З метою спрощення процедури реєстрації прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення Верховною Радою України 12 лютого 2015 року був прийнятий Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляції)» та 05 березня 2015 року – Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення повноважень нотаріусів та особливостей реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення».
Цими нормативно-правовими актами скорочений перелік істотних умов договору оренди землі, скасований перелік документів, які були невід’ємною частиною договору оренди землі та розширено коло суб’єктів, уповноважених реєструвати право оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення.
Так, нотаріусу надано можливість проводити державну реєстрацію права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення , яке виникло та оформлено в установленому порядку до 01 січня 2013 року, одночасно з державною реєстрацією похідного від нього речового права на таку земельну ділянку.
Строк оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства відтепер не може бути меншим як 7 років.
Раніше передача об’єкта оренди орендарю здійснювалась орендодавцем за актом приймання-передачі, то тепер об’єкт за договором оренди землі вважається переданим орендодавцем орендареві з моменту державної реєстрації права оренди, якщо інше не встановлено законом.
Отже, відтепер, для проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки, право власності на яку зареєстроване до 01 січня 2013 року, заявник подає органові державної реєстрації прав або нотаріусу, як приватному так і державному:
– заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (щодо іншого речового права);
– документ, що посвідчує особу заявника (пред’являється), копія надається;
– копію реєстраційного номера облікової картки платника податку згідно з Державним реєстром фізичних осіб – платників податків, крім випадків, коли фізична особа через свої релігійні або інші переконання відмовилася від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податку, офіційно повідомила про це відповідним органам державної влади та має відмітку в паспорті громадянина України.
– документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав;
– документ про сплату адміністративного збору;
– договір оренди землі.
Таким чином, прийняття даних нормативно-правових актів дозволить значно пришвидшити та спростити порядок державної реєстрації прав оренди на земельні ділянки сільськогосподарського призначення. Завдяки цьому громадяни зможуть самостійно обирати звернутися їм до державного реєстратора чи до нотаріуса, ліквідуються черги при реєстрації вищезазначених договорів, збільшиться оперативність реєстрації і якості послуг за рахунок збільшення конкуренції. Крім того, такі зміни до законодавства сприятимуть більш ефективному використанню земель сільськогосподарського призначення суб’єктами господарювання, і як наслідок, додатковим надходженням до Державного бюджету та місцевих бюджетів.
Начальник реєстраційної служби
Трускавецького МУЮ
Ліля Топорович
ТОП коментованих за тиждень