероколіти, панкреатит, сечокам'яну хворобу, хронічні пієлонефрити та цистити, столовий діатез, цукровий діабет, подагру, ожиріння, захворювання органів дихання, шлунково-кишкового тракту, а також хвороби людей, постраждалих в результаті Чорнобильської катастрофи», і гарні фото, які в принципі відповідають дійсності, і охочі приїхати сюди знайдуться. Однак недостатнє усвідомлення важливості бездоганного дотримання санітарно-епідеміологічних норм ставить під ризик усю справу й інвестиції.
Тінь підозри лягла на всіх
Згадані випадки не могли не мати наслідків. Усі табори й санаторії, яким дозволено приймати на відпочинок і оздоровлення дітей на Львівщині, інспектують санепідемстанції, представники місцевих адміністрацій, управління у справах сім'ї, молоді і спорту Львівської облдержадміністрації. Уже за тиждень після інциденту було обстежено 70% закладів. Надзвичайних порушень не виявлено. І весь цей клопіт, мабуть, був би зайвий, якщо б сама влада на початку відпочинкового сезону була впевнена на двісті відсотків, що зроблено все і навіть більше для того, щоб виключити можливості спалаху інфекційних захворювань у таборах. Що для цього треба? Мабуть, організовувати роботу, як на Сколівщині, де стабільно функціонує сім таборів. Це найбільша концентрація літніх відпочинкових таборів на території одного району у Львівській області.
Поспілкувавшись із директором оздоровчого спортивного табору «Політехнік-2» НУ «Львівська Політехніка» (смт Славськ) Іваном Пронем та з директоркою санаторію «Казка» (с. Коростів) Аллою Авраменко, ZAXID.NET переконався, що працівники СЕС у них не є нежданими гостями. Вони здійснюють планові перевірки не лише перед початком відпочинкового сезону, але й у періоди злив, коли є ризик погіршення епідеміологічної ситуації. Стан умов утримання, якості води і продуктів у відпочинкових таборах перевіряють за сезон стільки разів, скільки груп приїжджає на відпочинок. Загалом стосунки у керівників таборів і СЕС робочі, їх не лише інспектують, але й, що дуже важливо, інструктують. Відчутно, що ці люди ставляться до своєї роботи як до спільної. І це дає позитивний результат. За 32 роки перебування на посаді головного лікаря СЕС Сколівського району Зої Лозинської у відпочинкових таборах району не те, що інфекційних епідемій, а й спалахів не було.
Думаю, убезпечити імідж Львівщини як туристично-рекреаційного краю може, як не дивно, масово-роз'яснювальна робота. Керівникам і працівникам підприємств, що надають послуги з відпочинку і оздоровлення, а особливо дітей, не зашкодить добровільно-примусове навчання. Щоб виконувати санітарно-гігієнічні правила, вони це мають знати.
Юлія Поліковська, www.zaxid.net
Фотофакт. Сміття біля стебницької лікарні.
Незалежне видання «Трускавецький вісник». Всі права застережені. Розповсюджується безкоштовно.
Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск – Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: E-mail: anda_panda@ukr.net, тел. 8-097-38-36-112. Публікація в Інтернеті - на www.protruskavets.org.ua – «Сайт Трускавця про Трускавець».