Прийняття міського бюджету – річ небуденна для мешканців міста, а тим більше для депутатів ради. Так би мало бути, але у нас ця подія нього року перетворилася в казна-що – безперервні сварки, конфлікти (регіоналів та комуністів у раді ніби немає), призвели до того, що місто останнім в області прийняло такий важливий документ аж у вівторок, 18 травня, перед полуднем, перевагою в один голос.
Оскільки сесія наразі мала два пленарні засідання, то доводимо до відома розвиток подій. У п’ятницю, після Гімну була хвилина мовчання – несподівано помер міський голова Олег Іваницький і пам’ять про нього депутати вшанували. Здавалось би: помирімось, брати мої, й будьмо врешті-решт толерантними перед громадськістю міста. Але ж де там!
Після затвердження порядку денного, в якому були хіба питання бюджету й земельні, розпочалася нормальна робота сесії у нашому звичному розумінні – багато слів, а мало діла. Депутати за безперервними конфліктними розмовами забули, власне, для чого вони сюди прийшли і кому повинні служити. Вони чемно вислухали перші два бюджетні питання: «Про виконання бюджету міста Борислава за 2009 рік», «Про виконання бюджету міста Борислава за перший квартал 2010 року», про які доповів начальник фінансового управління Юрій Петрів. Дискусій особливих не було навіть після того, як виступили перший заступник міського голови Надія Геличак, яка відповідала за поповнення бюджету, та начальник податкової інспекції Світлана Солоненко.
Обидва бюджети не були виконані в дохідній частині, що є явним недопрацюванням вищезгаданих осіб та їх служб, принаймні так виходило зі слів депутатів, які виступали в обговоренні. Це М. Лазар. Ю. Дубчак, Л. Папка, В. Шопа. Для осмислення того, що мав Борислав упродовж останніх півтора року, треба публікувати пояснювальну записку Юрія Петріва, про що сказав депутат Юрій Дубчак. Може, так і буде, наразі мусимо обійтися окремими цифрами звіту.
Отже, до загального та спеціального фонду бюджету міста надійшло за 2009 рік 89605,5 тис. грн. – 97,3 відсотка до уточненого плану. До загального фонду -78741,3 тис. грн. (96,9%). До спецфонду – 10864,1 тис. грн. (99,6% до уточненого плану). У порівняній із 2008 роком надходження до загального фонду зросли на 212,9 тис. грн. (0,76%). При цьому ваші видатки зросли на 12,9%. Бюджет недоотримав податкових та неподаткових надходжень у сумі 21 78,5 тис. грн.
Основним джерелом формування бюджету є податок на доходи фізичних осіб — 21895,7 тис. грн.. або 94,9 % до уточненого плану 2009 року. Недоотримано 1186,2 тис. грн.
Усі отримані гроші були успішно витрачені і їх навіть не вистачило для міської господарки.
А тепер коротко: про перший квартал 2010 року. Витяги зі звіту про виконання. Доходи – 22453,5 тис. грн., в тому числі загальний фонд – 18274,9 тис. грн. і спецфонд – 4178,6 тис. грн. Видатки – 20316,4 тис. грн. – загальний фонд 18800,3 тисячі. Спецфонд 1506,6 тис. грн. Недоотримано податкових та неподаткових надходжень в сумі 2359,3 тис. грн.
Встановлено, що вперше за останні роки, і це ганьба, як зазначив депутат М. Лазар, бюджетна сфера внесла податку більше, аніж виробнича. Прикро, але останній факт насторожує, бо де це видано, щоби утриманці утримували місто.
Втім попри певні дискусії виконання обох бюджетів сесії затвердила. А потім слухали Ю. Петріва про те, що буде Знову таки, ми не можемо наразі подати читачам повну інформацію про звіт і про перипетії навколо нього.
Обговорення поданого проекту бюджету від виконкому відразу розпочалося з його торпедування. За словами М. Лазара, члена депутатської бюджетної комісії, думки депутатів виконком не взяв до уваги і перерахував у виступі, котрі. Депутат наполягав на справедливості врегулювання питання. М. Лазар виступав багато разів і завжди вимагав, щоби розробники проекту бюджету звернули увагу на пропозиції комісії. Але ж такий бюджет просто видається «необнятним». У п’ятницю депутати «Солідарності» за поданий проект бюджету не проголосували. Міська влада опісля в понеділок вже подала пояснення в облдержадміністрацію, чому затрималися.
У п’ятницю виступало багато депутатів з нагоди цього бюджету. Скажімо, О. Шидловський висловився досить відверто: якщо ми цього року не встановимо у травматології нормальний рентгенапарат (понад 1 млн. грн.). то такого відділення вже нема. Друге — травматологія без котельні – ніщо, тобто знову мова про кошти. На медикаменти і харчі літнім людям грошей нема.
Головний медик Борислава Богдан Блистів бачить ситуацію – лікарів у нас вище норми по області і вже пропонує скоротити понад 25 посадових окладів. Отже, будуть проблеми, бо в медицині – багато пенсіонерів. В освіті – те саме: є перебір учителів, а дітей мало. Може, самі вчителі попрацювали б над їх збільшенням (мається на увазі пропагування материнства серед дівчат старших класів). Як сказав начальник освіти Сергій Смоляк – просвітку не видно. Тобто, якщо нема дітей, то і вчителів не треба.
У п’ятницю бюджет не прийняли — на початку сесії були 32 депутати, а коли довелося голосувати – умови диктувала опозиція. 21 – «за», а решта 5 «проти».
У вівторок ледь не повторилася п’ятнична ситуація. До того ж, прийшли люди підприємств міського комунального господарства, яким заблокована виплата зарплат, в понеділок сюди їх запросила міська адміністрація. Що вони побачили й почули? М. Лазар був змушений роз’яснювати свою позицію і депутатів, які його підтримують. Навряд, чи люди благі наміри опозиції зрозуміли. Втямили одне: нема бюджету – нема їм зарплати. А тут уже говори, що хочеш – послухають і не зрозуміють.
Складна ситуація у нашому місті, але найгірше те, що політики містечкового масштабу, незважаючи на заклик Ю. Дубчака об’єднатися, поглиблюють розбрат.
Врешті-решт 25 голосами, це, вважаймо, мінімум, прийнятий бюджет 2010 року.
Розблоковано фінансування господарки. Після нього розпочався розгляд земельних питань (десь за півсотні назбиралося). Потім мали бути фінансові та інші господарські питання. Після полудня частина депутатів завважала свою місію виконаною і просто не прийшла на засідання…
Богдан Пиріг, газета «Нафтовик Борислава»
ТОП коментованих за тиждень