Сьогодні, 23 червня, біля санаторію-профілакторію «Едельвейс» (і безпосередньо всередині оздоровчого закладу), пройшла акція, організована ГО «Майдан-Трускавець» (очільник – Анатолій Томашівський). Акція не була попередньо проанонсована, тож із присутніх на ній мешканців Трускавця було обмаль. Біля 80% учасників акції становили мешканці сусідніх міст, переважно Борислава.
Важко однозначно відповісти на запитання, що ж це було, що ж це за дійство проходило протягом двох годин – мітинг, пікет, з`ясовування стосунків, демонстрація сили, флеш-моб чи щось інше. А виглядало все так. Вже о 11.50 під «Едельвейсом» стояла міліцейська автівка, під брамою розмовляло 7-8 міліціонерів. Під`їхало кілька машин, почали підтягуватися люди. Розкладено палатку синього кольору із прикріпленим написом «Майдан-Трускавець» на бандерівському червоно-чорному прапорі. Слово взяв організатор акції Анатолій Томашівський, який нарешті пояснив, що відбувається. Бо, як виявилося, більшість учасників були повідомлені, що треба прийти, бо «ображають маму воїна АТО», але жодної конкретики ніхто не почув.
Анатолій Томашівський почав розповідати, що матір воїна АТО Катерину Андрусик хочуть звільнити з «Едельвейсу», що теперішній директор санаторію В`ячеслав Стиблина образив її і що проти нього є багато матеріалів, які свідчать, що людина не повинна займати таку посаду. На намагання керівника трускавецького Автомайдану Олександра Богуцького отримати якісь документи, які б підтверджували сказане, Анатолій Томашівський почав вимахувати цілою папкою паперів. Як виявилося, в папці було ряд скарг Катерини Андрусик, в тому числі на ім`я Президента України і дуже багато відповідей, в переважній більшості відписок. Відповіді з міліції, відповіді з прокуратури, врешті-решт, відповіді з Трускавецької міської ради, яка, за словами Анатолія Томашівського, самоусунулася від вирішення проблеми матері воїна АТО. На запитання Олександра Богуцького, а де ж ті матеріали, які свідчать про якісь беззаконні дії В. Стиблини, чому А. Томашівський не надав такі докази «братнім» громадським організаціям типу «Трускавецький Автомайдан» чи профспілці таксистів, ніхто чіткої відповіді так і не дав. Навпаки, звинуватили О. Богуцького у тому, що він провокатор.
Як виявилося, це були тільки квіточки. Оскільки В. Стиблини на місці не виявилося (пізніше нам стало відомо, що він вчора потрапив до лікарні із гіпертонічним кризом, тиск піднявся до 200 мм рт. ст.), то вирішили розійтися. Анатолій Томашівський зазначив, що він цю справу просто так не залишить, що розпочне збір підписів за відставку В. Стиблини. Але приїжджі гості, переважно з Борислава, розходитися не поспішали. Вони вирішили зайти всередину «Едельвейсу».
Чому учасників акції правоохоронці пропустили всередину відпочинково-оздоровчого закладу, залишається загадкою. В самісінькому холі присутні розпочали «допит» матері воїна АТО Катерини Андрусик. Коли «незручні питання» розпочав ставити голова Спілки безпеки управління «Антикорупція» Олег Балог з Дрогобича, то активісти з Борислава накинулися на нього, назвавши провокатором. Дісталося і оператору, який мовчки знімав все, що відбувається, на камеру. Оператора попросив знімати події громадський активіст Святослав Грабовський, котрий в цей день перебував у Львові на зустрічі з головою «Народного контролю» Дмитром Добродомовим. Отже, провокатором назвали і Олександра Богуцького, і Олега Балога, і оператора, а згодом мало не дійшло до побиття журналіста Руслана Солонця, якого почали штовхати та обзивати і теж, до речі, назвали провокатором.
Та повернімося до відпочивальників у «Едельвейсі». Вони, як тільки почалися сильні крики та лайка, позабивалися у кімнати, діти почали плакати. Старша медсестра зі сльозами на очах почала просити незваних гостей покинути санаторій, але її ніхто не слухав. На жаль, замість втрутитися та заспокоїти гарячі голови, ініціатор акції Анатолій Томашівський лише підігрував бійцям у формі воїнів АТО. «Ми Вас захистимо! Ми не дозволимо Вас звільнити!» – казав він Катерині Андрусик. Слова персоналу та адміністрації оздоровниці, що про жодне звільнення жінки мова не йде, до уваги не бралися. «Ви – люди Стиблини!» – чули працівники санаторію у відповідь.
Як виявилося, питання про звільнення жінки взагалі не стоїть на порядку денному. В результаті внутрішніх інтриг у колективі санаторій останнім часом «трясуть» різноманітні перевірки і був якийсь один інцидент з пропажею кухонного журналу, який, виявляється, ніби взяла Катерина Андрусик. Але справа давно пройшла (це було в кінці минулого року) і навряд чи варто ворушити те, що діялося в результаті якогось словесного вияснювання стосунків між членами колективу. Працівниці санаторію, а це і старший бухгалтер, і головна медсестра, і інші, втовкмачували прибулим, що маму воїна АТО тут ніхто не ображає, що питання про її звільнення не стоїть і чого взагалі від них хочуть?
Ще одним абсурдним звинуваченням на адресу В. Стиблини було те, що пані Андрусик було виписано премію в розмірі 25% окладу, а не 100%. Бухгалтер пояснила, що документи вони подають до Києва і таке подання було зроблено, а саме наверху вирішують, давати чи ні премію, а якщо давати, то скільки.
Як повідомив у телефонному режимі головний лікар «Едельвейсу» В`ячеслав Стиблина, взимку оздоровниця не була заповнена, як, зрештою, і всі інші оздоровниці Трускавця. Такі акції, як та, що пройшла 23 червня в «Едельвейсі», відлякують відпочивальників. Якщо власники вирішать закрити санаторій, то це болюче вдарить по всьому колективу. Пан Стиблина запевнив, що він не ображав і навіть в намірах не мав ображати маму воїна АТО Катерину Андрусик, тож не розуміє, за що він зараз має відповідати. «Мені що, доводити, що я не негр?» – риторично запитує Заслужений лікар України.
Натомість Анатолій Томашівський вважає, що В`ячеслав Стиблина має пройти перевірку на детекторі брехні (поліграфі), тобто, має доказати, що він не говорив К. Андрусик слова «Це ваші сімейні проблеми». Нагадаємо, що такі слова буцімто сказав В.Стиблина жінці на пояснення, що в неї син в АТО, яке вона дала при зауваженні, що недоварила чи переварила картоплю для відпочивальників у «Едельвейсі».
Ще один штрих до теми АТО. В «Едельвейсі» працює батько загиблого в АТО Героя-трускавчанина Ігоря Дідача. І жодних претензій до його роботи, жодних скандалів. «Едельвейс» надавав допомогу нашим воїнам через волонтерські організації – це теж зараз нікого не хвилює. Знайшли ворога, хтось вказав ціль – неугодного знищити! Якщо не розстріляти, то хоча б звільнити з роботи, щоб розчистити місце для іншого…
Шини під «Едельвейсом» не палили – це однозначно плюс. Всі відкрили свої маски, в емоціях опоненти не вибирали в словах та обдаровували один одного епітетами. Це також плюс. Плюс і те, що вдалося почути багато цікавої інформації (що Трускавець активістів майже не має, тому доводиться підтягувати їх із Борислава, що журналіст Руслан Солонець планував «підімнути» під себе трускавецький «Правий Сектор», що знімати громадські акції не можна, бо їхніх учасників можуть впізнати і це їхнє приватне життя та інше).
Але є багато мінусів, про які теж варто сказати. Організатор акції (ГО «Майдан-Трускавець») не справився із завданням не допустити провокацій. Журналісти все ще залишаються незахищеними. Одна акція під «Едельвейсом» перекреслює кілька місяців копіткої праці над промоцією курорту. Революція та війна вимагають жертв і їх вишукують різними способами.
Не стаємо на захист п. Стиблини. Можливо, він міг би вибачитися тільки щоб закрити питання, хоча і не ображав матір воїна АТО. Можливо, він не подобається всім «старим» членам колективу «Едельвейсу», але всім не угодиш. Але «вирок», який «присудили» йому Анатолій Томашівський і компанія, нагадує вирок сталінських часів. «Винен, бо нам так вигідно». Жодного факту, жодного доказу вини В. Стиблини наведено не було і це головний мінус. З таким самим успіхом можна звинуватити будь-кого у будь-чому.
І наостанок знову щодо назви акції, яка відбулася 23 червня в «Едельвейсі». Те, що було під санаторієм на початку – це піар. Те, що було всередині – провокація. Честь і слава воїнам АТО, але не можна спекулювати на темі АТО, не можна прикриватися цим святим словом. Не можна робити провокації, захищаючи тих, кого не треба захищати, звинувачуючи чесних людей, маніпулюючи громадською думкою, запрошуючи варягів вершити «правосуддя» (самосуд) у Трускавці. Не можна батька чотирьох дітей звинувачувати у гомосексуалізмі, як не можна і дрібне побутове непорозуміння в санаторії возвеличувати у ранг дуже важливої проблеми. Інакше кажучи, не треба створювати проблему там, де її немає, інакше це або вигідний для когось піар, або встрявання у якісь бізнес-розбірки (цікаво, хто проплатив?), або ж банальна провокація, за яку хтось мав би відповісти. Принаймні так є у правовій цивілізованій державі, хоча Україні до такої, на жаль, ще далеко.
Ну і, звичайно, згадуються слова тих, хто дійсно проливав кров на Сході України, з якими доводилося спілкуватися. Не кожен, хто хизується формою, є АТОшником, не кожен, хто хвалиться своїми подвигами, реально воював, не кожен, хто називає себе націоналістом, дійсно є ним, і не кожен, хто реально воював, реально непомильний у всіх питаннях. Організації воїнів АТО та «Правого Сектору» мають дуже високий рейтинг довіри серед народу України, напевно, найвищий, тому берегти свою репутацію вони мають як зіницю ока. А для цього не потрібно встрявати у бізнес-розбірки, навіть якщо вони проходять під виглядом захисту мами воїна АТО. Працівників, яких звільняли в «Ріксосі» в 2014 році, не було кому захистити, хоча вони теж стояли на Майдані…
Володимир Ключак
P.S. Реальну картину провокації біля «Едельвейсу» можна буде побачити на відео, яке буде додано пізніше.
ТОП коментованих за тиждень