Трускавець святкує День народження, вже традиційно дату не від моменту заснування міста, не від моменту першої згадки, а від утворення курорту в цьому галицькому селі під владою Австрії, що мало місце в 1827 році. Саме тоді було збудовано першу невелику водолікарню на 8 кабінок. Саме в ці часи розпочав дослідження мінеральних вод міста на науковому рівні львівський аптекар вірменського походження Теодор Торосевич (з давнього роду Торосян). Результати його досліджень були опубліковані в 1836 році. В подальшому «Нафтусю» та інші води курорту досліджували вчені Машек, Кох, Унгер, Скалковський, Радзішевський, Шаноха, а також Прашіль, Герус, Мархлевський, Фляшен, Орловський (це все у довоєнний час), після ІІ світової наукові дослідження продовжилися лише після перерви, коли Трускавець перебував у статусі колгоспу імені Шевченка, тобто аж з 50-х років.
Можна називати ще десятки прізвищ, імен дослідників, які проробили колосальну роботу, проте парадокс полягає в тому, що по сьогоднішній день ніхто не може на 100% стверджувати, що лікувальна дія «Нафтусі» полягає саме в тому то чи в тому. Причинами лікувального начала «Нафтусі» називали і нафту, і розчинені солі, і сірчані вуглеводні, і леткі органічні речовини, і бітуми, і феноли, і комплексні сполуки типу карбаміду з парафіновими вуглеводнями та його похідними, і органічні смоляні речовини. Дискусії з приводу того, що ж в складі «Нафтусі» так сильно лікувальним чином діє на хворий організм, не припинилися і понині. Єдине лише не викликає заперечень, так це те, що ця вода благотворним і мало що не чудодійним способом впливає на хворі органи, системи органів, на весь організм. Без сумніву, Трускавець можна назвати курортом з великої літери, адже тут не просто відпочивають, а лікуються і виліковуються.
Близько 40% хворих, які їдуть на наш курорт, мають проблеми з урологічними захворюваннями. Сечогінний та жовчогінний ефект «Нафтусі» призводить до збільшення сечовиділення, адже цей процес стимулюють жовчні кислоти. Це не лише сприяє боротьбі організму з різними інфекціями та посилення його імунітету в подальшому, не лише попереджує каменеутворення та ріст тих каменів, які є, але сприяє роздробленню їх на дрібніші, на пісок, який вимивається з організму. А якщо до цього додати новітні апарати, якими послуговуються на курорті в ХХІ столітті (а це і в «МедПаласі» від ЗАТ «Трускавецькурорт», і в «Шахтарі», і в «Карпатах», і в «Дніпрі», і в міській лікарні, в «Молдові», і в багатьох-багатьох інших санаторіях міста), то можна сказати, що на курорті Трускавець робляться реальні чудеса – хворі перетворюються на здорових, імпотенти – на повних енергії та сил чоловіків, зменшується втома, сухість в роті, свербіння шкіри та спрага у хворих на цукровий діабет, покращується робота травної, видільної та серцево-судинної систем організму, нормалізується робота нервової системи, кровообіг, обмін речовин.
Для тих, хто ще ніколи не був на нашому курорті, варто теж знати, що окрім легендарної «Нафтусі», яка є унікальною водою, є і багато інших мінеральних вод, цілющих, лікувальних, з благотворним впливом на людський організм. Про них дещо пізніше, а от про «Нафтусю», королеву вод, в першу чергу. Отже, цю воду мінеральною ми називаємо просто в силу звички, насправді вона є прісною, з характерним смаком та запахом, спричиненим вмістом в ній певних органічних речовин. Вода активізує окисні процеси, благотворно впливає на процеси ендо- і екзосмосу, сприяє виділенню з організму шлаків, які накопичуються при хворобливому процесі. І не лише сечокам’яної хвороби чи сечових діатезів можна позбутися при проведенні курсу лікування «Нафтусею», а й багатьох інших захворювань, і не лише сечовидільної системи. І це не просто слова, фільтраційно-реабсорбційна функція нирок покращується, доказом цього є проведені проби Зімницького та індигокармінова проба. Знеболювальна дія, протизапальна, стимулююча та зміцнюючи – кожну з них можна регулювати відповідно кількістю, якістю (станом) та часом вжитої води «Нафтуся». Так, якщо функція нирок збережена добре і нема проблем з серцево-судинною системою, то воду п’ють тричі на день за 1 – 1,5 години до прийому їжі, в окремих випадках в залежності від маси тіла лікар може призначити і до півлітра води на прийом тричі на день. Якщо ж наявні явища пієлоектазії, пре гідронефрозу та гідронефрозу, а при цьому ще хворе серце, то більше 200 – 250 грам води лікар ніколи не призначить, щоб не було непередбачуваних (чи й цілком передбачуваних) побічних ефектів. А при виражених порушеннях відтоку сечі взагалі більше, ніж по 100 – 150 грам «Нафтусі» за один прийом пити не рекомендується.
Наші дані не можна вважати узагальненням для всіх, адже автор статті, незважаючи на прочитання маси літератури по тематиці трускавецьких мінеральних вод, все ж не є науковцем у цій галузі і навіть не є лікарем – досвід викладання біології близько 10 років в школі хоча і дав багато в цьому плані, та все ж недостатній для того, щоб після прочитання статті можна було робити висновки, яку воду, скільки, як і коли вживати. Адже тільки лікар може призначити, теплу чи холодну воду вживати, тільки «Нафтусю» чи в комплексі з іншими водами, інколи воду призначають пити не до їжі, а після неї. Людський організм надто складний механізм, щоб без вивчення спеціаліста займатися самолікуванням. «Нафтуся», як і інші води курорту Трускавець, є ліками, нехай і створеними самим Богом, відповідно дозування повинно враховувати ряд факторів – супутні захворювання, алергічні реакції, підвищена, нормальна чи понижена кислотність шлунку, виразкова хвороба, гастрити, хвороби інших систем організмів (травна, серцево-судинна, опорно-рухова, видільна, нервова, сечостатева) тощо.
Весь санітарно-курортний режим покликаний створити умови загального оздоровлення організму, а не лише якогось одного органу. Навіть у тому випадку, коли болить один орган, не він може бути причиною болі, її інколи варто шукати в зовсім іншому місці. Для цього і обладнані трускавецькі санаторії високотехнологічною діагностичною апаратурою і що важливо – скористатися послугами висококваліфікованих спеціалістів можуть не тільки відпочивальники даного окремого санаторію чи діагностичного центру, а і відпочиваючі з інших санаторіїв, готелів, пансіонатів, ті, що винаймають помешкання в приватному секторі, місцеві жителі, мешканці сусідніх міст. Трускавець далеко переплюнув за рівнем обслуговування інші сусідні курорти і навіть те, що бренд «Нафтуся» хотіли би присвоїти деякі наші друзі-паразити, свідчить про те, що саме на нас рівняються, саме Трускавець задає тон.
А якщо бути чесним до кінця, то аналог нашої «Нафтусі» є тільки в Уругваї, в країні, яку багато хто відрізняє від Парагваю лише по футбольній команді і про яку знають більшість лише те, що це десь в Південній (Латинській) Америці. Так що як конкурент для Трускавця Уругвай відпадає зразу. Дещо подібними до наших вод є родовища на Уралі та в Ульянівській області Росії, але якщо руки не дійшли до їх розробки в часи СРСР, то і тепер не дійдуть, хочеться надіятися на це. Порівняно добре вивченим є джерело Калаалти, теж джерело Тенгіалти, це в Азербайджані, в межах Чирах-Калінської височини північно-східного крила Тенгі-Бешбармакського антиклінорія. І все ж це не «Нафтуся», а лише дещо подібна на неї вода. А про води Східниці, Моршина, Корчина (в пляшках випускають як «Нафтусю» Сколівську»), Борислава та інших джерел і говорити не доводиться. Ніхто не збирається заперечувати їхні лікувальні властивості, але ці мінеральні води зовсім іншого призначення, зовсім іншої структури і теж не можуть вважатися конкурентами «Нафтусі», адже впливають на інші органи, на інші процеси, хоча і вони не вивчені повністю, на 100%.
Після «Нафтусі» традиційно згадують про «Софію», «Марію», «Юзю», інколи про джерела «Анна», «Фердинанд», «Еммануїл», «Катерина», «Едвард», про сіль «Броніслава». Окремі з цих вод використовують додатково з «Нафтусею», інші окремо, одні приймають внутрішньо, інші тільки зовнішньо, у вигляді ванн, серед них – сульфатно-хлоридні, гідрокарбонатно-сульфатні, кальцієво-магнієві, натрієво-кальцієві та інші. Навряд чи комусь аж так цікавий був би хімічний склад кожної з вод, тим більше, що додаткову інформацію по цьому можна знайти при потребі. А от те, що від «Юзі» підтягується шкіра, «Марія» нормалізує травлення та обмін речовин, «Софія» лікує гастрити, проблеми з кишківником, а сіль «Барбара» нічим не поступається знаним гірким солям з відомих курортів Німеччини, Австрії чи Франції, знає кожен, хто хоча б раз побував на курорті у Трускавці.
Літо завжди ставить проблему відпочинку – їхати на море, в Крим, на Південь України чи вибрати щось заморське – Єгипет, Туреччину, Хорватію, Чорногорію, Болгарію? Когось ваблять українські Карпати, а хто не може без екстриму Альп чи Кавказу. І все ж є багато людей, які хочуть використати час відпочинку якомога раціональніше – і відпочити, і здоров’я поправити, і щоб не було надто дорого. Оптимальним варіантом для таких людей буде Трускавець в передгір’ї Карпат, сонячний, зелений, чистий бальнеологічний курорт, можливо навіть найкращий курорт України. Без медикаментозного лікування, через споживання благословенних Богом мінеральних вод, тут можна придбати те, чого не купиш за гроші – здоров’я. Позитивна налаштованість на кожного відпочивальника, турбота про нього як про рідну людину, намагання допомогти мудрою порадою досвідченого лікаря чи просто фахівця своєї справи – це Трускавець вигідно вирізняє з-поміж інших курортів. Вибір послуг, можливостей проживання, харчування, відпочинку, обстеження, лікування – направду величезний. Якщо люди їдуть у Трускавець 20, 30, 40 років і кажуть, що ще хочуть приїхати сюди, адже тут – просто чудесно, то це вже про щось свідчить, повірте.
Ясні зорі, тихі води, моя Україно! Мій краю калиновий, мій світе коханий! Дзюркотить водичка – прозора, чиста, цілюща, з глибин землі, із смаком і запахом карпатського зілля, життєдайної сили землі, міцністю кременю та м’якістю рідних долонь. Як колись Ілля Муромець набирався сили від землі, так кожен з нас може набратися міці та здоров’я – попивши унікальної води, омившися нею, прийнявши її в себе як фактор лікувальний, для тіла і для душі. Здоров’я потрібно берегти, але якщо ви вже не вберегли, то приїжджайте в Трускавець. Джерела мінеральних вод творять чудо, станьте ж учасниками цього чуда – оздоровлення людини. Приїжджайте, «Нафтуся» чекає…
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень