Chevron в Україні. Запитання, що їх найчастіше ставлять стосовно розробки сланцевих родовищ природного газу

11.09.2013 | Filed under: Акценти

Чи несе небезпеку застосування техніки гідророзриву?

Гідророзрив пласта – це відпрацьована технологія, яка постійно удосконалюючись, успішно застосовується упродовж понад 60 років у більш ніж 1,1 млн. свердловинах. У Сполучених Штатах у 90 відсотках свердловин, через які добувають нафту і природний газ, застосовується технологія гідророзриву пласта, що сприяє поліпшенню виробничих показників. Гідророзрив пласта виконують під землею, на глибині тисяч метрів, що значно нижче за рівень залягання ґрунтових вод. Усі операції проводяться під екологічним наглядом, згідно з прийнятими вимогами і отриманими дозволами.

Чи відбувається забруднення ґрунтових вод у результаті застосування техніки гідророзриву пласта?

З метою безпечного й екологічно нешкідливого видобутку природного газу із сланцевої породи свердловини розробляють із забезпеченням захисту ґрунтових вод протягом усього терміну експлуатації. Захист ґрунтових вод забезпечується за рахунок включення як бар’єр у високотехнологічний проект свердловини декількох концентричних шарів стали і цементу. Chevron виконує низку різних випробувань для підтвердження довгострокової механічної цілісності свердловини. Окрім цього, компанія здійснює аналіз ґрунтових вод у районі проведення своїх розробок, щоб підтвердити відсутність шкідливої дії.

У Сполучених Штатах розробка родовищ із застосуванням гідророзриву пласта має високий індекс екологічної безпеки, а також здійснюється під наглядом державних установ усіх рівнів. Згідно з дослідженням, проведеним американським Агентством з довкілля охорони і Федеральним радим із захисту підземних вод, між забрудненням ґрунтових вод і видобутком природного газу з гідророзривом пласта не існує прямого зв’язку.

Які хімічні речовини застосовують у технологічному процесі? Чи є вони шкідливими? Чи зберігається їх склад у таємниці?

Рідина для гідророзриву на 99,5 відсотків складається із води і піску. 0,5 відсотків що залишилися, складає невелика кількість хімічних добавок. Використовувані хімічні добавки широко застосовують у побуті. Наприклад:

  • Ізопропанол, який використовують для згущування рідини, вживаної для гідророзриву, також входить до складу антиперсперантів і фарби для волосся;
  • Етилгліколь, який запобігає утворенню накипу в трубах, також застосовується в побутових очисниках; і
  • Мінеральне масло, завдяки якому знижується тертя між рідиною і трубами, також застосовують у засобах для зняття макіяжу і кондитерському парафіні.

Перелік хімічних речовин, що їх, як правило, застосовують у технологічному процесі гідророзриву пласта, можна знайти в безлічі джерел, серед яких звіти Федерального ради із захисту підземних вод.

Перелік хімічних речовин, які компанія Chevron використовує в технологічному процесі гідророзриву пласта при розробці родовищ природного газу в Сполучених штатах, можна знайти на сайті www.FracFocus.org. Компанія планує проводити розробку родовищ у Центральній Європі з належною мірою прозорості, а також опублікувати перелік використовуваних у процесі гідророзриву хімікатів.

Чи справляє буріння свердловин негативний вплив на довкілля і ландшафт?

Перед початком бурових робіт компанія Chevron проводить дослідження, спрямовані на виявлення можливої екологічної шкоди, а також дії на соціальне середовище; під час таких досліджень визначають чутливі зони, в т. ч. археологічні заповідники, а також оцінюється можлива небезпека для рослинного і тваринного середовища. Після цього компанія розробляє план заходів щодо мінімізації або запобігання значного впливу на довкілля і втілює цей план у дію. Такий план включає аналіз ґрунтових вод, який проводиться до початку і після завершення бурових робіт з метою екологічного контролю. В ході геологічного аналізу сейсмічних даних визначається місцезнаходження сланцевої породи, яка може містити природний газ, що допомагає визначити необхідне розташування розвідувальних свердловин.

Після визначення майданчика для проведення бурових робіт протягом короткого терміну зводиться і запускається в дію кущовий майданчик – площа, на якій розташовується бурове устаткування і здійснюється буріння. Завдання компанії Chevron полягає в тому, щоб розташувати їх на мінімальній території (діапазон площі знаходиться між 6,000 і 17,000 квадратних метрів) і пробурити декілька свердловин з одного кущового майданчика, що дозволить скоротити площу використовуваної ділянки землі та під’їзних шляхів. Після завершення дослідницької стадії ландшафт відновлюється практично до свого первинного виду,з мінімальними наслідками дії. Розмір кущового майданчика для продовження робіт значною мірою зменшується, до площі менше одного гектара; там розташовуються гирла свердловин і невеликі місткості.

Чи втрачаються права власності на земельні ділянки в ході проведення таких робіт?

Ні. Компанії повинні співпрацювати з землевласниками й урядовими установами для отримання відповідних дозволів, що дають можливість проводити роботи на підставі усіх відповідних даних, таких як сейсмічні дані, дані розвідувальних бурових робіт або дослідницькі дані. В Європі уряди країн мають повноваження визначати характер використання земельних ресурсів; компанії з видобутку нафти і природного газу не можуть перебирати на себе право самостійного визначення порядку використання земельних ресурсів.

Разом з чутками про можливу шкоду, чи несе розробка родовищ природного сланцевого газу які-небудь вигоди?

Безумовно. Існує велика частка дезінформації про можливу заподіювану шкоду; водночас, видобуток природного газу є виробничою діяльністю з підтвердженим високим індексом захисту суспільства і довкілля. Найбільш значним впливом такої діяльності є отримувана вигода, в т. ч., енергетична стабільність, створення додаткових робочих місць і економічний розвиток.

По-перше, країна, в якій проводиться розробка родовищ природного газу, отримує надійне й екологічно чисте джерело палива. По-друге, компанія, що проводить розробку родовищ, створює додаткові робочі місця і сплачує податки і мита до державного бюджету, що, у свою чергу, сприяє здійсненню інвестицій в інфраструктуру й отриманню прибутку місцевими суб’єктами підприємницької діяльності, а також зростанню розвитку в соціальній сфері. По-третє, капіталовкладення, спрямовані на робочий персонал, підрядників і місцевих постачальників, повертаються надходженнями в місцеву соціальну сферу.

Чи є прозорою діяльність компанії Chevron у будь-якій країні, де здійснюється розробка сланцевих родовищ природного газу?

Для компанії Chevron украй важлива довіра суспільства безпосередньо до неї, а також громадська упевненість у безпечному виконанні розробок родовищ. Партнерство, яке вибудовує компанія з місцевою громадою, є ключовим у веденні бізнесу, і взаємодія з суспільством є визначальним чинником. Компанія Chevron з розумінням ставиться до запитань і побоювань місцевої громадськості стосовно виробничої діяльності у сфері видобутку природного газу. Питання, що виникають, вирішуються за допомогою регулярної взаємодії з громадськістю на всіх стадіях виконання робіт. Прозорість виробничої діяльності компанії забезпечується в ході відкритого конструктивного діалогу, що ґрунтується на наукових дослідженнях і інженерних розрахунках.

Якого впливу зазнаватимуть земельні ресурси – чи не будуть вони зруйновані значною мірою?

Розробка сланцевих родовищ природного газу – виробничий процес з низькою інтенсивністю використання земельних ресурсів, який передбачає прив’язку свердловин на невеликій ізольованій території. На одному майданчику може здійснюватися розробка декількох свердловин, що дозволяє мінімізувати екологічний вплив. Бурові майданчики повинні розміщуватись на відстані від двох до чотирьох кілометрів. Під час операцій буріння і завершальних операцій відбувається деяке порушення земельної поверхні, більшою мірою пов’язане з облаштуванням свердловин і транспортуванням матеріалів на буровий майданчик. Після завершення розробки свердловини відновлюється первинний вид майданчика. Розмір кущового майданчика істотно зменшується до площі менше гектара, на якій розташовані лише гирла свердловин і іноді місткості для води.

Чи може статися підземний вибух газу під час проведення гідророзриву пласта?

Підземний вибух газу не може бути пов’язаний з гідророзривом пласта або бути його наслідком. Належне проектування свердловини забезпечує захист нижніх горизонтів. Свердловини пробурюють вертикально на глибину тисяч метрів відносно горизонту ґрунтових вод і обсаджують декількома сталевими і цементними шарами. Обсадження і цементування є найбільш відповідальними компонентами для забезпечення ізоляції природного газу у свердловині від навколишніх геологічних порід і водоносних шарів.

Чи може збільшення транспортної активності завдати шкоди місцевим дорогам і ландшафту?

Під час виконання робіт тимчасово збільшується транспортна активність, пов’язана з доставкою на буровий майданчик устаткування і персоналу. В цілях збереження доріг компанія Chevron дотримується політики обмеження руху вантажного транспорту. Під час проведення розвідувальних і дослідних робіт у процесі зведення свердловини впливу зазнає обмежена площа земельнихресурсів. Із запуском виробничої фази відновлюється первинний стан земельних ресурсів, і буровий майданчик концентрується на території, що не перевищує один гектар. Після десятиліття проведення виробничих робіт ландшафт бурового майданчика відновлюється до первинного стану. Компанія Chevron тісно співпрацює з місцевими громадськими організаціями і представництвами з метою зниження впливу робіт, що проводяться, на їх території.

Чи не спричинить виконання гідророзриву пласта до спустошення території?

Застосування техніки гідророзриву ніколи не приводило і не приведе до спустошення території. Слід визнати, що на дослідній стадії використовується вода, яка може поставлятися з багатьох різних джерел. Для використання води під час бурових робіт і при проведенні гідророзриву пласта вимагається дозвіл від органів контролю водних ресурсів. Вода є надзвичайно важливим ресурсом, тому компанія Chevron вживає усіх заходів для мінімізації її витрати під час розробки сланцевих родовищ природного газу. При здійсненні технологічних процесів докладаються усі зусилля для пошуку способів повторного використання води в максимально можливій мірі, крім того, фахівці компанії постійно фокусуються на пошуку нових способів і технологій, спрямованих на скорочення об’ємів води, використовуваної під час розробки родовищ. Після введення свердловини у виробничу фазу витрата води обмежується технічним процесом.

Чи вводяться в ґрунт радіоактивні сполуки?

Для вимірювання протяжності розриву пласта можуть застосовуватися незначні кількості радіоактивних сполук. Ці матеріали вводять разом з рідиною, що їїзастосовують для гідророзриву. Деякі з таких матеріалів залишаються в пластах, схильних до гідророзриву, а деякі знову піднімаються на поверхню і піддаються відповідній утилізації. Компанія Chevron має усі необхідні дозволи на введення таких матеріалів у свердловини. Окрім цього, для отримання інформації про властивості свердловини застосовуються дослідні засоби, що містять радіоактивні сполуки. Ці атестовані засоби широко застосовуються в нафтовій і газодобувній промисловості для розробки свердловин будь-якого типу. Ці інструменти не залишають у свердловинах. Крім усього іншого, в гірських породах від самого початку міститься незначна кількість радіоактивних мінералів. Усі радіоактивні матеріали, які піднімаються на поверхню по свердловині, підлягають відповідній утилізації на сертифікованих пунктах переробки відходів.

http://www.chevron.ua

(Переглядів 150 , 1 переглядів сьогодні)

About 

Tags:

Газ на авто. Трускавець

Новини Трускавця та регіону

ТОП коментованих за тиждень

  • None found

Оголошення ТВ

  • Запрошуємо на роботу
    05.01.2023 | 16:23

    Державний спеціалізований санаторій «Батьківщина» (м. Трускавець) запрошує на роботу: – психологів, –  соціальних педагогів, – фахівців з соціальної роботи, – соціальних працівників з відповідною освітою на постійну роботу. Телефон: 097-584-23-76. (Переглядів 1 , 1 переглядів сьогодні) Також читайтеКозацька слобода “Раковець” запрошує на риболовлю (0)Запрошуємо вивчати англійську мову! (0)Потрібен викладач англійської мови! (0)Запрошуємо юних футболістів (0)

  • Запрошуємо вивчати англійську мову!
    26.08.2022 | 15:47

    Курси іноземних мов Ірини Ченцової запрошують дітей та дорослих вивчати англійську мову з використанням інноваційних методик та сучасних підручників провідних британських та американських видавництв. Ми пропонуємо заняття в групах (7-10 чоловік), індивідуальне та корпоративне навчання, підготовку до ЗНО та здачі екзаменів на міжнародні сертифікати (IELTS, TOEFIL), а також Експрес-курси   для   дорослих   (англійська   для   подорожей   та […]

  • Archive for Оголошення ТВ »

Архіви