Герої є, були і вічно будуть

19.03.2012 | Filed under: Публікації

Чи знаєте ви край, де вічна тьма неволі

Вергла на скорбний люд полуду сліпоти?

Петро Карманський

Я хотів би висвітлити морфологію території і комунікаційні схеми українських сіл Дрогобиччини, згадати події під час австрійської, польської, німецької і радянської окупації. Яка окупація робила саме більше “добро”, постараємося згадати в розмові з учасником національно-визвольних змагань Ярославом Яворським. Звернемо увагу на вплив ідеологічних тенденцій на мешканців і роль церкви в історії сіл.

Всі села Дрогобиччини були однаково налаштовані проти окупаційних режимів. Були по селах різні люди, які захоплювалися ідеями соціалізму, а також маленька частка нелюдів – комуністів, яких підтримували наші “старші брати” з ідеєю злочинного комунізму.

Ярослав Яворський прочитав ці слова біля пам’ятника Степану Бандері в Дрогобичі 01.01.2012 року, якого сила духу і велич були сприйняті присутніми.

Ім’я Бандери – це сила духу,

Незламна віра в майбутнє.

Вона дзвенить тобі до вуха

І дзвоном в серці б’є могутнім.

Хвала тому, він був у дні лукаві

Недолю нації ввібрав.

В її кермі життя поставив

І нею волю гартував.

Ми хоч світоглядами різні є,

Ідім на зустріч нової ери.

Єднаймося для добра народу і України вільної

Під прапором ідей Степана Бандери.

Слава йому – він величина,

Для щастя націю кував.

Він душу й тіло в злу годину

В жертву на вівтар поклав.

Хоркавців Федір Йосифович, упіст, перший голова Дрогобицької станиці братства ОУН-УПА, дав рекомендацію організувати Конгрес Українських Націоналістів (27.12.1992р.), що було виконано установчим зібранням. Першим головою КУН був Микола Малинівський, секретар Йосифів Й.В., члени проводу: Іван Жук, Остап Мороз, Федір Хоркавців, Яворський Ярослав та ін.

У селі, де народився Ярослав Яворський, були люди різних поглядів. Там неодноразово бував наш видатний краянин Іван Франко, Михайло Павлик та інші. У Ярослава вкоренились революційні ідеї, сильний дух нації, про які я знаю. Він живе ідеями Каменяра, висвітленими у працях “Великі роковини”, “Вічний революціонер”, “Каменярі” тощо.

Дрогобицька українська гімназія (тепер СШ №1), яка була побудована на кошти, зібрані свідомими українцями Дрогобиччини, стала центром націоналістичних молодіжних рухів. Землю під забудову теж дали патріоти України. Я пам’ятаю, коли сперечалися, хто більше дав, то дивилися по списку та хотіли бути вищими меценатами. Тепер треба вчитися нашим нелюдам, які транжирять тисячі, а пару гривень на видання книжок не дають. Тут діяла підпільна організація “Крути”, до якої входили Ярослав Яворський, Мирон Захарія, Роман Щербак, Василюк та інші. Тут також діяла підпільна організація “Юнак”, до якої належали Гудз, Роман Білик. Цими організаціями керував Левко Грущак (Лев). Загинув у нерівній боротьбі, похований у рідному селі Унятичах. Про нього будемо говорити окремо. Це сотенний ОУН-УПА.

На зміну старшому поколінню прийшла молодь. Як згадує Ярослав Яворський, у другій половині 40-х років багато хлопців з Добрівлян навчалося у дрогобицькій СШ №1 (колишня українська гімназія ім. І. Франка). В жовтні 1946 р. під керівництвом проводу обласної ОУН(р) з числа учнів старших класів цієї школи сформовано Молодіжну націоналістичну організацію СШ №1 “Крути” в яку увійшли юнаки з Добрівлян: . Щербак Роман (1929 .), псевдо Помста, 2. Захарія Мирон Якович (1929 .), 3. Яворський Ярослав Панькович (1929 .). Група у складі чотирнадцяти чоловік переважно розповсюджувала листівки, приготовлені проводом обласної ОУН(р), що викривали нових окупантів. Є підтвердження, що група “Крути” була пов’язана з УПА, планувала замах на кандидата в депутати Середу. Але, як пише Р. Пастух, молоді підпільники недостатньо суворо дотримувалися вимог конспірації, і хоча ОУН(р) виявила донос на групу “Крути”, не встигла попередити її членів. Відтак 6 лютого 1947 року просто в класах СШ №1 було арештовано усіх юних підпільників. Члени групи відмовилися від адвокатів та касаційних заяв. Незабаром, 17 квітня 1947 р., трибунал Дрогобицької області виніс Р. Щербаку як заступнику керівника групи смертний вирок. Однак прокурор СРСР визначив усім однакове покарання: 10 років виправно-трудових таборів. Я. Яворського було звільнено з-під варти за відсутністю доказів.

Незважаючи на черговий провал і жертви, мединицький районний провідник “Нестор” створює нову підпільну групу, до якої з Добрівлян увійшли: 1. Яворський Ярослав Панькович, студент; 2. Романишин Роман Матвійович (1930),робітник; 3. Літинський Василь (1930), студент (після заслання мешкав у Стебнику, похований у Добрівлянах); 4. Берегуляк Євген Миколайович (1931), робітник.

Група не встигла провести жодної акції, бо у липні 1948 р. уже була арештована. За геройську поставу трибунал жорстоко покарав підпільників – 29 вересня 1949 р. усіх засудив на 25 років ув’язнення з позбавленням громадянських прав ще на 5 років. Але боротьбу з режимом добрівлянці продовжували в таборах Воркути, Кінгіру та інших. Як подвиг молодих добрівлянців розглядає описані події газета “За вільну Україну”. Позитивно оцінив кожен крок і їх учасник Я. П. Яворський.

Ярослав Панькович Яворський, рідний брат о. митрата Степана Яворського, народився у 1929 р. в сім’ї Панька і Катерини Яворських. Під час німецької окупації закінчив початкову сільську школу і продовжив навчання в Дрогобицькій гімназії. Середню освіту завершив у роки радянської окупації і додатково навчався в механічному технікумі, а далі пройшов три роки студій у Львівському політехнічному інституті. Український патріотизм прищепили йому, як згадує Ярослав Панькович, ще учителі Добрівлянської школи, а пізніше – професори і викладачі української гімназії в Дрогобичі. За участь в юнацькій підпільній організації та за зв’язок з націоналістичним підпіллям і боївками УПА у 1949 році його арештовано НКВД і засуджено Військовим трибуналом на 25 років таборів і 5 років позбавлення громадських прав. Заслання відбував у таборах Казахстану (м. Коунрат, Балхаш, Джезказган). Згідно з указом Верховної Ради СРСР у 1956 р., був звільнений і повернувся в Дрогобич. Працював інженером на Дрогобицькому долотному заводі. Тепер живе в Дрогобичі, бере активну участь у громадському житті.

Йосип Йосифів, газета «Тустань»

(Переглядів 97 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Błogosławieni którzy wprowadzają pokój, albowiem oni będą nazwani synami Bożymi.

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви