роздуми

 
 

19 листопада на сесії дрогобицької міської ради прийнято звернення до громади м. Дрогобича. У ньому депутати висловлюють свою стурбованість ситуацією, що склалася в місті під впливом «підгорецьких отців» і закликають дрогобичан не підтримувати «новоявлену релігійну громаду».

У зверненні говориться: «Шановні дрогобичани! Депутати глибоко стурбовані ситуацією, що склалася після входу до нашого міста так званих підгорецьких отців та незаконної побудови ними каплиці в районі вулиці Стрийської. Ми шануємо конституційне право кожного громадянина на свободу віросповідання. Але підгорецькі отці на своє звернення до Києва в Комісію з питань релігії про реєстрацію їх як Правовірної Української Греко-Католицької Церкви отримали відмову. Таким чином їхня діяльність в Україні є нелегітимною і літургійні відправи у Дрогобичі та інших містах є незаконними. Закликаємо усіх громадян проявити розуміння, дослухатися до слів своїх парохів, до думки Української Греко-Католицької Церкви і жодними діями чи молитвами не підтримувати новоявлену релігійну громаду та її організаторів. Усім відома роль УГКЦ в завоюванні незалежності, суверенності та соборності України. Церква завжди була зі своїм народом у його національно-визвольній боротьбі. Дії ж новоявлених «правовірних» скеровані на розкол нашої Церкви та руйнацію духовних засад нашого суспільства».

Що цікаво, депутати звернулися і до Президента Ющенка, і до начальника дрогобицької міліції, і до прокурора – все це викликала будова невеличкої каплички на Копистянського. Це виглядає на цькування і таким своїм кроком депутати навряд чи допоможуть офіційній церкві, радше навпаки, спричинять більшу кількість симпатиків УПГКЦ в Дрогобичі, адже тут очевидними є гоніння на людей, переслідування за те, що вірять вони дещо інакше.

Така подія могла б і залишитися непоміченою, тим більше що тема «підгорецьких отців» мусується в Дрогобичі, а особливо в церковних структурах, вже не від сьогодні. Ще 12 листопада цю тему підняли дві депутатки-нашоукраїнки Снятецька та Моцяк, які мало не з піною на вустах старалися показати свою компетентність в церковних справах. Люди, які вважають себе членами незареєстрованої УПГКЦ, в їх тлумаченні виглядали гіршими ніж якісь сектанти чи й сатаністи. Така спроба підвищити підупалий партійний рейтинг та виправдати власну бездіяльність за попередні роки навряд чи допоможе цим депутаткам, а нарватися на звинувачення в порушенні свободи віросповідання вони можуть.

Я ніколи не був прихильником підгорецьких отців. В № 16 нашого вісника ще від 18 листопада 2008 року ми розмістили різко критичну статтю проти можливого розколу УГКЦ та проти підгорецьких отців під назвою «Обережно: вовки в овечих шкурах!»

Проте те, що мало місце в Дрогобичі 19 листопада, показує, що політики намагаються лізти, де їм не слід – у церковні справи. Дрогобицькі депутати мали сміливість невідомо з якою метою виступити проти Ордену святого Василія Великого, а це не може не викликати обурення в кожного, хто знає про заслуги отців-василіян як до війни, так і в радянський час, і в час незалежної України. Дивно, чому не приймалися подібні заяви проти свідків Єгови, яких сектантами визнають не лише православні чи греко-католики, але і п’ятидесятники, і баптисти, і інші протестантські деномінації. Хоча з іншої сторони я не маю нічого проти і цих людей, нехай собі вірять, щоб лише інших не спокушували.

Дрогобицькі депутати забули, що Ватикан ще остаточно не висловився про так званих «підгорецьких отців», а наш папа Бенедикт XVI проводить дуже обережну і мудру політику в цих питаннях, а не рубає з плеча, як це хотіли б робити деякі дрогобицькі депутати та священики, які за СРСР були православними. Так, в журналі «Католицький вісник» № 19 від 18 жовтня 2009 року в статті «До діалогу готові» читаємо: «Папа Бенедикт XVI сформував ватиканську делегацію, яка проводитиме теологічний діалог із представниками так званого традиціоналістського Священицького братства святого Пія Х (FSSPX). … Діалог, який розпочався в середині жовтня, має на меті (хоча нині ніхто не може сказати, коли саме це станеться) повернути до повного сопричастя зі Святим Престолом рух FSSPX, засновником якого був архієпископ Марсель Лефевр». А в тому ж виданні за 15 листопада 2009 року (№ 21) в статті «Англіканці: двері відчинено» читаємо: «20 жовтня 2009 року у Ватикані було оприлюднено інформативну Ноту Конгрегації віровчення щодо запровадження інституту персональних ординарі атів для англіканців, ячкі приєднуються до Католицької Церкви. … Як сказано в ноті, Апостольською Конституцією Святійший Отець впроваджує спеціальну канонічну структуру екстериторіальних Персональних Ординаріатів, яка дозволить англіканцям увійти у повну єдність із Католицькою Церквою, одночасно зберігаючи свою особливу літургійну та духовну спадщину». До речі, тим, хто хоче не патякати, а дійсно щось знати про життя Католицької Церкви, а не лише її маленької частинки в Дрогобичі, раджу почитати цікаві матеріали на сайті римо-католиків України http://kairos-visnyk.livejournal.com– можливо хтось і змінить свої позиції. Бо якщо лефевристи, яких теж так нещадно критикували (в тім і в Дрогобичі), якщо і англіканці навернуться в лоно Католицької Церкви, то навіщо виштовхувати з цього лона тих, хто вважає себе греко-католиками? Питання більш ніж риторичне.

Повертаючись до «підгорецьких отців» у Дрогобичі, хочеться зазначити, що ця маленька спільнота не може становити жодної загрози для офіційної церкви, яка, на жаль, показала себе не з найкращої сторони, звертаючись то до міліції, то лобіюючи це питання через депутатів, а навіть звертаючись до нас з проханням вилучити одну інформацію з сайту (і це при тому, що на одну цю критичну замітку в нас припадає понад кілька десятків позитивних публікацій про діяльність СДЄ). Дійсно, закони нашої держави не забороняють вірити чи не вірити, люди, прихильні  до василіан і які ходять то до церкви святих Петра та Павла в Дрогобичі, то до каплиці «підгорецьких отців», роблять це, бо кажуть, що лише там можуть молитися в Дусі Святому і ніхто не вправі заборонити їм це робити. Видно в них є якісь вагомі причини чи застереження стосовно діючих ієрархів і шкода, що з такими людьми ніхто й не хотів розмовляти, а зразу їм приклеїли якісь ярлики – щось дуже то починає нагадувати радянські часи.

А на завершення, щоб мене ніхто не міг звинуватити в якійсь заангажованості (ще раз повторюю, що належу до традиційної церкви), хочу, щоб як представники «підгорецьких отців», так і офіційної УГКЦ частіше зверталися до Біблії – там пише чорним по білому: «Відступіться від цих людей, і занехайте їх! Бо коли від людей оця рада чи справа ця буде – розпадеться вона. А коли те від Бога, то того зруйнувати не зможете, щоб випадком не стати і вам богоборцями!» (Дії святих апостолів, глава 5, вірші 38 – 39). Гадаю, що мудро було б послухати в даному випадку поради фарисея Гамаліїла, аніж виявляти нездорову ревність в час, коли Ватикан не сказав остаточного рішення.

До речі, серед дрогобицьких депутатів, які голосували за це рішення, є й такі, хто в свій час сам був причетний до гонінь греко-католиків у радянські часи, такі,  хто категорично виступав проти спорудження пам’ятника папі Івану Павлу ІІ поблизу дрогобицького костела, такі, хто став віруючим лише тепер, за незалежної України, бо це стало модно та вигідно. Віддайте кесарю кесареве, а Богові Боже, дрогобицькі обранці. Свята Мати Церква сама розбереться в своїх справах, не треба робити Їй ведмежу послугу.

Андріан Марічик

По темі:«Підгорецьким монахам» відмовили у реєстрації ; Підгорецьких монахів відлучили від церкви

 

 
 
НОВИНИ  СТАТТІ Інтервю Репортаж ПДМ Архів 2008 Архів 2009 Вітання ФОТО Старий Трускавець Сучасне місто ОГОЛОШЕНЯ КОНТАКТИ Старий сайт Форум_ТВ
 
Lemky.com Каталог сайтів України