24 лютого 2012 року на «Трускавецькому віснику» було опубліковано статтю «Кому вигідно підставляти Олександра Ткаченка?». Автора статті звинувачували у тому, що стаття замовна («джинса»), що він за неї отримав величезні гроші, що все в ній неправда і що ніхто нікого підставляти не хоче. Та події останніх місяців (березень – травень) показують, що викладене у статті – правда приблизно на 99%.
Нагадаємо, що основним тезами та нашими аргументами від 24 лютого були такі.
Перше. «Права воля України» в Трускавці готова співпрацювати із владою взамін за певні поступки чи гарантії.
Друге. Мирне співіснування між «ПВУ» та «Фронтом змін» у Трускавці можливе, хоча перша партія – суто пропрезидентська, а друга нібито опозиційна.
Третє. Посада керівника новоствореного КП «Трускавецьжитло» для Олександра Ткаченка (після зруйнування козирною владою КП «Наше місто») надавалася в кількох цілях: забезпечити тверду більшість в раді; знизити рейтинговість партії «ПВУ», свідоме намагання дискредитувати як цю політичну силу, так і Олександра Ткаченка особисто командою Р. Козира; показати невміння О. Ткаченка справлятися з поставленими завданнями; зробити «ПВУ» громовідводом у випадку невдач так званих реформ, за якими насправді стоїть намагання прибутку; використати зміни в ЖКГ для потреб парламентських виборів 2012 року та майбутніх місцевих виборів.
Четверте. Для «Правої волі України» було запропоновано КП «Трускавецьжитло» як ЗАВІДОМО провальну аферу, без жодної підтримки чи фінансування, зате з непосильними обов’язками.
Інакше кажучи, пан Ткаченко мав стати громовідводом для пана Козира, в той же час саме міський голова мав би отримати певні зиски від так званих «реформ». Не громада, не трускавчани, не працівники комунальної галузі, а виключно верхівка трускавецької влади.
Про те, що пан Ткаченко вже є таким громовідводом, свідчить багато нюансів. Основний акцент кладеться на тому, що 1) в КП «Трускавецьжитло» працюють не професіонали, а виключно «свої» люди; 2) висока зарплата та великий штат адміністрації; 3) те, що «економічно обґрунтованих» тарифів визначено як мінімум чотири (середніх) – 2,11 грн., 2,02 грн., 1,46 грн. і 1,84 грн., 4) послуги і далі надаються неякісно; 5) КП «Трускавецьжитло» пережило не лише зовнішні перевірки, але і «внутрішню», депутатську, 6) тяганина навколо таких моментів як можливість чи неможливість обрання послуг з переліку, рейтинговість комунального підприємства та кошти накладних витрат і багато іншого. Прикметно, що не тільки «опозиціонери» типу Грабовського, Бродзінського чи Дяківа критикують саме Ткаченка, але і «агітатор» пана Козира Анастасія Журавська, але і підвладні п. Козиру та провладні ЗМІ, врешт-решт і сам Руслан Козир.
Справжнім ляпасом для Олександра Ткаченка напевно стала понеділкова нарада 7 травня, коли керівника комунального підприємства міський голова різко розкритикував, підняв з місця наче якогось хлопчика і сказав: «Я не прошу, я вимагаю!». Мова йде про роз’яснювальну роботу з мешканцями, яку нібито не проводить КП «Трускавецьжитло» стосовно нових тарифів. Тобто, на «Трускавецьжитло» покладається обов’язок доводити мешканцям, що політика пана Козира є єдино правильна. «Пгавільним путьом ідьотє, тавагіщі!». Ось як про це пише офіційний сайт Руслана Козира (бо якось важко назвати його сайтом міської ради, коли там часто йдуть наклепи на депутатів, язик не повертається). Отже, пряма мова Руслана Козира: «На жаль, демагогія людям подобається – людям завжди подобається, коли їм говорять те, що вони хочуть почути. Усі легше і швидше сприймають «не плати», ніж «плати». Демагогія з усіма її негативними наслідками відкриється тоді, коли прийде час платити… Сьогодні ми спостерігаємо таку ситуацію, коли люди приходять і скаржаться, приміром, на забиту каналізацію і перекладають усю вину на комунальне підприємство і міського голову. Але каналізацію забили самі мешканці, а не комунальне підприємство. Тому тут має бути колективна відповідальність. А у нас деякі «активісти» закликають людей до колективної безвідповідальності. Жаль тих людей, які підпадають під вплив демагогів… Підвищення тарифів – крок однозначно непопулярний, і по відношенню до громадян не зовсім справедливий. Але ми змушені це зробити з огляду на те, що нас до цього зобов’язує законодавство – це по-перше, а по-друге – це умова нормальної роботи підприємства. При цьому, зрозуміло, надавач послуг, тобто комунальне підприємство, має адекватно поводитися, принаймні забезпечити абсолютну прозорість використання коштів споживачів. Проблема ще й в тому, що наші комунальні підприємства не мають конкуренції, поки що немає альтернативи цим надавачам послуг. А тому слід постійно доводити до відома громадян перелік робіт, які планується виконати по кожному будинку. Така інформація має міститися на кожному під’їзді кожного будинку. Адже люди піддаються впливу демагогів тільки від браку інформації. Тут і засоби масової інформації мають сприяти, подавати правильну, а не перекручену інформацію. Також слід найбільш дисциплінованим щодо сплати комунальних послуг громадянам надавати ці послуги оперативніше і в більшому обсязі. Усі обіцянки, дані громадянам, треба виконувати. Люди мають відчути і побачити, що робота виконується. Як міський голова закликаю усіх надавачів послуг працювати відповідально, старанно відноситися до своїх обов’язків, а споживачів послуг жорстко контролювати роботу комунального підприємства і не бути байдужим до своїх будинків».
Можна було б і не коментувати, але як ту утриматися, коли чуєш, що «найбільш дисциплінованим щодо сплати комунальних послуг громадянам надавати ці послуги оперативніше і в більшому обсязі» чи «закликаю усіх надавачів послуг працювати відповідально, старанно відноситися до своїх обов’язків, а споживачів послуг жорстко контролювати роботу комунального підприємства і не бути байдужим до своїх будинків». Поряд з демагогією – знайшовся крайній, тобто «Трускавецьжитло», чию роботу треба «жорстко» контролювати.
Ще більш жорстко пише пан Гай в «Джерелах Трускавця»: «На останній нараді з керівниками міста дісталося на горіхи від міського голови Р.Козира директору КП «Трускавецьжитло» О.Ткаченку.. (відносно сміття – В. К.). Ще одне зауваження стосувалося керівника КП «Трускавецьжитло», котрий зволікає з вивішуванням на кожному багатоповерховому будинку оголошення-роз’яснення, які послуги надає комунальне підприємство за ті кошти, які платять мешканці. Люди повинні знати правду про тарифи та кількість послуг».
Та за всією цією демагогією поза увагою залишається одне – а що зробила чи робить влада Трускавця, щоб КП «Трускавецьжитло» успішно справлялося з обов’язками? В статті «Кому вигідно підставляти Олександра Ткаченка?» ми згадували, що розпочинати роботу йому довелося в нелегких умовах: «Страшна на вигляд будівля радянського зразка, в якій все нагадувало бюрократизм минулої епохи. Відсутність ліцензій на виконання робіт, відсутність надійної опори серед старих кадрів, а нові підлеглі не знали всіх нюансів роботи. Та найгірше – відсутність стартового капіталу. Довелося брати кредит, згоду на це дала Трускавецька міська рада. Та рада, яка в минулі роки завжди підтримувала комунальне господарство Трускавця, цього року зовсім інша – в цьому скликанні найбільше підприємців, які не пожаліють нікого, не зрозуміють та не допоможуть, якщо не матимуть з цього зиску. Втім, рада дуже підходить по духу до мера. Отже, замість підтримати новостворене комунальне підприємство коштами, які все-таки є в бюджеті і не завжди розподіляються раціонально (чого вартує хоча б премія у розмірі 100% від зарплати для міського голови), міська рада дала на розвиток підприємства по мінімуму. Житловий фонд старий, часто у аварійному чи ветхому стані. Дахи протікають. Мережі гнилі, або ж зашлаковані. Прибутковий сегмент як-то теплопостачання чи водопостачання – у віданні інших підприємств. Вимоги та очікування великі. А підтримка міської влади для свого дітища – новоствореного комунального підприємства «Трускавецьжитло» – мінімальна. А поза тим – злорадство окремих наближених до мера осіб типу «ну, скільки той Ткаченко зможе витримати?» (кінець цитати).
Після того, як підприємство фактично заставили піднімати тариф до вкрай непопулярної середньої позначки 2,11 грн., влада два рази зробила задній хід і тепер тариф становить 1,84 грн. Та протести тривають. І як не парадоксально це звучить, протестувати проти пана Козира та його урядування мали б не лише мешканці, які отримують послуги від КП «Трускавецьжитло», але й ті, хто ці послуги надає, тобто керівництво та рядові працівники цього комунального підприємства. Бо вони отримують в результаті своєї роботи прямі збитки, а влада жодним чином їх не компенсує. І виглядає на те, що й не збирається.
Ось приклад до теми. У рішенні виконкому від 26 квітня застосовано понижуючий коефіцієнт для гуртожитків та деяких старих будинків згідно списку. Оскільки через це доходи для «Трускавецьжитла» зменшаться, то влада мала б компенсувати підприємству, зробити певні вливання, скоригувати бюджет та або дотувати КП, або поповнити його статутний фонд, або діяти одним з інших шляхів у цьому напрямку. Та цього не зроблено. Як і досі не визначено, що ж буде з аварійно-диспетчерською службою, з невідремонтованими ліфтами, дірявими дахами, ветхими будинками, відсутністю коштів на матеріали в КП «Трускавецьжитло». Зате бюджетна комісія знаходить кошти для … постаменту пам’ятника Бандері. Бо, бачите, меценат своїм коштом встановив цю фігуру (котра через свій непропорційний та недовершений вигляд є фактично ганьбою, а не окрасою Трускавця), а страшнючий постамент має вже поставити заможна громада…
Політика пана Козира не є соціальною, не є навіть асоціальною, а є радше антисоціальною. Всі навантаження влада кладе на плечі збіднілої за ці два роки громади. Коли підняття нормативної грошової оцінки за землю зачепило інтереси кишень Р. Козира, П. Іванишина, інших багатіїв та окремих депутатів ТМР і тих, хто за ними стоїть, тоді рішення ради моментально відмінили. А от пролобіювати інтереси простих громадян нема кому, як і нема кому взяти відповідальність за долю ЖКГ у Трускавці. Можливо, для козирної влади потрібна руйнація трускавецької комуналки, щоб потім сказати, що це винні Грицак, Янукович, Свобода, Грабовський, Бродзінський, «Трускавецький вісник» чи «журналісти, які перекручують інформацію».
Кожного свідомого трускавчанина повинно боліти те, що не тільки залишаємося без прекрасної вільної центральної площі міста, не тільки скочуємося у яму провінційного безперспективного містечка, не тільки втрачаємо «Нафтусю» та надію на право на неї, але й котимося в комунальну яму, на дні якої – кабала «управляючих компаній» російського зразка, невідомість майбутнього, афери з ОСББ та ігнорування потреб найбільш соціально незахищених. «Нема коштів», наче кіт Базіліо з лисицею Алісою розводять руками в міській раді, роблячи з Олександра Ткаченка іншого героя казки. Гроші в міській казні знаходяться на все, тільки не на потреби комунального сектора. У культурі – своя людина, в освіті – теж своя, в УЖКГіБ – як не дати, для лікарні – свята справа, а ще й курорт треба «розвивати», плюс для чиновників виплати, доплати, відрядження, премії та надбавки… А комунальники повинні «заробляти на себе» і не виключено, що ще й на «того хлопця» з мерії… Цікавим фактом є й те, що для КП «Трускавецьтепло» кошти знайдуться для модульної котельні (і це добре, що знайдуться), а от для КП «Трускавецьжитло» нема. Вибачайте, Олександре Олександровичу…
А закінчимо тими ж словами, що й у статті за лютий місяць. «Хочеться вірити, що в «Правій волі» побачать, що в сімейній коаліції влади Трускавця їм відвели роль пасинка. Хочеться, щоб «Права воля України» показала, що вона не слухняне знаряддя в руках мера та його близького оточення, а тверезомисляча сила, котра готова стати на захист інтересів трускавецької громади разом з іншими тверезомислячими силами». І хочеться вірити, що тариф буде для населення посильним, а комуналка процвітатиме. Тільки б дочекатися відставки пана Козира. Та, на жаль, тридцяти голосів серед депутатів на цю святу справу поки що ніяк не назбирати. Але, на щастя, є інші шляхи і є надія…
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень