26 річниця 26 квітня

28.04.2012 | Filed under: Публікації

Аварія на Чорнобильській атомній станції стає все більшою абстракцією для молодого покоління, народженого після 26 квітня 1986 року. Та й у старших роки притуплюють пам’ять про ті страшні та спекотні дні радіації та брехні. Вже майже забули ми й не задумуємось про наслідки аварії, забруднення, ХХІ століття додало нових «хімічних» проблем природі та людині.

Та щороку 26 квітня ми все одно застановляємося, згадуємо, яким був цей день для України і для кожного з нас. А пригадується справді неймовірна спека весни 1986, якесь неприродно гаряче сонце як на кінець квітня та неприродно голубе небо, хоч довго ніхто толком нічого не знав, та було поширення з фантастичною швидкістю порад не виходити з дому, особливо дітям, проводити вологе прибирання та вішати вологу марлечку на кватирку… Більше знають, відчувають і згадують люди, які побували в ті дні в «зоні», працювали пожежниками, медиками на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Через хвороби від опромінення їх щороку стає все менше, та й тим держава ніколи не приділяла належної уваги та вдячності…

Цього року чуємо в новинах про будівництво об’єкту «Укриття» та очікування коштів Євросоюзу, сумні зустрічі та протести чорнобильців. Вечір зустрічі та пам’яті відбувся і в Трускавці в Народному домі. Всіх загиблих вшанували хвилиною мовчання. Голова громадської організації «Союз Чорнобиль» у Трускавці Володимир Стец зі сльозами на очах згадав імена трускавчан-ліквідаторів, яких уже немає серед нас, бо скосила хвороба: це Андрій Чабан, Валентина Тустанівська, Михайло Магур та Ігор Павлічко.

Сили і здоров’я жити далі попри всі труднощі та пережите побажав дружньому колективу ліквідаторів міський голова Руслан Козир. У Трускавці 76 постраждалих від аварії на ЧАЕС, 26 ліквідаторів катастрофи, чотири вдови та 19 дітей-потерпілих, – проінформувала начальник міського управління праці та соціального захисту Юстина Когут. Всім до 26-річниці аварії за розпорядженням міського голови буде виплачена допомога. Не надто багато коштів виділяється на медикаменти, та є можливість отримати путівку на санаторно-курортне лікування. Виступив та подякував трускавецьким ліквідаторам за таку гарну організованість та активність гість з Харкова Володимир Задорожний, який розповів, що 1986 був у Чорнобилі в якості вахтового начальника урядового зв’язку.

Уривок з поеми «Чорнобильська Мадонна» зачитала Олена Соляник, пісню «Журавлі» виконала Оксана Мізунська.

В кінці вечора, на жаль, невеликій кількості присутніх продемонстрували фільм «26.04. Чорнобиль. Загублений світ», який виявився досить цікавим, у формі документальної реконструкції нагадав атмосферу тих часів, пробував відповісти на запитання «Чому це сталося?» Хоча після аварії було створено до семи комісій з розслідування катастрофи, і жодна не дала вичерпної відповіді на це запитання. Фільм розповідає, що напередодні і в ніч аварії на найпотужнішій в радянській атомній системі Чорнобильській станції проводились випробування зі збільшення енергозабезпечення. В реальному режимі перевіряли, чи реактор здатен сам себе захистити в разі раптового знеструмлення, то збільшували, то зменшували потужність. В разі успіху випробувань ЧАЕС отримала б орден Леніна…Атомну бомбу пробували перетворити на нагрівач води. Та 26 квітня о першій годині 24 хвилини після півночі двома потужними вибухами реактор розірвало зсередини…8500000 людей отримали великі дози опромінення, 155 тисяч квадратних кілометрів сягнула площа забруднення…

Через рік і два місяці розпочався суд над керівним та інженерним складом станції. Та не всі дожили до нього: інженер Леонід Топтунов та два дні пережив свого начальника зміни Олександра Акімова та помер у травні 1986 року від променевої хвороби.

Іра Циган

До теми. Біль та тривоги Чорнобиля

26 квітня в читальному залі центральної бібліотеки м. Трускавця проводилася година екології «Біль та тривоги Чорнобиля». Інсталяція, яку підготували бібліотекарі відділу обслуговування Діана Боднарчук, Віра Заяць та Ірина Цимбаляк, перенесла присутніх в поспіхом покинутий людьми Чорнобиль. Підлітки-сталкери, ролі яких виконували учні 9-Б класу СШ № 1 Ольга Волчанська, Ірина Павлічко, Олег Годжик та Роман Гринаш, ніби вивчали забруднену та залишену людьми територію міста-привида.

Працівник Народного дому Борис Прохорчук прочитав власну поезію. Участь у заході також брали учні НВК “ЗСШ № 2-гімназія” Іванна Дробчак та Віктор Боднарчук. З літературою на дану тему знайомила книжкова виставка “Пропусти Чорнобиль крізь серце”.

Цим заходом його організатори хотіли наголосити, що трагедія Чорнобиля ніколи не повинна повторитися, а пам’ять про жертви ніколи не буде стерта з людської пам’яті.

Ірина Вахнич, провідний методист ЦБС м. Трускавця

(Переглядів 30 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви