Начальник Бориславського району електромереж Юрій Косар у нашому місті людина знана. У Бориславі хлопець народився, а старше покоління мешканців Мразниці досі з повагою згадує його діда – Івана Косара – відомого у місті педагога та директора, який упродовж багатьох років очолював колектив на той час середньої, а сьогодні основної загальноосвітньої школи № 6. «Про діда Івана, – зауважив у розмові зі мною молодий керівник енергетиків, – відвідувачі запитують часто. На перших порах мені було навіть якось незвично чути, з якою повагою та любов’ю говорять про нього і колишні випускники, і педагоги, і звичайні мешканці міста». Вочевидь, від діда Юрій Косар перебрав потяг до знань, працьовитість, почуття відповідальності за доручену справу, вимогливість до себе та оточуючих і, безперечно, повагу до людей. Власне, цими критеріями керується начальник Бориславського РЕМ із першого дня роботи на підприємстві.
Трудову діяльність у Бориславському РЕМі Юрій Косар розпочав у квітні 2000 року контролером енергонагляду. Працював керівником групи по роботі з промисловими та непромисловими споживачами, головним інженером, а у липні 2011 року призначений начальником підприємства. Закінчив фізичний факультет Львівського Національного університету ім. І. Я. Франка та енергетичний факультет Національного університету «Львівська політехніка». Одружений. Виховує сина. Захоплюється філософією. Збирає крилаті вислови визначних людей про сенс людського життя та місце у ньому особистості.
Напередодні професійного свята енергетиків ми повели мову із начальником Бориславського РЕМ про роботу енергетиків міста, стан та перспективи розвитку енергетичної галузі регіону.
– Пане Юрію, думаю, після колеса та пороху електрика була ще одним грандіозним відкриттям людства, що мало безпосередній вплив на розвиток його історії. Чи не могли б Ви в основних рисах охарактеризувати структуру та напрями діяльності Бориславського району електромереж як підприємства?
– Бориславський РЕМ є структурним підрозділом ПАТ «Львівобленерго», діяльність якого поширюється на усі сфери життя Львівщини. Сьогодні соціально-економічний розвиток неможливий без розвитку енергетичної галузі. Енергетика впливає на розвиток економіки. Вона також зачіпає інтереси кожного мешканця регіону. В межах зони обслуговування Бориславського РЕМ розташовані два міста обласного підпорядкування – Борислав та Трускавець, два селища – Східниця та Підбуж, а також ще 22 населені пункти Дрогобицького району. На технічному обслуговуванні підприємства – 9 підстанцій 35/6 (10) кВ із сумарно встановленою потужністю трансформаторів 93,4 МВт. Окрім цього, у зоні відповідальності Бориславського РЕМ – 961 км повітряних ліній електропередач напругою 0,4 – 6 – 10 кВ, 157 км кабельних ліній електропередач напругою 0,4 – 6 – 10 кВ та 305 трансформаторних пунктів. Бориславський РЕМ постачає електричну енергію 33245-м побутовим та 1369-м юридичним споживачам. Це доволі велика господарка, яка щодень потребує обслуговування, нагляду і, звичайно, капіталовкладень. Цьому ми і приділяємо найбільшу увагу останніми роками.
– Як даєте собі раду із таким великим господарством?
– Безперечно, найбільшою цінністю Бориславського РЕМ є колектив. Це 110 професіоналів-енергетиків. Такій команді під силу виконувати усі завдання, які ставить перед нами життя. 2010 року виповнилося 20 років від часу заснування Бориславського РЕМ. Керівництво ПАТ «Львівобленерго» пам’ятає сторінки своєї історії і завжди пошановувало людей, які свого часу вклали свою працю у становлення Товариства. У переддень свята мені приємно відзначити, що багатьом із працівників нашого РЕМ присвоєно почесне звання «Ветеран праці «Львівобленерго» та будуть урочисто вручені нагрудні знаки. Серед них – Нестор Лабанців, Віра Яворська, Степан Гриньків, Оксана Максимів, Стефанія Цуцура. Також хотів би відзначити, що Із кожним роком Бориславськии КЬМ покращує свою роботу, підвищується надійність та якість електропостачання споживачів. Ми тісно співпрацюємо з міськими радами Борислава та Трускавця, головами селищних і сільських рад, із Дрогобицькою районною радою та адміністрацією. При вирішенні питань у нас є порозуміння, налагоджена робота й усі проблемні питання ми вирішуємо спільно. Не буду стверджувати, що у цій співпраці все складається гладко, проте мушу відзначити: проблеми вдається вирішувати. Підприємство не стоїть на місці, розвивається, оновлює основні фонди – лінії електропередач, трансформаторні підстанції – нарощує потужності. Все відразу змінити неможливо. Проте сьогодні із впевненістю можна сказати: ми обрали правильний шлях розвитку, що вселяє впевненість у нашому майбутньому.
– Чи не могли б Ви коротко охарактеризувати основні проблеми, з якими стикаєтеся у своїй роботі?
– Серед найболючіших проблем Бориславського РЕМ особливо гостро стоїть питання утримання охоронних зон повітряних ліній електропередач. Зелені насадження створюють вкрай несприятливу ситуація для забезпечення нормальної роботи повітряних ліній 0,4 – 6 – 10 кВ. По суті, крони дерев вросли у лінії електропередач і перешкоджають нормальному електропостачанню населення. На жаль, власники земельних ділянок, у зонах яких знаходяться лінії електропередач, не розуміють шкоди, яку наносять електропостачанню своїми необдуманими діями, і продовжують не лише садіння нових дерев, але й усіляко перешкоджають спилюванню гілок та крон, що вросли у діючі повітряні лінії. Це при тому, що дерева та їх гілки, якщо вони у контакті із електропроводами, є джерелами небезпеки для самих власників цих ділянок та інших громадян, адже при їх пошкодженні вони несуть серйозну загрозу для життя і здоров’я людей. Обрив проводу тягне за собою припинення електропостачання. Дуже часто врослі у повітряні лінії електропередач дерева викликають так званий процес «стікання» струму на землю, який створює небезпеку для людей та викликає погіршення якості енергопостачання. Найбільше від цього страждають побутові споживачі, у яких внаслідок падіння напруги можуть не працювати, а то й виходити з ладу побутові прилади. Звісно, у таких випадках люди звинувачують енергетиків. Хоч насправді шкоду їм наносять такі ж, як і вони, споживачі своїм бездумним «господарюванням» в межах охоронних зон повітряних ліній електропередач. Вони шкодять у першу чергу собі, сусідам та іншим споживачам електроенергії, позаяк врослі у лінії електропередач дерева створюють перешкоди для якісного забезпечення споживачів електроенергією. Хочеться вірити, що нам вдасться знайти порозуміння із мешканцями Борислава і розчищення трас повітряних ліній електропередач буде налагоджуватись, а кожен власник земельної ділянки утримуватиме належні йому зелені насадження, не завдаючи шкоди електричним повітряним лініям. Бориславський РЕМ завжди готовий сприяти обрізуванню дерев, а у випадку необхідності – для безпечного їх виконання буде безоплатно відключати лінії електропередач згідно заявок осіб, які звернулися із таким проханням.
– Останнім часом мені неодноразово доводилось чути про падіння напруги у мережах. Причому дуже часто про брак напруги говорять люди, яким струм подається кабелями і процесом «стікання» напруги на землю, про який говорилося вище, — не поясниш.
– Проблема завантаженості ліній електропередач потребує окремого розгляду. Як правило, при одночасному підключенні до електричної мережі набагато більшого навантаження, аніж це дозволяє зробити пропускна здатність електропроводки чи живлячої мережі, відбуваються перепади напруги. У подібних випадках не варто кивати лише на електропостачальну організацію чи власну проводку, навіть якщо вона була нещодавно оновлена із розрахунком на збільшення пропускної здатності. Це трапляється доволі часто, коли інші мешканці чи власники будинків споживають електроенергію в обхід лічильника. Потрібно також зважати на факт, що переважну більшість житла збудовано в той час, коли у побуті використовували техніку невеликої потужності, а дозволена до використання її величина для окремого споживача складала 2-3 кВт. Цього було достатньо. Особливо це стосується старих будинків, яких чимало у Бориславі. Зараз величина середнього побутового споживання електричної потужності зросла в декілька разів, тобто потреба в електроенергії постійно зростає, а електромережа на такі навантаження не розрахована. Як результат, маємо перевантаження ліній, внаслідок чого відбувається понаднормативний спад напруги. Хочу звернути увагу наших споживачів, що постачання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електроенергії між споживачем і ПАТ «Львівобленерго», в якому обов’язково вказано величину потужності струмоприймачів споживача, а у пункті 4 Правил користування електроенергією для населення наголошено: «споживач зобов’язаний погоджувати з енергопостачальником нові підключення і переобладнання внутрішньої електропроводки для збільшення споживання електричної енергії», тобто отримати нові технічні умови на приєднання електроустановок будинку.
– Чого слід очікувати споживачам, які отримують електроенергію від Бориславського РЕМ, у найближчій перспективі?
– Серед найближчих і, я б сказав, найважливіших перспектив розвитку Бориславського РЕМ – це завершення будівництва та введення в експлуатацію нової підстанції 35/10 кВ № 80 «Східниця», за рахунок чого значно підвищиться надійність електропостачання курортного селища Східниці та водозабору у с. Рибник. Також плануємо у 2012 році встановити три розвантажувальні підстанції у м. Борислав – по вул. Дрогобицькій, Модрицькій та Тустановицькій. Це дасть можливість суттєво поліпшити якість та надійність електропостачання споживачів електроенергії. У 2012 році буде також проведено капітальний ремонт ПЛ-6 кВ Л-6 від ПС-35/6 кВ №3 «Борислав».
– Що ви хотіли б сказати на завершення нашої розмови працівникам та споживачам Бориславського РЕМу?
– Найперше, привітати із професійним святом – Днем енергетика – та побажати усім шанованим колегам упевненості у своїх силах, самовдосконалення, підкорення нових «енергетичних» вершин. А позаяк наше професійне свято відзначається напередодні Нового року та Різдва Христового, то хочу від усієї душі також привітати усіх бориславців і східничан із цими величними святами. Хай Новий 2012 рік принесе нашому містові достаток, стабільність та процвітання, а кожному з нас – здоров’я, любов та злагоду. Нехай Різдвяні свята стануть для усіх нас вісниками оновлення життя, нових мрій та сподівань, принесуть у наші серця добро, мир і злагоду. Бажаю усім здійснення мрій, благополуччя, Божого благословення, сімейного затишку, світла й тепла у кожній оселі. Будьте щасливі! Будьте успішні!
– Дякую!
Розмову записав Петро Магур, газета «Нафтовик Борислава»
ТОП коментованих за тиждень