роздуми

 
 

 

    Хто володіє інформацією, той володіє світом!

Трускавецький Вісник

Видається з 14 серпня 2008 року                                                  № 91 (117)  від  8 грудня  2009 р.

 

Новини Трускавця та регіону

Трускавець – за вирішення проблем теплопостачання

Як ми вже повідомляли, в четвер, 11 грудня, в санаторії «Карпати» розпочинається міжнародна конференція, присвячена проблемам теплопостачання на тему «Європейський досвід енергозбереження для Трускавця і реґіону». Ініціаторами її проведення виступили Центр енергозбереження та альтернативної енергетики з Дрогобича та міський голова Трускавця Лев Грицак, який очолює ще агломерацію міст Дрогобиччини. Напрямки роботи конференції є такими: 1. Енергоефективність житлових та громадських споруд. 2. Сучасні системи теплопостачання. 3. Альтернативна енергетика для курортного міста. 4. Досвід європейських міст у запровадженні програми енергозбереження.

В роботі конференції візьмуть участь голова Львівської ОДА Микола Кміть, мер нашого міста Лев Грицак, голова Дрогобицької РДА Михайло Кравець, голова Асоціації енергоефективних міст України Анатолій Копець, експерт Центру енергозбереження та альтернативної енергетики з Дрогобича Богдан Бугай, голова Асоціації теплотехнічних компаній України Дмитро Русин, мер Перемишля Роберт Хома, представник и польської фірми «GreinPlast”, директор Польського центру відновлювальної енергії «SolarPol» Адам Скорут, помічник депутат польського сейму Маріуш Іванишин, керівники польсько-французької фірми «Metalerg» Януш Цєсьляк, Людвік Беднаж і Ґжеґож Скшипчак, представник економічної місії Посольства Франції в Україні Валентин Головатенко, експерт з навколишнього середовища французької організації «EXP-PECO” Фредерік Петі та інші гості.

Теми доповідей будуть такі: «Міські теплові мережі: міфи та реальність», «Котли на біомасі: технічні характеристики та досвід використання», «Системи альтернативної енергетики», «Термомодернізація будівель: утеплення стін», «Перспективи розвитку паливних брикетів в Україні із біомаси», «Соціологічне опитування щодо ставлення населення України до систем автономного опалення. Автономні та індивідуальні системи опалення».

Колпець відсвяткував

Минулої п’ятниці, в свято Введення в храм Пресвятої Богородиці, відбулося храмове свято в греко-католицькій церкві села Колпець, яке адміністративно підпорядковане Стебнику.

Показ мод у Трускавці

19 грудня о 18.00 в готельно-відпочинковому комплексі «Шале Ґрааль» відбудеться показ мод від 4 відомих львівських дизайнерів.

Благодійний обід для інвалідів від міського голови

Минулого четверга в етно-ресторані «Гражда», що неподалік від санаторію «Карпати», було організовано благодійний обід для інвалідів Трускавця з нагоди Всесвітнього Дня інвалідів. Спонсором благодійного обіду виступив мер нашого міста Лев Грицак. Перед тим пройшло ряд різноманітних заходів для інвалідів, про що ми вже повідомляли в попередніх випусках «ТВ».

Дахи ремонтуватимуть спеціалісти з Червонограда

Важкодоступні дахові конструкції з елементами черепиці по Стуса, 1 та 5 і по Мазепи, 4, ремонтуватимуть спеціалісти з Червонограда, зазначив на понеділковій нараді в трускавецькій ратуші Ю. Алієв, гендиректор КП «Наше місто». Він теж повідомив, що триває ремонт двох ліфтів на Мазепи, 36 та розпочнеться ремонт під`їзду на Дрогобицькій, 29 і по івасюка за результатами звернень громадян на прийомах в міського голови Л. Грицака.

Пан Юрій Алієв доповів теж, що Львівобленерго вимагає надати дозвіл на надання дослідницьких робіт на об’єктах теплопостачання міста, оскільки КП було включено в їхній план роботи на грудень, але їм такий дозвіл ніхто не дасть, бо котельні заради такої примхи ніхто не зупинятиме. Львів`яни хочуть перевірити функціонування приладів обліку і внутрішньокотельних об’єктів, які є під напругою.

Палац культури Шевченка отримає нового директора

Дана інформація є неперевіреною, проте з джерел, наближених до керівництва ЗАТ «Трускавецькурорт», нам стало відомо про те, що вже найближчим часом ПК імені Шевченка у Трускавці очолюватиме не депутат міської ради від «НУ» М. Кіселичник, а інша людина. Як повідомляє наше джерело, керівництво ЗАТу незадоволене тим, що цей заклад не приносить належних прибутків, бездарна політика відмов, причому необґрунтованих, привела до того, що все більшим успіхом користуються зали в «Златі», а навіть і в «Женеві», як це мало місце при організації круглого столу до Дня місцевого самоврядування цього понеділка.

Зважаючи на те, що до кінця травня в нас передвиборчий період, а керівники Палацу культури здають його то під торгівлю циганам, то під «Лєйса, пєсня», а основні месиджеві акції проходять на інших територіях, зменшується контроль керівників ЗАТу над ситуацією в місті, ПК втрачає своє первісне призначення. Очікується, що заміна директора пройде після січневих виборів, орієнтовно в лютому 2010 року.

«Свобода» взялася і за наш регіон

В Дрогобицькому районі та чотирьох наших містах-сусідах довіреною особою кандидата в Президенти України Олега Тягнибока став  Ярослав Качмарик, доцент кафедри економіки підприємства Львівської комерційної академії, керівник ГО «Центр соціально-економічного моніторингу». Він разом з керівником Дрогобицької міської організації ВО ”Свобода” Ігорем Бараняком від імені кандидата подарував міській лікарні номер один сучасний, так необхідний медикам для лікування хворих на захворювання легенів „Медичний відсмоктувач”. А в Бориславі минулої п’ятниці зустріч з виборцями провела депутат Львівської обласної ради від «Свободи» Ірина Фаріон.

Виборчі штаби Тягнибока розмістилися в Бориславі на Міцкевича, 37 ( 4-20-23) і в Дрогобичі на майдані Шевченка, 1/90 ( 3-82-12). У Трускавці поки що такого штабу немає, потрібну інформацію натомість можна отримати за тел. 067 370 75 00.

Пастирський візит до Борислава

В п’ятницю, 4 грудня, на парафіяльний відпуст до Борислава в честь святої Варвари-великомучениці прибув архієпископ львівський латинського обряду Мечислав Мокшицький. Вперше Свята Меса була відправлена у новозбудованому храмі, в котрому, проте, потрібно ще виконати багато робіт. Гаряче вітали, а потім дякували отцеві-єпископу за приїзд до Борислава тутешні парафіяни, а також отці-редемптористи в особі настоятеля о. Христофора Щигло та отця-вікарія Якуба Зелінського, котрий присвятив найбільше часу і зусиль, щоб ця святиня була споруджена на славу Божу.

На урочистостях були присутні теж священики майже з цілого Стрийського деканату Львівської архідієцезії РКЦ (біля 15 осіб), а також вірні з навколишніх міст Трускавця, Дрогобича, Стебника, Самбора. Після Служби Божої священики ще мали зустріч з архієпископом Мечиславом у Трускавці. А вже наступного дня, 5 грудня, представники парафії Трускавець – Борислав взяли участь в перегринації реліквій блаженного Якова Стрепи у львівській катедрі, патроном якої він є та отримали частинки молей для вміщення їх в місцевих святинях. Ці заходи за участю Апостольського нунція Івана Юрковича транслювало львівське телебачення («12 канал»).

Самовільні будинки садибного типу узаконили

Як повідомив головний архітектор Трускавця Олександр Грищенко спеціально для нашого видання, Постановою кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 року розроблено Тимчасовий порядок прийняття в експлуатацію приватних житлових будинків садибного типу площею до 350 квадратних метрів (це загальна площа включно з господарськими спорудами), збудованих до 1 січня 2008 року. Олександр Павлович назвав це «амністією», зазначивши водночас, що Трускавця це стосується не так сильно, як інших міст. Таке узаконення можна буде здійснити до 31 грудня 2010 року.

Про спорт не забувайте

З 7 по 12 грудня в Трускавці на базі санаторію «Карпати» та ДЮСК «Спортовець» триває тенісний турнір серед учнів (хлопці до 14 років, дівчата до 16 років). Серед учасників турніру є 5 осіб, які входять до складу юніорської збірної України з цього виду спорту. Участь в турнірі беруть представники Києва, Харкова, Запоріжжя, інших міст, повідомив Любомир Мацькович, директор ДЮСК «Спортовець». Він теж зазначив, що на тенісних кортах, про які свого часу багато писала опозиційна преса, учні шкіл, зокрема СШ № 2, займаються до обіду, а після обіду – ДЮСК. Платні послуги складають 40 гривень за годину, проте тенісні корти є так само неокупними, як і плавальний басейн. Проводиться турнір з тенісу під патронатом мера Трускавця.

А 22 грудня в Трускавці пройде міжобласний турнір з плавання за участю команд з Львівської області, Рівного, Долини, Івано-Франківська, інших західноукраїнських міст. Натомість Міжнародний турнір з футболу переноситься десь на 2 місяці, бо в Польщі та Білорусі карантин і діти з цих країн не могли б приїхати і взяти в ньому участь.

В Трускавці найкраще освітлення

Як повідомив спеціально для «Трускавецького вісника» начальник УЖКГіБ ТМР п. Василь Стечкевич, у Трускавці є 1631 точок освітлення, для реалізації енергозберігаючих заходів всі ртутні лампи потужністю 450 Вт були замінені на натрієві по 150 Вт, таким чином економія на 1 світлоносії становить 300 Вт. Це здійснювалося протягом останніх 6 – 7 років, у співпраці з українсько-бельгійським підприємством «Ватра – Шредер» з Тернополя.

Василь Миронович відповів, що йому невідомо про ситуацію, яка склалася з ненаданням римо-католицькій парафії Трускавця дозволу на підключення до загальноміських мереж і зауважив, що якщо все відповідає нормам, то їм влада піде назустріч, адже ця споруда вартує того, щоб бути освітленою в нічний час. «Їхнє звернення треба розглядати предметно», - зауважив він.

Окрім того було повідомлено, що жовтнева негода наробила школи на 120 тисяч гривень по мережах зовнішнього освітлення (пошкоджено кабельні, повітряні лінії, вийшла з ладу комутуюча апаратура, системи розподілу електроенергії тощо), на даний час хіба територія між котельнею ЗАТ «Трускавецькурорт» і готелем «Ріксос» залишається неосвітленою, проте і це вирішиться в найближчий час. Всього в Трускавці є 55 км мереж.

ФК «Карпати» знімає фільм у Трускавці

У вівторок, 8 грудня, в Трускавець прибули представники  ФК «Карпати» (Львів) для зйомок фільму про співпрацю між цим футбольним клубом та нашим Трускавцем. Це робиться в рамках промоції нашого міста для проведення в ньому футбольних турнірів, в тім досить солідних. Зйомки проводилися і з вертольота, ось чому він літав над містом в цей день.

«Тустань» можна читати в Інтернеті

З приємністю повідомляємо, що народний часопис «Тустань» під редагуванням шанованого п. Анатолія Власюка, з якого ми частково вміщували матеріали і в нашому Інтернет-виданні, тепер має свою постійну адресу в Інтернеті – бажаючі почитати можуть завітати на сторінку http://tustan.io.ua

Місто допоможе церкві

Греко-католицькій парафії святого Миколая у Трускавці було передано приміщення колишньої плебанії, де розміщувалися «Читальня» і Народний Дім, а також організація пана Бурика. Тепер для допомоги у реконструкції цих приміщень керівники підприємств міста допоможуть церкві, цілком можливо, що кожен візьме собі по кімнаті та й буде доводити їх до ладу. Зустріч з цього приводу  головного архітектора міста п. О. Грищенка з отцем-настоятелем парафії та трускавецьким деканом Петром Івасівкою відбулася у вівторок, 8 грудня, о 11 годині.

Власна інформація

Вісті зі Стебника

  • У листопаді цього року народилося 15 дітей, в тому числі 8 хлопчиків і 7 дівчаток. За цей же час померло 13 осіб. Шлюби взяло 5 пар. Найчастіше дітям давали імена Дмитра, Вікторії. А ось Маркіяном назвали лише одну дитину.
  • За словами першого заступника міського голови Богдана Асафата, на ремонт доріг до кінця року буде виділено 40 тисяч гривень. Власне, мова йде про засипання доріг шутром на вулицях Куліша, Мельника, Микелити. Подібне вже робили на вулиці Трускавецькій, коли значна частина шутру була вкинута у болото під час дощу й вибита колесами автомобілів. То ж чи варто таким чином витрачати гроші? Сам Богдан Асафат упевнений, що іншого виходу нема, бо на асфальтування доріг коштів бракує.
  • З січня наступного року Стебник знову може зіштовхнутися з проблемою невивезення сміття. Справа в тім, що вже на декількох нарадах поспіль у ратуші міський голова Дрогобича Микола Гук говорить, аби місцевий комбінат комунальних підприємств не вивозив сміття із Стебника, оскільки сам Дрогобич потопає у смітті, та ще й надає допомогу Бориславу і Трускавцю. Угоди діють до кінця цього року. Відтак об’єднання співвласників багатоквартирних будинків мають заключити угоди з КП “МВУЖКГ”. Але чи буде здатне це підприємство вивозити сміття, якщо сміттєвози постійно ламаються? Крім того, існує багатотисячна заборгованість Броницькому сміттєзвалищу за вивезення сміття. Є загроза того, що стебницькі сміттєвози просто не допустять до Броницького сміттєзвалища. Очевидно, владі вже сьогодні треба думати, як розв’язати цю проблему, а не готуватися потихеньку до новорічно-різдвяних свят.

Газета «Воля громади»

Вісті з Борислава

  • 24 листопада завершила свою роботу 43 сесія Бориславської міської ради, яка тривала три місяці.  На це засідання зареєструвалися 33 депутати, чого давно не було. Голова опозиційної фракції «Солідарність» Михайло Лазар запропонував відмінити рішення виконкому про підняття тарифів на воду для населення, відстежувати виконання рішення міської ради про надання дозволів громадянам на від`єднання від центрального опалення. На пропозицію голови міської ради І демократичного скликання Володимира Копися було вирішено урочисто відзначити 20-річчя підняття над Бориславом національного прапора.
  • 27 листопада в сесійній залі Бориславської міської ради відбувся вечір-реквієм, присвячений пам`яті жертв голодомору. Ведучим заходу букв директор міського Плацу культури Ігор Мельник, виступили о. Григорій Поворозник, начальник відділу внутрішньої політики БМР Наталія Бараняк, поезію Антоніни Листопад читали Остап Фредрак та Олексій Сабат. Присутні теж оглянули документальний фільм «Голод. Україна – ХХ століття. Технологія геноциду».
  • Бориславські інваліди відзначили День інваліда в драмтеатрі ім. Заньковецької у Львові. Голова бориславської міської організації інвалідів «Оберіг» Оксана Дуб висловила вдячність за організацію цієї поїздки та спонсорську допомогу заступнику голови БМР Надії Геличак, начальнику НГВУ «Бориславнафтогаз» Ігорю Михайлишину, власнику ПП «Транспортник» Володимиру Кузбиту.
  • На виконання Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей» батьків, у яких виховується троє та більше дітей віком до 18 років (чи до 23-х, які навчаються в закладах І – ІV рівня акредитації на денній стаціонарній формі навчання), відділ у справах сім`ї, дітей та молоді Бориславської міської ради просить звернутися для уточнення списків в каб. № 37 міської ради, тел. в Бориславі  – 5-02-35.
  • Під час карантину в бориславських школах ніхто і не подумував про економію – теплопостачання йшло на повний вентиль і за таку безвідповідальність керівники бориславських освітніх закладів мусять відповісти, йшлося на понеділковій нараді в Бориславі 30 листопада.
  • Встановленням ялинки в Бориславі займатимуться КП «Зелений світ» і КП «Бориславсвітло».

За матеріалами газети «Нафтовик Борислава»

Гості з Норвегії забезпечили стебницьких інвалідів продуктовими наборами

Минулої суботи, 28 листопада, відбулася зустріч Територіальної Асоціації інвалідів “Серце допомоги” з гостями із Норвегії.

Перед присутніми виступив голова Асоціації Роман Кіндратишин, який коротко розповів про роботу. Найголовнішою проблемою, зазначив він, є відстутність необхідного приміщення, де би інваліди могли зібратись, а також виробничого приміщення, де би вони могли працювати.

Міський голова Стебника Роман Калапач привітав усіх з Міжнародним Днем інваліда і запевнив, що найближчим часом допоможе, аби Асоціація мала своє приміщення.

Тепло зустріли присутні гостей із Норвегії. Четверо з них приїхали за три тисячі кілометрів з невеличкого містечка Венесла, в якому мешкає 12 тисяч осіб. Вони вже вдруге приїжджають до Стебника. За словами норвежських гостей, в їхній країні, в якій проживає всього чотири мільйони мешканців, інвалідами опікується влада. В Україні інакше. Тому тут створюють різноманітні організації, які би допомагали знедоленим людям. На прапорі Норвегії зображений хрест, Норвегія – християнська країна, норвежці прийняли Ісуса Христа у своє серце і допомагають усім знедоленим.

Відтак виступив пастор Церкви “Добра Новина” Володимир Кузьмич, в приміщенні якої й відбувалося дійство. Він зауважив, що чимало присутніх тут інвалідів свого часу зловживали алкоголем, приймали наркотики, навіть дехто у в’язниці побував, але всі тепер навернулися до Бога і живуть праведним життям. Пастор нагадав притчу про несправедливого суддю і надокучливу вдову. Вдова надокучала судді, аби він справедливо вирішив її справу і таки добилася свого. Володимир Кузьмич закликав усіх присутніх бути такими ж надокучливими і добиватися справедливості. Він сказав, що серед представників влади є чимало таких, які Бога не бояться і людей не соромляться. Але все одно всім треба молитися за владу, бо вона – від Бога. Треба владу благословляти, а не проклинати, бо ми хочемо, аби влада була благословенна, а не проклята.

На завершення відбулася роздача інвалідам продуктових наборів. Сюди увійшли пляшка олії, 900 грамів гречки і по кілограму рису та гороху. Все це закуплено за гроші гостей із Норвегії. Значну знижку надали гуртівні “Стратус” із Дрогобича та “Гаманець” із Борислава, коли дізналися, що ці продукти призначені для інвалідів.

Під час зустрічі лунали релігійні пісні у виконанні вокального квартету групи прослави Церкви “Добра Новина”, а саму зустріч вів Василь Мороз.

Анатолій Власюк, газета «Воля громади»

Ігор Когут: «Часто молоді є більш цинічними і менш принциповими, ніж політики старшого покоління…»

В понеділок, 7 грудня, в Україні відзначали День місцевого самоврядування. У Трускавці, в санаторії «Женева» в цей день проходив круглий стіл «Якість виборів як основа зміцнення демократії», інформаційним партнером якого виступила газета «Джерела Трускавця». Доповідачами були Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», Олександр Черненко, голова правління Комітету виборців України та Ігор Когут, директор Української школи політичних студій, голова ради Лабораторії законодавчих ініціатив, всі троє з Києва, останній – уроджений трускавчанин. Темами виголошених доповідей були «Політологічні аспекти виборів», «Демократичні вибори в Україні: перспективи і загрози» та «Вплив законодавства на якість виборів Президента України 2010 року».

Мета проведення круглого столу: акцентувати увагу політичної еліти і громадянського суспільства на проблемі гострої необхідності проведення президентських виборів в Україні у відповідності до міжнародних стандартів.

Основну увагу було звернено на недосконалість чинного законодавства та можливість фальсифікацій на цих виборах, презентувалися конкретні механізми таких фальсифікацій. Майбутні вибори несуть в собі як певні загрози, так і певні надії. Ми хочемо не тільки спокою, але і стабільного розвитку. За формальною новизною – старий багаж. Такі думки – це краплина в морі з того всього, що там прозвучало, але основне – не вірити в міф, що прийде нове покоління, яке все змінить. Адже замало просто нових облич, потрібні нові політичні практики.

З обуренням зустріли присутні виступ ще одного «гостя» з Києва. На жаль, ми не занотували його прізвище, знаємо лише, що починається воно на «Бо», а далі – три букви. Нехай вибачить нам пані Валентина Бодак, бо в неї така сама ситуація, але вона порядна людина, а от про цього «гостя» ми таке навряд чи можемо сказати. Після його дуже суб’єктивної оцінки нашого Інтернет-видання понеслася пряма агітація на користь Януковича, в якого ніби рейтинг чи не вдвічі більший, ніж в Тимошенко. Проте тривалий монолог гостей вже набрид багатьом присутнім, які теж були не проти попіаритися за рахунок організаторів та поля лякати на халяву. Серед присутніх були депутати Трускавецької міської ради від «Нашої України», БЮТ, КУН, «Третьої сили», активісти міського «Фронту змін», громадських організацій «Майбутнє Трускавця», «Рада міста», «Опора», голова дрогобицької «Нашої України» п. Іванців, численні представники місцевих ЗМІ, двоє священиків (з Трускавця та Стебника).

Щоб нас не звинуватили в необ’єктивному висвітленні цієї події, утримаємося від інших суджень щодо заходу, подамо натомість пряму мову окремих виступаючих.

Ігор Когут, м. Київ: «Часто ці молоді політики є більш цинічними і менш принциповими, ніж політики старшого покоління. Це «фальшиве молоде покоління».

Володимир Фесенко: «В Україні не відбулося верховенства права, ситуація в правовій сфері, навпаки, значно погіршилася. Навіть за часів Кучми закон поважали дужче, ніж тепер. Ще одна проблема – це політична нестабільність, довготривала політична криза. Тому і є попит на сильну руку. Більшість хоче, щоб була достатньо стабільна і достатньо сильна влада».

Олександр Черненко: «Хочеться думати і говорити про хороше, а доводиться думати і говорити про вибори. В Україні про політику думають по 3 – 4 години на день, тоді як в США по 4 хвилини. В штабах кандидатів є установка виграти вибори за будь-яку ціну, а не виграти вибори чесно, існує так званий план «Б», який передбачає оскарження результатів виборів в судах. Великою небезпекою є і можливість підкупу виборців».

З політиків місцевого рівня не цитуватиму нікого, заслуговували уваги хіба що виступи депутатів Пілька та Шиманської, решта були або надто невиразними, або просто дурницями, замішаними на люті та безсиллі стосовно власного майбутнього. У Трускавці фальсифікацій не було і не буде, це визнавали всі, як і те, що вже відомо, хто ж виграє вибори мера в нашому місті. Якщо про президентські вибори присутніх чи не найдужче хвилювало, хто ж займе друге місце після Януковича та Тимошенко (Ющенко? Яценюк? Тигипко? Симоненко? Литвин?), то щодо місцевих було зрозуміло, що боротьба точитиметься саме за друге місце. Адже той, хто отримає найбільшу кількість голосів після Лева Грицака, і буде його найвірогіднішим наступником після виборів вже 2015 року. Ніби далеко, але політтехнологи  не сплять, а чесно відробляють гроші, і то немалі.

Тривав круглий стіл з 15.00 до 18.15, потім після невеликої перерви гості мали можливість ще поспілкуватися за воістину шикарно обставленим фуршетним столом. Закінчилося все аж біля 20.00. Організатори були задоволені.

Редакція Інтернет-видання «Трускавецький вісник» висловлює свою вдячність організаторам за запрошення та організацію цього круглого столу. Хочемо це зробити і за тих невдячних осіб, які цього не зроблять в своїх ЗМІ. Віримо, що якість виборів у Трускавці буде зразковою і показовою як на президентських, так і на місцевих. А тим часом є ще одна найсвіжіша інформація – вибори на місцевому рівні можуть проходити виключно на мажоритарній основі.

Володимир Ключак

 

У Єпархіальному музеї м. Трускавця відкрилась виставка "Вишивання: услід за євангелистами"

 

     Восьмого грудня  у Єпархіальному музеї м. Трускавця відкрилась виставка-продаж  "Вишивання: услід за євангелистами" авторами цих чудових  робіт є Марія Навроцька та Галина Соколюк творча сім’я з Івано-Франківська. Також новий десяток ікон з бісеру експонують уже знайома нам сім’я Благути із Жидачівщини.

    Завітавши до музею на вишивані картини майстринь можуть подивитися всі шанувальники цього ремесла. Ремесла, яке завдяки вправним рукам перетворилося на мистецтво. Мабуть, ніхто не відмовився б мати у своєму домі одне з таких див. Різна й кольорова гама — від приглушено-ніжних до яскраво-насичених барв. Як правило, роботи  виконані традиційною технікою — хрестиком. Менше — напівхрестиком, гладдю, низинкою.  Сюжети вишиваних картин — найрізноманітніші, чимале місце займають роботи на релігійну тематику. Та найбільше, зізналися авторки, до душі сакральна тематика. І це підтверджує експозиція. Від цього — особливий стан душі світла аура, і, зрозуміло, задоволення. Представлені на виставці також пейзажі, квіти, рушники.

   Мама з донькою — не перші майстрині в родині. Ниточка творчого родоводу снується здалека. Пані Марії Навроцькій любов до вишивання привили мама і тітка, які мали великий досвід у цій творчості. Найкращий приклад для дитини — це її батьки. І не дивно, що донечка Галина також полюбила кольорові ниточки, гуцульське полотно і панаму.

«Вишивати я почала з самого дитинства, — розповідає Галина Соколюк. — Спочатку я вишивала серветки, рушнички, зараз я перейшла до серйознішого вишивання — це вишивання картин. Найбільше люблю вишивати пейзажі — там, де природа і люди на природі».

     Свою донечку-шестикласницю Любу Галина також навчає вишиваним дивам. Заступник головного бухгалтера ВАТ «Івано-Франківськгаз» — посада відповідальна, тому для вишивання залишається лише вечір, але Галина встигає все.

     У виставці особливо зворушує те, що ніби так просто: мама і донька зібрали свій творчий доробок і зробили виставку. Але це ж лише часточка всього, що вони вишили за роки. По далеких світах вже милуються роботами вправних майстринь люди, і може замисляться, що це за країна — Україна, і що це за місто — Івано-Франківськ. Виставка триватиме два місяці, отож усіх охочих радо запрошуємо до нашого музею, помилуватися та відчути насолоду справжнього мистецтва.                                                

Тарас Шафран, директор Єпархіального музею

Із стебницького підвалу можуть вийти нові Вірастюки та Піддубні

Якщо пересічний стебничанин пройде закладами торгівлі, що здійснюють продаж у вечірній час, то зверне увагу на те, що більшість молоді вживає алкогольні та слабоалкогольні (пиво, різного штибу мікси) напої, що вже стає нормою для підлітків.

Однак є винятки з правил. Уже довгий час у місті функціонує секція важкої атлетики, яку веде на громадських засадах Павлюк Василь та тренує юнаків різного віку. Через відсутність умов та приміщень у місті, а, швидше за все, розуміння та банальну байдужість, хлопці займаються у напівпідвальному приміщенні на вулиці В. Великого, 8. Та байдужістю уражені не всі: завдяки розумінню і сприянню мешканців будинку та  голови ОСББ “Верховина” Мицак Богданни Миколаївни, за що їм велика подяка, молодь може займатися та здобувати певні результати. Ми не вимагаємо від очільників міста допомагати секції, бо такі звернення схожі на волання спраглого в пустелі, а просимо не заважати. Хто зна, може із цього підвалу вийдуть нові Вірастюки та Піддубні?

На сьогоднішньому етапі  спортсмени готуються до відкритої першості Стебника, яка відбудеться у грудні цього року. Спортивний клуб “Патріот” працює над проектом Положення про проведення змагань із важкої атлетики.

Олег Григоренко, голова СК “Патріот”,

газета «Воля громади»

Truskawiec – wspólpraca z Polska

(польськомовна стаття «Трускавець – співпраця з Польщею» авторства Володимира Ключака з газети «Кур`єр Ґаліцийскі»)

Male miasteczko Truskawiec w Galicji Wschodniej bylo slynnym kurortem jeszcze za czasów Austro-Wegier i II Rzeczypospolitej. Za Sowietów wiele pieknych zabytków architektonicznych zostaly zniszczone, a miasto zostalo wcisniete w ramy szarego sowieckiego miasta – «wsiesojuznej  zdrawnicy».

Po odzyskaniu niepodleglosci przez Ukraine Truskawiec wpadl w okres kryzysu, który przejawial sie w latach 90. ubieglego stulecia. I tylko z poczatkiem nowego tysiaclecia miasto to zaczelo na nowo kwitnac, rozwijac sie, wzorcowac europejskie kurorty, nie tracac przy tym swego uroczego szczególnego oblicza.

Slynny z tolerancji do róznych kultur, narodowosci i religii, Truskawiec w trójmiescie Drohobycz – Boryslaw – Truskawiec stal sie niejako centrum swobody duchu, w tym duchu polskiego. Boryslaw, niestety, nie zwazajac na potezny polski duch, ma teraz inne problemy – z kilku swiatyn rzymsko-katolickich wladza miejscowa nie oddala ludnosci polskiej zadnej. Tak, kosciól na Mraznicy zostal oddany rosyjskiej prawoslawnej cerkwi, a kosciól pw. sw. Barbary w samym centrum Boryslawia nalezy grecko-katolickiej parafii sw. Anny. Dowojenne  bialo-czerwone flagi na scianie swiatyni zostaly zamazane, a polacy musza zabiegac o budowe nowej swiatyni, w ktorej wybuchl pozar 14.05.2005 r. I chociaz po splonieciu kaplicy Matki Bozej Nieustajacej Pomocy miejscowi katolicy obrzadku lacinskiego nie opuscili rak, wybudowali nowy kosciól, lecz problemy materialne, zwiazane z zakonczeniem budowy, z którymi borykaja sie boryslawianie, nie pozwalaja mi wyznac Boryslaw centrum polonijnym regionu.

W Drohobyczu zas inna sytuacja – niby i koscól farny istnieje, i pomnik naszemu polskiemu papiezowi Janu Pawlu II zostal postawiony, i najwieksza liczba osób polskiego pochodzenia i z Karta Polaka w regionie, lecz przy tym wszystkim – podzial wewnetrzny w srodowisku polskim, co nie jest rzadkoscia na Ukrainie, kilka konkurujacych, a nie wspólpracujacych towarzystw. A poza tym chodza pogloski, ze karty Polaka w Drohobyczu otrzymuja tez i osoby, u których krwi polskiej nie znajdziesz, szukajac nawet do siódmego kolana. Niezwazajac na wielka diaspore z Drohobycza w Polsce i na swiecie, miejscowa wladza Drohobycza czyni poprostu glupstwa, zamykajac swymi wypowiedziami i czynami brame przyjazni i wspólpracy z Polska. Tak, mer Drohobycza Mykola Huk deklarujacy sie skrajnim nacjonalista (jest przedstawicielem KUN) nie tak dawno skasowal (zawiesil) swoja wizyte do Legnicy, bo tam jedna z ulic nazwano imieniem ofiar UPA. A pomoc z tego miasta i innych miast Polski w czas epidemii w Drohobyczu przyjal.

Jedno, co wyróznia Drohobycz – pozytywna wspólpraca naukowców drohobyckich i polskich, szczególnie w dziedzinie badan historycznych. Istnieje taka mysl, ze Drohobycz stanie sie centrum swobody duchu polskiego w regionie tylko po wyborach samorzadowych, kiedy do wladzy w miescie moga przyjsc osoby, nastawione do Polski nie wrogo jak teraz, a chociaz by pozytywnie.

Natomiast kilka razy mniejszy od Drohobycza Truskawiec (liczy zaledwie 20 tysiecy mieszkanców) jeszcze z lat 90. ubieglego stulecia po przybyciu tutaj ojców-redemptorystów z prowincji warszawskiej stal sie nie tylko centrum polskiego duchu, a i polsko-ukrainskiej przyjazni, dobrej wzajemnej wspólpracy. Truskawiec stal sie miejscem zamieszkania ojców z CSSR, duchowych synów sw. Alfonsa de Liguori – stad oni dojezdzali na Msze swieta do Boryslawia (teraz Truskawiec i Boryslaw stanowia jedna parafie), do 2003 roku i do Drohobycza, i do wiosek Slonsko i Woloszcza w powiecie drohobyckim. Truskawiecka swiatynia, odzyskana staraniami aktywnych naszych polaków truskawieckich, chociaz i byla w stanie wprost fatalnym, wszelako pod kierownictwem p. Stanislawa Czapli, koscielnego, inzyniera i architekty, zostala odnowiona i jest teraz jedna z najpiekniejszych swiatyn polskich w calej naszej Archidiecezji Lwowskiej. Na potezna skale postawione sa w Truskawcu i katechezy dla dzieci i doroslych, i spoleczno-kulturalna dzialalnosc jedynego i zgodzonego polskiego towarzystwa imiena Rajmunda Jarosza, wlasciciela Truskawca w Polsce przedwojennej.

Nie mozna ominac tez tego faktu, ze miejscowa wladza truskawiecka wspólpracuje z wieloma polskimi miastami nie deklaratywnie czy formalnie, a realnie. W Truskawcu zostal odnowiony i otwarty w lipcu 2008 roku pomnik naszego wieszcza Adama Mickiewicza w kurortnym parku za udzialu Konsula Generalnego RP we Lwowie i polskich mecenasów, duchowienstwa rzymsko-katolickiego i wladzy miasta. W Truskawcu jest otwarta niemal zawsze jakas  wystawa mistrzów polskich – to w muzeum Mychajla Bilasa, to w muzeum historii miasta Truskawca. Ostatania z takich wystaw otwarto 20 pazdiernika b.r. – jest to wystawa ze zbiorów twórczosci Jana Siuty. Odbywaja sie tez wieczory poezji polskiej, inne spotkania z polska kultura. Niemal w kazdym spotkaniu kregów polsko-ukrainskich artystów uczestniczy mer naszego miasta Truskawca Lew Hrycak. Miastami-przyjacielami Truskawca w Polsce sa Limanowa, Jaslo, Przemysl, Sanok, Dzialdowo, Annopol, wspólpraca jest bardzo dynamiczna i korzystna dla obu stron. Wszystko to wskazuje na to, ze na terazniejszy moment w naszym regionie duch polski ma najwiecej mozliwosci do rozwoju wlasnie w Truskawcu, a nie w Drohobyczu czy Boryslawiu. I chociaz i w Truskawcu sytuacja nie jest idealna, lecz natarczywe dobijanie sie swych praw, rutynna ciezka praca na rzecz Polonii daja swoje skutki. Kto chce pielegnowac i rozwijac polskosc na tych ziemiach – pracuje, kto nie chce nic oprócz wlasnej wygody – krzyczy i wini kogos. W Truskawcu, na szczescie, miejscowa polonia dziala niemal wzorcowo. A u Ciebie, drogi czytelniku?

Wlodzimierz Kluczak,

«Kurier galicyjski»  za 30/XI – 14/XII 2009 r.

Без коментарів.

Міському голові м. Трускавця п. Грицаку Л. Я.

Я часто буваю в м. Львові і користуюсь послугами автоперевізників, які обслуговують маршрут Трускавець – Львів. Дорога до обласного міста є протяжністю біля 100 км, тому тривалість перебування в дорозі у дві сторони є понад 3 години, що є дуже виснажливим, якщо поїздка є у некомфортному транспорті (який не пристосований для поїздок на далекі відстані).

25 листопада 2009 року зранку мені необхідно було поїхати в м. Львів. Я придбав квиток на автовокзалі м. Трускавця і коли підійшов на посадку дол. Автобуса, я був приємно здивований, так як на пероні стояв красивий лайнер-автобус «Неоплан» д. н. 7101 ВС – ПП «Паньків». Не буду вдаватися в комфортні умови поїздки на цьому автобусі, але я прибув до м. Львова задоволеним та відпочивши під час поїздки, що надало мені наснаги вирішити всі мої питання у обласному центрі.

Тому хочу висловити щиру подяку авто перевізнику ПП «Паньків» з м. Трускавця за турботу за  пасажирів та професійне обслуговування, а з Вашої сторони сприянню у діяльності ПП «Паньків». Щоб таких автопервізників було побільше на дорогах нашого міста та області.

Пенсіонер, учасник ліквідації на ЧАЕС Стец Володимир Михайлович,

м. Трускавець, вул.. Котляревського, 4/1

Оголошення

З нагоди підготовки до Різдвяних свят і урочистого прийняття членів братства Матері Божої Неустанної Помочі у церкві св. пр. Іллі (вул. Стуса 17) з 11 по 13 грудня відбудуться реколекції.  Порядок реколекцій:

П`ятниця - 17:00 Зустріч ікони Матері Божої Неустанної Помочі. Молебень до Пречистої Діви Марії. І реколекційна наука

Субота - 7:30 Служба Божа за померлих. ІІ реколекційна наука, 16:00- зустріч з дітьми, 17:00-Вечірня і Молебен до бл. Миколая Чарнецького. Помазання єлеєм на оздоровлення душі і тіла.  ІІІ реколекційна наука

Неділя  8:00 Свята Літургія. ІV реколекційна наука, 10:30 - V реколекційна наука. Урочисте прийняття в члени братства

   Реколекції проводитиме о.-ієром. Юрій (ЧНІ)

 Р.S Просимо парафіян бути не байдужими та взяти активну участь в духовних ре колекціях, щоб гідно підготувати себе до зустрічі з народженим Богомладенцем.

 

Незалежне видання «Трускавецький вісник». Всі права застережені. Розповсюджується безкоштовно.
Засновник, головний редактор та відповідальний за випуск –   Володимир Ключак.
Редакція публікує виключно ті матеріали, які збігаються з точкою зору редакційної команди.
Контакти: E-mail: anda_panda@ukr.net, тел. 8-097-38-36-112. Публікація  в Інтернеті  - на  www.protruskavets.org.ua   – «Сайт Трускавця про Трускавець».

 

 
НОВИНИ  СТАТТІ Інтервю Репортаж ПДМ Архів 2008 Архів 2009 Вітання ФОТО Старий Трускавець Сучасне місто ОГОЛОШЕНЯ КОНТАКТИ Старий сайт Форум_ТВ
 
Lemky.com Каталог сайтів України