Осип Магур: «Статус зони надзвичайної екологічної ситуації дасть можливість суттєво поліпшити екологічний і соціально-економічний стан міста»

10.04.2013 | Filed under: Публікації

Ми вже повідомляли, що зусиллями депутата-свободівця, секретаря комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації Львівської обласної ради Осипа Магура щодо вирішення наболілих проблем Борислава дали перші сподівання. Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Ірина Сех звернулася до Кабінету Міністрів із офіційним поданням щодо необхідності подолання екологічних та соціальних наслідків довготривалого видобування нафти та озокериту в м. Бориславі щодо визнання Бориславського промислового району зоною надзвичайної екологічної ситуації. Допоки у найвищих владних кабінетах Києва буде вирішуватися питання забезпечення конституційного права жителів міста на безпечне довкілля, ми попросили пана Осипа, як секретаря постійно діючої комісії Львівської обласної ради з питань екології, природних ресурсів та рекреації, детальніше зупинитися на екологічних проблемах Борислава та пояснити, що дасть місту факт визнання Бориславського нафтопромислового району зоною надзвичайної екологічної ситуації на державному рівні.

– Пане Осипе, думаю, не перебільшу, коли зазначу, що Ви чи не найбільше доклалися до того, то про Борислав заговорили на найвищому державному рівні як про місто, яке потребує невідкладної державної підтримки щодо подолання соціальних та екологічних наслідків довготривалого видобування нафти та озокериту. Чи не могли б Ви більш детально зупинитися на фактах, пов’язаних із екологічними проблемами міста, які дають підстави домагатися наданню Бориславу статусу території надзвичайної екологічної ситуації?

– Найперше мушу зазначити, що факт появи офіційного подання голови Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Ірини Сех до Кабінету Міністрів щодо визнання Бориславського промислового району зоною надзвичайної екологічної ситуації є результатом поєднання праці та спільних зусиль багатьох людей. Це і міський голова Борислава, і депутатський корпус міської ради, і багато рядових працівників апарату міської ради, які підготували це звернення для розгляду та затвердження на сесії. Переконаний, що у цьому нас готовий підтримати кожен мешканець Борислава, який живе чи не в єдиному в світі місті, розташованому в зонах нафтового та озокеритного родовищ, вплив яких позначився на всіх навколишніх екологічних системах та їх складових – атмосферному повітрі, ґрунтах, водних ресурсах, рослинному та тваринному світі. За результатами моніторингу, забруднення ґрунтів поблизу об’єктів нафтовидобувної інфраструктури передкризове. Вони забруднені міддю. цинком, кобальтом, нікелем, свинцем, кадмієм, ванадієм. Причому концентрація валових форм нікелю у 10 разів перевищує гранично допустимі норми, свинцю – у 3, міді – у 20. а вміст нафтопродуктів коливається в межах від 0.6 до 8 відсотків. Дослідження поверхневих вод річок Тисьмениці та Понерлянки. а також криниць на території міста Борислава показало, що вони є хронічно забруднені фенолами. Значне зростання вмісту фенолів у водах криниць спостерігається у період дощів і танення снігу, внаслідок вимивання цих сполук із забруднених грунтів. У такі періоди показники фенольного забруднення в середньому перевищують граничнодопустимі норми концентрації у криницях в 20-30 разів, а в річках у 40 – 45. Проведені дослідження динаміки забруднень вод фенолами вказують, що вони пов’язані з нафтоносністю району та нафтовидобутком.

– І як ці показники впливають на загальний стан захворюваності населення міста?

– На факт, що показник поширеності захворювань в м. Бориславі у розрахунку на тисячу дорослого населення, суттєво перевищує середньо обласний, я звернув увагу Ірини Сех відразу, як тільки був обраний секретарем комісії з питань екології, природних ресурсів та рекреації обласної ради. Це вже потім рішенням Львівської обласної організації ВО «Свобода» мене призначено куратором Борислава. Можливо, тоді на голову екологічної комісії облради та водночас партійного лідера свободівців Львівщини, а нині народного депутата України Ірину Сех. до певної міри, вплинув сам факт моєї стурбованості складною екологічною ситуацією, що склалася у рідному для мене місті. Мушу зазначити, що одне просто вести мову про складну екологічну ситуацію у Бориславі, зовсім інше – співставити статистичні дані нашого міста із загально обласними показниками стану захворюваності.

Коли я порівняв ці цифри, мимоволі відзначив, що якщо облрада не втрутиться у вирішення екологічних проблем Борислава, виборці нам цього не пробачать. Стан смертності населення працездатного віку в м. Бориславі є найвищим в області, найвищими в області |є також показники захворюваності на онкопатологію. Також турбує висока захворюваність на хвороби органів дихання, зокрема, бронхіальної астми. Показник на 1000 дорослого населення 6.6, а середньообласний – 4,3. Хронічний бронхіт: показник на 1000 населення – 28.5, а середньообласний – 22,8. Виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки – 24,2, а середньообласний -18,4. Висока захворюваність органів кровотворення. Не може не турбувати високий рівень дитячої інвалідності з приводу вродженої патології. За індивідуальною програмою у місті навчається майже відсоток дітей, у той час як середній показник по області – 0.3. У Бориславі спостерігається також високий рівень первинного виходу на інвалідність дорослого населення у працездатному віці.

– А яким чином чи у який спосіб дасть змогу вирішувати ці проблеми визнання Бориславського промислового району зоною надзвичайної екологічної ситуації?

– Правовий режим зони надзвичайної екологічної ситуації спрямований на запобігання людським і матеріальним втратам, відвернення загрози життю і здоров’ю громадян, а також усунення негативних наслідків надзвичайної екологічної ситуації, пов’язаних із наслідками тривалого видобування нафти та озокериту на території Борислава. Основними принципами регулювання правового режиму в зоні надзвичайної екологічної ситуації є надання пріоритету захисту життя та здоров’я людей, запровадження комплексу заходів, спрямованих на нормалізацію екологічного стану, а також забезпечення населення правдивою та достовірною інформацією про стан довкілля, можливі загрози для життя і здоров’я людей та про хід виконання заходів, спрямованих на нормалізацію екологічного стану. Правові норми, що забезпечують правовий режим зони надзвичайної екологічної ситуації, містяться в більш як 200 нормативно-правових актах різного рівня та юридичної сили – в Конституції та законах України, указах Президента України, постановах Кабінету Міністрів України, актах центральних органів виконавчої влади. При цьому найбільша регулююча роль і питома вага у відповідній сфері належить нормативно-правовим актам Кабінету Міністрів України. На практиці життя це означає, що до вирішення більшості проблем Борислава, які не вирішувалися упродовж багатьох років, долучаться центральні органи державної влади України. Кабінет Міністрів України буде виділяти кошти для вирішення наболілих міських проблем. Статус зони надзвичайної екологічної ситуації дасть можливість реалізовувати у місті державні програми, які поліпшать екологічний, а відтак і соціально-економічний стан міста. Скільки таких державних програм вдасться реалізувати у Бориславі, побачимо пізніше. Зараз важливим є факт, що усі необхідні документи щодо визнання Бориславського промислового району зоною надзвичайної екологічної ситуації пройшли процедуру розгляду і скеровані головою Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Іриною Сех до Кабінету Міністрів для прийняття рішення по суті.

– Під час кожної виборчої кампанії політики різних рангів активно експлуатують ідею надання місту статусу гірського населеного пункту. Чи не вплине визнання Борислава зоною надзвичайної екологічної ситуації на багаторічні домагання мешканців надати місту статус гірського населеного пункту?

– У жодному випадку визнання Борислава зоною надзвичайної екологічної ситуації не виключає можливості надання місту статусу гірського населеного пункту. Статус гірських населених пунктів в Україні регулюється окремим законом, яким визначено критерії та порядок надання населеним пунктам статусу гірських, а також визначено державні гарантії щодо їх соціально-економічного розвитку та надання пільг громадянам, які проживають і працюють чи навчаються на його території. По всіх критеріях, якщо не весь Борислав, то окремі його мікрорайони, можуть розраховувати на присвоєння статусу гірського населеного пункту. Не хочу забігати наперед, але водночас не можу заперечувати, що робота у цьому напрямку ведеться. Питання про присвоєння Бориславу статусу гірського населеного пункту знову буде ініціювати депутатський корпус Бориславської міської ради при підтримці депутатської фракції ВО «Свобода» Львівської обласної ради перед вищими органами державної влади України. Робота у ньому напрямку триває. Будемо сподіватися, що цього разу її величність Фортуна буде на боці Борислава та бориславців і місто отримає серйозні преференції для розвитку, як зона надзвичайної екологічної ситуації та гірський населений пункт одночасно.

Розмову вів Петро Магур, газета «Нафтовик Борислава»

(Переглядів 149 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви