Дрогобиччиною рознеслися чутки, начебто в Трускавці спеціально загальмували початок опалювального сезону для того, аби стимулювати жителів міста масово переходити на індивідуальне опалення. В місцевих Інтернет-виданнях з’явилася інформація, буцімто міський голова Руслан Козир зацікавлений у такому розвитку подій не тільки тому, що декларував у своїй виборчій програмі повний перехід на автономне опалення, а й з більш приземлених інтересів. Подейкують, що фірма «Арко», яку він нібито продовжує контролювати, хоче перетворитися у цій сфері на монополіста.
За десяток мільйонів є сенс поборотися будь-якій фірмі
Віддамо належне розповсюджувачам чуток. Виглядають вони дуже правдоподібно. Думайте самі. Якщо весь Трускавець вирішить перейти на автономне опалення, то ринок для фірм, які торгують такими системами та встановлюють їх, стане надзвичайно привабливим. Цьогоріч, наприклад, дозвіл на відключення від централізованої системи отримали 588 власників квартир. Кожна система разом зі встановленням коштує, в середньому, від 12 до 18 тис. грн. Якщо порахувати, то разом все це складає від 7 до 10 млн. грн., за які є сенс поборотися будь-якій із фірм, в тому числі й «Арко» . Саме «Арко» і є лідером з продаж. Тож, якби чутки про затримку опалювального сезону підтвердилися, то більшість подумала б, що пан Козир добре ллє воду на свій млин.
Однак Інтернет-розголоси про те, що в Трускавці опалювальний сезон не розпочали вчасно, виявилися перебільшеними. КП «Трускавецьтепло» запалило котельні 15 жовтня. Звісно, не обійшлося без невеликих проблем, і тому в деяких будинках батареї залишалися холодними ще кілька днів. Однак для частини людей з автономним опаленням сезон і справді ще не розпочався.
Для кого опалювальний сезон не розпочався й чому?
Річ у тому, що в курортному місті, окрім 588 абонентів, котрим дали дозвіл на відключення від централізованої системи опалення, є й такі, що встановили індивідуальні системи самовільно. Тепер їх треба узаконити. Та газовики не підключать газ, допоки не матимуть документа, що роботи виконані фірмою, яка має на те ліцензію й буде займатися сервісним обслуговуванням. І тут розпочинаються перші проблеми.
На ринку послуг зі встановлення автономного опалення в Трускавці діє до 10 фірм, які мають ліцензії. Здавалося б, найпростіше звернутися до однієї із них, домовитися про документ за певну винагороду й просити міжвідомчу комісію міськвиконкому узаконити самовільне встановлення.
– І до мене приходили такі люди, – розповідає директор КП «Трускавецьтепло» Руслан Крамар. – Та, по-перше, за такі дії з січня 2011 року передбачена кримінальна відповідальність, а, по-друге, ми – не благодійна організація. Якби я поставив печатку, то для податкової це означало б, що ми виконали роботи зі встановлення й повинні за це заплатити податок.
Тож Трускавцем рознеслися чутки, начебто вирішити цю проблему можна через фірму, яку контролює сам мер. Оскільки в самовільників «рильце в пушку», то їм нібито пропонують за мокру печатку заплатити не 150 грн., як усім, а 250 грн. Цю інформацію ми не змогли підтвердити. Ймовірно, подібні чутки – справа опонентів Руслана Козира. Та навіть якби це була правда, то для самовільників такий варіант узаконення – дуже дешевий.
Як трускавчани здешевлюють роботи?
Власне кажучи, здешевлення робіт тягне за собою й інші, дрібніші порушення. Як ми вже наголошували, в Трускавці діє чимало фірм зі встановлення автономного опалення, що мають ліцензії. Та оскільки вони працюють легальне й сплачують усі податки, то й ціна в них вища, ніж у простих індивідуалів. Буває, що в позаробочий час приватно встановлюють системи опалення ті ж самі працівники, що в робочий час працювали в ліцензованій фірмі. Зрозуміло, що роботу вони виконують якісно й набагато дешевше. Залишається хіба узаконити її. Тож власники звертаються до фірм, які мають ліцензії, щоб ці організації за якусь винагороду поставили мокру печатку. Це, принаймні, дозволяє не заморожувати роботу й не мерзнути, коли система опалення встановлена, та запустити не дозволяють.
Зрозуміло, найпростіше було б, якби всі бажаючі встановити автономне опалення користувалися послугами тільки ліцензованих організацій. Тоді не виникало б проблем із дозволами.
Директор КП «Трускавецьтепло» Руслан Крамар каже, що пропонував мерові монополізувати роботи зі встановлення систем автономного опалення. Якби їх виконувала винятково комунальна структура, то було б з кого спитати. Тоді, зрештою, наголошує головний теплопостачальник міста, не виникали б такі ситуації, як у будинку на вул. Стебницькій, 92. У цьому «Вавилоні» дійшло до того, що обрізали стояк і тепла вода, яку подавало КП «Трускавецьтепло», просто витікала на землю. Та міський голова не погодився з такою пропозицією.
Хто від цього виграє?
Власне кажучи, те, що зараз діється зі встановленням автономного опалення в Трускавці, можна назвати хіба “розминкою”, підготовкою до серйозних бізнесових ігор. І якщо тепер на кон поставлено 7 – 10 млн. грн., то пізніше, коли спробують перевести на автономку не тільки квартири, а й школи, дитячі садки та лікарні, суми значно збільшаться. Чи зацікавлена в цьому фірма «Арко», яку, кажуть, контролює Козир? Ясна річ, що зацікавлена так само, які і супермаркет «Технології XXI століття» чи дрогобицький Центр енергозбереження. Та й не тільки вони.
Фактично для бізнесу в цій ситуації справа полягає в тому, щоб спрямувати заощадження трускавчан у свої кишені. Питання тільки в тому, що в кишенях значної частини самих містян давно вітер свище. Тому навіть за великого бажання мати автономну систему опалення вони не спроможні за неї заплатити. А програма «50 на 50», якою передбачено надання безвідсоткових кредитів на половину вартості, просто не діє. Причина банальна – відсутність коштів у міському бюджеті.
Згодом ці люди можуть опинитися в патовій ситуації: встановити автономне опалення нема за що, а плата за централізоване зростатиме паралельно з відключенням від неї нових будинків. Адже котельні залишаться ті ж самі й тепломережі, де найбільше втрат, також. І якщо раніше ці втрати тепловикам компенсували всі споживачі, то тепер – тільки ті, що залишаться. Аналогічно зростатиме вартість тепла для закладів соціальної інфраструктури міста -шкіл, садочків, лікарень, будинків культури і т. ін. У сусідньому Бориславі міська влада вже зараз пропонує батькам дітей, котрі вчаться в школах, фінансове долучитися до утеплення класів. То чи не станеться так, що мерія Трускавця проситиме мешканців міста допомогти заплатити за обігрів не тільки шкіл та садочків, а й лікарень?
Зрозуміло, що революційні наміри міської влади Трускавця перевести все місто на автономне опалення є цікавими. Та чи не станеться в цій ситуації так, як у випадку з прийняттям нової нормативної грошової оцінки землі? Нагадаємо, що не подумавши, депутати проголосували за суттєве підвищення цін на землю. А коли порахували, то з’ясувалося, що декому доведеться платити втричі, а той ще дорожче. Уявіть ситуацію, коли всі мешканці міста переходять на автономне опалення, а на оснащення такими системами бюджетних установ у міській казні не вистачить грошей. У такому випадку ціна за тепло для тих же шкіл чи садочків зросте навіть не втричі, а в десятки разів. Тому, мабуть, не варто міській владі Трускавця захоплюватися революційними перетвореннями, а спокійно, тверезо й обдумано йти до своєї мети. Бо в іншому випадку революційний масовий перехід на автономне опалення, звичайно, дасть можливість заробити і фірмі «Арко», і навіть її конкурентам, та створить проблеми, а, може, й розбудить революційні настрої у самих трускавчан.
Коментарі
Павліна, 76 р.: Мій син вже кілька років тому встановив собі автономне, і, скажу вам, правильно зробив – бо як порахувати, скільки доводиться щомісяця витрачати на оплату за одне опалення, то ніяких зарплат не вистачить. А так вони платять щонайбільше 100 гривень… Є різниця, чи не так? Не залежать ні від кого, самі регулюють температуру в кімнатах, скільки зекономили – напевно, половина суми окупилася вже. Так, встановлювати дорого, але воно того варте…
Михайло, 45 р.: Може, й хотілося б встановити автономне, але поки що дозволити собі того не можу….Та й за умов кризи сумніваюся, що вдасться зробити це в майбутньому. Зарплата невелика, поки наскладаєш, ціна вже в два рази підвищиться! Або ще щось нове вигадають. Чув, що у Європі вже від того відмовляються, а у нас тільки в смак ввійшли – не знаю, чи воно того й варте…Може ті, що повстановлювали давніше й мають вигоду якусь.
Мирослава, 62 р.: Рекламували нам оті всі вигоди від встановлення автономного опалення, воно, звичайно, добре, але я пенсіонерка – звідки мені взяти такі гроші? Пенсія невелика, здоров’я нема, щоби ще десь працювати, продавати нічого, єдина донька теж не допоможе, бо свою сім’ю має – а мені кредит пропонують взяти! То добре, що половину суми обіцяють заплатити, але ж і друга половина не маленька… Не знаю, що з того вийде.
Ольга, 28 р.: Ми встановили автономне опалення і дуже задоволені. Правда, це ще кілька років тому було, зараз ціна значно збільшилася… Але ми відтоді вже й забули, як воно – мерзнути взимку. Та й платимо значно менше, ніж інші будинки. Так що, на мою думку, це доволі вигідно. Хоча якби не встановили тоді, не знаю, чи змогли б тепер це зробити.
Дмитро Федан, тижневик “Каменярі”
ТОП коментованих за тиждень