Робота над іміджем і з іміджем належить до основних завдань піару не лише в політиків чи фірм, але і в територіальних одиниць чи цілих країн. Пригадаймо, як оберігає свій імідж «найпотужнішої і найдемократичнішої держави Америка (та, що США), який імідж мають Іран, Афганістан, Північна Корея. В нашій державі ще треба проробити масу роботи, щоб сформувати такий імідж, який би нас задовольняв, але не про це сьогодні наша мова. Наше місто Трускавець, назва якого є брендовою і це ніхто не оспорює, теж потребує вдосконалення іміджу і робити це мають не якісь «друзі дєніскі», а ми самі, мешканці Трускавця за сприяння, звісно ж, влади міста, та втім і опозиції. Імідж є найбільш ефективним способом проникнення у масову свідомість. Споживач (так-так, не лише фірми потребують споживача, але і Трускавець як курорт має довести, що саме сюди треба їхати і саме тут найкращий відпочинок) має мати позитивний образ нашого міста, в якому він почуватиметься у безпеці, де його не обманюватимуть, де є гарантії якщо не повного видужання, то принаймні значного покращення здоров’я. Постати в найбільш вигідному світлі для того, хто хоче відпочити та оздоровитися – так має стояти питання, для цього потрібні і певні акторські навички в плані пошуку шляхів привабливості для оточуючих. Без зайвої скромності скажемо, що ця технологія по просуванні бренду «Трускавецького вісника» як єдиного об’єктивного та найоперативнішого джерела інформації була використана нами досить успішно, чому б не використати цей позитивний досвід і для промоції Трускавця?
Бренд-маркетинг передбачає продаж «довготривалого» продукту, який неможливо перевірити зразу ж після придбання. В нашому випадку це продаж доброго імені курорту, який ласкаво запрошує всіх і для всіх є градація послуг як по потребах, так і по можливостях. На щастя, репутація нашого курорту не зазнала якихось серйозних ударів, якщо не враховувати періодичні страшилки мешканців Сходу про лютих бандерівців з обрізами за стріхою, а також чутки, які запускають наші конкуренти, буцімто і «Нафтуся» вже не тої якості, і Трускавець не той, що був колись – відпочити в ньому буцімто неможливо. На жаль, ганяючись за короткочасною політичною вигодою, є і в нас «підспівувачі» таких пісеньок, які доходять до тями, коли вже частина відпочиваючих обирає інший варіант, не трускавецький.
Цільова аудиторія, на яку розраховуємо при просуванні бренду «Трускавець», включає і досить заможних людей, і тих, хто має проблеми зі здоров’ям в першу чергу сечовидільної системи організму (але не тільки), і тих, хто хоче в «Карпати», не усвідомлюючи, що є велика різниця між Яремчем, Славськом, Трускавцем і Буковелем – для людей, які в житті не бачили нічого крім рівнин, Трускавець може бути значно привабливішим, ніж «високі гори», де і дихати важче через розріджене повітря, і небезпек значно більше, ніж у мальовничому передгір’ї.
Трускавець в свідомості пострадянської людини міцно пов’язаний саме з поняттям «курорт», причому як курорт бальнеологічний, курорт, який має майже 200-річну історію і цим нехтувати не можна. Для споживача бренд має бути об’єктом прагнень і він має надати перевагу саме Трускавцю над іншими пропозиціями. Що робимо для цього ми на теперішньому етапі – запитання радше має статус риторичного, ніж прагматичного чи провокаційного, хоча й задає його «великий провокатор», «сірий кардинал по-трускавецьки» та «король журналістів», як дозволили собі обізвати мене мої ж колеги. Але повернімося до нашої безпосередньої теми – слід не просто сказати словами, який гарний наш Трускавець, важливо довести, що так воно і є, переконати. Не тільки фото в Інтернеті та позитивні відгуки на кількох мовах мають переконувати, але і «голосова пошта», коли ті, хто відпочив тут, у нас, сам рекламуватиме наш курорт. Про це ми вже писали у статті «Стратегічний розвиток міста-курорту: погляд зі сторони» в березні цього року, проте не до серйозного аналізу тепер – так вважають і влада, і опозиція, або так принаймні виглядає.
Однією з необхідних характеристик бренду «Трускавець» має бути і унікальність – чіткість дасть змогу відірватися від конкурентів. І не тільки це – робоча група по промоції Трускавця мала б бути створена і мала б діяти, а не просто взяти і перевести «питання реклами» з підпорядкування КП «Наше місто» в підпорядкування … відділу з питань охорони навколишнього середовища та інспекції з благоустрою (!). Це хороший відділ і очолює його хороша людина, але чи правильно довантажувати тих, хто і так має по зав’язку функціональних обов’язків? Чому б не створити новий відділ при міській раді Трускавця, ліквідувавши кілька непотрібних, а очолити його мала б нормальна знаюча людина, хоча б така як автор цієї статті? Чи жарт це чи не жарт, але щось робити в напрямку промоції нашого курорту потрібно і то вже, і то радикально, інакше не тільки теперішня вотчина Богдана Івановича, який колись працював у Трускавці, вийде на кращі позиції від нас, але і територія, яка підпорядковується Бориславу. А цього допустити ми не маємо права.
Працювати є над чим – рекламно-сувенірна продукція, розширення інформаційного поля, в тому і в основному через on-line ресурси, розробка переліку відомих пам’яток, написання врешті-решт історії Трускавця такої як слід, а не пародії на історичне дослідження, робота над популяризацією мінеральних вод та одночасне із просуванням бренду міста просування бренду «Нафтусі», яка не може бути ні сколівська, ні якась інша, а виключно трускавецька, можливо навіть вирішуючи питання і в правовому руслі, через суди. А ще – осучаснення візуальних елементів, розробка «візитних карток» міста на основі продуманих групою символів та фото, розміщення в Інтернеті відеопродукції в ширшому обсязі, ніж це є тепер, можливо навіть створення «відео екскурсії» за кошти, які варто передбачати в бюджеті для промоції (чи і з використанням спонсорських коштів), постійне демонстрування досягнень в галузі охорони здоров’я чи сервісу. Звісно ж, що потрібно шукати і бренд-партнерів, але, повторюся, не «дєнісок сваєво імєні». Сучасний (!) бальнеологічний курорт, місто європейського рівня, яке динамічно розвивається, місце проведення саміту Президентів та Міжнародного економічного форуму, екологічно чистий куточок Західної України – це лише кілька з ключових фраз, які мають виникати на рівні підсвідомості при почутті слова «Трускавець». А щоб так було, то треба це у підсвідомість вбивати, треба це «довбати», а це рутинна і тривала праця, результат якої прийде через час і окупить себе, хоч може це і виглядати на витрачання грошей без певної гарантії.
Коли це буде? Скоро. А тим часом наближається День міста (у Трускавці святкується на День медика, це третя неділя червня) – теж нагода пропіарити рідний Трускавець. І не глибоко в носі чи в дупі має бути такий захід тим, хто тепер не при владі, адже це свято не для влади, а для всіх нас. Навіть не як свято, а як рекламна акція, спрямована на популяризацію курорту. Курорту, який не має права відмовитися від формування свого бренду, інакше нащадки можуть нас проклясти. Sapienti sat.
Володимир Ключак
ТОП коментованих за тиждень