12 квітня 1912 року – офіційна дата заснування молодіжної організації “Пласт”. А отже у 2011 році Пласту виповнюється 99 років.
Пласт був створений у 1911 році, невдовзі після заснування скаутського руху Робертом Бейден-Пауелом в 1907 р., а вже 12 квітня 1912 року у Львові пластуни склали першу Пластову присягу. Серед засновників організації були д-р. Олександр Тисовський, Петро Франко (син Івана Франка) та Іван Чмола. В основі назви “Пласт” лежить відповідник англійського Scout (розвідник), взятий за прикладом пластунів – козаків-розвідників. Метою Пласту є сприяти всебічному, патріотичному вихованню та самовихованню української молоді на засадах християнської моралі. Будучи неполітичною і позаконфесійною організацією, Пласт виховує молодь на свідомих, відповідальних і повновартісних громадян місцевої, національної та світової спільноти, провідників суспільства. Для досягнення виховних цілей Пласт застосовує власну унікальну методу виховання, основні принципи якої полягають у добровільності членства в організації, вихованні і навчанні через гру та працю, поступовій програмі занять і випробувань, гуртковій системі самоорганізації, заохоченні ініціативи і самоврядування, пізнанні природи і житті серед природи, підтримці спеціальних зацікавлень і здібностей дітей та молоді. Гербом Пласту є трилиста квітка лілії – символ скаутського руху (відомий як Fleur-de-lis) – та тризуб, сплетені в одну гармонійну цілісність.
На відміну від більшості скаутських організацій світу, де членство завершується із досягненням 25-ліття, членство в Пласті є пожиттєвим. Умовний віковий поділ передбачає 4 вікові категорії: новаки (6-12 років), юнаки (12-18 років), старші пластуни (18-35 років) та пластуни-сеніори (від 35 років). Виховна та адміністративна праця в Пласті здійснюється старшими пластунами та пластунами-сеніорами виключно на волонтерських засадах. Коли створювалися перші пластові гуртки в Україні, їх засновники лише могли мріяти, що це їх починання перетвориться у одну з найбільших молодіжних організацій нашої держави.
Організацію, яка виховає не одне покоління молодих українців на добрих громадян своєї країни, які згодом стануть вчителями, лікарями, юристами, військовими, науковцями та бізнесменами, та щодня своєю працею робитимуть цей світ трохи кращим, ніж він був до цього. Сьогодні Пласт — це одна з найбільших виховних організацій України, яка навчає сильних духом і тілом, енергійних, розумних, ініціативних та небайдужих молодих людей, залишаючи простір для їх власних думок та дій.
Олег Рега
ТОП коментованих за тиждень