Наше розслідування „Як інвестору озеро стало по коліна” вже стало серіалом, але будемо його завершувати, щоб воно не перетворилося на „мильну оперу” – тема ж бо надто серйозна.
В попередніх подачах цього розслідування, опираючись на слова фахівців, ми розповіли, як заручившись підтримкою міської влади, фірма „Альфа Плюс” за смішну ціну отримала 132 гектари трускавецької землі, взамін обіцяючи зробити в місті цілодобове водопостачання. Але спливав час, з водою справа не зрушилась, а фірма розділила землю на ділянки і деякі вже продала. А небідні покупці вже почали будівництво в… першій санітарній зоні всупереч містобудівному обгрунтуванню, за яким там мав бути спортивно-оздоровчо- відпочинковий комплекс.
СПОКІЙНО, ЗЕМЛЯ… НЕ НАША
Як свідчить розмова з одним із щасливих власників землі Євгеном Сухіною, там справді постануть житлові будинки.
– Так, я викупив дві ділянки землі, і це вже мої ділянки, а не „Альфа Плюс”. Це вже не їхня, а моя власність. На одній земельній ділянці буде житловий будинок на дві половини. Можна сказати „Батьківська хата”. В мене багато дітей, яких я хочу бачити в себе вдома. На іншій ділянці буде, швидше всього, якийсь відпочинковий комплекс – там недалеко озеро. Якщо ви думаєте, що ця земля придбана для того, щоб її перепродати, то ви помиляєтесь. Інші люди придбали там землю теж, щоб щось будувати, наприклад житлові будинки, бо там гарні природні умови. Навіть скажу вам дещо більше: є неоднозначне розуміння того, що там придбані ділянки, в декого є якісь застереження, але ж там живуть поруч старожили, – розповів він
Пана Євгена, як і інших землевласників, мало турбує, що будівництво ведеться біля питного озера, щодо цього в них є своя думка:
– Щодо озера, можу сказати, що воно не є питним. Воно на сьогоднішній день рахується питним, але таким не є, тому що там немає певних погоджувальних документів, щоб його можна було виділити в питне. Там були намагання зробити проект санітарних зон, але наскільки я знаю, бо мені доводилось виїжджати туди з комісією, ні санстанція, ні природоохоронні органи не погодили тієї першої санітарної зони, і її там де-юре не існує. Тож озеро не є питним, і якщо подивитися на нього, побачимо, що коли випадають дощі або тане сніг, річки, що впадають в озеро, стають значно бруднішими за джерельну воду. Потрібен деякий час, щоб вода відстоялася, і її потрібно довго обробляти та фільтрувати, щоб подавати населенню. Це озеро – вихід з ситуації в даний момент, коли Трускавець має погане водопостачання. Його використовують так, ніби то воно питне, але насправді таким не є. Там же ж і люди живуть. Їх збиралися виселяти, але вони залишилися, використовують землю, мають будинки, зареєстровані в МБТІ. І щоб ще покращити умови біля озера, згодяться такі інвестори як я. При погодженні та виробленні проектної документації нікому не дадуть зробити, як заманеться. Проект буде вироблений таким чином, щоб відвести води ливневі і побутову каналізацію, і ці старожили, що там живуть, також попадуть до наших мереж (Мабуть, замість „попадуть” малося на увазі „будуть підключені” – автори). Ми вже поправляли дороги і попри це зліквідували деякі місця прориву ливневої каналізації. Тому боятися, що туди прийдуть люди і зроблять там дідько знає що – неправильно. Будувати можна не ближче, ніж за 25 метрів до річок, а прилеглу територію можна озеленити. Від цього виграють і природа, і місцеві старожили, – говорить Євген Сухіна.
Ми запитали, чи не бачить він порушень в тому, що не розроблено нового містобудівного обгрунтування, а старе порушується. Отримали відповідь: „Я бачив схему тодішнього містобудівного обгрунтування. Якщо говорити відверто, воно було зроблене тоді наспіх, щоб придати тому всьому грандіозного значення, а сьогодні ми всі опустились на землю. І сьогодні, щоб розпочати будівництво, ми будемо робити детальний план забудови, який буде погоджуватися в усіх інстанціях. Я говорю про 4 гектари до річки, де купили землю я і сусіди. І старожили. Але як можна планувати якісь відпочинкові об’єкти, якщо тут живуть люди”.
Ось тобі й маєш! Виявляється, і питне озеро не є питним, і санітарна зона не є санітарною зоною, і містобудівне обгрунтування якесь, виходить, несерйозне. Щодо обгрунтування – можливо, бо намалювати можна було що завгодно, щоб землю „Альфа Плюс” швидше отримала. І показати дурним людям, тобто нам з вами, наперед знаючи, що це містобудівне обгрунтування – „фількіна грамота”. А ось щодо озера і зони – оце то новина! Оце санстанція, водоканал і архітектура здивуються! А вони, бідолашні, не знали!
Смішно. До чого тільки можна договоритися, щоб якось оправдати ці оборудки з землею і будівництвом. Ви собі тільки уявіть, який би скандал не лише в місті, а взагалі в державі зчинився, якби виявилося, що людям давали воду з озера, яке питним не є. І зона суворого режиму таки є, бо недарма ж в домовленостях між „Альфою Плюс” та міською радою була умова про можливість на цій землі щось будувати лише тоді, коли озеро переведуть з розряду питного в розряд рекреаційного. Отже озеро таки питне і земля в зоні суворого режиму. А озеро в рекреаційне не скоро переведуть, адже потрібно мати два альтернативних джерела водопостачання, а Трускавець без озера має лише одне, і то не таке, яке потрібне.
ЩАСЛИВОГО ПРИЗЕМЛЕННЯ!
„Ми всі опустились на землю!” – так сказав Євген Сухіна. Він, „Альфа Плюс”, ще кілька щасливчиків, які придбали землю, – то так. Але не ми всі, бо цієї землі в нас вже нема, щоб на неї опуститись. І води нема! Нічого немає, НІЧОГО! Що ж з цією багатостраждальною водою? Ось деякі думки:
Директор ТзОВ „Трускавецький водоканал” Володимир Возняк: „Я недотичний до теперішньої ситуації з землею і не знаю, що там робиться. Тому не можу нічого прокоментувати. Але певні зобов’язання, наприклад, на не підвищення ціни на воду, поки що зберігається. І водопостачанням фірма „Альфа Плюс” до сьогоднішнього дня займається. Звичайно, може не так, як нам би хотілося, але, як би там не було, гроші на водопостачання виділяються. А якого б ми могли знайти інвестора, щоб виділяв кошти на такі речі? Маємо це, що маємо на сьогоднішній день. Звичайно, хотілося б якнайшвидше, якнайбільше і якнайкраще, але чудес у світі не буває. Але, хто би що не говорив, гроші виділяються, процес іде. А питне озеро в рекреаційне ще не можемо перевести. Обласна санстанція зараз взяла відбір проб води, і я думаю, якщо аналізи виявляться позитивними, буде дозволено експлуатацію цього озера для водопостачання”.
Колишній міський голова Лев Грицак: „Офіційно заборонити перепродаж земельних ділянок ні я, ні хтось інший не має права. А що з водою та озером питання не вирішене, то на це були певні причини, зокрема, криза. І можливо, власники землі і розраховували, що частину її вони продадуть, а виручені кошти вкладуть в розвиток водопостачання”.
Тобто, зверніть увагу, вже тоді припускалося, що ця земля може стати предметом спекуляції.
Власник земельної ділянки Євген Сухіна: „Я не знаю, які наміри в Альфа Плюс” щодо виконання своїх зобов’язань, але думаю, що влада з ними розбереться і приведе у відповідність всі наміри, що були. Думаю, і водопостачання буде як не сьогодні, то завтра, а як не завтра, то через якийсь час. Трускавець – курорт і неправильно брати воду з річок, де вода то чиста, то брудна, а треба гнати водогони. А озеро відпочинкове Трускавцю потрібне. І так буде, незалежно, чи „Альфа Плюс”, чи ні. Думаю, що влада і фірма знайдуть порозуміння. Може, криза вплинула. Я спілкуюся з представниками фірми, і вони кажуть, що свої зобов’язання виконали, а влада не скористалася. Але озеро буде відпочинковим і зональність при зведенні новобудов все одно буде витримана”.
КРИЗА СУМЛІННЯ
Свою думку щодо можливості переведення озера в рекреаційне ми вже висловили. Але маємо ще кілька зауважень до останнього коментаря. Дозвольте, що означає „Незалежно, чи „Альфа Плюс”, чи ні”?. А хто інший має це робити? Може іншого „інвестора” знайти і йому ще 132 гектари землі за безцінь продати? А він потім також буде нас за ніс водити і цю землю перепродувати. І що означає: „Як не сьогодні, то завтра, а як не завтра, то через якийсь час”? Може, досить нас „завтраками” годувати?
Кажуть, землю для „Альфа Плюс” продали за 66 мільйонів. Це виходить 50 гривень за квадратний метр. Чи не смішна ціна для землі в Трускавці? Тепер і перепродувати можна! Пан Сухіна стверджує, що забув, скільки заплатив за землю. Але, безумовно, дорожче. Кажуть також, що високопосадова особа в Трускавці за продаж землі для „Альфи Плюс” отримала в кишеню мільйон доларів. Цілком можливо! Платячи 66 мільйонів за дешеву землю, можна ще кілька мільйонів гривень (тоді долар був дешевший, ніж 8 гривень) в кишеню декому запхати.
І знову згадаємо, як шумно протестувала опозиція, била в барабани, влаштовувала мітинги, а потім, за винятком кількох стійких, всі дружно попіднімали руки. Може, їм теж щось з цього мільйона доларів перепало? Це ж сума немаленька. За голоси на сесії можна трошки й поділитися.
Виправданням тому, що ми досі без цілодобового водопростачання, вже кілька років називають фінансово-економічну кризу. Але ж криза не заважає одним в кишені щось отримувати, другим землею спекулювати, а третім – будувати в першій санітарній зоні.
Так, криза є! Але основна криза – нашого сумління!
Орест ЛЕЩИШИН, Любомир ПОЛИВКА Джерела Трускавця
ТОП коментованих за тиждень