роздуми

 
 

Ягідництво по-новому

Золотий вересеньТема харчування – основна тема нашого життя. Адже якщо не буде  здорового харчування, не буде й здоров'я. Скільки б ми не рвалися до багатства, але  витративши  на нього здоров'я, ми, в результаті, опиняємося біля розбитого корита. Гроші є, а використовувати їх вже не можеш.

Здорове харчування потрібно починати вже з дітей. Потрібно пам'ятати, що у дівчаток і хлопчиків організм розвивається по-різному, отже і харчування у них повинне бути теж не однаковим. Наших же дітей в дитячих садках і шкільних їдальнях напихають сосисками з гарніром при майже повній відсутності фруктів і салатних овочів. До того ж ті сосиски і сардельки роблять з м'яса механічної обвалки і вони майже не містять натурального м'яса. Мало того, для підвищення врожайності культур і захисту  їх від  шкідників, ми заповнили наші поля трансгенними культурами. Як наслідок, вони тепер включилися в харчовий кругообіг. Нема ніякої гарантії, що наші діти не харчуються продуктами з трансгенами. Про спеціальне харчування  для дівчаток і хлопчаків і говорити не варто.

У таких умовах різко підвищився попит на натуральні продукти. Вирощування сировини для них майже завжди обходиться дорого. Самими цінними продуктами харчування вважаються натуральні молоко, м'ясо, фрукти і овочі. З-за безперервного безглуздого реформування агросектору ми вже майже позбулися маточного поголів'я худоби і тепер про натуральні молокопродукти і м'ясопродукти в торговій мережі залишається тільки мріяти, або їздити за ними до Білорусі, де влада господарює, а не краде. На відродження скотарства в Україні  потрібні роки і роки. Україна традиційно вважалася  хлібним полем Російської Імперії. За часів Союзу від вирощування хлібів перейшли до широкопрофільного сільського господарства. Адже тільки бідняк хвалиться хлібом на столі. У справжнього господаря на столі є все – від української горілки з салом до вишуканих фруктів.

Ось про ці фрукти і поведемо мову. Адже вони містять весь комплекс найцінніших життєво-важливих речовин – вітаміни, мінерали, ефірні масла, органічні кислоти і так далі. Особливо цінними вважаються  ягоди темного кольору, оскільки вони містять кровотворні  речовини і такі,що підвищують імунітет  і потенцію . Це перш за все чорний виноград ( пам'ятаєте, який попит через це мали зроблені з нього вина «Чорний доктор» і «Чорний принц»). Другою після винограду йде чорна смородина.У  особистій селекційній лабораторії  к. с. н. Галатовича створені сорти чорної смородини , що дають урожай вже в перший рік після посадки в комплексі з надінтенсивними технологіями вирощування посадочного матеріалу і ягід ( для розплідника і саду технології для кожного своя).

Система  цих технологій дає можливість вже в перший рік використання плантації отримати товарний урожай 7-10 т ягід з гектара, що на 2 роки прискорює відшкодування витрат. Багаторічними дослідженнями встановлена фаза розвитку рослин, в якій вони найбільш придатні до пересадки  в літній час. Ця фаза наступає в різні терміни, залежно від породи, сорту, агрокліматичних умов і агротехнології. Одним з  сортів смородини Галатовича можна закладати сад в кінці липня .За літньо-осінній період рослина не тільки відновлює, але і нарощує кореневу систему, поширюючи її углиб і в сторони на 20-30 см. Завдяки цьому стає зайвим  післяпосадочне обрізання. Наступної весни рослини нормально розвиваються, утворюють достатню кількість пагонів і забезпечують перший товарний урожай ягід.

Система технологій Галатовича передбачає безліч інших  новацій: поліпшення якості маточників, живців, саджанців, оптимізація глибини і способів посадки матеріалу і інше, що є предметом ноу-хау.

Нові технології вимагають і нового підходу до самої селекції. Частину селекційної роботи необхідно перенести в плодопитомник, що підвищить якість посадочного матеріалу, а в результаті і продуктивність ягідника. Адже чорна смородина має біологічний потенціал врожайності до 60 т з гектара, а зараз  вона на полі дає по 10-15 т з гектара.

Як бачите, те що зміг виростити Галатович, не може ніхто. Я про нього пишу вже десятий рік.. Заради свого плодорозсадника він залищився без автівки, без своєї і жінчиної квартири. Кочує по Львівщині. Він навіть поштової адреси не має. В хуторі, неподалік від Бібрки, де він орендує квартиру, пошти немає.     З усіх питань нових технологій вирощування смородини звертаються за адресою: 81220.Львовская область. Перемишлянський р-н, м. Бібрка, до запитання Галатовичу Євгенію Максимовичу, тел. 8 097 517 20 17.

Людина, чиї селекційні наробки так потрібні нашим селянам, живе як бомж. От минулого року йому дали дозвіл на ведення фермерського господарства. Я ледь не заспівав Осанну адміністрації  і райраді Перемишлянського району, які дали той дозвіл. Та для того, щоб отримати ту землю для ведення фермерського селекціонного господарства, треба в управлінні земельних ресурсів зробити проект. А за нього Галатович повинен заплатити 5000 гр.  Де їх йому взяти, при 640 гривневій пенсії, з якої він 300 грн. платить за житло на тому хуторі?

Навколо сіл, в яких  був зі своїм плодорозсадником Галатович, розкинулись ягідники. Ні копійки не платили селяни за його кущі. Знайшлось в їхніх садах місце для його ягід. А от для самого Галатовича в Україні не знаходиться місця…

З дитинства мене привчили пишатись своєю країною. В радянські часи я пишався тим, що я Українець і живу в самій розвиненій республіці Союзу. Тепер мені соромно того, що  в моїй Україні така влада, яка зневажає свій народ, а він платить їй тим же!

К. т. н. Володимир Сиротенко (Вербицький), правнук автора гімну  «Ще не вмерла Україна» ,

для «Трускавецького вісника»

 

 
 
НОВИНИ  СТАТТІ Інтервю Репортаж ПДМ Архів 2008 Архів 2009 Вітання ФОТО Старий Трускавець Сучасне місто ОГОЛОШЕНЯ КОНТАКТИ Старий сайт Форум_ТВ
 
Lemky.com Каталог сайтів України