роздуми

 
 

    Хто володіє інформацією, той володіє світом!

Трускавецький Вісник

Видається з 14 серпня 2008 року                                                  № 55 (81)  від  05 серпня  2009 р.

 

Новини Трускавця та регіону

Потрібно 7 мільйонів «зелених»

Дрогобич планує побудувати сміттєпереробний завод неподалік від долотного заводу. Для цього потрібно  буде знайти біля 7 мільйонів доларів, повідомляє наше джерело в ДМР. У випадку реалізації цього проекту  на заводі перероблятиметься сміття і з нашого Трускавця.

«Золоті діти» поїдуть до Ліманової

15 та 16 серпня польське місто Ліманова (побратим Трускавця) святкуватиме День міста. Від Трускавця привітати побратимів поїде офіційна делегація міської ради та хореографічний ансамбль від школи мистецтв «Золоті діти» (під керівництвом подружжя Олександра та Ніни Мойсеєнків). Трускавецькі діти виконають на польській сцені 9 танців, з них 3 – лемківські. До речі, два тижні тому «Золоті діти» вже побували в Польщі на Міжнародному фестивалі «Лемківська ватра» (місто Ждиня, 17 – 19 липня). Ложкою дьогтю стали лише видатки батьків дітей колективу.

Перша ластівка – від’єднуємося від централізованого опалення

Мешканці будинку 19, що по вулиці Івасюка, вирішили більше не користуватися недоброякісними послугами та не слухати недобросовісних обіцянок від КП «Наше місто». Холод в помешканнях взимку, цілодобова та круглорічна відсутність гарячого водопостачання привели до того, що мешканці всім будинком вирішили від’єднатися  від централізованого теплопостачання. Питання розглядає міжвідомча комісія ТМР.

Протистояння триває

В понеділок, 10 серпня в трускавецькому міському суді відбудеться судове засідання в справі будівництва на спортивному майданчику по вулиці Довженка. В минулому номері ми розмістили текст позовної заяви, а представник протилежної сторони (третьої особи) пообіцяв нам дати свій коментар найближчим часом. Натомість у вівторок відбулася зустріч мешканців вулиць Мазепи та прилеглих до неї із одним із депутатів ТМР по цьому питанні.

«Європейськими стежками Степана Бандери»

Таку назву має веломарафон, який розпочався 1 серпня в місті Соснівка біля Червонограда і завершиться 24 серпня в Мюнхені. Місто Дрогобич приймає велосипедистів на їх шляху зі Стрия до Самбора.

Власна інформація

Восени в Трускавці – міжнародний форум

З цього року на Львівщині замість традиційного Економічного форуму відбуватиметься Львівський економічний тиждень. Цьогоріч  він проходитиме з 28 вересня по 2 жовтня включно. Фокусною подією Економічного тижня стане ІХ Львівський міжнародний  економічний форум «Інвестиції. Інновації. Конкурентноздатність», який відбудеться 1 – 2 жовтня у Трускавці у готельному комплексі «Ріксос».

Основна мета форуму – окреслення способів виходу Львівщини з економічної кризи. «Чотири дні форум проходитиме у Львові. Основний захід, на який традиційно запросили Президента України, ми перенесли до Трускавця через те, що у Львові немале готелю, який би міг розмістити всіх гостей форуму, а як відомо, основні домовленості відбуваються не у межах офіційних заходів, а поза ними, тому потрібний майданчик для таких зустрічей. По-друге, Трускавець – це друге після Львова місто за туристичною привабливістю», - наголосив керівник Львівщини Микола Кміть.

Випили і поїхали

Начальник Трускавецького ВДАІ, підполковник міліції Роман Гайдук констатує, що останнім часом на дорогах міста значно знизилась кількість правопорушень, скоротилася кількість ДТП. Щоправда, ця статистика не стосується любителів хильнути за кермом. «З Нового року зафіксовано 144 випадки керування в стані алкогольного сп’яніння: це 1 – 2 людини щоденно, а, скажімо, на День міста таких випадків було 11. Також нами зафіксовано 31 водій, що керував в нетверезому стані скутером», - розповідає Роман Гайдук.

А з 1 по 30 червня у рамках проведення операції «Автобус-2009» здійснено перевірку пасажирських автоперевізників Трускавця. «Рейди проведено спільно з Голавтотрансінспекцією, представниками органів боротьби з економічною злочинністю, працівниками податкової служби. Фіксувались недоліки водіння на маршруті в нетверезому стані (один випадок), складені адміністративні протоколи на відповідальних осіб за випуск на рейс технічно несправного транспорту, на лінії – за керування технічно несправними автобусами. Є факти вилучення ліцензійних карток на право перевезення пасажирів», - розповів нам старший державтоінспектор, майор міліції Роман Тунський. Всього за період проведення операції складено 48 адміністративних протоколів за різними статтями Адміністративного Кодексу, що стосуються безпеки дорожнього руху.

Бюлетень ТМР «Голос ради»

«Енергоресурс-інвест» хоче вкласти в теплопостачання Борислава 20 млн. грн.

Корпорація «Енергоресурс-інвест» уже нині готова вкласти у модернізацію котелень та теплових мереж Борислава 20 млн грн. Про це ЗІК повідомили у міській раді Борислава.  Міська влада та керівництво корпорації розглядали різні варіанти співпраці. Зупинилися на концесії, яка дає змогу найкраще збалансувати інтереси сторін. Міська влада залишає за собою право власності на всі об’єкти теплопостачання міста. Корпорація «Енергоресур-інвест», як концесіонер, бере КП «Бориславтеплоенерго» в конценсійне управління на визначений договором концесії термін, під час якого повинна забезпечити ефективну діяльність підприємства. Право затверджувати тарифи на послуги теплопостачання є виключно компентенцією виконкому міської ради, – зазначають у міській раді.

www.zik.com.ua

У Дрогобичі заїзд на площу регулюватимуть перепустками

Виконавчий комітет Дрогобицької міської ради прийняв рішення «Про порядок видачі перепусток для заїзду транспортних засобів на площу Ринок», згідно з яким визначено, що особа, яка хоче заїжджати на площу повинна подати заяву на адресу Дрогобицької міської ради із обґрунтуванням потреби заїзду. Перепустки видаватимуть кількох видів: одноразова, постійна, службова та індивідуальна (для людей, які проживають та мають вхід до помешкань зі сторони площі). Як зазначено у рішенні, у перепустці буде вказана назва юридичної чи фізичної особи, якій надається перепустка, години заїзду на площу Ринок та термін дії перепустки. За словами головного спеціаліста з питань організації перевезень та зв’язку Богдана Назара, вартість перепустки наразі обговорюється, є пропозиція встановити 5 грн. за добу.

Вуличну торгівлю у Дрогобичі таки ліквідують

3 серпня Дрогобицький міський голова Микола Гук дав доручення начальникові юридичного відділу Оксані Хемич готувати апеляційну скаргу на ухвалу суду про забезпечення позову, якою заборонено виконкому вчиняти будь-які дії на виконання рішення про заходи щодо ліквідації несанкціонованої торгівлі у Дрогобичі

- Мене лякають пожежним наглядом, санепідемстанцією, що біля недобудови торгувати не можна, а в центрі можна. Цвяшки за цвяшками забиваються аби тільки існувала стихійна торгівля.

Нагадаємо, минулої п’ятниці підприємці вкотре пікетували Ратушу, перекривши головний вхід. До них вийшов міський голова Микола Гук, який ще раз поінформував, що у центрі торгівля має бути ліквідована. Натомість пікетувальники стали кричати «Ганьба», «Геть Гука».

У середу у Стебнику відкрили першу книгарню

У середу, 5 серпня, у Стебнику відбулося відкриття філії магазину «Навчальна книга», який вже 6 рік успішно працює у Дрогобичі. До цього часу у Стебнику не було жодної книгарні, лише крамнички з канцелярськими товарами. За словами директора «Навчальної книги» Любові Шуригайло, нова книгарня працюватиме у приміщенні площею 40 кв. м., де ще кілька місяців тому був зал гральних автоматів. У відкритті візьмуть участь представники міської, районної влади, журналісти.
«Стебник – специфічне місто, - каже Любов Шуригайло, - де є багато соціальних проблем,зокрема наркоманія, алкоголізм, тому відкриття цієї книгарні має сприяти формуванню нових цінностей у дітей та молоді. Знаковим для нас є те, відкриття книгарні припало на День Почаївської Богоматері, до якої молитимемося, щоб взяла під свій Покров початок цієї доброї справи».

Іван Тихий, www.drohobychanyn.io.ua

Тема номера:                                                         «Товкти воду в ступі…»

Як ми вже повідомляли, в понеділок, 3 серпня, з 16.05 по 16.45 проходило засідання двох комісій міської ради Трускавця – з питань ЖКГ та бюджетної. В залі засідань присутніми були заступник мера Марченко, секретар ТМР Пономаренко, депутати Гарванко, Лобик, Швець, Габриш, Стародуб, Крамар, Пілько, Іванишин, Процишин, Остапчук, Шумин.

Перед присутніми виступив генеральний директор ТОВ «Трускавецький водоканал» Володимир Возняк.  Він розповів, що Міжнародний банк реконструкції і розвитку в цьому році надасть для України позику в сумі 140 мільйонів доларів, про це було заявлено на конференції в Ялті. Позику вже взяли такі міста як Калуш, Коломия, Одеса, Чернігів та інші. Із тих 25 млн., що залишилися, Трускавець міг би взяти позику в сумі від 3 до 5 млн. доларів (конкретну суму не називали, бо спочатку треба виробити бізнес-план та все ретельно обрахувати). Депутати аж облизнулися, почувши про 4,5% річних, під які надаватиметься цей кредит, проте чи не кожен з них мав запитання до Володимира Франковича, які були сповнені недовіри та побоювань, що ці кошти потім можуть вилізти мешканцям міста боком. Ось найпопулярніші із запитань:

  1. Чому ці кошти не бере інвестор (малося на увазі фірму «Альфа Плюс»)?
  2. Чи може ці кошти брати не ТОВ «Трускавецький водоканал», а Трускавецька міська рада?
  3. Чому інвестор не виконує свої зобов’язання профінансувати роботи у обсязі 75% від необхідного?
  4. Які ризики міської ради і які ризики «Альфи Плюс»?
  5. Які активи має міська рада, щоб віддавати кредит?
  6. Наскільки ця позика вплине на тариф для мешканців? Яка вартість води буде для мешканців?
  7. Чи дійсно буде розв’язана проблема водопостачання Трускавця?
  8. Чому «Альфа Плюс» не відмовиться від своїх 49% акцій?
  9. Навіщо нам фінансувати роботи по об’єктах, які будуть власністю юридичної особи, а не міста?
  10. Звідки передбачати кошти в міському бюджеті для забезпечення гарантійних зобов’язань?

Досить влучно висловився депутат Юрій Остапчук: «Нас поставили в позу, з якої один вихід – дати (мається на увазі дозвіл)». А депутат Іванишин зазначив, що ми можемо залишитися з боргами, без майна і без води (найпесимістичніший проноз). Віктор Марченко нагадав депутатам, що поки що ніякої гарантії, що трускавецький водоканал отримає цю позику, немає. Секретар міської ради Наталія Пономаренко повідомила, що на сесію, якщо б вона відбувалася в середу – четвер, прибуло б 26 – 27 депутатів, такі дані обдзвонювання працівниками оргвідділу представників депутатського корпусу. З цих слів депутати зробили висновок, що сесію збирати недоцільно, адже в такому випадку будь-яке рішення буде непрохідним.

А тим часом нам стало відомо про певний натиск на окремих депутатів і це питання обговорюватиметься ще в середу на засіданні комісії, а в четвер, 6 серпня, депутати Трускавця все ж зберуться на сесійне засідання, щоб дати зелене світло на отримання кредиту. Кредиту на 40 мільйонів гривень, який може бути використаний дійсно для покращення водопостачання, а може бути і невикористаний. І який прийдеться віддавати вже не цій владі, а наступній.

А для того, щоб кожен бажаючий міг самостійно проаналізувати проблему, нижче вміщуємо проект рішення ТМР, який може бути вже не проектом, а рішенням, навіть цього тижня.

Проект рішення ТМР «Про підтримку участі ТОВ «Трускавецький водоканал» у реалізації «відкритого компонента» спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту: «Реконструкція енергозберігаючого обладнання системи водопостачання м. Трускавець».

Відповідно до ст. 26, п. 2 ст. 70 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою покращення якості та надійності надання комунальних послуг, розвитку та удосконалення водопровідних та каналізаційних систем і впровадження нових енергозберігаючих технологій, а також відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1088 від 17.12.2008 р. «Про затвердження Порядку забезпечення виконання комунальними підприємствами, що надають житлово-комунальні послуги, боргових зобов’язань в рамках реалізації «відкритого компонента» спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту «Реконструкція енергозберігаючого обладнання системи водопостачання м. Трускавець, Трускавецька міська рада вирішила:

  1. Підтримати участь ТОВ «Трускавецький водоканал» у реалізації «відкритого компонента» частини проекту «Реконструкція енергозберігаючого обладнання системи водопостачання м. Трускавець» (далі – Проект), що передбачає відповідно до Угоди про позику (Позика № 4869 – UA) між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку (далі – МБРР) від 26 травня 2008 року використання підприємством кредиту, який буде наданий йому згідно з договором субкредитування.
  2. Доручити генеральному директору ТОВ «Трускавецький водоканал» В. Ф. Возняку завіряти та підписувати в установленому порядку документи, необхідні для участі підприємства в реалізації «відкритого компонента» Проекту, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 1088 від 17.12.2008 року.
  3. У разі визначення ТОВ «Трускавецький водоканал» переможцем конкурсного відбору:
    1. Доручити генеральному директору ТОВ «Трускавецький водоканал» В. Ф. Возняку підписати угоду про субкредитування з Міністерством фінансів України і Міністерством житлово-комунального господарства України.
    2. Трускавецькій міській раді виступити гарантом своєчасного та повного виконання зобов’язань, що виникають у рамках субкредитної угоди «відкритого компонента» Проекту.
    3. Гарантія надається в необхідних для забезпечення виконання гарантійних зобов’язань межах, визначених рішенням про місцевий бюджет на відповідний рік.
    4. Доручити міському голові (інший варіант – першому заступнику трускавецького міського голови Марченку В. М.) від імені Трускавецької міської ради укласти з Міністерством фінансів договір гарантії.
    5. Щорічно передбачати в міському бюджеті кошти для забезпечення виконання гарантійних зобов’язань в рамках реалізації «відкритого компонента» Проекту протягом дії договору про субкредитування та відповідно до договору гарантії з Міністерством фінансів України.
    6. Внести відповідні зміни та доповнення до програми соціально-економічного розвитку м. Трускавець на 2009 рік.
    7. Генеральному директору ТОВ «Трускавецький водоканал» В. Ф. Возняку щорічно надавати звіт Трускавецькій міській раді про виконання заходів у рамках реалізації «відкритого компонента» Проекту.
  4. Управлінню житлово-комунального господарства Трускавецької міської ради забезпечити контроль за впровадженням заходів у рамках реалізації «відкритого компонента» Проекту та цільовим використанням коштів.
  5. Всім виконавчим органам Трускавецької міської ради надавати ТОВ «Трускавецький водоканал» допомогу у підготовці та реалізації заходів у рамках Проекту.
  6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з планування бюджету та фінансів Трускавецької міської ради.

Міський голова:                                                                                 Л. Грицак»

Володимир Ключак

Місто їх мрій

«Там, де карта краю стається вже дуже південна, полова від сонця, потемніла і опалена від погоди літа як дозріла грушка – там лежить вона, як кіт на сонці, та вибрана країна, та особлива провінція, то місто, єдине на світі».

Тим містом – в поетичному описі Бруно Шульца, котрий оповідає тут свою славну панораму – є Дрогобич. Мусило це бути місто дійсно незвиклого духу! Виховало малярів і поетів, генералів і таємних кур’єрів, професорів і льотчиків: окрім автора «Цинамонових крамниць» маємо ще Маврикія Ґотліба, Казимира Вєжинського, Івана Франка, Михайла Карашевича-Токажевського, Станіслава Мачка і славного кур’єра Тадеуша Хцюка «Цельта».

Тут могла розвиватися і оживляти творчу атмосферу думка польська, жидівська і українська. Були костели і церкви, в п’ятничні вечори заповнювалися синагоги, в великодні поранки били дзвони. Нічого дивного, що Бруно Шульц міг писати про «республіку мрій»!

Не маємо в Польщі центру вигнаних із «кресів», не маємо музеїв Дрогобича, Львова чи Ліди, не маємо інститутів «кресової» спадщини. Маємо проте людей, які є її сторожами: власне по багатолітніх стараннях Товариства Приятелів Дрогобицької Землі появився – завдяки участі Національного Інституту ім. Оссолінських – небуденний альбом, повний кольорових образів, які задокументовують життя «того» Дрогобича і його мешканців. Автором вміщених в альбомі праць є Францішек Ляхович, артист багатьом незнаний – а оскільки в 1941 році загинув у совєтському ув’язненні, то до упадку комунізму був додатково замовчуваний – звичайно, що щирий дрогобичанин. Народився в 1884 році в дрогобицькій сім`ї і – парадоксально- не закінчив славної в цьому місті гімназії, в якій пізніше малюнку вчив сам Бруно Шульц. Не закінчив теж краківської академії Мистецтва, а дослідники його творчості визнають, що був геніальним самоуком. Вже в часі першої світової війни, левову частку якої перебув військовополоненим в російській неволі, за презентував публічно свої ескізи і малюнки. В лютому 1921 року, по поверненню до Дрогобича, описав «Враження з більшовицької Росії», захоплююче свідоцтво з тих часів. Але в тих перших польських роках артист творив небагато: оженився, збудував будинок, розпочав роботу на фабриці «Галичина», інтенсивно брав участь в культурному житті міста. В 1932 році запланував, що намалює історію Дрогобича – і цю велику, також патріотичну справу, реалізував безперервно до 1939 р. Малював, різьбив, робив ескізи. Пізнавав місто щораз глибше і щедро ділився набутими знаннями, виголошуючи промови та публікуючи, виставляв також свої роботи, хоч ніколи не хотів їх продавати. Бруно Шульц писав про нього в «Підкарпатському Огляді»: «Не шукаючи оплесків світу, працює з бенедиктинською, погідною і зосередженою натхненністю дивний артист, закоханий в легендах давніх віків, заслуханий в шерехи минулого, розгрібаючи старі документи, нишпорячи в міському архіві, висліджуючи збляклий інкауст костельних записів… Пан Ляхович переживає у візіях минуле міста. Має непомильний декоративний смак. Гармонізація тексту, орнаменту і образу виходить в нього інстинктивно, без найменшого зусилля».

 ksiazka tytul: Drohobycz Feliksa Lachowicza autor: Dlugajczyk Beata, Koludzki-Stobbe Romuald, Pilecki Jerzy.M.Поетичний – але і професійний – текст іншого митця дозволяє ввійти зразу в кольоровий світ Фелікса Ляховича. В виданому видавництвом «Бош» альбомі знайдемо графіку, яка ілюструє найстаріші дрогобицькі легенди, початок міських прав за короля Казимира, жидівське осадництво та татарські напади, зустрінемо славних Дрогобича, пізнаємо ремесло та торгівлю, побачимо храми та вулиці. Є війни і погроми, святі та злочинці. Історія як з казки та казковий орнамент  робіт цього незвичайного митця можуть дати натхнення відвідати ці чудові місця. Знайдете тут дім артиста – який, між іншим,  не має власного гробу – на давній вулиці 11 Листопада, а сьогодні 22 січня, де від 1991 року висить пам’ятна таблиця. Їх спогад збереже майбуття.

Ромуальд Колудзкі-Стоббе (віце-президент Товариства Приятелів Дрогобицької Землі), Барбара Сулек-Ковальська,

журнал «Idziemy» № 10 від 08.03.2009 р.,

переклад з польської Володимира Ключака

Фотофакт. «Мабуть, комусь мало місця в Трускавці…»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Незалежне видання «Трускавецький вісник». Всі права застережені. Розповсюджується безкоштовно.
Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск –   Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: E-mail: anda_panda@ukr.net, тел. 8-097-38-36-112. Публікація  в Інтернеті  - на  www.protruskavets.org.ua   – «Сайт Трускавця про Трускавець».

 

 
НОВИНИ  СТАТТІ Інтервю Репортаж ПДМ Архів 2008 Архів 2009 Вітання ФОТО Старий Трускавець Сучасне місто ОГОЛОШЕНЯ КОНТАКТИ Старий сайт Форум_ТВ
 
Lemky.com Каталог сайтів України