27-29 травня у місті Котермака відбулась літературно-мистецька академія “Країна Франкіана”. Нічого подібного дотепер у Дрогобичі не було.
Розповісти про концепцію і мету нетрадиційної і масштабної акції ми попросили відомого франкознавця, доцента кафедри української літератури і теорії літератури Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Олега Багана.
– Ідея проведення такої багатогранної культурологічної акції, присвяченої творчості й особистості Івана Франка, належить двом очільникам нашого університету: ректорові, професорові Надії Скотній та проректорові з навчальної роботи, професорові Юрієві Кишакевичу, які й взяли на себе головні організаторські функції. До акції університету долучилися Дрогобицька міська та районна ради, Дрогобицька мерія та райдержадміністрація, музей «Дрогобиччина», міський муздрамтеатр ім. Ю .Дрогобича.
Метою літературно-мистецької академії було урізноманітнити сучасне сприйняття національного генія, знайти нові інтелектуально-художні стежини до пізнання його духовного світу. Адже попри те, що в нашому університеті ведуться систематичні фахові франкознавчі дослідження (виходять два наукові збірники «Франкознавчі студії» і «Нагуєвицькі читання», здійснено низку коментованих перевидань творів письменника), відчувалося, що усім дрогобичанам бракує того, щоб вшанування Франка стало мистецькою подією, сплеском емоцій, оригінальних інтерпретацій його художніх візій та образів. Відтак народилася думка про триденне святкування, про широке залучення до акцій творчих людей із різних середовищ.
Приємно, що на відкритті академії її учасників привітав народний депутат від нашого краю Роман Ілик, який, власне, й висловив у своєму виступі головну мету свята: органічно залучати молодь до націотворчої дії.
Колосальність і багатогранність творчої спадщини (.Франка якраз дозволяють доторкнутися до глибин двигтіння національної душі, адже письменник осмислив, здається, усі можливі аспекти і нюанси національної історії, ментальності, культури. Саме про це говорили на відкритті свята запрошені відомі науковці: Роман Лубківський і Ярослав Гарасим (Львів), Микола Мушинка (Пряшів, Словаччина), Роман Голод (Івано-Франківськ), Алоїс Волдан. У програмі академії передбачені театральні вистави за творами І.Франка: «Будка ч.27 (студія «Ровесник», реж. Зеновія Осташ), «Пироги з черницями» (студентський театр «Альтер», реж. Андрій Юркевич), «Таїна буття» (Львівський академічний обласний театр їм. Ю.Дрогобича, реж. О.Король). Велику декламативну виставу «Моя Франкіана» підготував знаний львівський актор Святослав Максимчук. Було організовано виставки картин лауреата Національної премії України ім. Т. Шевченка Євгена Безніска та світлин дрогобицького фотомайстра Ігоря Фецяка, виставку студентських художніх робіт на франкознавчу тематику. Відбулися широкі читання поезій І. Франка для різних аудиторій і на різну тематику, презентації «Франко-фесту» та Інституту франкознавства. Організовано спеціальні екскурси місцями Франка у Дрогобичі і в Нагуєвичах для чисельних гостей свята.
Науковці організували три круглі столи із широкою франкознавчою проблематикою «Актуальні проблеми франкознавства», «Актуальність націософських ідей І. Франка», «І.Франко і європейська славістика». Серед іншого обговорювалися питання залучення до наукового обігу маловідомих творів І. Франка (він друкувався різними мовами, на найрізноманітніші теми і в цілком несподіваних виданнях, які потребують вивчення), дослідження зв’язків письменника із широким колом європейських гуманітаріїв і політиків, зокрема у просторі слов’янських країн, осмислення його інтелектуальної еволюції, яка була дуже складною, через що й до сьогодні ведуться суперечки про деструктивність і конструктивність впливів І.Франка). Зокрема актуалізувалася проблема ідейної боротьби І.Франка з москвофілами, що було вельми злободенно з огляду навіть на недавні публікації дрогобицької преси про підступні дії сучасних прихованих москвофілів – блокування видання тритомного «Життєпису» І. Франка авторства покійного М. Мороза.
Були проведені зустрічі студентів із франкознавцями, великий концерт, книжковий ярмарок, на якому презентувалися справді якісні перевидання творів І.Франка «різного калібру» – від казок до наукових статей.
На мою думку, всі, хто долучився до культурологічної акції, попрацювали розумно, зі смаком, щиро, інколи дотепно. Вдалося створити справжній феєрверк думок, захоплень, відкриттів, інтерпретацій, переживань. Як висловився на відкритті Роман Лубківський, через дух і художню велич Франка дрогобичани змогли подолати павутиння субкультури, в яку нас постійно втягує комерціалізована сучасність.
Гадаю, Дрогобицький педуніверситет продемонстрував свій потенціал як наукотворчої, культуротворчої, націєтворчої інституції. Франкознавчі традиції були і залишатимуться нашим пріоритетом. Хай ця оригінальна, поліфонічна акція буде подякою-згадкою про тих чудових франкознавців, які утримували належний рівень цієї гуманітарної галузі у складні роки радянщини, – про професорів кафедри української літератури, нині покійних, Зенона Гузара та Адама Войтюка.
Газета «Високий Замок плюс Дрогобиччина»
ТОП коментованих за тиждень