Польща-Україна: кроки назустріч

05.11.2014 | Filed under: Публікації

Завдяки польській громадській організації «Ближче один до одного» з села Кальнікув, ґміни Стубно у Підкарпатському воєводстві (Жешув) представники 7 громадських організацій  із 4 областей України взяли участь у  міжнародному проекті «Крок за кроком до громадської активності».

Метою Проекту, що реалізовується за сприяння Фундації Суспільних Ініціатив, є ресурсна  підтримка українських громадських організацій через модульне системне навчання, організації робочих зустрічей із представниками польських неурядових інституцій воєводства, представлення польського досвіду в сфері місцевих та міжнародних партнерств у галузі освіти, культури й спорту, туризму, збереження довкілля, розвитку підприємницьких ініціатив тощо.

Перший цикл проекту відбувся у місті Перемишлі 15-21 жовтня, під час якого українські учасники пройшли навчальні курси за темами: «Роль і можливості громадської організації у сфері активізації місцевих спільнот»  (співпраця НУО з органами влади й місцевими громадами,  реалізація своїх завдань та статутних цілей),  «Співпраця громадських організацій із соціальними партнерами, в тому числі з місцевими органами влади та бізнесу» ( практичні приклади  різних форм партнерств, фінансової і нефінансової співпраці: НУО-ОМС-бізнес-структури, модератор Пьотр Бучка) та «Пошук коштів на суспільні ініціативи» (отримання фінансування суспільно-корисних проектів, збір коштів, корпоративне фінансування  ініціатив польських  НУО тощо).

Були цікаві та надзвичайно корисні зустрічі, поїздки до визначних місць воєводства, центрів впровадження проектів громадських організацій, агенцій регіонального розвитку і т.п.  Представники Асоціації «Нові Горизонти» домовилися з польськими партнерами про спільні проекти. Два таких проекти вже сьогодні направлені на розгляд європейських авторитетних донорів. Однак, про  все за чергою.

Лідерки ГО «Ближче один до одного» (в Польщі ГО зветься Stowarzyszenie) панни Барбара Гродецька та Рената Сидорів, надзвичайно привітні та енергійні жінки, заздалегідь надіслали запрошеним представникам українських НУО гармонограми, – програми візитів. Це дозволило кожному з учасників спланувати не лише свій час але й визначитися із пріоритетами щодо участі у пропонованих польськими партнерами заходах. А їх, заходів, було чимало. Однак розповім лише головне. І те, що особисто вніс до власної скарбнички досвіду, вмінь та знання.

Що насправді зацікавило та приємно вразило в діяльності польських НУО? Спочатку невелика статистика. В Польщі нараховується понад 72 тисячі неурядових організацій та 11 тисяч різних фундацій, зокрема, у Підкарпатському воєводстві відповідно 4500 та 200. Вважається що від 25 до 40 відсотків НУО є пасивними.

Як же фінансуються громадські ініціативи? По Польщі: 42% – кошти від влади, 17% – спонсорські, 17%- членські внески, у воєводстві: 69% – внески НУО, 46%- влада, 30%- спонсори. І, увага (!) 1% сплачують ВСІ поляки,- як відрахування від податків. Зрозуміло, що ця сума є невеликою для малих ґмін і астрономічною для міст та великих гмін. Тобто все суспільство підтримує «на плаву» 3 сектор Польщі. А ще поляки мають, як кажуть «туза в рукаві». Це фінансування від структур Європейського Союзу. Воно досить значне. Ось лише декілька прикладів.  Модератор Катерина Рудковська, талановита молода жінка, яка пройшла піврічне стажування у Грузії (чудово володіє англійською) розповіла про проект фінансування Світовим банком 500 ґмін, тобто підтримано кожну п’яту гміну ( їх у Польщі 2500). Грантова підтримка донорами  громадських ініціатив дозволила створити в Кальнікуві (Kalników) народний театр, відремонтувати велику світлицю  де проводяться заходи для різного віку: дітей і молодих людей, батьків і літніх людей, заняття в другій половині дня для жителів, семінарів, народного театру, мистецтва, журналістики, ремесел та комп’ютерних курсів.  А ще – конкурси та виставки, курси  польської та української кулінарії, спортивні ігри та змагання тощо.  До речі, із 160 гмін у воєводстві  50% отримали гранти від різних донорів. Публічне звітування за цільове використання цих коштів є обов’язковим. Що не можна сказати про наші реалії. Ось із рук одіозного секретаря міськради Дрогобича  добродія Тараса Метика якусь винагороду, диплом Всеукраїнської програми “Золоті руки України” (пам’ятаєте ющенківське «Ці руки ніколи не крали»? – О.М.) отримує екс-мер міста добродій Лужецький. Він зараз є очільником нібито громадської організації «Інститут розвитку міста». Та вже другий рік поспіль добродій Лужецький не звітується за отриманий від Посольства США в Україні досить великий грант – понад 80 тисяч доларів США. Для здійснення реконструкції унікальної церкви св. Юра. Ці владці добре усвідомлюють, що порушують закон про громадські організації, але і надалі продовжують жити у системі радянських координат стосунків: Я начальник – ти дурак, ти начальник – я дурак. Допоки?

Приємно вразив проект заохочення безробітних у Польщі до підприємництва: команді, яка організовується з 5 осіб надається безповоротний грант на 100 тисяч євро, – по 20 тисяч кожному для відкриття спільної справи. Ми бачили такі: перукарню, бар-кафе. При цьому до команди можна включити фахівця, який допоможе «розкрутити» той чи інший бізнес.

Не «спить» і влада. У кожній ґміні (!) є як мінімум двоє підготовлених працівників-управлінців, що займаються виключно фандрейзінгом (пошуком фінансів) та написанням проектів до фінансових структур ЄС, міжнародних донорів. При цьому вони включають у свої проекти місцеві та регіональні НУО. Позаяк наполегливі лідери польських громадських організацій добилися наступного. Кожна ґміна  має обов’язковий план співпраці з НУО, його відсутність карається за відповідним законом. Якість цих планів не примарна, – всі вони розробляються прозоро і приймаються як місцеві регуляторні акти до 31 грудня щорічно. Тепер це плани співпраці на тривалий період: від 2 до 5 років. Щорічно у бюджетах гмін є кошти на тематичні конкурси для місцевих громадських товариств – Stowarzyszenie. Ці бюджети є абсолютно доступними для кожного мешканця та прозорими в частині їх ефективного та цільового використання.

Перший бюджет ЄС для підтримки польських НУО був засвоєний у 2004-2006 роках,  до цього ще були доступні  й  інші європейські кошти, які називали “передвступні” (przedakcesyjne). Зараз Польща завершує користуватися  другим бюджетом ЄС, що був затверджений на 2007-2014 роки. З 2015 року ЄС надасть для використання вже третій підтримуючий бюджет. Чому це сталося в Польщі? Відповідь проста: там гроші донорів не крадуть ані владні структури ані громадські товариства. Тобто є велика довіра донорів. Чого, на жаль, не можу сказати про наші українські реалії. Ми сьогодні говоримо про ініціювання місцевого самоврядування, передачі великих повноважень, в тому числі й фінансових, на місця. Але не провадимо в цьому напрямку жодних реформ. У сусідній доброзичливій  Польщі все навпаки: від гасел відмовилися і займаються справами, позаяк фінансування проектів з ЄС суттєво  прискорило розвиток місцевого самоврядування. Ось ще один позитивний наслідок членства Польщі у Євросоюзі.

Досить прагматична польська влада зрозуміла, що краще, аніж члени територіальних громад, ніхто не знає про проблеми на місцях. Тому й плани співпраці й стратегії розвитку територій складаються у тісній співпраці з громадськими експертами. Це дозволяє не лише забезпечити їх фаховість, але й створити засади корпоративної відповідальності НУО та ОМС за якість життя громад- малих та великих. На жаль, у моїй країні громадські ініціативи поки що сприймаються владцями як пряма загроза їх довготривалому неефективному, непрозорому та досить персонально прибутковому владарюванню. Мусимо, знаючи і застосовуючи досвід наших добрих польських партнерів, докорінно змінити цю ситуацію. Зокрема, й через вибори, що відбулися та вибори місцевої влади, які, найвірогідніше, відбудуться навесні 2015 року.

Не буду втомлювати читача надміром інформації. Особисті відчуття від почутого та побаченого, як келих рідкісного вина, що п’ється поволі, малими ковтками, аби відчути його надзвичайний букет…

Тож залишаю за собою другу частину оповіді про цей надзвичайно цікавий проект, у який ми, українські учасники, потрапили з доброї волі наших польських партнерів, тепер, без перебільшення, друзів. Йтиметься про цікаві  освітянські проекти, зокрема дошкільного виховання, громадської школи, досвіду агенцій регіонального розвитку Перемишля та Жешува. І, насамкінець, чудесного фольклорного фестивалю у Кальнікуві, який зібрав не лише громаду але високопоставлених гостей.  Друга сесія проекту відбудеться в Польщі 15-20 листопада. Тож до нової зустрічі.

З побажанням всіляких гараздів, учасник  міжнародного проекту «Крок за кроком до громадської активності» Stowarzyszenie «Ближче один до одного»  Олександр Магльона, президент Асоціації «Нові Горизонти»

 На світлинах: робочі моменти. Зокрема, перед учасниками Проекту виступає сенатор пан Анджей Матусєвич.  Контактна інформація: Асоціація «Нові Горизонти» , вул. Трускавецька, 71. м. Дрогобич, а/с 7, 82100, Львівська обл. тел./факс + 38 03244 35762, е-мейл: magliona@ukrpost.ua

(Переглядів 169 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви