Якось повертаючись з села, де народилася моя мама (село Терло Старосамбірського району) в Трускавець, мій племінник Марко відкрив для себе, що розумні люди здебільшого непрактичні. Він поклав переді мною малюнок Дюрера “Святий Ієронімус у келії”, ну і аби довго мене не мучити, пояснив: “Святий тримає перо в правій руці, а чорнильницю – ліворуч”.
Мені чомусь пригадалася моя баба Маня, в якої малим проводив свої літні канікули. У своєму селі Маня була непересічною жінкою хоча б через те, що у війну переховувала євреїв; через те, що палила файку; через те, що мала одне око зелене, а друге – сіре; через – у хорошому розумінні цього слова – свій інфантилізм.
Пам’ятаю, як вона, вже зовсім стара та згорблена, з паличкою в руці, стоячи перед великим дзеркалом, спитала мене, чому, коли вона піднімає праву руку, її відображення підіймає ліву.
Наші зустрічі з лівим та правим починаються рано. З царевича, що чухає на роздоріжжі потилицю: “Ліворуч підеш – коня згубиш, праворуч підеш…”. Від казки до дійсності в житті – рукою подати.
Так, в 90-х “Аeрофлотом” з Мінська до Берліна після літніх канікул в Білорусі поверталася група німецьких піонерів та їхніх вчителів. На підході до Берліна “земля” (на міжнародних лініях диспетчери і пілот спілкуються англійською) проінформувала мінський екіпаж, що сідати він повинен не на праву полосу, яка ремонтувалася, а на ліву.
Льотна комісія, яка потім займалася причиною катастрофи, що трапилася, пояснила, що пілот переплутав команду left (лівий) з right (правий). Десь лише на висоті ста метрів, коли пілот побачив під собою бульдозери, він зрозумів помилку.
Замість того, щоб описати над аеродромом ще одне коло, льотчик спробував сходу сісти на ліву полосу. Але, як у тій казці, “наліво підеш…”.
Ви ніколи не задумувалися, чому Попелюшка мусила згубити саме ліву туфельку? Чому злодієві, розп’ятому праворуч від Ісуса, далось Царство Небесне, а злодієві по ліву руку – пекло? Чому за наліво одягнуту сорочку битимуть? Чому ми встаємо іноді не з тої, тобто з лівої ноги? Чому спльовуємо через ліве плече? Чому товар буває лівим? Чому саме “ліві гроші” нехороші? Чому в мусульман лівій руці відведена роль післятуалетної гігієни….
Чому, чому, чому… Майже як у баби Мані перед тим великим дзеркалом…
Думаю, культурно-біологічна еволюція правої руки, представника людської більшості, що у свою чергу живе за принципом “більшість завжди права”, і сформувала нашу мову.
Трохи придивитися – і зрозумієш, що зовнішня схожість тут між правою рукою та правдою, правильним, правилом, правом, православ’ям, справедливістю зовсім невипадкова.
Нині ліворукому жити легше. В школі вже не змушують «лівшу» писати правою рукою. І ще, коли ти йдеш до свого шефа, а його кабінет знаходиться ліворуч, то тебе обов’язково зустріне привітна секретарка, яка є його правою рукою. Та незважаючи на те, правша ти чи лівша, всім нам потрібно залишатися людьми.
Євген Бродзінський
ТОП коментованих за тиждень