Доволі часто місто-курорт Трускавець стає візитівкою всієї України. Попити цілющої водички, помилуватись мальовничими краєвидами та разом з тим познайомитись з культурою краю сюди приїжджають тисячі та десятки тисяч відпочиваючих. Тому, як бювети, так і ринок стає свого роду обличчям міста.
Спостережливий мешканець погодиться, що за останні кілька років зовнішній вигляд ринку суттєво змінився. Скептики наголошують на надвисоких «поборах», натомість забуваючи згадати про ті умови, які створюються для кожного із приватних підприємців – працівників торгівлі. Стандарт «єврозразок», до якого прямує місцевий ринок «Славутич», включає в себе і теплі приміщення і яскраве освітлення та всі необхідні умови праці.
Напередодні Дня працівника торгівлі, який святкуватимемо наприкінці липня, до розмови ми запросили генерального директора ТзОВ «Славутич» Євгена Сухіну, та розпитали у нього про справи сьогоднішні та плани на майбутнє.
- Євгене Михайловичу, розкажіть, будь ласка, які роботи з реконструкції ринку вже проведені, що плануєте зробити, і в якій перспективі завершення ремонтних робіт?
- Справді, Трускавець – місто, яке прямує до Європи, і тому повинне мати певний якісний формат і високий рівень обслуговування як безпосередньо населення містечка, так і відпочиваючих у ньому людей. Оскільки продовольчий ринок є доволі привабливою одиницею міста, зараз ми розпочали його реконструкцію. Продовольчий ринок, який ТзОВ «Славутич» взяло в оренду, був в досить-таки запущеному стані і мав непривабливий зовнішній вигляд. Аби привести його в належний стан, слід для початку відремонтувати дах, щоб він не протікав (над чим зараз і працюємо), а потім змінити проводку, штукатурку, сигналізацію, системи водопостачання і опалення, також внутрішнє оздоблення тощо. Щоб здійснити всі ці роботи ще півроку тому потрібно було п’ять млн. грн., які ми готові освоїти протягом трьох-чотирьох років. Оскільки право оренди ринку на термін 10 років вибороло ТзОВ «Славутич», то й кошти в ремонтні роботи вкладає саме це товариство.
„…ми облаштуємо робочі місця та знизимо розмір орендної плати”
- Чи збільшиться кількість торгівельних площ та чи мають потенційні приватні підприємці шанс отримати робоче місце на реконструйованому ринку?
- Думаю, що на сьогоднішній день для забезпечення підприємців робочими місцями вже існує достатня кількість торгівельних площ як на продуктовому, так і на промисловому ринках. Тобто, кількість попиту на торгові площі відповідає кількості пропозицій. Тому зараз акцент робимо на тому, аби привести їх до належного якісного вигляду.
Зауважу, що є така частина підприємців, які, в силу різних обставин, не спроможні сплачувати орендну плату. Для них в найближчому часі на верхній площадці ми облаштуємо робочі місця із нижчими розмірами орендної плати (щоправда, там не буде теплих магазинів та інших умов) – себто культурні, але без вигод.
- Чи є затримки у приватних підприємців з виплатами податкових зборів, внесків до пенсійного фонду тощо?
- Підприємці, які у нас орендують торгівельні площі та мають із нами певні договірні відносини, обов’язково повинні мати Свідоцтво про державну реєстрацію приватного підприємця. Тобто, жоден підприємець не може отримати торгового місця, не маючи потрібних реєстраційних документів. А все, що стосується інших виплат відслідковує податкова інспекція.
„…таке явище як стихійна торгівля слід ліквідувати”
- Євгене Михайловичу, щодо стихійної торгівлі. Чи має це явище й надалі місце, і, якщо так, то яким чином плануєте його викорінити?
- Раніше, пригадуєте, перед ринком справді коїлось щось незрозуміле – з кошиками на тротуарах без жодних перевірок і висновків стояли і продавали товар люди з різних міст. Сьогодні ж спереду продовольчого ринку стихійної торгівлі не існує, вона перемістилась дещо вище. Нами докладено максимум зусиль, аби організувати людей, які хочуть займатись торгівлею. Ми контролюємо лише територію ринку, тому відповідальність несемо і повноваження маємо тільки на ввірених нам площах. Ветеринарна служба, що працює на „Славутичі”, контролює і перевіряє лише ті продовольчі товари, які знаходяться в межах ринку. Інші ж території повинні контролювати відповідні силові служби. Я вважаю, що таке явище як стихійна торгівля слід ліквідувати. Адже наше місто має мати інший вигляд. Це не тільки моє бачення, це бачення й міського голови, який постійно наголошує, що Трускавець повинен бути містом європейського значення.
- Яким ви бачите ринок в майбутньому? Чи плануєте залучати маститих партнерів, розвивати конкуренцію?
- Це питання, яке хвилює мене з того часу, як ми взяли ринок в оренду. Я знаю, що серед підприємців чимало посередників, які перепродують м’ясні продукти, овочі та фрукти. Тому ми плануємо після реконструкції в м’ясному відділі зробити приблизно чотири магазини у яких людина, яка вирощує власну продукцію, зможе сама її там реалізувати. Ці магазини будуть вільні та віддаватимуться у короткострокову оренду на кілька днів. Це нововведення збільшить конкуренцію та приведе до зниження цін, а це дасть можливість доступу до м’ясного ринку й малозабезпеченим людям. Що стосується овочів-фруктів, також маємо приємну новину: у центральній частині ринку буде збільшена кількість торгівельних місць для постійної та тимчасової оренди. Скажімо, зараз починається сезон на огірки, помідори, абрикоси, яблука тощо. Ми створимо спеціальні торгівельні місця, що закриватимуться ролокасетами і надаватимуться, скажімо, для закарпатців, котрі захочуть реалізувати тут свою продукцію та впливати на цінову політику (теж, думаю, в сторону зниження). Щодо третього залу, то там планується звичайна ринкова торгівля. Є такі люди, які мають вдома кілька курочок чи грядку із цибулею, і хочуть продати свій товар. Аби уникнути тієї ж стихійної торгівлі для них ми створюємо невеликі торгівельні місця. За мінімальну орендну плату вони матимуть можливість поповнити свій домашній бюджет та не боятимуться що прийде хтось з контролюючих органів і накладе на них штраф або що їм доведеться втікати.
ЗАМІСТЬ ПІСЛЯМОВИ
Будьмо відверті – кожен із нас хоче працювати серед нормальних умов і в нормальному кліматі. Не залежно, офіс це, чи місце на ринку.
Марічка Кульчицька, газета «Голос ради» № 10 (227) за липень 2009 р.