Лев Грицак про люстрацію, “Нафтусю” і курортний парк

18.03.2011 | Filed under: Некатегоризовано

В жовтні відбулися місцеві вибори. У Трускавці до влади прийшли нові люди з дещо іншим баченням розвитку міста, адміністративної політики, взаємовідносин між владою та господарськими структурами міста. Лев Ярославович Грицак, хоча і відійшов від влади, однак не залишився байдужим до всіх цих проблем, до нововведень, які пропонує новий голова та його команда. З приводу цього і ведемо розмову з двічі міським головою Трускавця Левом Ярославовичем Грицаком.

– Леве Ярославовичу, минуло сто днів керівництва нової міської влади і стільки ж днів Вашої нової іпостасі на посаді керівника санаторію “Карпати”. Як Вам працюється і живеться, чи вважаєте Ви своє необрання поразкою на виборах?

– Я не вважаю, що одержав поразку на виборах. Ті півтора сотні голосів, що  недобрав, були результатом застосування нових, дозволених і не дозволених технологій моїх конкурентів, були помилки і недопрацювання мого виборчого штабу і мої особисті, була зрада. Я, намагаючись до кінця належно виконувати обов’язки міського голови перед виборцями, особисто досить пізно включився у виборчу кампанію. Але відставання тільки на півтора сотні голосів, враховуючи той обов’язковий негатив, що протягом двох каденцій заробив би кожний міський голова, заспокоює мене, що я не дарма згаяв час, що значна частина трускавчан оцінює позитивно мою діяльність.

Живеться і працюється мені в даний час краще і легше. Значно менше виливають на мене незаслуженого бруду, а я свідомо не читаю опозиційну пресу, щоб зберегти здоров’я, воно ще придасться. Люди кажуть, що я помолодшав з вигляду. Надіявся, що на новій роботі буде більше вільного часу, але помилився. Працюю і по вихідних днях, займаюся інноваціями, намагаюсь підтримувати соціальну справедливість у санаторії “Карпати”. Не забуваю і громадську діяльність та доброчинність.

– А як ви ставитесь до нової влади, напрямків її роботи?

– До влади ставлюсь добре, коли звертаються – намагаюсь допомогти. Владу треба поважати. Розумію, як непросто щось добре зробити, коли немає коштів, попробував цього. Грошей ніколи не буває достатньо, тому не суджу, що вже зроблено. Та й за сто днів неможливо показати зроблене. Хоча деякі речі, що зроблені, я б робив по-іншому.

– Ви маєте на увазі шум навколо курортного парку?

– І парк в тому числі. Але якщо давати оцінку в хронологічному порядку, то перше, що мене збентежило – прийняття рішення сесії міської ради по поверненню фірми-перевізника внутрішніх автобусних маршрутів, які сфальсифікували свої документи, подані для проведення тендеру і які не виконували умови договору з міською радою по перевезеннях. Це рішення було одним з перших і має корупційні ознаки. Не хотілося б, щоби з цього починала роботу нова влада.

Друге, що я не поділяю – це політика люстрації. Цей термін появився у нас, коли президентом країни став В. Ющенко. Я погоджувався з Ющенком у всьому, окрім “люстрації”, яку йому нав’язало оточення. Були звільнені десятки тисяч професіоналів, що, фактично, дало початок кризі в Україні. Боюся, щоб подібне не повторилося у Трускавці. Всіх, хто працював з Грицаком, звільняють незалежно від заслуг і професійних якостей. Зрозуміло, для чого це робиться, але чи покращить це роботу міської ради в умовах кадрового голоду?

– Вам докоряють, що Ви нічого не зробили для реконструкції курортного парку, а використовували його тільки для особистої користі від встановленої реклами…

– Мене постійно в чомусь звинувачували, дехто говорив, що я взагалі нічого не зробив, тоді я їх скеровував до церкви святого Миколая, до пам’ятника “Ісус і самарянка”, щоб подивились і помолились. З Києва не видно було, що зроблено в Трускавці і в тому числі для курортного парку, а запитати нема в кого, профі-працівники відкинуті. Тож скажу сам.

Попри все, що робилося у місті, не був забутий і курортний парк. Була виготовлена проектно-кошторисна документація на реконструкцію парку, проведена її державна експертиза.  На це пішло багато зусиль, часу і коштів. Керівництво міста з часом дізнається, що всі роботи, які виконуються за кошти міського бюджету, повинні пройти через цю процедуру. Вже по новій документації були проведені роботи по заміні паркових світильників та електромереж, що їх живлять, відремонтовано частково ливневу каналізацію, реконструйовано квіткові клумби у партерній частині, проведено інвентаризацію насаджень, відремонтовано доріжки у верхній частині парку і освітлення, реконструйовано пам’ятник А. Міцкевичу і площу, де він встановлений, замінено біля півтори сотні дерев`яних лавок на ковані, замінено урни для сміття. За мої особисті кошти відновлено скульптуру Матері Божої, зруйновану комуністичним режимом. ЗАТ “Трускавецькурорт” відновив згідно договору надкаптажну споруду джерела “Едвард”. Були реконструйовані сходи до парку від санаторію “Весна” із застосуванням шліфованого і полірованого граніту, фонтаном, замощено бруківкою площу Незалежності та бульвар Ю. Дрогобича, що прилягають до партерної частини парку. Виготовлено проект “Хресної Дороги”.

Є що робити і для нової влади. Хай Бог допоможе зробити стільки ж, або хоча б суттєву частину від того.

Що стосується реклами. До мене реклама в Трускавці практично не приносила коштів у міський бюджет. Ми створили філію по рекламі у КП “Наше місто”. Це фактично єдина філія, яка була прибутковою і підтримувала фінансово комунальне підприємство, а із створенням КП “Парк курортний” рекламу в парку передали цьому підприємству, що покращувало його фінансове становище, а відповідно і утримання парку.

– То чому ж сьогодні влада хоче ліквідувати рекламу у парку, невже влада не бачить вигоди?

– Я передбачаю, що невдовзі після того, як повикидають призматрони, сіті-лайти та цілком сучасні і естетичні інші рекламні конструкції, то появляться кілька дорогих світлодіодних табло, до власників яких буде стояти довга черга замовників на розміщення реклами. Власникам цих табло створяться ідеальні умови для одержання вигоди, але постраждають багато сьогоднішніх підприємців. І різко зростуть ціни на розміщення реклами. До мене в минулому зверталися бізнесмени з такою пропозицією, але я вважав, що не маю права таке робити. Тому гадаю, що це є недобросовісний комерційний проект.

– А Ви не вважаєте, що реклама, торгівля, художники, музиканти порушують законодавство про охорону мінеральних джерел у курортному парку?

– Реклама – ні, торгівля порушує. Я з цим явищем боровся за допомогою міліції. Вважав, що на той час не було доцільним виділяти кошти з міського бюджету на фінансування охоронної фірми Проте дозволяли продавати у парку морозиво, воду – це для комфорту відпочиваючих. Обласне управління екології дало нам дозвіл на роботу в парку виставок-продажу художників. Дозволяв я і навіть заохочував виступи місцевих і заїжджих художніх колективів і музикантів, підтримували старі традиції “співочого Трускавця”. Хто бував на теплих курортах, то бачив, що набережні являються місцями скупчення відпочивальників, де їм пропонуються власне такі атракції. Традиційно в парку проводилися свята і фестивалі.

Якщо говорити про екологію парку, то в першу чергу треба ліквідувати забруднення родовища “Нафтусі” по вулиці І. Франка. Це мало б зробити ЗАТ “Трускавецькурорт”, оскільки саме воно має ліцензію на видобуток мінеральної води і зобов’язано проводити охоронні заходи родовища згідно умов до цієї ж ліцензії.

– Кажуть, що попередня влада дала дозвіл на буріння нової свердловини в курортному парку.

– У нас завжди були майстри запускати плітки, які б компрометували мене. Я коли почув, що міський голова і його заступник висловилися з подібним трактуванням, то дуже обурився, адже я, коли був міським головою, власне і заборонив бурити нову свердловину з екологічних міркувань. Про це я неодноразово пояснював у передвиборчій кампанії, чому я непідходящий мер для ЗАТ “Трускавецькурорт”.

Про дозвіл на буріння ЗАТ звернулось вперше у 2010 році. Однак не маючи достовірної інформації по наявних свердловинах і підозрюючи щось неладне, ми своїм листом скерували їх одержати спочатку дозволи міністерств, визначених Законом України “Про надра”. Це давало нам час вивчити ситуацію до того, як дати відповідь про згоду чи відмову органу місцевого самоврядування на буріння нової свердловини.

І ось через деякий час після цього до мене, тоді міського голови, заходить тодішній начальник фірми “Укргеокаптажмінвод” Надала Б. С. з листом, підписаним генеральним директором ЗАТ “Трускавецькурорт”, де повторно просять дати дозвіл на буріння нової свердловини 68-РГД та тампонаж старої 68-РГ, що знаходяться в першій санітарній зоні родовища “Нафтуся” у курортному парку.

“Укргеокаптажмінвод” – це фірма, яка за оплату проводить бурові роботи, досліджує запаси мінвод та інше і зацікавлена в одержанні замовлень на такі роботи від ЗАТ «Трускавецькурорт». Очевидно, що другий лист про дозвіл на буріння вони і підготували, а генеральний директор ЗАТ «Трускавецькурорт» його підписав, не очікуючи, що надає цим інформацію міській владі, яка вплине на прийняття рішення не давати дозвіл на буріння.

–     Що ж в тому листі такого було?

–     В листі описувалось, що встановлений час експлуатації свердловини 68 РГ – 25 років – закінчився. Вода зі свердловини використовувалась для розведення мінеральної ропи. Глибина свердловини 320 метрів. Зменшення концентрації води, бактеріальне забруднення і те, що в обсадних трубах заклинило погружний насос, свідчить про зсув земляних пород, пошкодження герметизації обсадних труб.

Тобто, проходячи від поверхні землі до глибини 320 метрів, свердловина проходить кілька водоносних горизонтів, в тому числі горизонт води «Нафтуся», поверхневі ґрунти, інфільтровані каналізаційними водами ( адже через парк проходить і фекальна каналізація). Розгерметизація свердловини загрожує бактеріальному забрудненню води «Нафтуся».

Тому моєю відповіддю на другий лист була вказівка негайно тампонувати стару свердловину 68 РГ, щоб не продовжувати бактеріально забруднювати «Нафтусю», і заборона робити нову свердловину 68 РГД (дубль) доля якої могла б повторити свою попередницю, екологічно негативно вплинувши на основне наше багатство – «Нафтусю».

Тому новій владі треба не шукати виправдання своїй бездіяльності, а, може, і сприяння екопорушенням, а прийняти негайні міри по контролю за екологічною ситуацією в першій охоронній зоні родовища «Нафтуся». І хоч на сьогодні КП «ГГРЕС», яке колись було створене, не працює, але його колишній керівник працює в міській раді, і вищевказана переписка зберігається. Він це підтвердив мені в особистій розмові та обіцяв знайти і дати мені копії, хоча вони десь є і в моїх архівах.

–     То бурові роботи припинено?

–     Ніби так. Цим займаються депутат обласної ради Олексій Балицький та деякі депутати міської ради. Я радий, що трускавецька громада має таких відповідальних і принципових депутатів, яким небайдужа доля Трускавця. Страшно уявити катастрофу Трускавця без «Нафтусі».

Роботи ніби то припинені, але бурильний станок на автомобілі з знятими номерами і далі стоїть в першій санітарній зоні курортного парку в калюжах бурового розчину. А екологічні служби і правоохоронні органи мовчать. Робить вигляд, що її це не стосується, і міська рада, воюючи з «вітряками» – художниками, акордеоністами, тур фірмами, рекламодавцями…

–     А що Ви можете сказати про скорочення шкільної мережі, наміри перенести Будинок учнівської творчості?

–     Попередній міській владі вдалося підняти рівень шкільної та позашкільної освіти на один з кращих в області. На нашій базі робили міжобласні семінари. Ми зробили чи не найкращий в Україні плавальний басейн, де мають можливість плавати на уроках фізкультури учні всіх шкіл, а також безкоштовно навчаються плаванню діти в секціях. Будинок учнівської творчості за обсягом роботи перший в області. Позашкільна освіта за охопленням дітей також на першому місті на Львівщині. Я вдячний за це завідуючому відділом освіти Оресту Лобику і його підлеглим. Шкода, що його «викидають на вулицю», вже попросили, щоб написав заяву на звільнення. Але, впевнений, що його потенціал дасть плоди в іншому місці, хотілось би, що у нашому Трускавці. Я категорично проти і переселення БУТ і закриття третьої школи, бо це порушить ту позитивну рівновагу, що встановилась в освіті міста. На освіті не можна економити, в неї треба вкладати.

–     У вівторок, 15 березня, на сесії Трускавецької міської ради було надано дозвіл на відвод землі для ЗАТ «Трускавецькурорт» в курортному парку, де згоріла колишня більярдна. Як Ви це оцінюєте?

–     Моя особиста позиція була і залишається такою, що парк з родовищем «Нафтуся» повинен належати трускавецькій громаді. І я горджуся тим, що протягом мого перебування на посаді міського голови не було задоволено забаганки власників ЗАТу прихопити ще й землі в курортному парку. Більярдна, або друга назва дептак, була збудована ще за часів Польщі і прийшла в непридатність через безгосподарність. Я намагався відновити її, так як вона мала цікаву історичну архітектуру в своєрідному трускавецькому стилі. Так як «Трускавецькурорт» заявляв, що дептак є їхньою власністю, повіривши на слово, я ставив питання перед ними відремонтувати дерев’яну конструкцію. Проте керівництво ЗАТу чомусь не спішило робити, і напівзруйнований об’єкт робив непривабливим місце в парку. Я почав сумніватися, чи мають затівці документи на право власності на цей об’єкт. На мій запит таких документів не було представлено, і я вирішив відремонтувати споруду силами міської ради. Був виготовлений проект, що увійшов як складова до загального проекту реконструкції парку. Фактично скопійовані всі існуючі дерев’яні конструкції. Вже і знайшли фірму, яка б взялася за реконструкцію дептака. Проте ми не мали документів на право власності і подали для узаконення власності міської ради в суд. В суді ЗАТ не представив документів на власність, але, мабуть, мав більш вагомі аргументи і виграв суд. Об’єкт і далі муляв очі без господарським ставленням до себе. А однієї дощової ночі він майже повністю згорів. Що це був підпал, сумніву немає. Кому це було вигідно, можна тільки здогадуватись. Відведення землі для ЗАТу відкриває їм можливості для будівництва і остаточної ліквідації історичної пам’ятки. І було б півбіди, якщо б вони запросили в міській раді проект та відновили дептак, можливо. Це було б навіть добре. Однак я впевнений, що будівництво нового об’єкт піде в зовсім іншому, комерційному напрямку. Колись там виступали колективи художньої самодіяльності, а зараз влада забороняє навіть це, що на руку затівцям. На тому місці збудують щось, що давало б прибутки, місце підходяще, а щодо дозволеної діяльності в першій санітарній зоні, то знайдуть ще аргументи, у них їх багато.

–     Виступаючи на сесії, голова наглядової ради ЗАТ «Трускавецькурорт» Павло Якубенко розповідав, що до нього підходили люди від Вас, щоб погодити зменшення території курортного парку, а залишок поділити між ними і Вами…

–     Я чув про це висловлювання, але не маю стенограми і тому не можу висловити своє обурення зі всією різкістю. До пліток я вже звик, але ніколи не подумав би, що їх може розповсюджувати така поважна людина. Десь біля року назад до мене з натяком про те, що треба навести порядок із невідповідністю землі в парку, звертались працівники управління екології. Я не міг второпати, що вони хочуть. Я сказав, що міська рада не приймала жодних змін щодо території парку, і ми готові прийняти будь-які перевірки. В доповнення до цього тепер маємо ще й таку заяву. Це явна неправда. Якщо пан Якубенко сказав, що до нього підходили люди від Грицака з питанням переділити парк, то хай назве цих людей. Тоді буде ясно, чи це люди від Грицака, і чи таке взагалі було. По всіх питаннях взаємовідносин міської ради і ЗАТ «Трускавецькурорт» з п. Якубенком я завжди сам вів переговори. Мабуть, моє щастя, що він не заявив, що я особисто просив його переділити парк. Я дві каденції боронив цю землю і від ЗАТу, і від інших. Це відплата за мою незговірливість і локшина молодим депутатам для того, щоб підтримали рішення про виділення землі в парку для ЗАТ «Трускавецькурорт». І це спрацювало – з другої спроби набрали необхідну кількість голосів. Спрацював досвід бувалого партійного функціонера і відсутність досвіду молодих депутатів. Грицак в сьогоднішньому статусі не в змозі стояти на перешкоді приватизації курортного парку, і давно намічений процес розпочався. Побачимо, що буде далі, трускавчани.

–     Дякую, Леве Ярославовичу, за інтерв’ю, всього Вам найкращого.

–     Всього найкращого і Вам, Вашим читачам та новообраній міській раді.

Розмовляв Андрій Говіщак

(Переглядів 84 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви