Народна медицина зникає,
а з нею і багатовіковий народний досвід,
ніде не записаний, усний,
що зберігає чимало скарбів.
Ф.А.Гамерлан
Природа багатюща комора, з якої людина з давнини бере різноманітні ліки. Вони мають перевагу в тому, що в разі вживання до організму людини надходять цілий комплекс близьких й біологічно активних сполук. Специфічні особливості резорбтивної дії рослинних засобів, як значна широта терапевтичного спектра, поступовість нарощування клініко-фармакологічного ефекту, комплексність впливу на різні механізми, хворобливого процесу, відносно рідкісні прояви алергічних реакцій навіть за умовами тривалого їх застосування визначають роль фітотерапії у разів амбулаторного лікування, реабілітаційної терапії, у разі лікування у санаторно-курортних умовах.
Фітотерапія завжди входила до арсеналу лікарських засобів, не втратила вона актуальності сьогодні її роль зростає у разі лікування хворих нетрадиційними методами .
Трускавець.
Хто не знає місто Трускавець. Свою популярність воно здобуло завдяки природним витокам неперевершених мінеральних вод, ефективним методам лікування, благополуччя і комфорту додали Трускавцю значної, неперевершеної слави одного із найкращих міст-лікувальниць України. Чимала кількість людей з усіх куточків нашої країни, а також і за її меж, приїжджають, щоб насолодитися відпочинком на курорті.
Назву, по словах одних істориків, місто отримало від старослов’янського імені Трушко, згідно інших від литовського слова «друска» - що означає столова сіль, яку видобували на теренах Трускавця.
Курорт Трускавець розташований у мальовничому куточку у передгір’ї Карпат. Зі всіх сторін місто окружляють лісові смуги з буку, ялиць, сосон, ясенів, берези та інших різноманітних дерев та кущів. Таке розташування неабияк надає місту неперевершеності, краси і особливості, а такою доповнює картину чисте гірське повітр’я Карпатського краю.
І в цій природній крас ростуть десятки лікарських рослин, якими б могла користуватися людина. Мінеральні води – підземні багатства, рослини – надземні, і поєднавши їх у фітосуміші, сотні людей могли б оздоровлюватися дарами природи.
Сьогодні до народної медицини звертається дедалі більше людей. Довіряє їй, а народне цілительство навзаєм виправдовує людську довіру. Ми справді живемо у світі ліків. Вони у вигляді незчисленної кількості рослин повсюди оточують нас. Та, на жаль, далеко не всі розуміються на їх мові, не відають, як з цілющою метою їх використовувати, як збирати, зберігати. При цьому – не завдаючи шкоди собі.
Колись наші предки добре зналися на травах, вміли лікувати ними різні хвороби. З покоління в покоління вони бережно передавали і збагачували цей досвід, прагнучи щедріше наповнювати келих народної мудрості. На превеликий сум, багато чого з того вікового досвіду назавжди пішло в небуття, зокрема, й затопталось наукою, яка, поволі виростаючи з народної медицини, забуває свої пракорені і через це сама хворіє. З Божою допомогою, завдяки зусиллям народних цілителів, яким ще не так давно доводилося зазнавати чималого опору, саме народна медицина і, зокрема, фітотерапія з її численними ефективними порадами, рецептами, нині успішно приходить на допомогу і науковій медицині, і головне, хворим зі своїми століттями випробуваними рецептами лікування багатьох недуг, часом навіть таких, які сучасна медицина вважає невиліковними. Але для цього цей світ треба знати і шанувати, повернутися обличчям до природи. Так-так, до природи, а не до "навколишнього середовища ".
Природа покликана не "оточувати" людей, а бути для них родинним лоном, що дає не тільки життя і здоров’я, а й надійне духовне й душевне підґрунтя, сказати б навіть – усе людське в людині. Про це говорив ще давньогрецький філософ Арістотель: природа не середовище, де існує людина, а сутність усіх природних речей і явищ.
Те, що сьогодні загублено, вже не повернеться. Справді, втрачені види рослин і тварин ніколи й ніякими засобами неможливо відтворити, хоч яких вершин досягла наука.
Фітотерапія – наука про лікування людського організму лікарськими рослинами. Наукова і практична медицина водночас з використанням новітніх фармацевтичних препаратів використовує багатющий світ рослин, де знаходить несподівані і бажані вирішення проблем лікування. Для успішного лікування хворого необхідно, щоб його організм не зазнавав негативного впливу лікувальних препаратів. Саме таким вимогам відповідають препарати лікарських рослин. Вони діють на організм фізіологічно, поступово, м’яко, сприяють нормалізації життєво важливих процесів, забезпечують його вітамінами, мінеральними солями, амінокислотами, підтримують на оптимальному рівні обмін речовин.
В арсеналі лікарських препаратів, що застосовуються в сучасній медицині, четверту частину складають засоби рослинного походження. Саме вони відіграють важливу роль у лікуванні хронічних захворювань у період реабілітації та санаторно-курортного лікування.
аспірант кафедри ботаніки
Київського національного університету
імені М.П.Драгоманова,
Л.П.Сушко