Головне – потреби та фінансові можливості людей

09.05.2013 | Filed under: Публікації

У ході відзначення Великодніх свят українська християнська традиція передбачає поминання померлих. Зазвичай, у пасхальні дні відбувається масове відвідування кладовищ, де священики здійснюють відправи за померлих та освячення гробів.

Тож не варто шукати чогось дивного у тому, що напередодні Великодня про міські кладовища у місті говориться багато. Причому, ці розмови не завжди продиктовані потребою напередодні Пасхи навести на більшості цвинтарів міста елементарний порядок. Охочих узяти в руки граблі чи мітлу, щоб очистити від сміття прилеглі до цвинтарів території, не так уже й багато. Та й територія самих кладовищ у місті надто велика, щоб декілька ентузіастів могли із нею впоратися. На сьогодні маємо у місті шість цвинтарів, п’ять із яких – на балансі КП «Еко-місто», а одне – нове кладовище на Тустановичах – вважається громадським. Три кладовища – Мразницьке, у Попелях та Губицьке – мають офіційних доглядачів, які працюють у штаті КП «Еко-місто» та отримують щомісячну платню. Інші цвинтарі міста офіційних доглядачів не мають. Тож відповідно опікуватися ними мала б громада.

Проте людей це мало цікавить, як і те, хто повинен здійснювати загальний нагляд та утримувати місця поховань. У переважній більшості розмови ведуть навколо змін, які розпочала запроваджувати КП «Еко-місто» у роботу ритуальної служби. А позаяк офіційної інформації щодо організації роботи цієї важливої галузі комунальної служби міста бракує, то, зрозуміло, окремі кроки комунальників «обростають» різноманітними чутками.

Перший заступник міського голови Роман Дурбак не виключає, що частину пліток щодо змін, які запроваджуються на ринку надання ритуальних послуг Борислава, вміло поширюють зацікавлені особи, яким ці зміни не вигідні. Бо ці зміни позбавляють їх тіньових заробітків, за рахунок яких вони жили упродовж багатьох років.

– Думаю, ні для кого не відкрию таємниці, – зазначив у коментарі з цього приводу перший заступник міського голови, – що ритуальні послуги у Бориславі сьогодні надають виключно приватні структури. Комунальному підприємству «Еко-місто», яке у своєму складі має ритуальний підрозділ, залишаються хіба клопоти. Гроші заробляють приватні підприємці та окремі підприємливі особи, а «Еко-місту» залишаються лише проблеми – наведення порядку, вивезення сміття, зрізування пошкоджених дерев, утримання у належному стані під’їзних шляхів і таке інше. Це при тому, що, за Законом, займатися похоронною діяльністю можуть тільки спеціалізовані комунальні служби та комерційні структури, що підписали з ними відповідні угоди. У статті 8 Закону України «Про поховання та похоронну справу» чітко сказано, що органи місцевого самоврядування та їх виконавчі органи, в межах своєї компетенції, вирішують питання про відведення земельних ділянок для організації місць поховань, забезпечують будівництво, утримання в належному стані та охорону місць поховань, інші повноваження, передбачені цим та іншими законами».

Узгодження місць для поховання на кладовищах міста має проводитися з працівником КП «Еко-місто», який, крім того, відповідає ще й за санітарний стан місць вічного спочинку. Без цього узгодження з відповідальною особою копати могили забороняється. Також, згідно правил порядку утримання кладовищ, така територія обов’язково повинна бути обгородженою, з воротами, допоміжними будівлями, майданчиками для поховальних процесій, а також забезпечуватися водопостачанням та освітленням. Згідно норм, там мають облаштовуватися спеціальні місця для сміття, передбачається й встановлення туалету. Наскільки у Бориславі практика здійснення поховань відповідає букві закону, судити можуть самі мешканці. Проте прийшов той час, коли мешканцям треба зрозуміти, що, так чи інакше, вільні площі для поховань у місті закінчаться і доведеться думати, де ховати померлих. Головним місцем вічного спочинку для бориславців стане центральне міське кладовище у Попелях. Тому, на думку першого заступника міського голови, уже зараз потрібно клопотати перед Попелівською сільською радою про виділення додатково 10-15 гектарів землі для розширення міського кладовища.

За висловом Романа Дурбака, міська влада розпочала робити те, що виписано Законом України «Про поховання та похоронну справу», наводити порядок у галузі поховання померлих.

Перший заступник міського голови пояснив, що 2003 року Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства затвердило, а в квітні цього року відредагувало, єдину методику, яку визначає вартість надання громадянам необхідного мінімального переліку ритуальних послуг та предметів. До цього переліку урядовці відносять: оформлення договору-замовлення на проведення похорону та свідоцтва про здійснення приховання, копання могили, монтаж і демонтаж намогильних споруд і т. п. На підставі методики муніципалітети вираховують фактичну вартість таких послуг у різних населених пунктах, причому розцінки можуть бути досить різними.

За офіційними даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, середня вартість похоронів у країні складає майже 1900 грн. На першому місці в рейтингу дорожнечі стоїть Київ (3600 грн.), потім ідуть Севастополь (майже 3000 грн.) та Львівська область (3000 грн.). Найдешевше цей сумний ритуал обійдеться в Миколаївській (1050 грн.), Луганській (1182 грн.) та Вінницькій областях (1325 грн.).

За висловом пана Романа, зміни, які міська влада запроваджує у сфері ритуальних послуг, повинні суттєво полегшити клопоти та здешевити затрати, пов’язані із проводами близької людини в останню путь. Після перебудови роботи ритуальної служби КП «Еко-місто» буде надавати послуги за принципом «єдиного вікна». Для вирішення усіх питань, пов’язаних із похованням мешканцям Борислава достатньо буде звернутися у КП «Еко-місто» та оформити договір-замовлення. За попередніми підрахунками орієнтовна мінімальна вартість цієї послуги буде суттєво нижчою від середньостатистичної вартості поховання у Львівській області.

Майстер ритуальної служби КП «Еко-місто» Олег Олійник усі розмови, пов’язані з перебудовою усієї системи надання ритуальних послуг у Бориславі, називає намаганням здійняти бурю у склянці води. Причому, за цим намаганням стоять конкретні люди, які на наданні ритуальних послуг робили непогані гроші. «Вартість викопаної могили у Бориславі, – розповідає пан Олег, – складає 700 грн. На Мразницькому кладовищі це коштуватиме 750 грн. Це ті кошти, які платять люди лише за викопану могилу. Дорога до кладовища, прибирання території, косіння трави, вивезення сміття нікого не обходило. Ці роботи мало виконувати «Еко-місто», яке, до речі, ще зобов’язане щомісяця заплатити обов’язкові платежі до бюджету та виплатити зарплату доглядачам. Після внесення змін людина платитиме ті самі кошти, які платила нелегальним копачам. Різниця полягає у тому, що, оформивши договір-замовлення у ритуальній комунальній службу, кожен мешканець може бути певним, що, окрім безпосереднього копання могили, копачі виконають усі роботи, пов’язані із процедурою поховання – знімуть домовину із машини, встановлять біля могили, опустять у яму, засиплять та сформують трапецію гробу. У випадку, якщо копати могилу береться хтось інший, під час оформлення замовлення кошти на копання могили не сплачуються».

Майстер ритуальної служби також розповів, що КП «Еко-місто» має намір серйозно розширити комплекс послуг як із організації поховань, так і безпосередньо на кладовищі. На міських цвинтарях комунальники мають намір надавити послуги із встановлення надмогильних пам’ятників та малих архітектурних форм. Якісно-нового рівня організації має набути сама процедура поховання.

– Похорон – не весілля, – зазначає Олег Олійник. Тому працівники ритуальної служби повинні звести клопоти людини до мінімуму. Людина зі свідоцтвом про смерть повинна прийти до ритуальної служби, оформити договір-замовлення і на цьому для неї неприємні клопоти з організацією похоронів близької людини повинні завершитися. Міська ритуальна служба зобов’язана за помірну плату, яка у жодному випадку не повинна перевищувати розміру державної допомоги на поховання, взяти організацію похорону на себе, виконати усі пов’язані із цим роботи. Якщо у людини є бажання затратити більшу суму та поховати близьку людину із повними, якщо можна так висловитися, урочистостями, то відповідно ритуальна служба повинна забезпечити ці потреби.

Пан Олег розповів, що уже найближчим часом у місті розпочне роботу новий комунальний магазин ритуальних товарів, де їх реалізовуватимуть за доступними цінами. Для мешканців міських багатоповерхівок на території ЦМЛ на вул. Вояків ОУН-УПА планується обладнати прощальний зал, куди жителі останніх поверхів багатоповерхових будинків зможуть за бажанням перенести процедуру прощання із близькою людиною під мас похорону. У планах керівництва «Еко-міста» і виготовлення ритуальних товарів: хрестів, домовин, а також надмогильних пам’ятників.

– Зрозуміло, в один день, місяць чи навіть рік, – наголошує пан Олег, – втілити задумане складно. Для всього потрібен час, розуміння та підтримка з боку людей. І дуже сподіваємося, що бориславська громада не тільки зрозуміє, але й підтримає усі наші починання, які дадуть можливість наблизити ритуальну службу міста до потреб та реальних фінансових можливостей людей.

Петро Магур, газета «Нафтовик Борислава»

(Переглядів 95 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви