Посеред всіх холодних та дощових днів цього тижня знайшовся один день сонячний, теплий та безхмарний. Цей день – 14 жовтня, коли у Трускавці одна з трьох греко-католицьких парафій міста відзначає храмове свято, Покрови Пресвятої Богородиці.
З величезним піднесенням та зосередженням проходила в цей день у трускавецькій церкві Покрови урочистість Найсвятішої Безкровної Жертви. Соборну Святу Літургію очолив отець Володимир Лужецький, настоятель парафії Христа-Чоловіколюбця в сусідньому Стебнику, співслужили йому отці з Трускавця, Стебника, Львова та інших місцевостей.
Отець-реколектант Андрій виголосив проповідь про свято Покрови, яке своїм корінням сягає Візантії та тих часів, коли наші предки-русичі стояли під брамами Константинополя. В далекому IX столітті Русь ще не прийняла світло Христової віри, тому для візантійців люди з півночі були уособленням зла та темноти – подібно як для нас зараз наші сусіди з північного сходу. Під час молитви юродивому Андрію об`явилася Матір Божа, яка молиться та своїм покровом (омофором) покриває Константинополь. Тоді русичі так і не взяли Царгороду. Так говорить легенда про походження цього свята.
Цікаво, що свято Покрови, хоча й виводиться з часів ще неподіленого схизмою 1054 року християнства, якось не прижилося в західній, латинській церкві. Та й не у всіх східних церквах Покрова відзначається так шанобливо, як в Україні. В нас це свято асоціюється не лише з церковними легендами та багатьма народними повір`ями, але і з військом, яке обрало своєю покровителькою Матір Божу та просить її заступництва. Покрова – не лише день українського козацтва та день створення УПА, але і офіційний День захисника України, а отже, вихідний, державне свято.
На завершення урочистої Святої Літургії настоятель парафії о. Володимир Бондарчук щиро подякував всім меценатам, які жертвують на те, щоб цей храм, який майже двадцять років тому постав на старому трускавецькому цвинтарі, ставав щораз красивішим, досконалішим, комфортнішим, щоб якомога більше людей приходило сюди і звершувало молитви – прохальні, подячні та на прославу Бога. Серед меценатів настоятель парафії назвав Лева Грицака, Олександра Заїку, Володимира Павлишина, Олександра Чебаненка, Мирослава Гумегу, Олександра Шишка, Ігоря Кісака, Юрія Беднарчука, Михайла Гладкого, Михайла Малащака та багатьох інших, хто жертвує на храм. Хто щедро сіє – щедро жатиме. Окрему подяку отець Володимир Бондарчук висловив діючому міському голові Андрієві Кульчинському, якого, за словами отця, треба підтримати в його починаннях, адже всі ми бачимо, як багато робиться у Трускавці останнім часом. Логічним завершенням подячних слів отця стали «Многая літа» та духовний гімн «Боже великий єдиний».
Після традиційного на храмовий празник водосвяття отці відправили панахиду на могилі воїнів УПА, після чого там відбулося віче. На ньому виступили міський голова Трускавця Андрій Кульчинський, станичний Братства вояків УПА в Трускавці Роман Малярчин, голова ГО «Меч Арея», яке об’єднує воїнів-АТОвців у Трускавці, Роман Буртовий. Бард Лілія Кобільник виконала кілька проникливих пісень, Тетяна Лучейко читала поезію, а завершили церемонію вшанування пам`яті борців за волю та незалежність України молоді хлопці та дівчата з моршинського «Джерельця». Захід зібрав дуже велику кількість людей і це не дивно, зважаючи на храмовий празник та офіційний вихідний.
Під вечір на території біля церкви Покрови відбувся концерт та збір коштів для потреб воїнів АТО, який традиційно проводять волонтери з Трускавця та Дрогобича. Так закінчився цей день, який разюче відрізнявся від інших днів тижня, похмурих та дощових. День світлий, погожий, день Божої ласки та материнського Покрову Богородиці, день 14 жовтня.
Здавалося, освячуюча ласка спливає з неба потоками, щоб дати нам дуже багато. Дати пам`ять про тих, хто віддав життя за нас із вами. Дати мудрість розпізнавати правду та лукавство. Дати віру у милосердя Бога, у його справедливість та доброту. Дати любов до своїх ближніх. Дати впевненість у завтрашньому дні. Дати чуття єдиної родини, єдиної громади, котра не ділиться на своїх та чужих, котра пам’ятає про своє минуле, дбає про своє сьогодення і думає про майбутнє.
Під Покровом Пресвятої Богородиці минула п’ятниця, 14 жовтня, у Трускавці…
Володимир Ключак, фото з мережі Фейсбук
ТОП коментованих за тиждень