Сесії Трускавецької міської ради вже давно перетворилися на фарс, а депутати – на автоматичних кнопкодавів. І нема чого ображатися за такі слова, бо факт залишається фактом – такого складу як маємо тепер міська рада Трускавця не бачила за всі демократичні скликання. «Різношерстість», про яку ще на першому сесійному засіданні в листопаді 2010 року говорила пані Журавська, не завадила обранцям народу знайти спільну мову. Тільки мову цю не розуміє громада, бо ця мова радше нагадує кримінальний жаргон, мета якого – відрізнити «своїх» від «чужих». І цей поділ на «своїх» та «чужих» у місті триває ось вже три з половиною роки.
Характерною рисою цього депутатського складу є мовчазна байдужість до долі міста, готовність проголосувати за все, як скаже міський голова, абсолютна безвідповідальність за прийняті рішення, словом – злочинна недбалість. І ховається ця безвідповідальність за хитрим слоганом «колективної відповідальності», коли буцімто відповідальною за прийняті рішення є вся міська рада як колегіальний орган. А хто за що голосував і як голосував – цього не довідаєшся ніколи, хіба якщо б голосування було поіменним.
Для прикладу, саме поіменне голосування за продаж землі навколо питного озера (132 гектари на вул. Городище) і по сьогодні дає нам можливість бачити, хто в часи попереднього міського голови підтримував його політику. Поіменне голосування дає можливість чітко бачити хто з депутатів яку позицію займає. Та наразі майже всі питання у Трускавецькій міській раді приймаються чітко та злагоджено системою «колективної безвідповідальності». Навіть якщо не набирається потрібна кількість голосів «за», то лічильна комісія, яку не раз ловили на недбалості, не виключено що зумисній, оголосить потрібну цифру «24 – за!». Якщо явно не вистачає голосів, то діє принцип телефонного права, коли раптово появляється підкріплення, а ті, хто голосував «проти», після розмови по телефону із кимось (неважко здогадатися з ким) раптово змінюють свою позицію на кардинально протилежну. Так було і при затвердженні результатів звіту заступника міського голови Юрія Яворського за пророблену роботу (де-факто за «пророблену» бездіяльність), так було і з питанням зрізання беріз у скверику на вулиці Шевченка задля побудови там нового міні-ринку, так було при розгляді ряду земельних та інших важливих для міського голови «грошових» питань.
В результаті таких голосувань задоволеними залишалися одиниці – мер, депутати та зацікавлені особи. Натомість громада «ставилася в позу» як щось непотрібне, як недолуга служниця, як той зайчик, котрого лисичка вигнала із його хатки та заставила бомжувати по лісі.
На черговій сесії Трускавецької міської ради, котра проходила вчора, 22 травня, депутат Богдан Процишин вкотре поставив питання запровадження поіменного голосування. Нагадаємо, що цей депутат не єдиний, хто піднімав це питання – порушували його і депутати від «Свободи», і Ігор Пілько. Для прикладу, у Львівській обласній раді ця система діє і кожен може чітко побачити позицію конкретного депутата. Це право виборця і це право облрада реалізувала.
На одній із сесій ТМР основним аргументом проти поіменного голосування перші особи міста зазначали високу його ціну. Мовляв, 250 тисяч гривень, які нібито потрібні для встановлення системи «Рада», місто не потягне. Та й навіщо? Ба дійсно, навіщо владі система «Рада», коли вона зв`яже руки корупціонерам? А секретар ради Петро Шумин договорився до того, що оцінив встановлення системи «Рада» у Трускавці на кілька мільйонів – мовляв, треба ще новий сесійний зал збудувати. За цією іронією ховалася глибока стурбованість трускавецьких чинуш щодо своєї долі. «Рішати» та крутити містом як циган сонцем система «Рада» їм би не дозволила.
Депутат Богдан Процишин, громадський діяч Святослав Грабовський, депутат Ігор Пілько та ще кілька осіб почали досліджувати це питання. Результат їхніх пошуків мав бути озвучений 22 травня на сесії. Виявляється, не треба ніяких 250 тисяч гривень, досить лише бажання влади і якісь мінімальні кошти. Та питання запровадження системи поіменного голосування у Трускавці не те, що не пройшло. Воно навіть не потрапило у порядок денний. Як інформує наше джерело, не підтримали пропозицію Б. Процишина щодо включення цього питання в порядок денний депутати найбільшої фракції «Батьківщина» (сюди входить і весь приснопам`ятний «Фронт змін»). Колеги «юлиної десятки» по коаліції теж відхрестилися від поіменного голосування як від чорта рогатого. Чого ж вони бояться, ці депутати? Можливо, тоді не можна буде «протягувати» потрібні рішення? Чи бояться, що громада та громадські організації робитимуть чітку аналітику хто чим дихає і, за перепрошенням, хто чим пахне? А пахне тут явно корупцією, яка ховається за вищезгаданою системою «колективної безвідповідальності».
Звичайно, що за відмовою від системи «Рада» стоїть рука міського голови. Чия ж рука стоїть за міським головою, гадаємо, зрозуміло. На нашу думку, кожен депутат, який заплямував себе співпрацею із чинним міським головою Трускавця Русланом Козиром, більше не повинен ставати депутатом. Кожен депутат, який боїться поіменного голосування і хоче й надалі «мутити» воду та ловити в ній рибку, збагачуватися за рахунок міста та громади, не тільки більше ніколи не повинен представляти інтереси виборців – такі мають нести кримінальну відповідальність. Якщо міська рада як колективний орган замість прозорості та відкритості діє, за перепрошенням, як кримінальна шайка, як організоване злочинне угрупування, котре «рішає» «дєлішкі» на «сходках», то таке бандугрупування потрібно знешкодити.
Що і як вирішують в міській раді зараз – не знаємо. Шантаж та погрози поки що мера Трускавця призвели до того, що автор цих рядків, являючись і громадянином міста, і журналістом, не має можливості бувати на сесіях міської ради та засіданнях міськвиконкому. Це робилося спеціально, щоб громада не знала як проходять засідання і чи нема порушень. Це робилося спеціально, щоб громада міста не довідалася про злочинні оборудки. Але шило з мішка все одно колись вилізе.
Для автора цих рядків все, що приймає цей склад депутатського корпусу, всі рішення, які приймаються під дудку пана Козира, є незаконними та нікчемними. Сподіваємося, що з часом вони такими будуть визнані і де-юре.
Пропозицію активної учасниці Революції Гідності Галини Шиманської (депутат ТМР) на одному з віче щодо потреби відмінити «рішення під когось», тобто явно корупційні, владці міста та більшість депутатів проігнорували. Одні з найактивніших діячів Революції Гідності, співзасновники Штабу Національного Спротиву депутати ТМР Ігор Пілько та Богдан Процишин за свою позицію зараз піддаються відкритому цькуванню на офіційному веб-сайті мерії та у підконтрольних агентам Кремля ЗМІ. Чи за це вони стояли на Майдані? Чи за це загинули на Майдані сотні кращих синів та дочок України? Додамо, що ігнорують та цькують активістів Революції Гідності саме ті, хто строчив доноси та здавав у СБУ та міліцію списки учасників Євромайдану. Хоча спробуй зараз доведи, що сексот та ефесбешник у стінах мерії є сексотом та ефесбешником…
Що треба зробити, щоб у Трускавці все-таки запровадили поіменне голосування? Діяти з позиції сили. Громада має показати, що вона не хоче більше такого мера. Ясна річ, що не треба пану Козиру ставити шину на голову, як це зробили 22 травня з мером Борислава. Та відправити його у відставку потрібно. І чим швидше, тим краще. Місцева влада Трускавця задалеко пішла, вона зовсім відірвалася «в небеса», від інтересів простих мешканців. Вона спілкується з громадою з позиції зверхності та зарозумілості, розмовляє жаргоном, а не людською мовою. Жахливий стан доріг – а вони викладають бруківкою вулицю Шевченка. Відпочивальників поменшало – а вони покладають за це вину на зоозахисників. Люди зубожіли – а вони рапортують про браві досягнення бравих поганців. Люди без роботи чи сидять на півставки – а вони кажуть, що не мають впливу на цей процес. Та ще й раз за разом підвищують тарифи, здійснюють переділ бюджету, роблять ремонти у власних кабінетах та купують автобуси, які навряд чи довго зможуть їздити по наших дорогах. Чесна влада виявилася значно корумпованішою за всіх попередників, а громада не стала заможнішою ані на йоту.
На кінець залишається сказати те, до чого йде давно: «Ганьба такому міському голові! Ганьба таким депутатам!». У Бориславі велелюдне віче висловило в очі меру все, що думає про нього. Це при тому, що голосували за В. Фірмана у 2010 році біля 40% виборців (для порівняння, у Трускавці за чинного мера проголосувало 2 тисячі 372 особи, що становить 23,37%). Так що пана Козира треба винести з міськради прямо із кріслом та віднести (чи відвезти в тачках) на залізничний вокзал і посадовити на київський поїзд. Хай забирається туди, де його бізнес і де його люблять і ждуть. А як не хоче, тоді сказати по-свободівськи: «Чемодан, вокзал, Росія!».
У Трускавці зараз проводиться явно кремлівська тоталітарно-диктаторська путінська політика залякування, терору, підкилимності, цинічності, хамства та зомбування власного народу. Небажання запровадження поіменного голосування – яскравий приклад того, що цій трускавецькій владі до демократії та до Європи дуже далеко, практично недосяжно. Ця совково-кримінально-бюрократична злучка повинна залишитися в нашому минулому.
Хочеться вірити, що Трускавець все ж чекає хороше майбутнє та чесна і відкрита влада, яка одним із перших рішень запровадить поіменне голосування. Але це вже не буде влада тих, хто себе дискредитував як депутат і як посадовець. Це вже не буде влада тих, хто рвався до влади як до великого корита і хто освоював кошти громади, області, держави. Лише за освоєння 18 мільйонів гривень на дороги Трускавця перед Євро-2012 пан Козир мав би попросити пробачення у громади, покаятися і власноручно написати заяву про відставку. Але ж дерибанити хочеться і далі, тим більше, що на верхівці київської влади появилися старі приятелі. То як вилізати з корита, коли є можливість пожерти?
Тільки нові люди повинні будувати нову Україну. Як казав Вацлав Гавел, краще п’ять років помилок, ніж п’ятдесят років саботажу. А корупційне дрантя буде викинуте на смітник історії, де воно або згорить, або зогниє. Іншого не дано. Бо поки агентура Кремля виконує кремлівський сценарій, буде розруха, буде непрозорість, буде безлад і корупція. І ця агентура Кремля ніколи не погодиться на поіменне голосування. У Трускавці також.
Володимир Ключак
Відео Святослава Грабовського
ТОП коментованих за тиждень