22 квітня світ святкує День Землі. WWF хоче наголосити на тому, що саме зараз триває так званий «сезон тиші», який є дуже важливим для збереження популяцій тварин, і відповідно Планети.
Ми всі знаємо, що усе живе на нашій планеті розвивається циклічно. Таким циклам підпорядковуємося в певній мірі і ми, люди, адже уночі ми полюбляємо відпочивати, а світлу пору доби – проводити активно. У світі живої природи така циклічність виражена набагато яскравіше. Рослина знає, коли її скидати листя, багато тварин – коли впадати у сплячку, риба – коли зосереджуватися на глибоководних ділянках і теж “засинати”. Біологічний годинник також підказує живим істотам, коли прокидатися від сну, розпускати листочки, починати вити гнізда чи йти на нерест. Такий активний період в житті дикої природи розпочинається із першого квітня і завершується приблизно у середині червня. Саме зараз у багатьох тварин відбувається розмноження та догляд за новонародженими нащадками. Птахи будують свої гнізда і висиджують пташенят, спочатку хижі види риб, а потім і травоїдні починають нереститися, шукаючи собі необхідний субстрат для нересту: гальку, пісок, рослинність, тощо.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про тваринний світ» у період масового розмноження диких тварин, з 1 квітня до 15 червня (“Період тиші”), не можна проводити роботи та заходи, які є джерелом підвищеного шуму та неспокою (стрільба, проведення вибухових робіт, феєрверки, санітарні рубки лісу, використання моторних маломірних суден, проведення ралі та інших змагань на транспортних засобах). Надзвичайно важлива заборона масових рубок у цей період, адже такі заходи зривають гніздування різних видів птахів, передусім хижих, а також заважають розмноженню диких видів звірів, у тому числі мисливської фауни.
Приблизно в цей же період триває нерестова заборона на вилов риби та інших гідробіонтів (на певних водоймах нерестова заборона може мати меншу чи більшу тривалість, для розуміння скільки триває нерестова заборона на конкретному водному об’єкті варто шукати відповідну інформацію на сторінках Держрибагентства, Держекоінспекції, сторінках природоохоронних установ). Якщо не знаходите потрібну інформацію, звертайтесь до WWF. Вилов риби в цей період можна здійснювати лише з берега і обмеженим переліком знарядь лову (однією вудочкою чи спінінгом), не можна ловити на нерестовищах, проводити різноманітні гідротехнічні роботи на річках, проводити змагання з спортивного рибальства, пересування човнів.
Такі заборонні заходи особливо потрібні рідкісним та зникаючим видам, популяції яких є дуже розрідженими. До прикладу, такі охоронні заходи допоможуть у збереженні стерляді прісноводної – одного із шести існуючих “червонокнижних” представників родини осетрові і єдиного прісноводного виду, що здатен створювати локальні популяції на Дністрі, Дніпрі, Дунаї.
Інна Гоч, WWF в Україні, ihoch@wwfdcp.org
ТОП коментованих за тиждень