роздуми

 
 

Автономне опалення:  чи є потреба узаконювати його в Трускавці?

Наше видання неодноразово порушувало питання встановлення автономного опалення в Трускавці, яке трактується на даний час  як самовільне та нібито загрожує розбалансуванню всієї міської системи теплопостачання та несе інші загрози. Невідомо лише кому  - населенню чи владі міста.
Люди, які писали заяви з проханням дозволити встановити їм автономне в 2007 році і не отримали такого дозволу, бо не захотіли бути учасниками всім відомих корупційних схем, встановили собі таке опалення самовільно. І навряд чи пошкодував хоч один – економія газу, економія грошей, сам собі регулюєш температуру в квартирі, зникає цвіль, грибок, покращується здоров`я. Здавалося б, автономне – це панацея від всіх бід нашої комуналки, цього колгоспу, пережитку совєтської системи, проте не все так однозначно, як могло б здаватися на перший погляд.
Противники автономного опалення наводять ряд аргументів проти і  з деякими з них важко не погодитися.  По-перше, в найближчому часі економія для «автономників» не буде такою великою, як це є тепер. Причиною цього є те, що ціна газу, який використовується для централізованого опалення багатоквартирних будинків, для підприємств теплопостачання (тобто для КП «Наше місто») є набагато вищою за ціну газу, який використовується для приготування їжі та нагрівання води. Це є очевидною несправедливістю, оскільки незаможній, який мерзне в своїй хаті, бо труби централізованого опалення залаковані чи з іншої причини, має платити значно дорожче за «обігрів» квартири, ніж той, хто поставив автономне. Не можна буде і виставити однаково високу ціну для «автономників» за спожитий газ, оскільки він теж не повинен платити дорожче за «газ соціальний» (для приготування їжі та нагрівання води). В такому випадку можна було б продумати варіант ставити два лічильники на газ окремо на автономне опалення, окремо на приготування їжі, але чи стане це панацеєю, реальним виходом з цієї ситуації?
Другою причиною, чому автономне опалення не таке вже й корисне та безпечне, є те, що при його встановленні не враховується вартість заміни мереж газопостачання, переобладнання систем вентиляції, необхідність обладнання димоходами. Багатоквартирний будинок у вигляді їжака з «голками» димарів не прикрашає місто, а ще такий славний курорт як наш. І коли такі міста як Жмеринка, Коломия, Золотоноша, Алчевськ, Городок та деякі інші переходили повністю на автономне опалення, то там цей процес продумували ретельно і детально, а не бомки били та словоблудієм займалися, як це має місце в Трускавці. Бо замість беззмістовної та безглуздої критики «автономників» та вкладанням фантастично-астрономічних сум в нібито «енергозберігаючі технології», які насправді є не чим іншим як «відкатами» та відмиванням коштів, можна було б продумати цю проблему та вирішити її в Трускавці без тріпань нервів людям, які вартують того, щоб грітися взимку та не тягати в тазиках та баняках воду на газову плиту, а потім у ванну. І тут ми підходимо до третьої причини, досить суперечливої – а чи таке вже безпечне автономне? Адже навіть при використанні газу для приготування їжі, коли його споживання в десятки разів менше, ніж при опаленні, трапляються нещасні випадки, пов’язані з витоками газу. Але тут є інша сторона медалі – відсутність теплої (гарячої) води в оселях трускавчан. Коли чуєш по радіо чи по телебаченню про «трагедію», яка мала місце в Сімферополі чи Запоріжжі, коли люди три (!) дні були без гарячої води, то задумуєшся, а чи не живеш ти в Трускавці в часи Апокаліпсису, який для нас створюють Алієв та іже з ним з мовчазного благословення Грицака. 
Причинами, чому не слід встановлювати автономне, є і складність технічного обслуговування систем індивідуального опалення, і вказівка на значне погіршення екологічних умов проживання мешканців. Продукти згоряння газу виводяться в існуючі системи вентиляції, не розраховані на такі обсяги, або просто у вікно. І дійсно, попробуй живи на 9 поверсі і виходь на балкон дихай свіжим повітрям, коли під тобою 8 вихлопних труб. Проте слід зазначити, що це питання ніхто детально і не пробував проаналізувати, а тим паче в Трускавці, де посадовці не виконують свої обов’язки через низьку кваліфікацію або й повну її відсутність, а займають посади та протирають штани та спідниці в кріслах виключно через свої родинні чи статеві зв’язки. І ще – якщо дбати про екологію, то чому всі нові будинки, які здаються в нашому місті, розраховані саме на автономне?
Іншими недоліками автономного є те, що після від`єднання всіх мешканців від централізованого опалення маємо холодні під`їзди, втрати тепла через недостатнє утеплення стін між квартирами та сходовими клітками. Якщо ж відключилися не всі, то тоді весь тягар оплати за опалення місць загального користування лягає на плечі тих, які й так платять більше, ніж треба. Цікаво лише, чому про це не подумали «діячі» з КП «Наше місто», які так виступають проти автономного, а тим, хто від`єднався «законно», в тому числі і виконкому майже в повному складі, ніхто нічого не нараховує за обігрів місць загального користування.
Ясно одне – в Трускавці стратегії розвитку галузі теплопостачання немає взагалі, місто страшні гроші, отримані за продаж землі, запихало в ненаситне горло монопольної структури, яка їх використовувала зовсім не на благо Трускавця. А коли цього року урвалося і корівка перестала давати молочко, то можливий варіант, що опалювальний сезон 2009 – 2010 року в Трускавці взагалі не розпочнеться, а пан кєровнік змахає з нашого курорту на свою хату в Києві чи ще десь там, де в нього є акції тих чи інших підприємств. Бо цікаво, де ж дівалися гроші, які населення платило за опалення, коли місто Трускавець з міської казни виділяло гроші на проплату газу для цього ж опалення? Ми що, ідіоти, що не розуміємо як нас обводять навколо пальця та ще й той палець середній показують і кажуть «фак ю», дорогі трускавчани, ось як ми прислухаємося до вашої думки.
В 2008 році кількість тих, що встановили собі автономне, напевно буде меншою від тих, що ще поставлять його в 2009. Ті з виконкому чи з «наближених», хто буде ставити, буде мати дозвіл 2007 чи 2006, або й 2005 роком – папір витерпить все. Інші плюнуть на «дозвіл-не дозвіл» та на квитанції за тепло, яким не користуються. Бардак у Трускавці є вигідним? Безперечно, але для кого? Може для керівників міста? Бо навряд чи їх можна назвати тупими та безхребетними, тут радше все прораховано, як і в інших галузях. Ніхто нічий досвід не вивчає, ніхто не хоче враховувати помилок ні своїх, ні чужих, теплотраси обігрівають землю та топлять сніг і лід (на фото – теплотраса по Івасюка), «автономники» гріються та платять менше, незважаючи на всі недоліки автономного, а ті, хто залишився при централізованому, залишився з носом. Приклад – я, за опалення однокімнатної квартири за січень мені прийшло до оплати 218,59 грн. І я їх заплатив, бо я добропорядний платник. Але все так не буде, бо мій товариш, який дійсно живе в теплі, заплатив за газ 70 грн. І за опалення, і за підігрів води, і за приготування їжі. І його дитина не відлежала в лікарні два тижні із запаленням легень так, як моя.
У Вроцлаві (Польща), де мені довелося побувати минулого року, опалення централізоване. Там і на гадку нікому не спадає ставити собі автономне. Бо це було б невигідно з ряду причин. В нас невигідно залишатися при централізованому. Ті, що найбільше кричать проти автономного, палець об палець не вдарили, щоб довести ефективність централізованого опалення. Бо своє вони отримують, а люди їх не цікавлять, як не цікавили ніколи. Видимість роботи є, штат роздутий, аудит нічого не дав, навіть перевірка КРУ, яка встановила неефективне використання бюджетних коштів, виділених протягом 2007 та 9 місяців 2008 року з бюджету розвитку на поповнення статутного фонду на загальну суму 12 мільйонів 174 тисячі 892 гривні 44 копійки, результату не дала. Результату, який був би невідворотнім у цивілізованому європейському місті, яким хоче вважатися Трускавець. Бо цивілізація – це не виставлені сувеніри польських міст-побратимів у актовому залі та зовнішній лиск, це дещо інше. Але це вже інша тема, яка до автономного має малу дотичність.
Тому інтуїція, тверезий розум та і прагматичні обрахунки показують, що з автономним у Трускавці не треба боротися, а допомогти його встановити найбільш незахищеним верствам населення. І не буде тоді питання тарифів таким дражливим для трускавчан, а слова однієї пані, присутньої на сесії ТМР, сказані до мера, будуть почуті. А сказала вона: «Ви вже від міста взяли все, що змогли і скоро підете геть. То зробіть для нас ХОЧ ЩОСЬ добре». Щоб люди змогли теперішню владу згадати добрим словом хоч в цьому. Але навряд…                                   

     Володимир Ключак.

 
 
НОВИНИ  СТАТТІ Інтервю Репортаж ПДМ Архів 2008 Архів 2009 Вітання ФОТО Старий Трускавець Сучасне місто ОГОЛОШЕНЯ КОНТАКТИ Старий сайт Форум_ТВ
 
Lemky.com Каталог сайтів України