роздуми

 
 

Дотик природи

Трускавець - маленьке курортне містечко, яке багато хто вважає чи не найкращим містом в Україні щодо екології.

На підтвердження цієї тези можна навести найперше природні фактори: розташування на підгір`ї  в оточенні лісів, на землі, багатій унікальними джерелами, помірний клімат, високий вміст кисню в повітрі (до 20,95 %).

У нас не було радіоактивних дощів після Чорнобильської аварії 1986 року, радіоактивний фон 8-14 мкр/год, норма – до 20 мкр/год.

Негативні фактори природного середовища нашої місцевості це: висока вологість, низький атмосферний тиск 720-740 мм р.с., недостатній вміст йоду в ґрунті, воді і повітрі (до 50 мг/л, норма – 150-100 мг/л).

Щодо людського фактора, бачимо, що користувачі природних переваг  міста-курорта, як великий бізнес, так середні і дрібні підприємці, і міські посадовці та державні службовці, мають вкрай низьку екологічну культуру, бо наслідки господарювання в місті призводять до значного погіршення стану довкілля.

Ось деякі приклади з моїх власних  спостережень.

Протягом останніх років систематично спалюється сміття на території школи № 2, влітку постійно спалюють всю викошену траву, після ремонтів класів в тому вогнищі вибухають різні банки від побутової хімії.

Минулого 2008 року в районі вулиці Стебницької з боку будов між залізничним  вокзалом і ринком часто стояв сморід від спаленої гуми і пластику.

Ще з давнього часу і до тепер територія лікарні завалена сміттям. За складом сміття видно, що це відходи діяльності  лікарні  а також після переобладнання, ремонтів. Все це просто розрівняно на краях території, в основному, над річкою і з боку с. Станеля. Ще більші завали сміття в районі Городище.

Щоб не збирати восени опале листя, в місті практикується повне обрізання крон дерев. Такі дерева хворіють, і значна частина гине за кілька років.

Замість цих методів економії на утилізації сміття треба запровадити збирання побутових відходів в окремі контейнери для шкла, пластику, паперу та органіки. За допомогою влади міста, школярів і студентів зробити необхідну популяризацію цього запровадження.

Щодо вирубування дерев в місті можна навести такі приклади. На вулиці Шевченка по всій довжині зникли: чорноклени (напроти Міської ради), граби, шовковиці, тополі, алича, берези (біля «Злати» і санаторію «Берізка»), понищені клени біля котельні, зрізані каштани біля спотвореної прибудовою кам”яниці в самому кінці цієї вулиці.

Я пам”ятаю, коли я був учнем четвертого-п”ятого класу біля першої курортної поліклініки завжди бачив зябликів, які бігали по доріжках, а на вулиці Шевченка було чути дятла, тепер їх немає там.

На вулиці Стуса в 2005-2006 роках винищені всі тополі вздовж дороги.

На вулиці Річки, біля «Пельменної», в той самий час знищені обрізкою прекрасні здорові дерева, і далі біля санстанції оголено від дерев майданчик.

 До того додається погана стара каналізаційна система з виходом неочищених вод в дві річки «Воротище» та іншу, що протікає під вулицею Річки.

Я вважаю, що найнебезпечнішою проблемою міста в плані екології є хаотична, невідповідна до потужності інженерних мереж, непомірна забудова. Тому, що її наслідки не можна буде усунути навіть при розумному цивілізованому господарюванні в майбутньому. Трускавець буде перетворюватися в туристичний бізнесовий центр і неминуче втратить як унікальний бальнеологічний курорт. 

Сойка Іван

 

 
 
 
Lemky.com Каталог сайтів України