роздуми

 
 

ЩО НЕОБХІДНО ЗНАТИ ПРО ЗАХВОРЮВАННЯ ВІРУСНИМ ГЕПАТИТОМ “А”?

Щорічно в Україні з настанням весняно-осіннього періоду загострюється ситуація з вірусного гепатиту, для цього захворювання характерна така сезонність.

Загострилася епідемічна ситуація з цієї інфекції і на Дрогобиччині. Випадки вірусного гепатиту зареєстровані у Бориславі, Стебнику, у селах Дрогобицького району – Попелі, Залокоть, Вороблевичі, Лішня, Улично, Літиня, Доброгостів, Довге, Ясениця.

Як показали результати проведеного епідемічного розслідування, що проводились у вогнищах інфекцій, захворювання могло б і не наступити при дотриманні населенням елементарних заходів гігієни.

Вірусний гепатит “А”, який називають у побуті жовтухою, хворобою Боткіна, відомий дуже давно і розповсюджений по всій земній кулі. Він поражає усі вікові групи населення. Сприйнятливість людей до вірусного гепатиту дуже висока. Саме цим пояснюється наявність групових захворювань у сім’ях, трудових колективах і таке інше.

Вірусний гепатит “А” – це гостре інфекційно-вірусне захворювання, що поражає весь організм людини, але найбільші зміни відбуваються у печінці, селезінці, шлунково-кишковому тракті, значні пораження відмічаються з боку центральної нервової системи.

Збудник гепатиту “А” – вірус, стійкий до різноманітних впливів зовнішнього середовища: при 4 градусах за Цельсієм зберігається декілька місяців; при мінус 20 градусів за Цельсієм – декілька років, при кімнатній температурі – декілька тижнів.

Інактивація вірусу досягається при кип’ятінні до 100 градусів за Цельсієм упродовж п’яти хвилин, автоклануванні мінус 120 градусів за Цельсієм – упродовж 20 хвилин.

Єдиним джерелом інфекції є хвора людина. Збудник виділяється у зовнішнє середовище з рвотними масами, калом, сечею в інкубаційному періоді – за 1-3 тижні до появи клінічних ознак хвороби. Шляхи виділення збудника з організму в зовнішнє середовище дають всі основи віднести інфекційний гепатит до кишкових інфекцій. Як і при інших кишкових інфекціях, зараження проходить через руки, їжу, воду, посуд, іграшки, книжки, інші предмети, забруднені виділеннями хворого, що містять вірус гепатиту.

При типовому протіканні захворювання виділяють три періоди: переджовтушний, жовтушний та період виздоровлення.

Захворювання може починатися гостро чи поступово.

Основні ознаки захворювання: підвищення температури, загальна слабість, недомагання, втрата апетиту, дисфункції шлунково-кишкового тракту, що супроводжуються болями у животі, правому підребер’ї, можливі катаральні явища з боку верхніх дихальних шляхів. Цей стан може спостерігатися упродовж трьох-десяти днів, потім наступає найхарактерніша ознака захворювання – жовтуха. Насамперед жовтіють слизові оболонки м’якого піднебіння, нижньої поверхні язика, склери очей, шкірні покриви. Звичайно за 1-2 дні до появи жовтухи сеча набуває кольору пива, калу характерний пінистий і сірий колір.

Нерідко інфекційний гепатит протікає без жовтухи, і хворі тривалий час залишаються у колективі, що створює велику небезпеку для оточуючих. Таким чином хворі з безжовтушними формами хвороби часто є джерелом нових захворювань.

Дверні ручки, унітази, спускові крани в туалетах можуть бути шляхом передачі вірусу інфекційного гепатиту. Подібним шляхом відбувається зараження осіб, які не дотримуються правил особистої гігієни (не миють руки перед вживанням їжі, після користування туалетом і таке інше). Такий шлях передачі інфекції називається контактним.

Серед основних заходів профілактики вірусного гепатиту “А” найбільше значення має строге дотримання правил особистої гігієни та санаторно-гігієчних вимог в домашніх умовах, на об’єктах громадського харчування та торгівлі, харчової промисловості, оздоровчих закладах, школах, дошкільних дитячих закладах і таке інше.

До правил особистої профілактики насамперед відноситься ретельне миття рук з милом після кожного відвідування туалету і перед прийомом їжі.

Крім того, необхідно дотримуватись правил миття столового посуду та приборів.

Особливої уваги заслуговують правила приготування, зберігання їжі у дитячих колективах, особливо в літній час.

Передача інфекції харчовим шляхом можлива при використанні продуктів, які не мали достатньої термічної обробки (молоко, молочні продукти, салати, фрукти, соки). Забруднення харчових продуктів може здійснюватися при використанні недоброякісної води для їх обробки, миття посуду, приготування їжі особами, які перебувають в інкубаційному періоді.

Крім того, до числа кінцевих чинників передачі інфекції належить вода. Вірус гепатиту “А” може перебувати у воді тривалий час у життєздатному стані. Водний шлях передачі пов’язаний з фекальним забрудненням водоймищ, які служать джерелом централізованого постачання, проникнення стічних вод у водопровідну мережу.

Рівень захворюваності гепатитом “А” залежить від стану санітарної культури та комунального благоустрою населених пунктів.

Світлана САВЧИН, лікар-санолог, газета «Воля громади»

 

 
 
НОВИНИ  СТАТТІ Інтервю Репортаж ПДМ Архів 2008 Архів 2009 Вітання ФОТО Старий Трускавець Сучасне місто ОГОЛОШЕНЯ КОНТАКТИ Старий сайт Форум_ТВ
 
Lemky.com Каталог сайтів України