Надія Моісеєва: «Нафтуся» є стандартом у процесі розробки нових родовищ»

05.07.2013 | Filed under: Публікації

Дехто із місцевих медиків та науковців тяжко нарікає на те, що минулися вже часи ґрунтовних досліджень і великих відкриттів, котрі свого часу дали поштовх розвитку курорту. І минули не тому, що властивості та можливості усіх унікальних мінеральних вод вивчені та остаточно доведені, а тому, що після сплеску дослідницької та наукової роботи в області гідрогеології, котра проводилася на теренах нашого курорту десь на початку 1970-их до середини 1980-их, практична наукова діяльність у цій специфічній сфері як у місті, так і на теренах держави поступово зійшла нанівець. Особливо гостро цю кризу відчувають українські дослідники та й у місцевих гідрогеологів сьогодні ситуація не краща, бо за умов наукового поступу та наявності високих технологій на заваді потужній роботі стоїть матеріальна та фінансова сторона справи – вартісні дослідження. Можливо тому говорити про ідентифікацією нових родовищ в Україні і взагалі не випадає. Але про те, що це не зовсім так і спостереження за життям унікальних родовищ ведуться багато десятків років поспіль, довела відомий науковець, кандидат хімічних наук, провідний науковий співробітник Інституту геологічних наук НАМ України Надія Моісеєва, котра нещодавно із нетривалим візитом відвідала Трускавець і побувала на теренах лабораторії ГГРЕС ЗАТ «Трускавецькурорт». Докладніше говоримо з нею про те, що спонукало науковців-геологів знову завітати на родовище «Нафтусі», які дослідження мінеральних вод здійснюються в Україні та чи змінила свій склад наша унікальна нафтова вода.

– Пані Надіє, скажіть, будь-ласка, що саме привело Вас у наші краї, якими дослідженнями займаєтеся Ви сьогодні і яку роботу здійснюєте на теренах нашого курорту?

– Мета нашої нетривалої тижневої експедиції Прикарпаттям – розробка нових родовищ, ідентифікація мінеральних вод типу «Нафтуся» згідно проявів та моніторинг діючих родовищ. За досить короткий термін ми відвідали родовища мінвод у Моршині, Східниці, Сколе, Уричі, а нині ми у Трускавці. До того ж уже є перші результати наших подорожей: досить цікаве і унікальне джерело ми віднайшли в Уричі, правда поки що достеменно ми не дослідили структуру цієї води, та наявність у ній деяких унікальних сполук дає шанс віднайти щось цікаве…

– Які ще родовища в Україні можна вважати унікальними і цілющими та що насправді собою являє лікувальна мінеральна вода і як вона впливає на організм людини?

– Узагалі розмаїття вод в Україні вражає. Вдосталь їх є і на Прикарпатті, бо що таке по суті мінеральна вода – це є складні багатокомпонентні розчини, змішані у різних пропорціях із різним складом та вмістом тих чи інших компонентів. Сьогодні, щоб оперативно і досконало визначити склад та компоненти мінеральної води, необхідна не лише технічна складова – сучасні прилади, котрі можуть у досить стислий час здійснити аналіз, оцінити, так би мовити, міндози – важливий поступ людства у розвитку аналітичної хімії. Факти, доведені науковцями, свідчать про те, як помилялися науковці колись, вважаючи, що є корисні, а є шкідливі мікроелементи. Досліди американських вчених вже давно і безповоротно довели: кожен мікроелемент в організмі людини за щось відповідає, важливо було знати, яким є вплив тієї чи іншої сполуки на організм людини. Для цього вже є обґрунтоване тими ж науковцями визначення біологічно активної норми. Тобто обов’язкова наявність окремого мікроелементу чи компоненту, котрий у межах норми діє на організм людини. Більше того, організм людини здатен виявляти окремі мікроелементи та компоненти і ніби «висмикувати» їх зі складу води. Для прикладу останні дослідження тих же американських вчених (на долю котрих припадає найбільше такого роду відкриттів, бо наукова та експериментальна діяльність там фінансується найкраще) виявили, що відсутність в організмі селену провокує не лише серцево-судинні недуги, але нерідко стає причиною виникнення онкозахворювань. Через те у Фінляндії та ще у Білорусі свого часу було запроваджено так звану селенізацію населення. Також вже достеменно відомо, що відсутність хрому в організмі призводить до цукрового діабету, а тотальна відсутність літію за певних обставин може спровокувати шизофренію. А тому ті, кого турбують такі речі, можуть вдатися до профілактики для прикладу тієї ж шизофренії, бо в усім нам відомій «Поляні квасовій» вміст літію перевищує біологічну норму у 12-17 разів, що дає можливість наситити організм цим мікроелементом у досить короткий термін.

– Надіє Петрівно, а як щодо «Нафтусі»? Чиє нові ґрунтовні дослідження на тему цілющих властивостей саме цієї мінеральної води? Чи змінився з роками її склад та насиченість?

– Серед цілої низки досліджень, які проводилися останнім часом, особливо видатними, як на мене, є антиоксидантні та протиалергійні властивості «Нафтусі». Крім того саме над виявленням цих властивостей свого часу довелося попрацювати і мені. Щоб встановити і довести факт того, що трускавецька вода є могутнім детоксикантом, довелося співпрацювати із фахівцями-радіобіологами з інституту ім. Каверіна. Бо зрештою, коли «Нафтуся» справно виводила із організму людини будь-які токсини, то чому б не було спробувати вивести з організму уражених радіацією людей радіотоксини? Тож разом із радіобіологами згаданого інституту нами проводилися досліди на щурах, котрі були привезені із Чорнобильської зони. І результат виявися приголомшливим. Ми одразу запатентували це дослідження, а вже згодом час і вимоги підштовхнули нас до інших актуальних розробок.

А щодо досконалого освоєння нафтових вод, то скажу вам, що значну долю моїх досліджень складає вивчення саме мінеральної води типу «Нафтуся», як найбільш складної за своєю структурою і тому найменш вивченої. Тож напевне важливі ґрунтовні дослідження «Нафтусі» ще попереду. А от щодо складу та насиченості, то тут усе простіше: той моніторинг, котрий здійснювався нами протягом кількох останніх десятиліть (від 1972 року і до 2010) свідчить про те, що склад та насиченість вашої нафтової води практично не змінилися. Саме через те у процесі нашої діяльності, особливо під час розробки нових родовищ, за основу, як і багато років тому береться джерело 21-Н Трускавецького родовища «Нафтуся», що свідчить не тільки про якість цієї води, але й про стабільну насиченість важливими органічними сполуками та мікроелементами. Важливо і те, що усі ці роки вода Трускавецького родовища була і залишається еталоном біологічно активних мінеральних вод, такою собі сталою догмою для усіх сучасних досліджень.

– І наостанок варто було б розпитати Вас про багаторічні дослідження, втілені в книзі «Лікувальні мінеральні води типу «Нафтуся» українських Карпат і Поділля». Про що розповідається у цьому виданні і скільки часу зайняла ця робота?

 – Цю книгу після довгих років досліджень вдалося видати у співавторстві із сином, кандидатом хімічних наук, старшим науковим співробітником відділу гідрогеологічних проблем Інституту геологічних наук НАН України Андрієм Моісеєвим та під патронатом відомого вченого-гідрогеолога, директора науково-інженерного центру радіогідроекологічних полігонних досліджень, академіка НАН України В’ячеслава Шестопалова. Опрацювати та систематизувати інформацію, яку збирала упродовж кількох десятиліть, починаючи з 1972 року, вдалося десь за рік часу. Вона вийшла досить невеликим накладом, але містить інформацію, якою варто володіти не лише фахівцям гідрогеологічної справи, але й лікарям, котрі працюють на курорті та й узагалі усім небайдужим до теми лікувального фактору мінеральних вод. Тож раджу усе-таки якщо не почитати, то хоча б погортати ці матеріали для загального розвитку. Думаю – буде цікаво.

Довідка. Надія Моісеєва. Народилася в м. Одесі. Після закінчення Київського інституту легкої промисловості (хіміко-технологічний факультет) працювала в Інститутах НАН України. Область її наукових інтересів – мінеральні води, дослідження їх формування, хімічного складу та фізико-хімічних властивостей, нових бальнеологічних ефектів, ідентифікація нових родовищ, застосування мінеральних вод для населення, постраждалого внаслідок Чорнобильської аварії та інших екологічних катастроф, питання охорони родовищ. Значну частку досліджень становить вивчення мінеральних вод типу «Нафтуся». З її участю ідентифіковано понад ЗО родовищ і проявів мінеральних вод. Н. Моісеєва є Лауреатом Премії Ради Міністрів СРСР (1991 р.) за «Відкриття та підготовку до освоєння Подільської гідрогеологічної області мінеральних вод типу «Нафтуся». Має 12 авторських свідоцтв СРСР і патентів України, близько 100 наукових робіт, 5 монографій – у співавторстві.

Розмову вела Галина Шумило, газета «Трускавецькурорт»

(Переглядів 52 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви