Збори на Івасюка. Підвищення тарифів. Чому збиткова має бути громада?

23.03.2012 | Filed under: Публікації

В суботу, 17 березня, на вулиці Івасюка, між будинками №3 і №5 відбулася знакова подія, можна сказати, паросток зародження громадянського суспільства. Трускавчани зібралися на відкритому повітрі на збори з приводу обговорення підвищення тарифів на квартплату. Оце було справжнє громадське слухання, а не те, що влада організовувала в десятій ранку в Народному домі. По-перше, громадян зібралося досить багато – в хрущовках на Івасюка мешкають, в основному пенсіонери, а це завжди досить активні люди, було багато й молоді, керівник громадської організації «Опора» Євген Бродзінський, запрошені юристи. Так, не все ще проходило толерантно, не завжди вдавалося почути і вислухати виступаючого. Але як на досить стихійне зібрання з болючого питання прозвучало багато конструктиву, трускавчани досить ретельно вивчили рішення виконкому про підвищення тарифів, проаналізували всі статті витрат – люди вчитуються і хочуть знати, за що їх змушують платити. І було прийнято фінальне звернення до міського голови.

Представники влади, які прийшли на зустріч, – депутати, комунальники на чолі з заступником міського голови Петром Нестерівським, – за дві години спілкування не продемонстрували готовності і вміння відкритого діалогу з громадою на її території. Чиновники так і не дали відповіді на просте запитання: ЧОМУ тариф на квартплату підняли в три рази? Віддувався за всіх, в основному, представник КП «Трускавецьжитло» Мирослав Мицько. Аргументи звучали традиційні: тариф не піднімався давно, зросла вартість матеріалів, енергоносії, мінімальна заробітна плата, тому, щоб підприємство не було збитковим, потрібно підвищувати тариф.

Та ні пан Мирослав, ні Петро Нестерівський не дали відповіді на запитання пенсіонерів: чому ми маємо бути збитковими? З цими тарифами – замість 84 коп. за метр квадратний, в новому тарифі для будинків на Івасюка стало 2 гривні 33 коп. за квадратний метр – на хліб не вистачить, а ви говорите про підвищення зарплати на комунальному підприємстві. У нас в більшості пенсія 800 гривень, а за всі комунальні послуги – квартплату, тепло, воду – приходить платіжок на 500-600 гривень. Звідки платити? А багато працюючих трускавчан по санаторіях зараз переведені на неповну ставку – 0,5 чи 0,75 від окладу, то чому за їх рахунок ще має покращуватися фінансово-господарська ситуація комунальних підприємств?

Заступник міського голови Петро Нестеріський назвав все це передвиборчим піаром: «Чути вже, що скоро вибори, почалися акції, виступи…», а трускавчанам з недостатнім доходом порадив звернутися…за субсидіями. Та люди зібралися не тому, що скоро вибори, і покликала під прапори та інша політична сила, а тому, що громадянам нахабно залізли в кишеню. Коли почалися запитання безпосередньо по складових квартплати, конкретні, без емоцій, влада взагалі відійшла в бік, демонструючи, що тут нема з ким говорити.

А запитання були чіткі: чому в квартплату зараховано прибирання величезних прибудинкових територій, не закріплених за будинком? Аварійно-диспетчерська служба взагалі не входить в перелік житлово-комунальних послуг, чому її вписали, і вона досить дорого коштуватиме трускавчанам? Та банальні лампочки електричного освітлення мешканці роками міняють самостійно, а це також тепер включено в квартплату! Громадяни вилили всі свої жалі: записано прибирання підвалів, а хто і коли прибирав підвали? коли робили ремонт на сходових клітках? Тому що справді найболючішим у підвищенні комунальних послуг є невидимість (чи відсутність?) цих самих послуг! Робота комунальників в цьому плані гірша за працю бравих міліціонерів з відомого радянського фільму: і на перший погляд «как-будто не видна», і на другий також. І за квартплату надається якраз найменш матеріальна і химерна послуга. Якщо тепло в опалювальний період все-таки подається, вода по годинах, але ллється, то до обслуговування житла і прибудинкових територій найбільше запитань: що реально робиться за кошти, які дисципліновані трускавчани, пенсіонери сплачують?

Депутат на цьому виборчому окрузі Андрій Кульчинський закликав людей створювати об’єднання співвласників багатоквартирних будинків – ОСББ. Точніше, навіть не створювати, а вступати, бо він уже все створив! На зауваження юриста Миколи Пилипіва, що ОСББ створено незаконно, не було загальних зборів мешканців будинку, Андрій Богданович відповів: «Йдіть в суд, докажіть. Я був у кожній квартирі.» «У мене не були» – слабо пробувала заперечити старша жіночка. «Я знайду Ваш підпис», – впевнено і це парирував депутат.

Андрій Кульчинський переконував, що створення ОСББ навіть дасть змогу знизити тарифи, але платити повинні всі до одного мешканці будинку. Кожен будинок буде мати окремий рахунок в «Брокбізнесбанку», і кошти витрачатимуться лише адресно на цей будинок. Як приклад вдалого господарювання Андрій Богданович наводив ОСББ у нещодавно збудованому будинку на Івасюка, 10… Але мешканці Івасюка, 3,5,7, більшістю висловилися проти передачі на баланс ОСББ старих, без капітального ремонту хрущовок – це вигідно лише владі. Спекатися проблемних будинків, потім казати: робіть, що хочете, господарюйте, ви ж ОСББ!

Правозахисник зі Львова Теодор Дяків назвав рішення №23Трускавецького міськвиконкому від 15 лютого 2012 року незаконним і поділився львівським досвідом оскарження в суді подібних неправомірних рішень. «Ми у Львові платимо за житло у вісім разів менше, я не розумію, як Ви можете тягнути, оплачувати все те, що вам тут понаписували», – дивувався гість зі Львова. Вихід, який бачить з патової ситуації пан Теодор: відмовитися від деяких послуг, у Львові вже 109 будинків відмовилися від «паперових, міфічних» послуг комунальників і чудово економлять на цьому, платять за квартиру в середньому 33 гривні в місяць. Фактично, що потрібно людям? Прибирання прибудинкової території (але чітко визначеної і закріпленої за будинком, а не 6000 квадратів, як у Трускавці понаписували), вивіз сміття, обслуговування димвентканалів – бо це складна і відповідальна процедура, дератизація ЗА ПОТРЕБОЮ, а не вписана постійно, ну і електроенергія в під’їзді. Представники влади все це слухати не бажали, відійшли в сторону і курили-перемовлялися. Працівник КП «Трускавецьжитло» Мирослав Мицько зауважив, що «пан Теодор вводить людей в оману».

Омана не омана, зрозуміло, що істина десь посередині. Як би там не було, але збори мешканців на Івасюка показали, що є альтернатива сліпій оплаті квитанцій комунальників, як це було роками. Бо користуючись нашою мовчазністю, нам хочуть продати не те що кота, а зеро в мішку. Тупо і найпростіше покращити діяльність комунальних підприємств за рахунок громади. Шлях виходу непростий: фактично кожен мешканець має стати активним, грамотним, свідомим трохи юристом, трохи господарником. Дивитися, як у супермаркеті, що нам записали в чеку – квитанції, не платити, за те, чого не брав, не було, не робилося, не надано. З такими свідомими громадянами нелегко буде владі однобоко і безальтернативно підвищувати тарифи, знаючи, що потім проблем-позовів не оберешся. Це клопіткий і нелегкий, але, здається, єдиний шлях. Львів’яни уже роками йдуть цією дорогою. У Трускавці іскра з’явилася. Чи розгориться полум’я залежить від нас з вами.

А на зборах мешканців вулиці Івасюка прийнято звернення до міського голови з вимогою негайно скликати засідання виконавчого комітету і переглянути тарифи в сторону зменшення, скликати з цього питання позачергову сесію. Інакше громада вдасться до пікетування міської ради та ініціації референдуму про відкликання міського голови та всього депутатського корпусу.

Іра Циган, газета «Франкова криниця Підгір’я»

(Переглядів 58 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви