Вигуки журналістів «Ганьба!» і «Сала – на нари!» під час представлення нового голови Львівської ОДА Олега Сала 31 жовтня нагадали, що новий губернатор – особа для Львівщини не лише не нова, але й не забута. З ним свого часу було пов’язано надто багато скандалів, аби останні вісім років могли стерти їх з пам’яті.
Отже, нагадаємо, як все було. До лав правоохоронців Олег Сало вступив у 1988 році, ставши інспектором ДПС ДАІ Управління МВС України у Львівській області. Власне в ДАІ Львівщини він працював аж до 2003 року, з 2000 року очоливши обласне управління. І під час його роботи в державтоінспекції почали виникати перші сумнівні моменти, які врешті вилилися аж в розслідування парламентського Комітету з боротьби з організованою злочинністю і корупцією.
Діапазон справ, які потрапили в поле уваги парламентського комітету, був доволі широким. Зокрема, йшлося про можливу причетність до вбивства людини, або ж про халатність, яка завадила в розкритті цього злочину; про реєстрацію великої кількості нерозмитнених авто; про незаконну реєстрацію автомобіля «Мерседес-380», викраденого в громадянина Росії, на якому потім їздив тодішній начальник обласної міліції Валерій Строгий.
Втім, попри ці сумнівні моменти, через декілька років, на початку 2003, Олег Сало очолив ГУ МВС у Львівській області. З його роботою на цій посаді і пов’язані найбільш гучні скандали. Ще в його бутність головним міліціонером Львівщини у львівських ЗМІ ходили чутки про діаманти, вшиті у зірки на погонах, і про «лімузин» з начинкою на 100 тис. доларів. А також – чутки про тиск на львівських журналістів. І досі в соцмережах саме з іменем Олега Сала пов’язують пожежу в редакції газети «Поступ»…
Як і для багатьох інших політиків, що представляли владу Леоніда Кучми на зламі 2004-2005 років, «Помаранчева революція» вилилася для Олега Сала в кар’єрні потрясіння. Одразу після зміни влади, у лютому 2005 року, Генеральна прокуратура порушила проти нього дві кримінальні справи – за фактами порушення виборчого права та зловживання владою і службовим становищем.
Олега Сала оголосили у міжнародний розшук. Це був досить дивний «розшук» – Сала часто бачили у Львові, однак міліція так і не спромоглася його затримати.
У вересні 2005 року львівські ЗМІ повідомляли, що в помешканнях Олега Сала, а також екс-начальника Західної регіональної митниці Тараса Козака, провели обшуки, вилучивши велику кількість грошей, зброю і документи, які могли свідчити про причетність до низки злочинів. В листопаді 2005 року Львівська облрада, депутатом якої новопризначений голова Львівської ОДА на той час також був, далазгоду на притягнення Сала до кримінальної відповідальності, і на його арешт.
Сам Олег Сало тим часом запевняв, що справи проти нього є лише результатом цькування з боку тодішнього голови Львівської ОДА Петра Олійника, на якого він начебто мав компромат. Також він заперечував, що перебуває в міжнародному розшуку, адже, за власними словами, залишався в Україні.
Так чи інакше, кримінальні справи проти нього незабаром закрили. В 2006 році Генпрокуратура повернула справи на дорозслідування у прокуратуру Львівської області, а в лютому 2007 року Печерський районний суд Києва закрив їх у зв’язку з відсутністю складу злочину.
Що цікаво, поміж тим Олег Сало встиг навіть балотуватися у народні депутати України – від блоку Наталії Вітренко «Народна опозиція» весною 2006 року. Щоправда, депутатом так і не став, бо «Народна опозиція» не подола прохідного бар’єру.
Кар’єра Олега Сала в правоохоронних органах знову активізувалася вже з приходом на посаду президента України Віктора Януковича. Вже в березні 2010 року він очолив ГУ МВС у Рівненській області. Потім, у 2012 році, перейшов на посаду головного міліціонера Івано-Франківщини.
Останніми місяцями в прикарпатських ЗМІ почала з’являтися інформація про те, що головний міліціонер регіону планує залишити посаду – щоправда, журналісти пов’язували його майбутнє з Міністерством внутрішніх справ у Києві. Однак, виявилося, що майбутнє його – повернення на Львівщину, регіон, звідки він так скандально пішов.
Потрібно сказати, що серед львівських журналістів, які добре пам’ятають роботу Олега Сала у Львові, його нове призначення викликало гостру негативну реакцію. Про це, зрештою, й свідчили згадані вище вигуки під час його представлення в сесійній залі Львівської облради.
Негатив відчувається і в політичному середовищі. На київському рівні традиційно яскраво висловився Юрій Луценко: «Нечисть повертається. Саме вчасно – в ніч на Хелловін». Ще більш відчутний негатив безпосередньо на Львівщині. Зокрема, відомий львівський політик Микола Горинь, депутат Львівської облради багатьох скликань, у розмові з ZAXID.NET сказав: «Це – незрозумілий крок. Якщо хтось хоче дуже серйозно посилити конфронтацію в Львівській області з діючою владою, то вони своєї мети досягнули. Зрозуміти такі ходи Адміністрації президента – поза межами можливого».
Тим часом чинні депутати облради, а також політологи, намагаючись пояснити причини такого призначення, у приватних розмовах припускають, що таке, м’яко кажучи, неоднозначне призначення – результат банального дефіциту кадрів, які могли б займати посаду голови Львівської ОДА. Мовляв, в Адміністрації Президента орієнтуються на те, щоб людина знала регіон, бажано – була вихідцем із нього, а все решта вважають другорядним.
Зрештою, не всі політологи оцінюють таке кадрове призначення, як в принципі провокаційне. «Я не думаю, що комусь розходилося в тому, щоб створювати провокацію. Провокації створюються у виборні періоди, коли треба когось вивести з себе, підштовхнути до неправильних кроків. В даному випадку влада зацікавлена в ефективному менеджменті. Мається на увазі, що ця людина є у форматі сучасної влади: схильна не рефлексувати, а виконувати. На мою думку, це – чисто раціональне призначення, оскільки попередній керівник виявився на таким ефективним з точки зору чинної влади, як вона того очікувала», – зазначив політолог Ігор Танчин.
Втім, хотіли чи ні, а провокація таки вийшла. Тому тепер можна очікувати гострого майбутнього – як в стінах облради і ОДА, так і в медіа-просторі.
Сам Олег Сало, тріумфально повернувшись до зали, в якій його колись дозволяли притягувати до криміналу, пообіцяв зробити так, щоб слово «Ганьба!» на його адресу не лунало, і запевнив, що шукатиме компромісу з опозиційним депутатським корпусом.
В тому, що він спробує, можна не сумніватися. Однак, з огляду на вищенаведений «стартовий майданчик», зробити це новому главі ОДА буде непросто.
Данило Мокрик, ZAXID.NET
ТОП коментованих за тиждень